Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Vysočina je oblíbeným a atraktivním cílem výletníků. V jejím magickém kraji najdeme kromě krásné přírody se skálami, zajímavých měst, hradů, zámků i pramen řeky Jihlavy, která pramení nad obcí Jihlávka nedaleko Počátek.
Na jeden výlet při naší dovolené v Telči - v kraji Vysočiny se vydáváme na prohlídku mohutné zříceniny - gotického hradu Rokštějna.
Noční bouřka nám přinesla nádherné ráno jako stvořené k tomuto romantickému výletu. Po snídani vyrážíme přes centrum Telče k vlaku. Jedeme přes Telčské pahorkatiny s rybníky do Kostelce u Jihlavy, kde přestupujeme na vlak do Jihlavy. Máme zde dost času, tak si na příjemném hlavním nádraží dáváme oběd. Pak pokračujeme "kodrcákem" - údolím řeky Jihlavy do Přímělkova, kde vystupujeme.
Ranní příjemné počasí se změnilo ve velké vedro a my procházíme Přímělkovem - kde nás překvapilo, jaká je to výstavná obec s mnoha rekreačními objekty. Takže jsme se zde přesvědčili, že zdání klame - ani malé obce nemusí být zapadákovem.
Asi po 1 km ostrého stoupání dojdeme na rozcestí, kde odbočíme vlevo na silničku, kde nám ukazuje dřevěný směrovník kudy k Rokštejnu. Z lučinatého hřebene nad obcí máme nádherné výhledy a asi 1 km odtud vidíme pod námi v údolí zříceninu hradu Rokštejna.
Vpravo jsou kopce s pastvinami a u posledního domu si jakýsi chlapík postavil zvláštní bazén, přicházíme blíž a vidíme, kde, že si to relaxuje ! A ona je to jen plechová vana s vodou, ale on je v ní spokojený.
Po krátkém odpočinku ve stínu sestupujeme po silničce do údolí - serpentinami k Rokštejnu. Je to nejzachovalejší zřícenina na jihlavsku. V dnešním vedru nás tu moc není, a tak se můžeme v klidu procházet hradním areálem. Je zde vysoká hranolová věž, vstup je ale na vlastní nebezpečí. Já si procházím zříceninu, manžel vystupuje nedočkavý na věž po žebříku, v parnu se mu však výhled do krajiny moc nelíbil.
Hrad byl vystavěn nad nižším skaliskem nad říčkou Brtnicí, v údolí, ještě, že je areál odlesněn a je na něj dobře vidět z okolních kopců. Malebná hradní zřícenina se náchází JV od Jihlavy. Původní stavba vznikla ve 13. století a je jedním z nejstarších moravských hradů. Podle archeologického průzkumu zde kdysi stával dvojhrad. Tvořila ho velká hranolová věž, částečně dřevěný palác a hospodářská budova. Postupně byl různými majiteli přestavěn, asi ve 14. století. Za husitských válek byl dobyt a pobořen. V 2. polovině 15. století hrad vyhořel a pustl, byl opuštěn. Zůstaly jen části hradeb. V místě původního vstupu v nové východní hradbě - v malé věži s bránou byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve střední Evropě s nimiž si strážní hrou krátili dlouhé chvíle své služby.
V roce 2010 měly být dokončeny rekonstrukce některých částí hradu pro konání kulturních akcí.
Po prohlídce se loučíme s hardem Rokštejnem, po krátkém odpočinku ve stínu lesa a svačině se vydáváme po modré značce kańonovitým údolím říčky Brtnice k vlakové zastávce. Od rozcestí pokračujeme po zelené, místy je krkolomný sestup lesem, pak ostrý sestup do luční nivy k ostrohu s hezkou trampskou chatou. Kolem říčky jdeme pod skálami asi 2,5 km lesem k 1. trampskému srubu.
Údolí se zde stává pohodlnějším, jdeme po louce kolem dalších srubů, u každého nás zdraví majitel, který něco kutí nebo jen tak odpočívá. Zastavujeme se u napajedla s vodou, u tzv. slavného stromu - hrnkovníka, kde na větvích visí asi 100 různých hrnků, pod ním stojí pumpa a na kmeni leží necky s vodou - vyřezané z kmene stromu. Majitelé srubů nás pobaveně pozorují, jak jsme tou atraktivitou k pobavení a posilnění turistů vodou nadšení a fotíme si to tu. Kousek dál se zasmějeme ještě víc, mezi stromy jsou umístěné - z kmenů vyrezané nějaké strašidla, a pak tu stojí dřevěné zábradlí s řetězy - na něm nápis : zde uvazujte svá psí spřežení, koně a manželky. O něco dál nás zase upoutá veselý rozcestník s různými nápisy, které ukazují např. vzdálenost k vlaku.
Od poslední chaty jdeme přes louku dolů k Brtnici a železničnímu mostu, pod ním projdeme pak loukou podél železniční trati asi 1 km do Přímělkova k vlaku. Jsme už dost unaveni - na otevřeném terénu je minimálně 35 stupńů, takže celá zpáteční cesta byla horor, ale zřícenina hradu za to stála.
Pak odjíždíme vlakem - směr - Jihlava, odtud zpět do Telče.
Oběd jsme si dali dopoledne v jihlavské nádražní restauraci.
Překvapila nás obec Přímělkov , Rokštejn také zaujal, avšak atraktivnější by cesta sem byla v období, kdy by vynikala v barvách podzimu. Pokud ale patříte k milovníkům starých hradů - určitě se sem vydejte.
Prohlídka hradní zříceniny je zdarma, vstup na věž - 15 kč.
Okolí říčky Brtnice je neosídlené, je zde jen pár samot bývalých mlýnů. Na dolním toku před ústím Brtnice do Jihlavy se nachází rekreační chaty a sruby. Údolím Brtnice vede turistická trasa, kterou turisté využívají ve všech ročních obdobích, nejlepší přístup je od vlakové zastávky v Přímělkově - po zelené podél vody až k hradu - 3 km.