TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 630 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 573,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy Český KrumlovChaty a chalupy  Mapa Český Krumlov

Jihočeské město Český Krumlov je už dlouhou dobu v hledáčku všech milovníků turistiky. Středověké centrum města je obklopeno meandry Vltavy, v roce 1992 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 

 Trasy Český Krumlov (23)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumava
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Lipno a okolí 2011

Cestopisy

V Jindřichově Hradci
V Jindřichově Hradci  •  Fotografie (41)  • Foto: Bobkart
Foto: Bobkart

Když jsem se v zimě dozvěděl, že letošní „školní zájezd“, tradičně na začátku druhé poloviny srpna směřuje na Lipno, pojala mě myšlenka, že by se mohlo jednat o výjimečnou akci, takže se ani nedalo váhat a co nejrychleji si zaplatit zálohu, abych náhodou nezůstal doma. Těsně před odjezdem jsem ještě vyzvěděl nepotřebné informace, jako je místo ubytování a hodina odjezdu. Tradičně totiž odjíždíme po šesté hodině od supermarketu Albert, vše je při starém. Místo ubytování Olšina – takže jsme jen spekulovali jedná-li se o kemp u přehrady nedaleko Černé v Pošumaví, či o vojenskou zotavovnu u stejnojmenného rybníka. Nakonec se ukázalo že b) je správně. Ve středu 17.8. tedy odjezd. Nakládání kol proběhlo vcelku rychle, odjíždíme ještě před sedmou. Směr Mohelnice, Svitavy, Hlinsko atd, první zastávka na čurání Ždírec nad Doubravou. Další zastávka většině zájezdu udělala velkou radost. Jindřichův Hradec. Odjezd za 1,5 hodiny. Samozřejmě že jsem popadl aparát a rychle fotit. Ačkoliv moje skupina přátel hledá nějakou kavárnu, sděluji jim ať jdou sami, konečně mám v tomto městě zase slušné počasí (jsem tu po třetí, poprvé však hodně hezky). Takže zrychleně ke kostelíku s bránou, nějaký parčík, jedno pivo na stojáka a postranními uličkami projít historické centrum. Na Masarykově náměstí krásný barokní sloup. U kostela 15. Poledník – na kterém město leží, když tedy posloucháme předpověď s východem a západem slunce, tady to platí. Pak výstup na kostelní věž z vyhlídkou, zde se potkáváme s jednou kamarádkou, tak to musíme jít zapít dolů do hospody. Původně jsme stylově chtěli do restaurace na 15. Poledníku, ale nemůžeme se dočkat personálu, takže míříme do nedalekého DaDa baru, který skutečně vytváří pocit, že se zde nějací umělci schází. Doporučuji zajít alespoň na 1. Čas bohužel pádí jak splašený tak ještě nějaké stylové foto zámku s Malým Vajgarem a odjezd. Dál směr Třeboň, Budějovice, Krumlov. Teď už začíná krajina značně stoupat, po pravé straně máme Kleť, což už vlastně je předhůří Šumavy (Blanský les). I Doprava prozrazuje, že velké rekreační uskupení je na dosah. V Černá v Pošumaví přejíždíme hráz se silnicí, překonávající jednu ze zátok Lipna, v Horní Plané pak konečně odbočíme k osadě Olšina u stejnojmenného rybníka. Jak průvodce praví, jedná se o nejvýše položený rybník u nás, snad je to pravda. Dojezd po třetí hodině. Ubytování máme až na výjimky ve čtyřlůžkových chatkách s obýváčkem, koupelnou se sprchou, dvě ložnice po dvou. Situace si vyžádala malé změny v rozdělení tradičních skupin, takže tentokrát nebydlím s děvčaty, ale jsme hezky vedle sebe, takže není problém s návštěvami.

První vyjžďka se koná před pátou hodinou, jen takový malý okruh do Horní Plané, přívozem na druhou stranu do Bližší Lhoty. Tady se stavíme v hospodě Na hrázi. Myslím, že před deseti lety (to jsem tu byl), tady určitě nebyla...

