Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Na romantickou zříceninu hradu Rokštejn jsme se vydali po modré turistické značce údolím řeky Brtnice z města stejného názvu.
Město Brtnice bylo založeno na přelomu 12. a 13. století a i zde je k vidění spousta historických pamětihodností, o které se místní radnice vzorně stará. Důkazem toho budiž to, že za svou péči o památky obdržela Brtnice v roce 2018 ocenění Historické město roku.
Cílem našeho výletu je však zřícenina gotického hradu, který byl na konci 13. století vystavěn v údolí říčky Brtnice necelých 7 kilometrů od města.
Cesta k zřícenině není nijak náročná, neboť celá kopíruje tok řeky. Ani zdejší kraj se neubránil kůrovcové kalamitě, takže svahy v údolí nad řekou jsou mnohde vykáceny, čímž se však odkryly bizardní skály a skalky, které v lesním porostu dříve nebyly vidět.
Zajímavou stavbou, kolem které cesta vede, je Vidourkův mlýn. První zmínka o mlýně na tomto místě pochází již ze 13. století. Svůj současný název získal podle rodu Vidourků, kteří mlýn vlastní od konce 19. století. Ve 30. letech minulého století byl mlýn s náhonem, jehož součástí byla i pila, přestavěn do podoby, v jaké ho můžeme spatřit i dnes.
Následná cesta kolem toku Brtnice nás již zavede k hlavnímu cíli našeho putování. Od konce 14. století stojí na skalnatém návrší nad říčkou Brtnicí hrad Rokštejn. Vystavět ho nechal rod Hrutoviců, od poloviny 14. století byl ve vlastnictví bratra císaře Karla IV., moravského markraběte Jana Jindřicha. Potomci tohoto významného člena lucemburského rodu však nebyli dobrými hospodáři a tak jsou v roce 1399 nuceni kvůli dluhům Rokštejn prodat rodu Valdštejnů. Za nich byl hrad ještě více rozšířen, ale jeho sláva již neměla dlouhého trvání. Za husitských válek, kdy Valdštejnové byli na straně husitů byl hrad obléhán, následně dobit a poté i pobořen jihlavskými vojsky. Valdštejnové přenášejí sídlo svého zdejšího panství do nedaleké Brtnice a Rokštejn chátrá. Na počátku 16. století je hrad uváděn již jako pustý. Z rozlehlého hradního areálu se do dnešních dnů zachovaly zbytky hradních paláců, hradební zdi a mohutná hranolová věž.
Nazpět do Brtnice se lze z Rokštejna vydat po zelené a následně žluté turistické značce. Odměnou za tuto cestu nám byl krásný výhled na Brtnici a okolní kraj.
V hlavní turistické sezóně (červenec-září) je možnost občerstvení přímo na hradě.
Rokštejn, který býval jedním z největších hradů na Moravě nás nadchl.
Možný problém na trase výletu je po vykácení mnoha stromů stav turistického značení. Ale možnost zakufrování je fakt minimální. Cesta z Brtnice na Rokštejn se neustále drží vodního toku.
Rokštejn je celoročně volně přístupný.
Od července do září, kdy funguje kiosek na hradě je možno za 25,- Kč vystoupat na věž, nebo se za 60,- Kč zúčastnit komentované prohlídky.