Obec Jeníkov
Obec Jeníkov.
Vyjela jsem si opět sama na výlet a sice do obce Jeníkova,který se nachází nedaleko města Duchcova v nadmořské výšce 250 m.
Byl nádherný den,stvořený na výlet a tak jsem neváhala a využila krásného počasí,abych poznala zase nedaleké okolí a jeho zajímavosti.
Šla jsem okolo rybníka,kde se zobrazovaly ve vodě scenérie různou zelení obrostlé břehy a zpovzdálí mě zdravily vrcholky Krušných hor.Vskutku úžasný pohled.Po silnici jsem se pomalu blížila k obci Jeníkov a zdáli mě zdravila již věž kostela sv.Petra a Pavla,který je dominantou obce a stojí na návrší v centru obce. Došla jsem k němu okolo fary a kaple sv.Anny,která se opravovala a stojí naproti faře.Kapli zdobí několik ručně vyšívaných obrazů.
Kostel sv.Petra a Pavla byl postaven v r.1756 – 1763. Byl postaven na místě starší stavby z r.1551,ale která vyhořela.V kostele jsou tři zvony na dřevěné konstrukci.Velký zvon je od Jiljí Konváře z r.1496,střední zvon vyrobil Richard Herold v r.1925 a u posledního zvonu není určen od koho pochází.
Kostel je jednolodní s půlkruhovým uzavřeným presbytářem.Západní průčelí je tříosé,po stranách prohnuto.Členěno je pilastry a ukončeno štítem se sochami sv.Petra a Pavla z r.1898.Na jižní straně kostela je čtvercová sakristie.
Hlavní oltář je ciboriový se sochami Světců a jsou zde i dva protějškové oltáře.Zajímavá je iluzivní oltářní architektura se dvěma Světci, která je namalována na východní stěně.Její součástí je i závěsný obraz Nanebevstoupení Páně od J.Q.Jahna z r.1760.
V presbytáři je umístěn velmi zachovalý obraz sv.Václava z poloviny 18.století.Stěny jsou vyzdobeny čtyřmi obrazy evangelistů z let 1720 – 30.
Před kostelem je Socha sv.Salvátora z poloviny 18.století.
Jeníkovský kostel byl kdysi významným Mariánským poutním místem, přispívající k produchovnění zdejší KRAJINY.V dobových spisech se nazýval „mariánským rájem",ale vývoj 20.století jej bolestně poznamenal.
Ve středověku Jeníkov náležel poddanství hradu Riesenburg,nynější Rýzmburk v Oseku.První písemná zpráva o obci je z r.1352.
V r.1867, kdy byla do osady Oldřichov, která náležela pod obec Jeníkov zavedena železnice a také se začalo těžit v okolí hnědé uhlí,se stala obec průmyslovou.
Hnědé uhlí se začalo těžit jak v hlubinném,tak povrchovém dolu Barbora, který byl po vytěžení zatopen pramenitou vodou a tak vznikla nádrž hluboká až 60 m.
Pro vynikající kvalitu vody je nádrž využívána pro sportovní výcvik potápěčů, k jízdám na plachetnicích a k windsurfingu.Také koupání využívá tisíce návštěvníků z celého regionu Teplicka a širokého okolí.
Tak jsem si prošla skoro celou obec Jeníkova,navštívila i hřbitov,obdivovala díla starých kameníků, což se už dnes málo vidí,a když, tak jen na starých hřbitovech, ještě jsem si vyfotila dům s nádhernými reliefy,který dává tušit,že zde bylo v dřívějším století kdysi sídlo významného občana,ale komu patřilo toto sídlo musím teprve zjistit.Prý tam bylo kdysi JZD,ale předtím?Nikdo koho jsem se ptala neví…….,musím bádat….. a tím jsem skončila můj malý výlet a čekala na autobus k domovu.
Zdroj:www.cz.wikipedia.org/wiki/Jeníkov_Teplice