Mlýništský vodopád a zámek Krásné Březno
Mlýništský vodopád.
Pozvu vás k jednomu pěknému vodopádu, a taky na zámek.
Naše parta se sešla na nádraží a jeli jsme do Krásného Března,kde je zámek, který jsme chtěli navštívit,ale napřed jsme vyrazili k vodopádu.
Vystoupili jsme z vlaku, a v dálce se nám ukázala Mariánská skála v Ústí n/Labem.Píši Vám to proto, aby jste věděli,kde se Krásné Březno nachází.
Pokračovali jsme dál lesem a pomalu stoupali k vytčenému cíli.Cestou jsme míjeli malé vodopádky a zdolávali někdy dost krušné překážky.Musím podotknout , že vlečeme každý už šestý křížek na zádech a ještě něco navíc…..a každý máme nějakou tu bolístku,která nám někdy způsobuje problémy.Takže překročit mokrý a houpající se kmínek stromu přes potok,byť malý, je někdy velký problém.Ale za pomocí vztahující se ruky kamaráda jde všechno hladce.
A tak jsme všechny nástrahy úspěšně zdolali a dospěli jsme k vytčenému cíli-Mlýništskému vodopádu. Vodopád je vysoký 8 metrů,je na Pekelském potoce u obce Mlýniště.Všude okolo byly nazelenalé skály,slunce tam sice prosvítávalo,ale ne tolik.A když jsem si ho chtěla vyfotit,tak se sluneční paprsky prolínaly a fotka se zrovna nevyvedla.My jsme pokoukali , každý jsme si nalezl potřebné sezení , aby posvačil a odpočinul svým údům.
Po odpočinku jsme se vydali zpět do Krásného Března a chtěli jsme se podívat na zámek ,který zde je,sice nepřístupný, ale stojí za to jej vidět.Cestou nás zaujal kostel Sv.Floriána, který patřil k zámku a byl až do r.2003 uzavřen a pak po nejnutnějších opravách znovu otevřen.Kostel byl postaven v 17.století podle freiberského umělce Tobiáše Lindnera.Oltář byl vytvořen z alabastru a mramoru, zdobily jej plastiky ,které ale později byly sejmuty a uloženy v místním muzeu mimo jedné.Sejmout je nechal nový majitel krásnobřezenského zámku slezský hrabě Krakowski.Jeho zásluhou byla tato kaple původně luteránská, změněna na katolický kostel a zasvěcen Panně Marii.
Kostel měl pohnutou historii.Patřil k němu zvon vysoký 110 cm zdobený reliefy pánů z Buenau.Ale v dobách války byl roztaven jako spousta jiných zvonů a použit na výrobu kanonů.Po válce se mnoho veteránů této války rozhodlo složit se na zvon nový, aby uctili památku svých frontových kamarádů,kteří se domů již nevrátili a kteří leží snad ve všech státech pohřbeni, na jejichž území rakousko-uherská monarchie vedla válečné operace.Tento nový zvon pak nesl nápis: Nikdy nezapomeneme na své kamarády.Nechali jej zasvětit Sv.Floriánovi a r.1924 instalovat do zvonice.Díky tomuto zvonu a od stejného data nese kostel jméno Sv.Floriána.
Po 2.světové válce se dílo zkázy na kostele dokončilo a vychytralým zlodějíčkům se podařilo zvon ukrást a ve sběrných surovinách prodat za 5.tis.Kč.Zloději sice skončili před Soudem,ale malý zvon,který byl místo původního instalován nemůže nahradit ten minulý, který ze srdce darovali kamarádi k uctění památky svých zemřelých spolubojovníků.
Jedna z nejvzácnějších památek na Ústecku , která je víc než 400 let stará, rychle chátrá,péče o ni je nedostatečná.Nyní ho ale převzal spolu se zámkem Ústav památkové péče, a tak se snad blýská na lepší časy, aby tak mohl být zachován pro další pokolení. K tomu patří i hřbitov,kde jsou pochováni páni zakladatelé.
O kostelu jsem Vám napsala dost a my jsme popošli k zámku, který je hned vedle.Je moc pěkný,bylo vidět, že se opravuje,bylo na něm lešení a tak se určitě zaskví do bývalé krásy.
Na místě zámku stával kdysi panský dvůr s tvrzí.Obec kde stojí zámek, se jmenovala původně Březnice.Zámek byl postaven jako náhrada za původní sídlo panství hradu Blansko, který je též nedaleko a je z něj již dávno zřícenina. Před r.1600 nechal postavit Rudolf z Býnova renesanční zámek.Jeho stavitelem byl Hans Bog z Pirny.V průčelí starého křídla,které je spojeno s kostelem Sv.Floriána, jsou sluneční hodiny s datem 1603 a latinským nápisem „Soli deo Gloria „ – „Jenom Bohu budiž sláva „ V r.1730 byl zámek přestavěn do barokního slohu Ludvíkem Richardem Cavrianim.V 19.století byla budova rozšířena o nové křídlo s balkonem.V nárožích zámku stojí válcové věže s cibulovitými báněmi.
Po opravě zámku v něm bude sídlit památkový ústav,ale mají zde být i reprezentativní prostory,které by mohla využívat i veřejnost.
My jsme prohlídkou zámku, tedy jen zvenčí a jeho okolím ukončili svůj výlet a vydali se na zpáteční cestu k domovu.
Zdroj:www.krasnebrezno.cz
:www.usti-nl/cz/dejiny/obce/ul_9_7.htm