TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 597 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 009,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy Karlovy VaryChaty a chalupy  Mapa Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město, které se rozkládá u soutoku řek Ohře a Teplé.  Město leží pod vrcholky Krušných hor, Doupovských hor a Slavkovského lesa. Každoročně  se zde pořádá Mezinárodní filmový festival. Za návštěvu stojí výletní areál Diana s rozhlednou i Motýlí dům v Karlových Varech.

 Trasy Karlovy Vary (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Manětínsko a širší okolí - 3. den - 15,5 km dlouhý okruh: Žlutice, Záhořice, Vladař, Vladořice, Kolešov, Žlutické Lurdy - Hradský Dvůr - Žlutice (po NS Cesta za pověstí a části NS Sovy Rozárky)

Cestopisy

Kostel sv. Mikuláše
Kostel sv. Mikuláše  •  Fotografie (80)  • Foto: jircak
Obrovský pařez na hřbitově u kostela sv. Mikuláše

Pondělí 10. 5. 2021
Teplo bylo večer, poměrně teplo bylo i v noci. Ve 4 bylo 14 stupňů, což je víc než předchozí den večer. V 8 nás vzbudilo horko. Sluníčko sálalo. Ještě jsme se zašli podívat na zdejší hřbitov u kostela sv. Mikuláše. Tam mne doslova šokoval asi 4 metry vysoký pařez mohutného stromu. Snad to byl někdy památný strom. Ale proč tam takový kus zůstal, těžko říct. Je to hodně nezvyklé.
Když jsme v půl 10 vyjížděli, bylo na sluníčku 28 stupňů. Tak to si dnes užijeme parádní vedro. Oba se však těšíme na Vladař, tak ani nepřemýšlíme o výměně za kratší trasu. Cestou do Žlutic jsme zaslechli předpověď - hlásí oblačno, odpoledne od západu zataženo. Tak by snad takové horko být nemuselo. Snad nebude dusno. Uvidíme.
Parkujeme zdarma na náměstí. Začínáme tím, že si to tu trochu projdeme. Byli jsme tu cca před 10 lety, tak aspoň zjistíme, co se tu změnilo. Jsme docela zklamáni. Změna asi žádná velká není. Chodníky a obrubníky jsou v dost zoufalém stavu. Tehdy jsem nevyfotila radnici, tak možná ta je opravená.
Vyrážíme po červené. Hned v centru začínají dva okruhy. Naučná stezka Cesta za pověstí je dlouhá 15 km. Ta vznikla r. 2009 a jejím cílem je nejen seznámení se zajímavými místy, ale také upozornění na pověsti, které se ke kraji vztahují. Naučná stezka sovy Rozárky měří 7 km a je určena hlavně pro rodiny s dětmi. Tyto trasy se z větší části překrývají. Využívají turistického značení - červené a žluté značky.
Jen co vyjdeme z města, pokračujeme podle Střely. Občas zahlédneme její meandry. Ale snad víc nás zaujalo okolí cesty. Je to tu jak v pralese. Popadané stromy jsou porostlé mechem. Prostě nádhera. Navíc je tu polostín, takže i příjemně. Pověsti na jednotlivých zastaveních jsou zpracovány formou komiksů. Zpříjemní to tedy cestu i dětem.
Téměř po rovině přicházíme k silnici ze Žlutic do Manětína. Jsou tady 2 rybníky, za tím prvním vidíme budovy bývalého Strabovského mlýna. Byl postaven pravděpodobně v 15. století, tehdy na pravém břehu říčky Střely. První zmínka o něm je z r. 1484. Ještě před r. 1945 se zde mlelo. Během 2. poloviny 20. století byl mlýn přestavěn na rekreační objekty. V té době byl v místech kanálu Mlýnského potoka vybudován nový rybník. Dnes je areál soukromý a nepřístupný.
Silnici přecházíme, po chvilce přecházíme i trať - žel. stanice Záhořice je nedaleko. Za tratí upoutává naši pozornost pomníček. Je tady i povídání - hodně smutné. Dne 4. května 1919 šel vdovec se svými dvěma dětmi - dvanáctiletým Josefem a jedenáctiletou Friedou k sedlákům pro potraviny. Jenže neměl čím děti uživit a tak je zde zabil a zahrabal v křoví. Policii tehdy oznámil jejich zmizení. Až r. 1926 lesní dělník dětské kostry nalezl. Až po tomto nálezu se vdovec přiznal. Byl odsouzen k doživotnímu těžkému žaláři.