Malý Vajgar
Malý Vajgar  •  Foto: Bobkart

Pak malý okruh do Nové Pece, přes most, cyklostezkou na Pernek a dál do Horní Plané. Větší stoupání je k bývalému Stifterovu smrku (nedávno jsme jeli tudy autobusem). Od avizované vyhlídky na Alpy je ovšem vidět houby, to by snad šlo někdy z jara či na podzim, nebo v zimě za inverze, teď v létě by to byl zázrak. Pak vesnička Hodouňov už na okraji vojenského prostoru. Jak se lze dočíst, u kostela v minulosti farní obvod čítal 1150 duší, teď bych to odhadl na 20. Restaurace v areálu se zdá být ucházející, samozřejmě zde mají obligátní Gambrinus, ale Plzeň za 30,- to je slušné. A k tomu takové ty žluté a červené limonády (jak kolegyně říká kombajnérky, ty u nás moc nemáme, pouze kofolu).

 18.8.2011

Polipní
Polipní  •  Foto: Bobkart

Předpověď slibuje i na čtvrtek pěkný den, první kilometry tedy směřují podobně jako včera na osadu Žlábek, Hůrku a do Horní Plané. Je dobré, že vedle hlavní silnice můžeme použít cyklostezku, která by v budoucnu měla obepnout celé jezero. Z Horní Plané zase přívozem na protější břeh, ale tentokrát opačný směr blíže jezeru k Zadním Hamrům a Přední Zvonkové. Až zde cesta výrazněji stoupá k Zadní Zvonkové, kde se stavíme u obnoveného kostela, stejně jako před deseti lety, to jsme tu ovšem byli s kamarádem pěšky. Odsunutí Němci po převratu přispěli na obnovu místního kostela, který s jednoduše udržovaným hřbitovem vytváří velmi hezké místo. Původně jsem chtěl jet až do Schönebenu, ale čas trošku pádí, tak zabočíme hned u Schwarzenberského kanálu po modré TZ k Rakouské hranici. Dál tedy pojedeme skoro po rovině. Hospůdku tedy objevíme v osadě Sonnenwald. Je zrovna narváno na oběd, a když už se nám zdá, že hostinský, který (podle jeho vlastních slov) má pouze dvě ruce snad ani nedojde nakonec přece jen nějaké občerstvení dodá. Naštěstí přes drobné zdržení je další cesta stále podél kanálu, nemusíme se tedy příliš bát zdržení. Dá se jen podotknout, že na rakouské straně je kanál už více poničen než u nás, místy i zasypán na odbočkách lesních cest. Vracíme se směrem ke Kyselovu, kde na hranici míjíme dvě zavřené celnice, obě jsou na prodej. Před deseti lety jsem tady snad dostal nějaké razítko, ale to bylo do starého pasu, který už taky nemám. Po krátké rovince přes Rakovskou zátoku nás čeká dnešní největší kopec – Vítkův Kámen. Skoro 300m převýšení je už slušný kopec, naštěstí velká část cyklotras na Šumavě je vedena po asfaltkách a tady ta Vltavická cesta má dokonce nový povrch. Cestou předjíždíme rodinku s dvěma koly a přívěsným vozíkem s děsně řvoucím dítětem. Nakonec musím pochválit i méně zdatné členky naší skupiny, u křižovatky s Růžovou cestou nečekáme víc jak 5minut a nikdo z kola neslezl. To už je necelý kilometr k osadě Sv. Tomáš (dle kostela ze 13. století) a na vrcholu hory zřícenina Vítkův Kámen (nebo i hrádek), nejvýše položený hrad v Čechách (i na Moravě). Hrad má ve správě občanské sdružení a zodpovědně se činí ve zvelebení zříceniny. Uvnitř obytné hranolové věže je vybudovaná dřevěná vyhlídka s dvěma schodišti a stánek s občerstvením. Na malém pódiu hraje nějaký tramp různé songy a při tom vypráví o historii hradu, pěkně do reproduktoru, aby to bylo slyšet i nahoře. Výhled na Lipno je vskutku úžasný. Takže když už se mi tu líbilo, dal jsem si i malou medovinu, ačkoliv ji podle nápisu propaguje Z. Troška (toho nemusím).

