Přírodní rezervace Terezské údolí
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nedaleko Olomouce, na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané.
Středem údolí, které je dlouhé necelých pět kilometrů, protéká říčka Šumice a v teplých měsících louky a mokřady v jejím okolí pokrývají rozkvetlé koberce lučních květů. Na první kvítí tu lze narazit ale už brzy z jara, kdy tu rozkvétají drobné modré kvítky ladoňky rakouské.
Nejvyšším kopcem přírodního parku je vrchol Křemela, který jen o šest metrů přesahuje výšku čtyř set metrů nad mořem.
Údolí je pojmenováno po dívce Terezce, která měla být nespravedlivě vězněna v tvrzi v Náměšti na Hané, dnes na tomto místě stojí pivovarská sladovna.
Přírodní park je zajímavý i z archeologického hlediska. Nálezy, které zde byly učiněny, pochází už z doby kamenné. K velmi cenným nálezům patří třemi valy opevněné území na skalním ostrohu Rmíz. Kromě valu tu byla nalezena i hradba, která je nejstarší odkrytou hradbou ve střední Evropě. Hradisko Rmíz obývali lidé patřící ke kultuře s nálevkovitými poháry a kanelovanou keramikou pozdní doby kamenné.
Kromě samotného Terezkého údolí lze na relativně malém území najít hned několik tipů k výletu. Zajímavostí je například kruhový park u zámku v Náměšti na Hané, který tvoří čtyři lipové aleje. Každá z nich míří na jednu světovou stranu. Za pozornost stojí i zámek v Laškově, ve kterém pobýval roku 1887 císař František Josef I.či zámek v Krakovci, který ve svých malbách zaznamenal malíř Josef Mánes.
Za čím jedeme?
Cestou se toho dá vidět opravdu hodně - brzy z jara je k vidění například ladoňka rakouská, zámek v Náměsti na Hané, zámek v Laškově a zámek v Krakovci.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ostatní informace
Trasa 17 km: Náměšť na Hané – U Křemely – Krakovec – Laškov – Terezské údolí – Náměšť na Hané