V těchto místech začíná naše cesta mírně stoupat. Značení je perfektní. I tady je okolí moc hezké, občas se otevírají daleké výhledy. Od rozcestí Vladař - vyhl. odb. je už stoupání trochu prudší, ale je to jen kilometr a dobře to utíká. Najednou jsme na rozcestí Vladař - vyhlídka - to už jsme na vrcholu - na bývalém Hradišti - na nádherné náhorní planině. Podle mapy.cz je kóta o kousek dál, ale dle zdejšího ukazatele by to mělo být zde. Jenže to vůbec nevadí. Je tu neskutečně nádherně. Tohle je balzám na duši. Kvetoucí trnky a třešně doplňují plantáže petrklíčů, pomněnek a dalších květinek. Kvetou tady i jahodníky. Shodli jsme se na tom, že nám to trochu připomíná stolovou horu Úhošť u Kadaně. Oboje je asi umocněno i jarním obdobím, kdy je všude vše rozkvetlé.
Teď však musím pustit také nějaké informace o této magické hoře. Je to mohutná, z dálky dobře viditelná stolová hora čedičového původu. Má zde být výrazná magnetometrická anomálie, která dokazuje, že vrchol je pozůstatkem samostatné sopky. Zvláštností má být malé rašelinné jezírko bez přítoku, které sloužilo jako cisterna na vodu v dobách prehistorického osídlení. Na mapě je zakresleno hned u cesty, my ho však nikde nenašli. Vrchol byl osídlen v době bronzové, byly zde objeveny zbytky keltského hradiště. R. 1421 se zde Jan Žižka se svým vojskem bránil obklíčení. Podařilo se mu obležení prolomit a ustoupit do Žatce. To připomíná malý pomník, který je nedaleko rozcestí Vladař - vyhl., odb. Také tam mohli umístit šipku k tomuto pomníku. Určitě bychom se tam zašli podívat.
Ještě se jdeme podívat na vyhlídku. Je tady lavička, ale na sluníčku. Jen se tedy pokocháme, vracíme se na rozcestí a už klesáme, pro změnu po žluté. To je už výrazně náročnější, kolena trpí, ale jsme stále nadšení. Jen to horko nepřestává, naopak se zvětšuje. Že by mělo být oblačno, to tedy vůbec nevypadá. Mraky marně vyhlížíme.
Obcházíme vrchol, takže ho máme téměř neustále na očích. Ve Vladořicích přicházíme na silnici a na rozcestí U studánky. Je to tady hezké, v polostínu je tu lavička. Je to ideální místo na svačinu. Jen voda tu neteče. Naštěstí vody na pití máme dost.
Po silnici dlouho nejdeme. Klesáme snad bývalým sadem. Kvetou tady třešně, hrušky, možná i jabloně, trnky. Tohle je na tom jaru nejkrásnější, když to vše kvete. V sadu je sousoší Piety - nechal ho sem na okraj svého pole umístit statkář Wenzel Präger jako poděkování za uzdravení z těžké nemoci.
Až k silnici do Žlutic klesáme, ale abychom si tak moc nezvykli, zase začínáme stoupat. Procházíme obcí Kolešov, ale to je vlastně jen pár domků. Směřujeme do další obce - do Kobylé, ale až tam nejdeme. Kus před obcí odbočujeme vpravo. Kousek pod vrcholem kopce Na vršku se utvrzujeme v tom, že se lidé dovedou docela dobře bavit. Kromě posledního zastavení stezky Sovy Rozárky (půjdeme ji samozřejmě opačně) tu jsou tři barevné kuchyňské židle s označením Letní kino. Na pařezu je další cedule Dobíjení mobilů.