Při sjezdu opět doháníme rodinku se stále brečícím dítětem a brzy jsme ve Frýdavě. Zde máme bohužel čas na přívoz, tak to vyzkouším a skočím do vody, jen tak. Lipno je celkem mělké takže ačkoliv leží vlastně na horách (výška hladiny 725m, tj. skoro jako třeba Ramzová), je voda celkem teplá. Samozřejmě se občas promíchá se studenější, ale nejtěžší je vždy prvotní odpor.

Pak tedy Frymburk a po silnici na Černou v Pošumaví, není moc čas objíždět to po vedlejší cyklotrase. Nakonec máme v Černé čas na občerstvení a k Olšině dojedeme zkratkou, která by snad podle mapy mohla vedle železnice být (odbočka od Mokré k zastávce Žlábek). Vskutku něco jako cesta tam je, ačkoliv trochu divoká, ale zkratka nejmíň o 5km. Doma jsme ještě za světla...


 

 19.8.2011

Trajekt
Trajekt  •  Foto: Bobkart

V pátek má být podle předpovědi hůř, plánujeme tudíž směr do obydlených krajin, abychom v civilizaci našli případný úkryt. Ráno vyrážíme rovnou včerejší zkratkou, ale v Černé se vydáváme po cyklotrase, abychom se vyhli provozu na hlavní cestě. Bohužel předpověď se pomalu začíná naplňovat, tak se u osady Plánička vracíme na hlavní, protože nedaleko se nachází u cesty nový penzion stejného jména. Vzápětí se rozprší, pěkně ve dvou vlnách tak to přetáhne dvanáctou hodinu. Ale nakonec se přece jen vyčasí a můžeme pokračovat dál. Na začátku Frymburka odbočíme na cyklostezku, která teď bude naší hlavní komunikací. A zároveň teď přichází asi největší cyklistické pošušňáníčko. Asi od loňského roku je od Frymburka až k přehradě otevřena zcela nová cyklostezka, linoucí se těsně kolem břehu jezera. Je zcela mimo cestu (přitom vzdálená pár metrů) a samozřejmě mimo kolařů je i značně zaplněna inlinery i odvážnými chodci. Zastavíme až v Lipně, u přístavu. Ano každý se na něj může v letním období dívat ráno v televizi na Panoramě. Je to ta lipenská marina, jak si můžeme na tabulích přečíst, můžeme tu na horách čerpat přímořskou atmosféru. Bohužel atmosféru tu čerpá takový ten dotěrný žlutočerný hmyz, který už nelítá jen na limonádu, ale klidně Vám vleze i na pivo...

Olšina
Olšina  •  Foto: Bobkart

Pak už je to nedaleko k přehradní hrázi, ovšem nepřéhlednutelná je socha na skalisku jakési vodní žínky či rusalky. Samotná přehrada je překvapivě malá (na tak velkou plochu), jak se dá vypozorovat těleso přehrady je sypané, betonové jsou přelivy. Celková výška je 25m, délka 296m, v sypané hrázi jsou zabudované těsnící prvky, elektrárna je špičková se dvěma Francisovými turbínami 60MW. V Loučovicích se nám ztrácí jedna kolegyně, tudíž velím přejet na hlavní cestu a jet přímo k cíli. Před tím však zastavíme na vyhlídce. Ani ne 100m od cesty totiž stojíme nad Čertovou stěnou, mohutnou suťovou hradbou tvořenou obřími žulovými balvany, která se tyčí na pravým břehem Vltavy. Ostatně přírodní útvar je tak slavný že se dostal nejdříve do pověstí a později až do zpěvoher. Ale pak už je pár zatáček, rychlejší sjezd a Vyšší Brod, kde se se všemi odpadlíky shledáme. Bohužel ranní déšť nás zdržel natolik, že o prohlídce se nedá uvažovat, tak nám musí stačit materiály u pokladny, ale konečně mám ve Vyšším Brodě hezké počasí na fotky.

