Pardubický kraj a Jeseníky - 13. den: Humpolec - pivovar Bernard a pivovarská rozhledna; cesta domů
Úterý 19. 9. 2023
Probudila jsem se už v noci v 11 hodin, v autě bylo horko a už nepršelo. Otevírám dveře, ale ještě jsem neusnula, už to zase začíná. Zase je zavírám. Aspoň se trošku vyvětralo.
Chtěli jsme vstávat dřív, než je naším zvykem, ať jsme doma do 15. hodiny. Zpravidla do té doby se před domem nechá docela slušně zaparkovat. Ale nějak jsme to nezvládli. K ránu se ochladilo na 16 stupňů a konečně se spalo skvěle. Ota se vzbudil v půl desáté. Já už jen tak klimbala, ale na budík mne nenapadlo se podívat. Prostě k ránu to chutná nejlépe.
Venku je je lehce zataženo, trochu to fouká, po nočním dešti není ani památky - je sucho. Zatím neprší.
Už včera jsem připravila věci ke snadnějšímu výsadku. Ještě z různých skrýší vytahujeme tašky špinavého prádla, patentní nevratné lahve od piva, pečlivě ukrytý demižon slivovice, který jsme dostali v Přerově a který už měsíc opatrujeme, a spoustu dalšího a dalšího. Ale zatím věci na spaní tu ještě necháme. Teď musíme jet s autem na technickou a pak se uvidí, zda ještě někam vyjedeme.
Až pak jdeme snídat. Ranní kávou se nezdržuji, snad někde na ni bude šikovná pauzička. Ještě není půl 12, když odjíždíme. Nakonec jsme to zvládli docela rychle.
Ještě se musíme zastavit v Humpolci. Město známe, ale když jsme tam byli my, nebyla tam ještě rozhledna.
Někde jsem četla, že už když pan Bernard zakládal pivovar, měl přání, že by tu chtěl mít i rozhlednu. Ale teď pěkně od začátku. Pivo se zde vařilo již od středověku. Tehdy zde byly tři malé měšťanské pivovary. Nový majitel r. 1597 právo vařit pivo měšťanům vzal a vybudoval zde vrchnostenský pivovar. Ten prospíval. R. 1756 vybudoval nový areál - ve své době jeden z nejmodernějších. Majitelé se měnili, pivovar byl rozšiřován. Na konci 19. století byla v areálu ve skále vyhloubena 26 m hluboká studně, ale také sem byl z Cípku zaveden vodovod. Po 2. světové válce byl pivovar znárodněn. Kvalita piva klesala.
R. 1991 se začíná psát nová historie tohoto pivovaru. Firmu v malé privatizaci draze vydražila trojice podnikatelů (Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal). Zaplatili pětinásobek účetní hodnoty, aby si mohli splnit svůj sen o pivovaru, který bude vařit poctivé české pivo. Areál zmodernizovali a založili zde 1. soukromý rodinný pivovar Bernard. Během poměrně krátké doby se jim podařilo vybudovat dokonce celostátně známou značku Bernard. Tehdy to byl ještě malý pivovar a Stanislav Bernard za tyto malé nezávislé pivovary začal bojovat. R. 1993 založil Svaz malých nezávislých pivovarů a 1,5 roku trvalo, než se jim podařilo zajistit snížení spotřební daně pro pivovary s ročním výstavem do 200 tisíc hektolitrů. Díky tomu celá řada malých pivovarů přežila a mohla se začít rozvíjet.
Pivovar Bernard už dávno nepatří mezi malé pivovary, ale jejich pivo stále patří mezi oblíbené. Kromě spodně kvašených piv vaří i svrchně kvašená piva, nealko piva, ale i nealko piva ochucená přírodními ovocnými příchutěmi. Dokonce začali vařit i pivo bezlepkové. Jen odmítá pivo plnit do petek a hliníkových plechovek.