Tady jsme trochu asi zazmatkovali. 300 metrů máme jít přes louku k lesu. Jedna cesta vede rovně, další odbočuje vlevo - obě vedou k lesu. Navíc v dálce vlevo vidíme značku a informační tabuli. Jdeme tedy vlevo, ale cesta se najednou stáčí příliš vlevo - tam nechceme. Až teď koukám do tabletu - měli jsme jít rovně a obloukem lesem se vrátit. Nevadí. Máme to kratší. Bereme to přes louku ke značce. Tady však nevidíme vůbec žádnou cestu. Hlavně že jsme se neztratili.
Pokračujeme už opět po značce k rozcestí Nad Roklí. To ještě netušíme, co nás čeká. Krkolomný a náročný sestup do rokle a dobrodružný průchod roklí. Já jsem samozřejmě nadšená, i když se někdy spouštím po zadku. Bezpečí nade vše. Jak však koukám na fotky, tak to na nich tak dramaticky nevypadá.
Přicházíme k bezejmennému potůčku, který se po několika kilometrech vlévá do Střely. Tady na potoce a jeho dalším přítoku jsou vybudovány Žlutické Lurdy. Je tu sedátko, nohy se nechají ponořit do vody - nejsilnější účinky se prý projevují o Svatojánské noci. Je tu však i domeček, kam je možno vstoupit - možná i v případě nouze přespat.
Následuje stoupání po rozpálené silnici. Na západě se objevují první mráčky. Než to sem dojde, jsme u auta. Na rozcestí Hradský Dvůr řešíme kilometrovou odbočku ke zřícenině hradu Nevděk, který byl založen před polovinou 15. století. Dnes jsou vidět jen nepatrné zbytky zdiva a valy. V tom horku se mi už nikam nechce. Navíc už vůbec nechci zbytečně někde klesat. Kolena se ozývají a v tom horku nechci koleno ještě bandážovat. Dokonce i pití mi dochází. Ota, který zříceniny nemusí, to uvítal. Jdeme tedy do Žlutic nejkratším směrem. Opouštíme NS Cesta za pověstí a pokračujeme po NS Sovy Rozárky. Krátkou odbočku k vyhlídce míjíme. Je to takový kopec, že mne bolí kolena ještě víc, jen to vidím. Navíc vyhlídek dnes už bylo dost. Jenže klesání nás stejně čeká. Prostě musíme klesnout, abychom pak ve městě mohli zase stoupat. Tyhle zákonitosti občas nechápu - zvláště po 15 km.
Přežili jsme všechny útrapy dnešního dne a konečně nastupujeme ve městě do auta. Jak bychom si teď někde ve stinné hospůdce dali pivo. Nespěcháme, klidně bychom počkali, až to pivo z řidiče vyprchá. Jenže vše je zavřeno, snad nejbližší okénko je v Chyši, ale tam už nechceme. Něco v autě máme, snad to nebude moc teplé.
Teď jen najít klidné místo na spaní. Otovi se kdysi líbilo v Lipí, je to kousek za Manětínem, tak tam jedeme. Bohužel to plánované místo už vypadá zcela jinak, ani tamější hospůdka nemá otevřené okénko. Chvilku to tu projíždíme, ale nakonec se vracíme směrem do Manětína. Ze silnice odbočujeme vlevo po nějaké místní komunikaci. Ta nás zavedla na rozcestí se zelenou turistickou trasou, kde se nám zalíbilo. Jsme na náhorní planině, vzdáleni od civilizace, i když je vidět, že tudy občas auta projíždí. Parkujeme tak, abychom nikomu nepřekáželi. Stále je vedro, nejdřív děláme očistu. Pěkně jsme se dnes zase zapotili. Současně už doplňujeme tekutiny, pivo dokonce vydrželo studené. Až pak jdu vařit.
Výlet byl fakt jedinečný. Dokonce jsme nikde ani nikoho nepotkali. Ani v obcích, kterými jsme procházeli. Jsou to kdysi asi docela velké obce, odkud bylo obyvatelstvo po válce vysídleno. Dnes tam jsou více méně rekreační chalupy. Trvale tam žije skutečně jen pár lidí.