Další rána na zpáteční cestě, Petrovi ušlo kolo. Posíláme tedy děvčata na Čertovu stěnu a jdeme opravovat. Nasadíme sice novou duši, ale ta taky ujde. Tak tedy zalepíme novou i starou. Takže další zdržení.

Původně jsme totiž chtěli pokračovat po opačné straně jezera (pravý břeh), vracíme se tedy zase cyklostezkou do Frymburka. Tak jdu prozkoumat sochu dívčiny. Podle cedulky ji věnoval nějaký senátor (dobří lidé mi prozradili, že je to starosta Hluboké), a protože je socha trošku na ostrůvku, tak se až k ní ze břehu nedostanu, ale jak se dá usoudit, je to celkem pěkná holka.

Kachny
Kachny  •  Foto: Bobkart

Ve Frymburku nacházíme zajímavou restauraci U Floriána se značně výřečným hostinským. A jak tak sedíme pod deštníky, přichází jakési mraky a drobné srážky. No ještě, že jsme tady a dobře vaří. Ve Frymburku tedy trošku zapršelo, ale jak se blížíme k Černé, vidíme že dál na západě bylo celkem boží dopuštění. Nakonec to dosvědčují kalužiny v Černé připomínající malá jezera i značně tekoucí potůček. Vracíme se opět zkratkou kolem kolejí a tentokrát se jedná skutečně o pravé dobrodružství – kdo šlápne vedle, ten se utopí.

Nikdo se neutopil, ale v botách jsme měli trošku vlhčeji

 

 

20.8.2011

Foto: Bobkart

Po večerním dešti se kolem rybníka válí mlha, ale během obligátního krmení kachen (mají tu neuvěřitelně dotěrné kačeny, které Vás klidně i pošlapou), se obloha jasní a slibuje další pěkný den. Večer v hospodě nám jedna zájezdnice poradila použít k dalšímu výletu vlak, a jak se zdá pojede nás víc. Ještě před odjezdem se ovšem musíme podívat, jak se rožní kráva (tedy vlastně býk, nebo možná vůl), to se tak často nevidí, odpoledne totiž bude v areálu nějaká akce a večer zábava. Vlak sice s mírným zpožděním, ale s poťouchlými poznámkami výpravčí, že musí nakládat tolik (asi 15) kol. Je to sice velká souprava, ale jinak klasická lokálka, v zastávkách stojí nejmíň 3minuty a na nádražích ještě víc. O to více se tedy můžeme kochat okolím Lipna a Šumavou (za Novou Pecí jezero končí, dál podle Vltavy a za Černým křížem už jen Studené Vltavy). Studená Vltava teče z Německa, na naše území přitéká u Nového Údolí, kde je konečná železnice. Ve Stožci míjíme soupravu historické ho vlaku s parní lokomotivou, která tu občas jezdí. I samotné Nové Údolí vypadá pěkně. Ve třech historických vagonech je malé občerstvení a muzeum, a na starém náspu asi 100m úsek železničního spojení mezi Českem a Spolkovou republikou...

Vedle eurotoalety pak nejdeme totemové hodiny s významnými letopočty Nového Údolí. A kolem toho šumavská slať kolem potoku který je budoucí největší českou řekou (tedy částí).