K 30. výročí existence r. 2021 chtěli otevřít návštěvnické centrum. Kvůli covidu bylo oficiální zpřístupnění posunuto na 1. června 2022. Tam je možno zakoupit nejen pivo, ale také získat různé propagační materiály. Jeho součástí je i pivnice, restaurace, ale také rozhledna. K tomu využili původní 37 m vysoký cihlový komín plynové kotelny, okolo kterého se nyní točí kovové schodiště se 189 stupni. To končí ve výši 34 m kovovým ochozem, odkud je vidět pivovarský areál a samozřejmě i Humpolec, zříc. hradu Orlík, hrad Lipnici a celou řadu okolních kopečků. Nahoře jsou tabule, které umožňují snadnější orientaci. Vstup na rozhlednu je přes turniket. Je tady i počitadlo, aby nedošlo k jejímu přetížení.. Je otevřena celoročně, ale s ohledem na soukromí sousedů pivovaru je v sobotu odpoledne, v neděli a o svátcích uzavřená. Kdo se vydá na rozhlednu, tak si za odměnu může dát v pivnici malé pivo – stačí k tomu předložit vstupenku na rozhlednu. To jsme se však nedočetli u vstupu, ale až teď na stránkách pivovaru. Ale i kdybychom to věděli, stejně bychom si pivo nedali. Ota řídil a já dopoledne na pivo nikdy chuť nemám. A ještě by mi to Ota záviděl
Jediný snad nedostatek je ten, že tu nemají vlastní parkoviště. Nám to tak moc nevadilo, ale nevím, jak to dělají, když si jdou koupit basu piva. Ulice je poměrně frekventovaná. Ale na chvilku se tam snad zastavit nechá. Parkujeme nedaleko na Horním náměstí, kde je to překvapivě zdarma.
Samozřejmě až teď jsem si vzpomněla, že mi včera ve foťáku blikala baterka a že jsem ji zapomněla vyměnit. K Otovo velké nelibosti přemýšlím, kam jsem ji v zápalu balení přesunula. Kupodivu ji dlouho nehledám, ale Otovi se to zdá samozřejmě věčnost. Vysvětluji mu, že stejně jako on musí na rozhlednu, já musím fotit.
Na náměstí upoutala naši pozornost dvoupatrová secesní budova radnice s novobarokními prvky ve 2. patře. Průčelí zdobí sochy Spravedlnosti, Práce, Vlasti a Samosprávy. Na vrcholu je městský znak. Byla postavena v letech 1912 – 1914, tehdy jako Okresní dům, sídlo okresního hejtmanství. Po válce tady byl místní národní výbor, dnes městský úřad.
Na opačné straně náměstí je krásně nasvícená věž kostela sv. Mikuláše. Původně gotická stavba byla r. 1722 barokně přestavěna. Současná novogotická podoba je z r. 1895, další puristické úpravy byly v letech 1936 - 1937.
To už jdeme k rozhledně. Ota jde nahoru sám vybaven mým foťákem. Poslední dny mám problém s tepem, nechci to pokoušet. Je dost vysoká, ale schody jsou prý pohodlné. Mraky se roztrhaly, je hezky a teplo. Vidět je poměrně prý daleko.
Já se jdu podívat do návštěvnického centra. Kvůli etiketě kupuji Humpoleckou 11 a 2 lahve novinky India Pale lager, což je prý jejich nejvíc hořké pivo. Na letáčku mají i obrázek rozhledny. To se bude Otovi také hodit. Pak mu k vánocům kupuji sadu asi 12 bernardovských pohlednic. Ať má nějaké překvapení. Nic dalšího se široké nabídky nepotřebujeme.
Čekám na něj pod rozhlednou. Ota pro samý spěch ani do návštěvnického centra nešel, když jsem mu řekla, co vše jsem tam získala. To mu prý stačí, vidět to nemusí. Teď ho to samozřejmě mrzí. To je ten jeho věčný spěch.
U auta si zalévám připravenou rozpustnou kávu horkou vodou z thermosky. Část jsem vypila, než Ota uklidil pivo, zbytek dopíjím cestou. Ani já to nechci zbytečně zdržovat. Jen jsem doufala, že bude na náměstí nějaká pekárna nebo cukrárna, ale to mám smůlu.
Odjíždíme domů nejkratší cestou přes Pelhřimov a Tábor. Dálnici nevyužíváme. Nemáme ji rádi. Většinou z ní nic není vidět a to se nám nelíbí. Navíc ne vždy je pohodově průjezdná.
Na chvíli se zatáhlo, asi 3x drobně sprchlo, ale jinak se jede fajn. Ota cestu zná, ani nemusím navigovat, ale stejně trasu sleduji.
