Loading...
Nádherný zájezd pořádaný mladým ivestigativním farářem husitské cirkve v městě Úpici byl namířen za vysokohorskou turistikou po úžasných panenských švýcarských Alpách.
Ubytování nám sehnal v Oblasti OberEngadin v obci Chapella (1640 m n.m.), což bylo naše výchozí místo pro výstupy na vrcholy.
O celé oblasti místních Alp by se daly používat jen samé superlativy - nádherné, čisté, krásné, úžasné, panenské, srdcervoucí pohledy atd atd.
Za týden pobytu jsme vystoupali spoustu Známých i neznámých vrcholů. Nejvýše jsme se dostali do 3016 metrů, což není vůbec špatný výsledek pro mou první dělší (vícedenní) návštěvu Alp.
Ve zkratce pouhé přiblížení:
Bydlení v údolí řeky Inn, obklopení horami. A jak to vypadá na vlastní zraky? U řeky v údolí je chladno, protože řeka je velmi studená, v létě odnáší vodu z tajících ledovců a zbytků sněhu. Proto má také specifické zabarvení šedomodré barvy. Při stoupání do vyšších poloh procházíte jehličnatým lesem (většinou smrky a borovice), jehož stromy jsou často obrostlé lišejníky a mechy. Les však brzy skončí a pohybujete se pouze po pastvinách, kde se pasou krávy (nejsou nijak nebezpečné, spíše plaché a přistoupíte-li blíže, začnou se od vás vzdalovat). Následně se objevují různé kameny (záleží na části Apl, kde se nacházíte), které čím výše, tím více vytvářejí masy a skalní útvary, které je občas také potřeba zdolat.
Z flóry - záleží na období... na jaře bude ještě většina plochy pokrytá sněhem. Postupně v létě (červen, červenec) v nižsích polohách Jarní rostliny, ve vyšších ještě nic. V září v niších polohách letní flóra, ve vyšších teprve jaro. Osobně jsem viděl: jalovce, ocúny, mochomůrky a zbytky názvů si nepamatuji, ale v galerii snad nějaké rostliny jsou.
Z fauny - krávy všude po kopcích, kamzíci, kozorozi, svišti ad.
Turistické trasy zde samozřejmě existují (ukazatelé v hodinách pro nás nejsou moc známé a také jsou nepřesné, každý chodí různou rychlostí), cesty nebývají nijak uměle upravované (pouze některé cesty k salaším), občas musíte po suťovišti, po cestě z velikých kamenů atd.
Jak se vybavit?
Základem jsou jistě pohodlné již používané a rozchozené boty (rozhodně nebrat zcela nové nevyzkoušené). Mohu doporučit goretex - AKU, Iowa, La sportiva, Garmont, Maindel, popřípadě Salewa... Dostatek oblečení jak na horký den, tak na chladný či deštivý (počasí je nestálé). Z oblečení určitě nezapomenout nějaké funkční prádlo, které dobře odvádí pot a nechladí po spocení záda. Výhodné je vlastnit turistické hole - není se zač stydět a ujdete mnohem více nežli bez nich - jejich používáním odlehčujete práci nohám a posilujete si aspoň ruce/paže. z dalších věcí už jen sluneční brýle (sluníčko je ostré), popřípadě opalovací krém na oblečením nekrytou kůži, dostatek tekutin, jídla. Takové vybavení pro bežný turismus stačí. dále záleží na vaše zvážení, dle nároků na výlet a obtížnosti trasy.
Počasí:
Důležité je se informovat o tom, jak bude, pozeptat se nebo nějak zjistit aspoň pro přiblížení. Rozhodně bych se nespoléhal na předpovědi (jsou víceméně jen informativní). Počasí v horách je naprosto nestálé, masy vzduchu se zde chaoticky pohybují, proto je lepší mít u sebe vždy aspoň pláštěnku. Z vlastní zkušenosti znám (z vrcholu Piz Lungin jsem viděl), že mezi dvěma hřebeny v údolí se honily mraky, ale pohled na druhou stranu byl naprosto jasný.