Zadní Zvonková

Moc se nám nechtělo, ale povinnost velí do sedel a do kopce. Červená cyklotrasa nás totiž zavádí pod horu Špičák k počátku Schwarzenberského kanálu. Najdeme tu pamětní desku ing. Josefa Rosenauera, projektanta a stavitele vodního díla i zbytek jezírka, nebo nádrže která sloužila k nalepšení průtoku kanálu. Ta už nefunguje, hráz je totiž protržená, ale kanál je napájen i horskými potoky a po včerejším dešti je vody dost a to nejen v kanále. Počáteční úsek cesty podél kanálu je totiž po klasické pěšině s kořeny stromů, ale jen kousek, brzy je to už pěkná lesní cesta a dál je dokonce už asfaltka. Ta nás teď povede pár kilometrů asi k největší zajimavosti na kanále, což je vodní tunel, který sloužil ke zkrácení cesty kolem masivu Jelenské hory a Perníku. Tunel je dlouhý asi 300m, cesta kolem hory by byla asi o 15km delší a zřejmě by se ani nedala kvůli výškovému profilu vybudovat. My jsme tedy dojeli pouze k severnímu portálu, protože jsme se chtěli vrátit, aby asi po 1,5km naše cesta odbočila do kopce k další atrakci. Zprvu značně prudce, ale posléze mírněji (bílá cyklotrasa) totiž míříme k Plešnému jezeru, což je jedno ze Šumavských „ples“. Taková jezera u nás na horách moc nejsou, v Krkonoších je tuším jen Wielki Staw (v Polsku) a v Jeseníkách bohužel nic takového nemáme. Šumava je na tom o poznání lépe. Bohužel jsme zároveň v první zóně národního parku, tak se můžeme podívat na výsledky činnosti jednoho takového broučka, který se tu líhne. Asi pocity máme všichni podobně smíšené, jen vzpomínám, byli jsme s kámošem na Plešném jezeře (i Plechém) na Cyrila a Metuda 2001, za 10 let je tu úplně jiný les. Samozřejmě je vidět že porost se snad pod sušinami i padlými kmeny obnovuje, ale bude-li to skutečně úspěšné, to posoudí až za 100let.

Ale dost hořekování, od Plešného jezera musíme asi 1,5km zpět a pak odbočka k Jezernímu luhu a dál ke Kiosku na Rakouské cestě. Stihli jsme ještě otevřený, asi po čtvrt hodině musel majitel kamsi do města. U kiosku jsem stačil urazit nějakou pěknou slečnu, když jsem se jí ptal na její „laminátové“ kolo. Ano pěkný karbon, tak 8-9kg. Kdo zná trošku technologii, ví že karbon je skutečně laminát, tj. uhlíkové vlákno s pryskyřicí. Následuje jen sjezd do Nové Pece a obdobnou cestou ze středy do Horní Plané a na Olšinu.

Tak abychom stihli akci u vojenské základny. Hlavně občerstvení, př. guláš 40,- Kč, pstruh 50, kapr 40, a bejk za 50,- ovšem porce tak hezky od ruky, žádná váha, aby toho vypadalo hodně, zelenina jako příloho podle vlastní úvahy. A býk na rožni byl skutečně luxusní.

Schwarzenberský kanál

Večer zábava, taková ta hezká venkovská, i ta kapela se dala (asi jak přibývalo rumu) lépe poslouchat, nakonec i ten rum došel, ale měli i tullamorku. Jen se nikdo nepobil, tak o to byla zábava ochuzená.


 

21.8.2011

Rakouské pivo

Kupodivu přes předchozí hýření se vstávalo dobře, asi to bylo tím horským vzduchem. Ráno sbalit, naposledy nakrmit kačenky a poslední jízda na kole. Autobus nás tradičně bude na odjezdu čekat. O víkendech je totiž možné projet po cestách, které vedou po okrajích vojenského újezdu Boletice. Nejprve tedy po hrázi rybníka a výjezd k osadě Květušín. Z nějaké chaty se ozývá tuc tuc tuc, konečně víme kdo nás to po večerech rušil. Pak kratší sjezd do Polné, kde je i vidět nějaká vojenská technika, pak nájezd na širokou (10m) silnici, nejdřív mírně do kopečka, ale vzápětí první velký sjezd (64km/h), pár kilometrů rovinka a ještě větší sjezd v zatáčkách přímo kolem Boletic a po rovince příjezd do Kájova. To bylo maso. V Kájově dorážíme k další skupině našich zájezdníků abychom společně navštívili místní poutní kostel. Pozdně gotický kostel se prý snad až na věž nijak zvlášť neliší od středověké podoby. A jak jeden z účastníků hezky řekl, paní jeptiška nám ho otevřela. A z Kájova 3km na parkovištěm pod hradem v Českém Krumlově (s malou debatou s bigotním strážcem parkoviště). Zde naložíme kola a převlek do civilu. Na město máme necelé 3hodiny, tak proletíme co se dá. V krásném slunečním dni je těžko určit která část města je ta nej. Dnes bychom klidně mohli tvrdit, že je Krumlov snad nejhezčí město u nás, ale co potom ty různé Telče, Litomyšle, Slavonice, nebo Kroměříže či Štramberky, a to jsem málem zapomněl třeba na Mikulov. Ovšem kdyby se to měřilo výskytem Japonců, Krumlov určitě vyhrává, k tomu obligátní atrakce v podobě vodáků a šlajsen. Oběd se našel v hotelu U Města Lince , kde dnes sídlí nějací asiaté, ovšem výborně vaří za dosti dobré ceny. Ani se nám nechtělo, nicméně ve 14hodin odjezd a to je vše.