Ota mne dnes překvapuje čím dál víc. Chce být brzy doma, zpravidla mi nechce skoro ani zastavit na záchod, natož na oběd. On jíst nepotřebuje. Proto mám vždy připravenou nějakou tyčinku, abych přežila. Jenže dnes to byl Ota, který navrhl zastavit se v Míšově na klobásu. Zdejší gril je vyhlášený nejen mezi cyklisty. Vždy zde parkuje i spousta aut. Klobásy tu mají výborné a veliké. Ty Otovi moc chutnají. Samozřejmě jsem souhlasila. Já si dala bavorskou, ta je menší a úplně mi stačí.
Zdržení půl hodiny zato stálo. Pak už jedeme domů.
Do tří jsme sice nedorazili, ale měli jsme štěstí. Zrovna blízko našeho vchodu bylo volné místečko. Přenést to domů, to už pak nebyl problém.
Sice jsme počítali s tím, že ještě na podzim někam vyjedeme, ale nakonec nám to už nevyšlo. Už jsme vyráželi jen na jednodenní výlety. Auto jsme zazimovali o několik týdnů později. Shodli jsme se však na tom, že letos jsme si to skutečně užili, vždyť jsme procestovali skoro celou republiku. Je jen pár oblastí, kde jsme se vůbec nezastavili. Už se však těšíme na další jaro. Snad nám zdraví dovolí ještě aspoň jednu autosezónu. Ale už to budeme mít trochu komplikovanější. Jeden vnuk už chodí do školy, vnučka do školky a rodiče do práce. Jsou často nemocní a při rekonvalescenci je pak hlídám. Navíc má vnuk v létě první prázdniny, tak se o něj také musíme nějak vystřídat. Ale určitě si nějaký čas najdeme. O rok později to bude ještě horší, to už půjde do školy i vnuk od druhého syna. No, na starost, jak to vše dopadne, máme času dost.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.540, 15.360)
Poslední aktualizace: 26.3.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Humpolec
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pardubický kraj a Jeseníky - 13. den: Humpolec - pivovar Bernard a pivovarská rozhledna; cesta domů
Cyklovýlet - Humpolec - Jiřice - Lhotice - Želiv - údolí Želivky - Havlův kopec - Humpolec.
Trasa
Výlet zahajujeme na náměstí v Humpolci. Jedeme po zelené turistické značce směrem na Hněvkovice, před mostem přes dálnici odbočíme vpravo a sjedeme na čerpaci stanici Shell. Na parkovišti u výjezdu je po pravé str…
0.1km
více »
Když Kuna nese nanuk aneb Litomyšl a Vysočina kulturně – poznávací
Cestopisy
Tak jsem se po čase opět vypravil do míst, která jsem před pár lety projížděl na kole. Vysočina je krásná, zajímavá a atraktivní, takže je škoda sem nezajet, pokud se taková možnost naskytne. Nám tato příležitost …
0.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zichpil - místní skanzen v Humpolci
Skanzen
Na svahu nad Humpolcem v 19. a 20. stolení vyrostla chudinská zástavba lokality zvané Zichpil. V jeho těsném sousedství stálo bývalé Židovské město. Jednalo se o menší roubené, částečně r…
0.2km
více »
Cyklovýlet - Humpolec - V.Jeníkov - Pávov - Polná - Šlapanov - Lípa - Humpolec.
Trasa
Z Humpolce vyjedeme po zelené turistické značce směrem k Městské hájovně a pokračujeme lesem až k Mikulášovu. Poté přes Velešov do Větrného Jeníkova. Stále po zelené projedeme kolem Černého rybníka do Smrčné. Odtud krásným dubovým lesem /stále po zelené/ do Pávova. Zde odbočíme na Antonínův důl, přejedeme silnice Jihlava - H.Brod a pokračujeme lesem k Novému štockému rybníku.…
0.2km
více »
Hliník se odstěhoval do Humpolce ...........
Zajímavost
Památná věta „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ zlidověla a díky tomu byla Hliníkovi v Humpolci v roce 2002 odhalena pamětní deska a posléze i otevřeno recesistické muzeum na jeho počest.
Hlášku ve filmu pro…
0.2km
více »
Humpolec – naučná stezka Po stopách historie
Tipy na výlet
Ráno jsme opustili Želiv a pokračujeme na Moravu směr Přerov. Cesta vede přes Humpolec. Protože Bernard je snad naše nejoblíbenější pivo, chceme se ve městě na chvíli zastavit, abychom se podívali, kde se to pivo vůbec vaří. Na konec jsme se zdrželi déle, než jsme měli v úmyslu. Humpolec leží při dálnici D1, zhruba v polovině cesty mezi Brnem a Prahou. Byl založen na počátku 13…
0.2km
více »
Na kole přes Melechov na novou cyklostezku u Světlé nad Sázavou.
