Na Vysočinu - k hradu Rokštejnu na Jihlavsku
Vysočina s krásnou přírodou a spoustou zajímavých měst je lákavým magickým krajem pro spoustu výletů a krásných dovolených. Je to kraj v ČR, ležící na pomezí Čech a Moravy, takový obraz venkova s oblými kopci, hlubokými lesy, rozlehlými loukami, potoky, klikatícími se přes mnohá údolí. Najdete zde i spoustu zajímavých měst, kostelů, muzeí, technických památek, hradů, zámků, skal - zajímavých míst.
Na Jihlavsku se nachází turisty oblíbený gotický hrad Rokštejn, je to mohutná zřícenina, pěkný výletní cíl například při dovolené v Telči. My jsme se odtud vlakem vypravili do Kostelce u Jihlavy, pak jsme přestoupili na vlak do Jihlavy, odtud směřujeme kodrcákem údolím Jihlavy do Přímělkova. Dál se musí pokračovat od vlakové zastávky výstavnou obcí Přímělkov již pěšky. Asi kilometr stoupáme ostrým kopcem po silnici až k rozcestí. Rozdělovník ukazuje odbočení vlevo, a tudy již pohodlně silničkou klesáme serpentýnami až k Rokštejnu. Jak se postupně přibližujeme, zřícenina je větší a z dálky poutavější. Nad obcí se otevírají z luk krásné výhledy k hradu i do okolní krajiny. Sestupujeme k areálu hradu Rokštejn - nejkrásnější zřícenině na Jihlavsku.
Původně se hrad jmenoval Rutenštejn podle Rutha z rodu Hrutniců, který ho zde založil po roce 1270. Malebná zřícenina Rokštejna stojí nad nižším skaliskem nad říčkou Brtnicí, v údolí - JV od Jihlavy. Stavba vznikla v 13. století - jako jeden z nejsatrších moravských hradů. Údajně při archeologickém výzkumu bylo zjištěno, že zde stával dvojhrad. Obývali ho různí majitelé, a tak byl přestavován. Za husitských válek byl však dobyt a pobořen. Od 2. poloviny 15. stol., kdy hrad vyhořel, byl opuštěn. Dnes zde vidíte části hradeb v místě původního vstupu v nové východní bráně - v malé věži s bránou byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve středné Evropě. S kostkami si zde hrávali strážní, aby si ukrátili čas při službě. Dosud jsou k vidění dochované mohutné zříceniny hradu Rokštějna, jednoho z nejstarších moravských hradů, měl jen skromné rozměry, tvořený byl velkou obytnou hranolovou věží s částečně dřevěným palácem a hospodáčskou budovou. Vše obklopovala zeď, hradní skálu chránil příkop a předhradí, obehnané silnou hradbou. Od roku 1359 sídlo vlastnil majitel markrabě Jan Jindřich, který dal Rokštejn přestavět. Původní objekt byl kromě věže zbořen a byl zde vystavěn hrad nový. Jeho jádro tvořila starší věž a nový obdélný palác s kaplí a velkým sálem, jehož místnosti vytápěla kachlová kamna a krby. Na východní straně byla brána a menší hranolová věž. Přestavěno bylo i předhradí / dolní hrad /, přístupné věžovitou bránou s dolním palácem, kuchyní a hospodářskými objekty, obklopené zalamovanou hradbou. Pak měli hrad v držení další majitelé. Stavba byla definitovně zničena až po 15. století. Pokud se sem vypravíte na výlet, z pod říčkou Brtnicí obdivujete dochované výrazné zříceniny všech částí hradu - zejména horního hradu.
Po modré značce dojdete kaňonovitým údolím Brtnice zpět k vlakové zastávce v Přímělkově na vlak. K hradu Rokštejn patří údolí říčky Brtnice, jehož okolí je neosídlené. Je zde vidět několik samot bývalých mlýnů, údolím vede oblíbená turistická trasa, kterou projdete ve všech ročních obdobích. Nejlepší cesta do údolí Brtnice i k hradu Rokštejn je od vlakové zastávky v Přímělkově, a pak po zelené značce 3 km podél vody až k rozlehlému hradnímu komplexu. Výstup na věž je na vlastní nebezpeší za 20 kč. Od roku 1981 působí na hradě archeologický průzkum. Romantická zřícenina hradu Rokštejn stojí za návštěvu.