Prolog

Album 1

Album 2

Album 3

Album 4



 Tip: Cestovní agentura ELLAN nabízí ubytování Lipno.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.779, 14.097)
Poslední aktualizace: 3.9.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Bobkart
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Boletice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky z okolí Lipno a okolí 2011

Olšina u Horní Plané - tichý kout, ale všude blízko
Olšina u Horní Plané - tichý kout, ale všude blízko
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jižní Čechy jsem navštívila vůbec poprvé a to z jediného důvodu. Zúčastnit se prvního ročníku Boletice Race 2016, kdy jsem si vybrala 20 km běhu. Jelikož se jedná o poměrně odlehlou vesničku, nejjednodušší je přij…
0.5km
více »
Nejlepší turistické trasy v pohraničí České republiky vhodné pro rodiny s dětmi
Nejlepší turistické trasy v pohraničí České republiky vhodné pro rodiny s dětmi
Tipy a novinky
Česká republika je doslova protkána turistickými trasami, které mají dlouholetou tradici. Zatímco některé trasy jsou spíše nevýznamné a poslouží k …
1.7km
více »
minirozhledna Jezerní vyhlídka, Horní Planá, českokrumlovsko
minirozhledna Jezerní vyhlídka, Horní Planá, českokrumlovsko
Rozhledna
Po příjezdu do Horní Plané se dáte první odbočkou doprava. Dojedete až nakonec asfaltové cesty, tam se nachází menší parkoviště, kde je možné auto nechat. Poté už se dáte pěšky po polní cestě. Dojdete na malé ypsi…
4.7km
více »
Černá v Pošumaví
Černá v Pošumaví
Městečko
hodnoceni 7/10
Neveliké městečko ležící na břehu Lipenské přehrady. První zmínky o ní pochází z roku 1268, kdy byla darována klášteru Zlatá koruna a od roku 1420 součástí panství Český Krumlov. V roce 1767 objevena naleziště…
4.8km
více »
Rozhledna Dobrá voda.
Rozhledna Dobrá voda.
Rozhledna
hodnoceni 10/10
Na vrcholu kopce Dobrá Voda na okraji Horní Plané stojí nová rozhledna, zpřístupněná na konci roku 2021. Je vysoká 36 metrů a její vyhlídková plošina je ve výšce 32,5 metru. Je z ní krásný výhled na Lipno i nejvyšší šumavský vrchol Plechý. Za dobrého počasí jsou vidět i vrcholky Alp. Je otevřená celoročně a vstup je zdarma.
5km
více »
Horní Planá – rozhledna Dobrá voda
Horní Planá – rozhledna Dobrá voda
Rozhledna
hodnoceni 10/10
Jednou z nejnovějších atrakcí šumavského městečka Horní Planá je 36,3 m vysoká železná rozhledna Dobrá voda, jejíž stavba byla dokončena na podzim roku 2021. Rozhledna má tři vyhlídkové plošiny (ta nejvyšší se nachází ve výšce 32,6 m) a její tvar karafy na vodu prý symbolizuje sklářskou tradici v této oblasti i nedaleký pramen zázračné vody. Původně přitom měla být rozhledna na…
5km
více »
Horní Planá – pranýř
Horní Planá – pranýř
Drobné památky
hodnoceni 10/10
Kamenný pranýř v pošumavském městečku Horní Planá je jednou ze souboru drobných památek nacházejících se na zdejším Náměstí. Bývá sice občas označován jako „pouhý“ sloup, ale ve skutečnosti se opravdu jedná o pozdně gotický pranýř pocházející z poloviny 16. století. Pranýř v Horní Plané je tvořen několika kamennými stupni a má v podstatě tvar jehlanu. Je umístěn na kruhov…
5.1km
více »
