Horní Planá – drobné památky na Náměstí (kašny a pomníky)
Turistické cíle • Drobné památky
Náměstí v jihočeské Horní Plané je místem plným pamětihodností. Počtem jim dominují památky drobné a relativně novodobé. Dvojnásobně jsou mezi nimi ovšem zastoupeny pouze kamenné kašny pocházející z konce 19. století a pomníky připomínající hrůzy obou světových válek století minulého. V následujících řádcích dostanou přednost „dámy“ a časy o něco málo dávnější.
„Dolní“ kašna vznikla v roce 1876 a najdeme ji na JZ okraji náměstí. Tato žulová kašna má půdorys osmiúhelníku a vypouklé stěny. Ve středu nádrže se nachází žulový pilířek s jehlanovou zakončovací deskou. Od května roku 1958 se jedná o chráněnou kulturní památku.
Ve stejnou dobu se stala kulturní památkou i „horní“ kašna. Je rovněž žulová a o deset let mladší (tedy z r. 1886). Tuto kašnu najdeme v centrální části Náměstí a charakterizují ji zaoblené rohy a středový pilířek s mušlovitou mísou v její nádrži.
Zůstaneme-li v horní polovině Náměstí, můžeme si prohlédnout Pomník obětí I. světové války s nápisem „Den helden der heimat 1914 – 1918“. Správný název je „Pomník hornoplánským občanům padlým v 1. světové válce“ a jeho součástí jsou dvě desky se jmény padlých. Všechna jména jsou německá.
V dolní části najdeme zase památník nazvaný „Pomník obětem pochodu smrti“. Jedná se o pomník obětem II. světové války s nápisem „Na paměť obětem pochodu smrti 1945“. Tento pomník připomíná méně známý, tzv. Hornoplánský, pochod smrti válečných zajatců. Proběhl v dubnu roku 1945 a absolvovalo jej asi 500 – převážně ruských – zajatců.
Drobné památky Náměstí ještě doplňuje socha sv. Jana Nepomuckého nebo pranýř ve tvaru jehlanu.