Na Hanou do zámku v Náměšti na Hané
Náměšť na Hané je městys ležící v oblasti Hané. Obec byla až do 16. století převážně biskupským zbožím, její část se dostala do světských rukou. Městečko leží na soutoku říčky Šumice a potoka Baběnce. Na ostrožně nad pravým břehem říčky Šumice, v místě Kapounov byl pravděpodobně ve 14. století postaven hrad na ochranu zdejšího biskupského zboží. Roku 1423 jej obsadily stoupenci císaře Zikmunda, za česko - uherských válek v 15. století byl hrad vypálen a opuštěn. Zřícenina je dnes volně přístupná. Majitelé panství si pak postavili novou tvrz, pozdější zámek. Roku 1726 koupili náměšťské pansrví Harrachové. Tehdy ještě sloužil jako příležitostné sídlo starý zámek. Roku 1766 zahájil Ferdinand Bonaventura Harrach stavbu nového zámku na návrší poblíž zříceniny hradu. Raně klasicistní stavba ovlivněná francouzskými vzory byla umístěna v malém kruhovém parku. Z okružní cesty se kolem něj rozbíhají do čtyř světových stran lipové aleje.
Za parkem bylo v půlkruhu postaveno 17 typizovaných tkalcovských domů. Novému zámku se začalo říkat Horní, starý zámek přestavěný na pivovar se nazíval Dolní. Roku 1778 získal zámek v Náměšti sňatkem rod Kinských. Hrabě Evžen II. pak prodal náměšťský velkostatek roku 1916 velkoobchodníku se železem F. Ottáhalovi z Olomouce. Manželé Ottáhalovi si zámek nechali zmodernizovat a park, který ho obklopoval vybavili kolonádou, jezírkem a bazénem. Areál byl upraven v ranném klasicismu francouzského stylu. Patrová budova s mělkým rizalitem stojí uprostřed kruhového parku. Vedou tudy čtyři lipové aleje, přes dvěstě let staré. Podle pověsti se na rozcestí o půl noci scházejí čarodějnice z okolí.
Roku 1945 byl rodině majetek podle Benešových dekretů zkonfiskován. Do konce roku 1999 zámek zpravovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci, od roku 2000 je zámek majetkem obce Náměšť na Hané. V zámku si prohlédnete kromě prohlídkového okruhu s dobovými interiéry stálou výstavu slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Podíváte se v ní na jednu z nejatraktivnějších zámeckých sbírek, ve které najdete i obrazy, míšenský porcelán, galerii moderního umění, výstavu dětských kočárků od roku 1850 do současnosti. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. V sousedství zámku se projdete přírodním parkem Terezské údolí, na louce je zde postaveno jeviště, kde se konají různé akce a koncerty.