Užíváme si dne až do konce. Konečně se nechá posedět venku v křesílkách. V 9 hodin je skoro 19 stupňů. To je srovnatelné se včerejškem. Trochu se to konečně zatahuje. V noci asi bude docela teplo. Podle několik dnů staré předpovědi má zítra pršet. Ale to nám nevadí, odpoledne už musíme být doma. Ale rádi bychom si ještě nějaký výlet tady udělali.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.080, 13.215)
Poslední aktualizace: 19.5.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žlutice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,3km od místa

Příspěvky z okolí Manětínsko a širší okolí - 3. den - 15,5 km dlouhý okruh: Žlutice, Záhořice, Vladař, Vladořice, Kolešov, Žlutické Lurdy - Hradský Dvůr - Žlutice (po NS Cesta za pověstí a části NS Sovy Rozárky)

Mohutný vrch Vladař– Pražský hrad, Blaník, Říp, Radhošť či Hostýn
Mohutný vrch Vladař– Pražský hrad, Blaník, Říp, Radhošť či Hostýn
Výletní místo
Mezi městy Žlutice a Manětín lze i z velké dálky pozorovat majestátní dominantu kraje – stolovou horu Vladař. Kopeček turisty zatím naštěstí opomíjený, ale dle odborníků svým významem srovnatelný s místy uvedenými v nadpisu.   Až do počátku 21. století byl Vladař (693 m.n.m.) sice výrazná a zdaleka viditelná dominanta kraje, ale bez většího zájmu odborníků. Sice se vědělo něco …
0.3km
více »
Toulky s Megy VIII. Vladař
Toulky s Megy VIII. Vladař
Cestopisy
Vrch Vladař Nastala už bezmála polovina listopadu, ale teplo a slunečno bylo pořád jako vzáří, a tak jsem si ráno přivstal, odpracoval vdílně co bylo potřeba a naplánoval další výlet sMegy. Zněkolika kandidátů mě nejvíc zaujal vrch Vladař. Vedl jsem ho vpatrnosti od té doby, co jsem dělal rozhovor sgeologem a filozofem Václavem Cílkem, ředitelem geologické sekce Akademi věd ale pro mě hlavně autorem krásných knížek jako Kr…
0.3km
více »
Na vrch Vladař a do Chyše
Na vrch Vladař a do Chyše
Cestopisy
Na vrch Vladař a do Chyše Přicházím ze Žlutic k rozcestí Záhořice žst s úmyslem jít na vrch Vladař a z něj zpět na rozcestí Záhořice a po žluté do Chyše. K rozcestí Záhořice je to asi půl kilometru. Zde pokrač…
0.5km
více »
Pravěké hradiště na kopci Vladař
Pravěké hradiště na kopci Vladař
Tipy na výlet
Nedaleko městečka Žlutice se nachází pozoruhodný kopec, který každého zaujme již z dálky a to svojí neobvyklou plochostí. Není divu, že právě na tomto kopci se v pravěku nacházelo mohutné hradiště, jehož některé p…
0.5km
více »
Smírčí kříže Protivec
Smírčí kříže Protivec
Drobné památky
Hrubě opracovaný kamenný kříž řeckého tvaru asi 140 cm vysoký stojí v serpentinách silnice vedoucí ze Žlutic do Chýše, jižně od obce Protivec. Na kříži je vytesán motiv sekery. To naznačuje, že vražednou zbraní byla sekera, nebo na povolání oběti. Pod vytesanou sekyrou je již těžko čitelný nápis. Kříž byl postaven asi v roce 1571. Údajně zde měl být během loupežného přepadení zabit řezník z Toužimi. V centrální evidenci smírčích křížů má číslo 0010. Druhý značně poškozený pískovcový kříž latinského tva…
2.3km
více »
Křížky u Protivce
Křížky u Protivce
Drobné památky
U silnice vedoucí z Protivce do Chyše stojí několik křížků, které postupně restauruje občanské sdružení Protivecké kříže. Křížky připomínají většinou nějakou tr…
2.5km
více »
Zámek v Chyši
Zámek v Chyši
Zámek
Přibližně v polovině trasy mezi Karlovými Varya Rakovníkem leží obec Chyše, kde leží stejnojmenný zámek, sídlo hraběcího rodu Lažanských. V blízkosti zámku je pivovar s Restaurací. Doporučuji, chutné a ceny jsou …
3.4km
více »
Chyše
Chyše
Cestopisy