Horní Planá – kostel sv. Markéty
Horní Planá – kostel sv. Markéty
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel sv. Markéty je nejen nejzajímavější památkou Horní Plané, ale také dominantou tohoto šumavského městečka. V jádru se jedná o raně gotický dvoulodní kostel z II. poloviny 13. století. Ani pozdější pseudogoti…
5.1km
více »
Horní Planá – kostel Panny Marie Bolestné
Horní Planá – kostel Panny Marie Bolestné
Kostel
hodnoceni 10/10
Pozdně barokní poutní kostel či kaple Panny Marie Bolestné byl původně sakrální stavbou hřbitovní. Nachází se spíše nad Horní Planou než přímo ve městě a určitě stojí za vidění. Kostelík byl postaven v letech 1777…
5.1km
více »
Ostrov Tajvan (Lipno)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Ostrov Tajvan (Lipno)
Ostrov
hodnoceni 10/10
Ostrov Tajvan je největší Ostrov na Lipně. Vedle něj je menší Ostrov. Na místo vyplutí se dostanete nejlépo od Černé pošumaví směr Hurka. Údaje o ostrově Tajvan Délka: 277 m Šiřka: 163 m Nad mořská výška (vrchol)…
5.1km
více »
Horní Planá
Horní Planá
Vesnice
hodnoceni 7/10
Horní Planá leží v Jižních Čechách, jihozápadně od města Český Krumlov. Město se rozkládá v Šumavském podhůří na břehu přehradní nádrže Lipno. Horní Planá je rodné město spisovatele Adalberta Stiftera ( 1805 ? 1…
5.2km
více »
Horní Planá – drobné památky na Náměstí (kašny a pomníky)
Horní Planá – drobné památky na Náměstí (kašny a pomníky)
Drobné památky
hodnoceni 8/10
Náměstí v jihočeské Horní Plané je místem plným pamětihodností. Počtem jim dominují památky drobné a relativně novodobé. Dvojnásobně jsou mezi nimi ovšem zastoupeny pouze kamenné kašny pocházející z konce 19. stol…
5.2km
více »
Horní Planá – socha sv. Jana Nepomuckého
Horní Planá – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
hodnoceni 8/10
Jednou z památek šumavského městečka Horní Planá je socha našeho nejoblíbenějšího barokního světce, tedy Jana Nepomuckého. Socha se nachází na travnaté ploše zdejšího Náměstí a jedná se o památku poměrně tajemnou.…
5.2km
více »
Hořice na Šumavě
Hořice na Šumavě
Vesnice
hodnoceni 6/10
Městečko Hořice na Šumavě (okres Český Krumlov) leží asi 12 km jihozápadně od Českého Krumlova při toku říčky Polečnice v nadmořské výšce 679 m. První zmínky o Hořicích pocházejí z prvn…
6km
více »
Lipenská přehrada
Lipenská přehrada
Půjčovna lodí
hodnoceni 8/10
Komu nevadí voda, loď a mořská nemoc, tak dojeďte na Lipno. Zde si můžete pronajmout loď i s kapitánem. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit pana Šulce. Pod jeho velením se Vám dostane…
8.1km
více »
Lipno
Lipno
Přehrada
hodnoceni 8/10
První poválečné vodní dílo, které vytvořilo největší umělou vodní plochu v tehdejší ČSR, bylo vybudováno na horním toku řeky Vltavy u dřevařské osady Lipno s cílem využití energetického potenciálu řeky. Přehradní …
9.2km
více »
Pasovary (hrad)
Pasovary (hrad)
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Tvrz Pasovary se nachází asi 9 km jihozápadně od Českého Krumlova u vsi Světlík ve výšce 780 m nad mořem. První zmínky o tvrzi a dnes již zaniklé vsi se datují do druhé poloviny 14. století. Poč…
9.7km
více »
Nová Pec
Nová Pec
Osada
hodnoceni 7/10
Malé šumavské městečko Nová Pec je známým letoviskem a výchozím místem mnoha výletů po Šumavě. Leží v CHKO Šumava v okrese Prachatice na pravém břehu Lipenské přehradní nádrže v místech, kde začíná vzdutí jezera…
11.2km
více »
Frymburk
Frymburk
Město
hodnoceni 8/10
Frymburk leží v Jižních Čechách, jihozápadně od města Český Krumlov. Město stojí na břehu vodní nádrže Lipno. Frymburk je rekreační město, na jehož území je přístaviště lodní Dopravy a přívo…
13.8km
více »
Vítkův Kámen
Vítkův Kámen
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Mohutné zříceniny hradu Vítkův Hrádek, nazývaného také Vítkův Kámen, stojí na vysokém skalnatém vrchu na pravém břehu Lipenské přehrady nad vsí Svatý Tomáš na Českokrumlovsku v Jihočeském kr…
14.9km
více »
Státní hrad a zámek Český Krumlov UNESCO
Státní hrad a zámek Český Krumlov UNESCO
Zámek
hodnoceni 10/10
Nejkrásnější a nejlépe dochované město se zámkem, u nás ihned po Pražském hradě druhý největší hradní komplex si vysloužilo záspi do světového dědictví UNESCO.…
16.1km
více »
Český Krumlov
Český Krumlov
Zámek
hodnoceni 9/10
Hrad a zámek Český Krumlov se nachází v Jihočeském kraji, tyčí se na vysokém skalním ostrohu nad řekou Vltavou a je jedním z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších areálů v Evropě. Tvoří ho 40 budov a palácových stav…
16.4km
více »
Kleť
Kleť
Vrchol
hodnoceni 9/10
Nejvyšší vrchol Blanského lesa (1.084 m) se vypíná 7 km severozápadně od Českého Krumlova. Nejbližší hora Českých Budějovic je z města dobře viditelná. Je cílem častých výletů turistů jak z Budějovicka, tak z Českého Krumlova. Na jejích svazích je lyžařská sjezdovka s vleky, takže sem směřuje řada návštěvníků i v zimním období. Na vrcholku byla v roce 1825 postavena…
16.4km
více »
Kleť - rozhledna
Kleť - rozhledna
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Nejvyšší hora Blanského lesa je Kleť. Na vrchol se dostaneme lanovkou, pěšky či na kole. Rozhledna leží severozápadně od Českého Krumlova. Kamenná rozhledna je vůbec nejstarší v České republice. Postavena byla v r…
16.5km
více »
Český Krumlov
Český Krumlov
Město
hodnoceni 10/10
Český Krumlov je pěkné historické město, které leží v Jižních Čechách, jižně od Českých Budějovic. Město je vyhledávaným cílem velké řady turistů, je označováno jako perla mezi městy. Českým Krumlovem protéká řeka…
16.6km
více »
Plešné jezero
Plešné jezero
Jezero
hodnoceni 9/10
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý …
17.3km
více »
Vltava
Vltava
Řeka
hodnoceni 9/10
Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý luh nedaleko Nové Pece na Šumavě. Teplá Vltava, která je považována …
17.5km
více »
Medvědí stezka
Medvědí stezka
Ostatní
hodnoceni 9/10
Tato trasa, která spojuje železniční stanici Černý Kříž se stanicí Ovesná, bývá uváděna jako nejstarší naučná stezka Šumavy. Turisty po celé její trase provádí žlutá turistická značka. Na trase stezky je místo…
17.6km
více »
Plechý
Plechý
Vrchol
hodnoceni 8/10
Nejvyšší hora české části Šumavy (1.378 m) leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem. Hora přitahuje návštěvníky řadou zajímavostí. Nejatraktivněj…
17.8km
více »