Chyše   Je sobota, počasí se vybralo, přicházím ze Žlutic přes kopec Vladař cestou podél Střely k obci Chyše. Už z dálky je vidět věž zámku Lažanských. Hned na okraji obce je docela zajímavá kaplička, bohužel k…
3.4km
více »
Zámek Chýše
Zámek Chýše
Tipy na výlet
Zámek Chýši nalezneme ve stejnojmenné obci na západě České republiky. Zámek je v soukromém vlastnictví manželů Ing. Vladimíra a Marcely Lážaňských z Děčína, kteří zámek zakoupili koncem roku 2005. Hned v následují…
3.4km
více »
Chyše - obec, zámek, zámecký pivovar
Chyše - obec, zámek, zámecký pivovar
Tipy na výlet
Vracíme se domů autem a tak jsme se rozhodli zastavit se v Chyších. Město se nachází v Karlovarském kraji, kousek od silnice z Karlových Varů do Mělníka. Nachází se zde řada kulturních památek. Na své si přijdou i milovníci piva. Nejstarší historické zprávy o Chyších pocházejí z r. 1158, kde na místě dnešního zámku stála tvrz, sídlo starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Ti…
3.4km
více »
Zámek a pivovar v městečku Chyše
Zámek a pivovar v městečku Chyše
Zámek
Městečko Chyše leží v Karlovarském kraji, přibližně v polovině trasy mezi Karlovými Vary a Rakovníkem. Nachází se tady a v okolí sice řada zajímavých kulturních památek, většina lidí však míří za návštěvou zdejšíh…
3.4km
více »
Zámecký park Chyše
Zámecký park Chyše
Park
Zámecký park rozkládající se na devíti hektarech okolo zámku Chyše získal dnešní vzhled v polovině 19. století, kdy procházel také zámek novogotickou přestavbou. Zahrada kolem zámku dnes patří mezi hodnotné přírod…
3.6km
více »
Chyše - obec
Chyše - obec
Vesnice
Chyše, obec v okrese Karlovy Vary leží na řece Střele 8 km severovýchodně od města Žlutice s dobrým vlakovým spojením na trati Rakovník - Bečov. Prvně zmiňovaná roku 1169, patrně v roce 1475 osada povýšena na m…
3.6km
více »
Chyše - zámek
Chyše - zámek
Zámek
Zámek je významnou památkou obce Chyše na Karlovarsku. Zámek je mohutná čtyřkřídlá budova se dvěma polygonálními věžemi. Ve východním zámeckém křídle jsou arkády. V přízemí se zachovala m…
3.6km
více »
Kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel
Kostel Zvěstování Panny Marie se nachází v obci Chyše u Žlutic v malebných Doupovských horách. Stojí na vršku zvaném Špičák (Špicberk) na východě obce a je viditelný ze širokého okolí. Jde o ranně barokní stavbu z druhé poloviny sedmnáctého století. Jeho věž skrývá dva vzácné zvony (1520 a 1572), z nichž starší je opatřen latinským nápisem, mladší českým nápisem, je renesanční…
3.9km
více »
Vodní vesnice v údolí Střely
Vodní vesnice v údolí Střely
Vesnice
Jedná se o pás romantických vesniček v údolí Střely mezi Chyšemi a Rabštejnem nad Střelou tvořený obcemi Čichořice, Číhání, Poříčí, Luby, Dvorec a Jablonná, které byly pro svou polohu v údolí Střely nazývány jako …
3.9km
více »
Žlutice
Žlutice
Město
V jihovýchodní části okresu Karlovy Vary, asi 30 km od tohoto lázeňského města, se rozkládá v romantické krajině nad údolím řeky Střely a pod majestátním vrchem Vladař město Žlutice. Jedná se o  město s bohatou historií a zajímavými kulturními památkami, které je poprvé písemně doloženo roku 1186. Žlutice vznikly patrně během slovanské kolonizace jako obchodní stanice na cestě…
4.3km
více »
Žlutice
Žlutice
Tipy na výlet
Jedeme do Žlutic. Je to poměrně malé městečko v Karlovarském kraji (zhruba 20 km od Toužimi), které se rozkládá ve svahu na řekou Střela. Přesto doporučuji každému, kdo v jeho blízkosti projíždí a má trochu času, se zde aspoň na chvíli zastavit. Každý, kdo přijde na náměstí, si musí uvědomit, že tohle nyní malé tiché městečko má určitě bohatou historii. A proto…
4.3km
více »
Zámek Žlutice
Zámek Žlutice
Zámek
Žlutice se pyšní neobvykle starobylou historií. V roce 1973 se zde konaly oslavy tisíciletí. První zmínka o této obci se totiž uvádí již v údajné zakládací listině českého biskupství z roku 973. Církevním majetk…
4.4km
více »
Procházka  městem Žlutice
Procházka městem Žlutice
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou procházku městem Žlutice. Začínáme na nádraží Žlutice, odkud po žluté značce dojdeme na náměstí. Cestou potkáme Kostel Sv. Petra a Pavla, vedle kteého je z jedné strany Památník padlých v i. světové válce a z druhé strany kašna s hlavou koně a ještě dál fara se slunečními hodinami.Od kostela pokračujeme po…
4.5km
více »
Kaple sv. Jana Nepomuckého nad městem Žlutice
Kaple sv. Jana Nepomuckého nad městem Žlutice
Kaple
Při cestě po silnici č. 193 od Štědré k městu Žlutice jsme necelý jeden kilometr před žlutickým vlakovým nádražím spatřili na levém svahu pseudorománskou rotundu. Jedná se o překrásnou, slohem výstavby na zdejší k…
5km
více »
Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
Tipy na výlet
Rabštejn nad Střelou leží v přírodním parku Horní Střela, obtékán ze tří stran řekou, na cestě mezi Manětínem a Žluticemi. Patří mu jedno prvenství: je nejmenším městem v ČR a nejspíše i ve střední Evropě. S počtem obyvatel, který se už od počátku devadesátých let pohybuje mezi 20 a 30 "kousky", by stěží dal dohromady třeba jen fotbalové družstvo:-) Přesto, že jde o městečko počtem obyvatel zanedbatelné a rozlohou neveliké…
6.4km
více »
Rabštejn nad Střelou
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rabštejn nad Střelou
Zřícenina
Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě ? Rabštejn nad Střelou, nacházející se na Plzeňsku, se chlubí řadou pozoruhodných památek, patří mezi ně i zřícenina hradu a barokní zámek. Z hradu se dochovaly z…
6.5km
více »
Rabštejn nad Střelou - nejmenší české historické město v Evropě
Rabštejn nad Střelou - nejmenší české historické město v Evropě
Místní část
Rabštejn nad Střelou se nachází nad pravým břehem řeky Střely na skalní vyvýšenině uprostřed přírodního parku Horní Střela. Od roku 1980 je součástí města Manětín (Plzeňský kraj) a v…
6.5km
více »
Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
Tipy na výlet
Jedem do Rabštejna nad Střelou. Leží nad pravým břehem řeky Střely, na ostrohu ohraničeném strmými svahy na jihu a severu. Město se nachází uprostřed přírodního parku Horní Střela, 7,5 km  severovýchodně  od Manětína, jehož je součástí. Status města získal  v roce 1337 a dnes je považován za nejmenší historické město v České Republice, některé prameny tvrdí, že dokonce i v…
6.5km
více »
Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
Městečko
Rabštejn nad Střelou leží v Západních Čechách, severním směrem od města Plzeň. Městečko se rozkládá mezi Tepelskou vrchovinou a Rakovnickou pahorkatinou. Městečko je postaveno na pravém b…
6.6km
více »
Střela
Střela
Řeka
Střela pramení u Toužimi,napájí vodou Žlutickou přehradu(nádrž na pitnou vodu),protéká údolím kolem Žlutic,Chyše,Rabštejna,kolem městečka Plasy a vlévá se do Berounky. Nejzajímavější je …
7.1km
více »
Manětín
Manětín
Zámek
Barokní Zámek Manětín se nachází v Plzeňském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září denně mimo pondělí. Zámecká expozice představuje barokní mobiliář a unikátní soubor…
9.9km
více »
Manětín
Manětín
Městečko
Manětín leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od Plzně. Město se rozkládá v údolí tvořeném Manětínským potokem. Manětín je obklopen lesy. Jižním směrem od města je oblast přírodního parku Manětínská a …
10km
více »