Trasa
Nedělní podvečer je ideální čas na projíždku po okolí. Tentokrát zvítězila zvědavost, u Smrčné byla otevřena první část cyklostezky mezi Světlou a Ledčí nad…
0.2km
více »
Hliníkova pamětní deska v Humpolci.
Pomník
Hliník je fiktivní postava zmiňovaná v komedii "Marečku, podejte mi pero!" Hláška „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ zlidověla a v Humpolci mu byla odkryta pamětní deska a posléze i otevřeno recesistické Muzeum n…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Humpolec - kostel Sv. Mikuláše
Kostel
Byl založen v 70. letech 13. století. Výrazně byl přebudován a rozšířen J. B. Santibim v letech 1721-22. Poslední rozsáhlé pseudogotické úpravy byly provedeny podle J. Blechy koncem 19. století.Kostel byl založen …
0.2km
více »
Vysočinou na kole: Humpolec - přehrada Sedlice - sv. Haštal - Červená Řečice - Želiv - Humpolec.
Trasy
Další jarní cyklovýlet začíná v Humpolci. Odsud se vydáváme po cyklostezce č. 161 přes Hněvkovice a nad Kletečnou odbočíme na zelenou turistickou do Šimonic. Pokračujeme lesní cestou po…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna na hradě Orlík nad Humpolcem.
Rozhledna
Na hradě Orlík nad Humpolcem stojí nová rozhledna.
Snaha o vytvoření vyhlídkové věže v rámci areálu hradu Orlíka se datuje již od roku 1990, kdy byl…
0.2km
více »
Na kole okolo Lipnice za Toníkem a Panenkou.
Trasy
Hrad Lipnice se vypíná ka kopci mezi městy Světlá nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Humpolec. Takže je k němu možno vyjet odkudkoliv. My vyjíždíme z Humpolce po…
0.2km
více »
Město Humpolec
Tipy a novinky
Navštivte město Humpolec, město pro byznys, město kam se odstěhoval "Hliník", město spojené s významnými osobnostmi, jako je světoznámý antropolog Dr. Aleš Hrdlička, spisovatel Jan Zábrana, básník a muzikant Iva…
0.2km
více »
Humpolec.
Město
Humpolec vznikl jako strážné místo uprostřed pohraničních hvozdů, kde vedla důležitá stezka vedoucí z Prahy na Moravu. Podle pověsti stál při zrodu Humpolce…
0.2km
více »
Hliníkárium Humpolec
Muzeum
Hliník se odstěhoval do Humpolce. Tak tato dnes již klasická hláška z filmu "Marečku, podejte mi pero" v podání herce Zdeňka Srstky se stala hybnou silou k založení recesistické expozice v místním infocentru. O Hl…
0.3km
více »
Toleranční kostel v Humpolci, zajímavý osud, nyní součást skanzenu
Kostel
Vedle hřbitova na kopci nad Humpolcem stojí tak zvaný Toleranční kostel. Tolerančních kostelů stojí dosud v Česku několik. Kostel je otevřen v rámci návštěvy skanzenu Zichpil – Nápravníko…
0.3km
více »
Zimní Vysočinou na běžkách - okruh kolem Humpolce a Lipnice nad Sázavou.
Trasa
Konečně po několika letech nastala pravá zima. Taková, že se dá vyrazit i na běžky. O běžecké stopy okolo Humpolce se stará několik nadšenců, jimž patří velký…
0.3km
více »
Zimní vycházka okolo hradu Orlíka.
Trasy
Dnešní vycházka byla zajímavá především z důvodů inverzního počasí. Humpolec leží 527 m nad mořem, hrad Orlík v nadmořské výšce 645 m. Ve městě hustá mlha a na Orlíku krásné slunečné počasí. Z okolních kopců byl v…
0.3km
více »
Cyklovýlet do Kališť - rodiště hudebního skladatele Gustava Mahlera.
Trasa
Vyjíždíme z Humpolce po cyklostezce 4155 směrem na Světlici. Tady odbočíme málo používanou asfaltkou na Horní Rápotice. Asi po pěti stech metrech narazíme na červenou turistickou trasu, která vede hezkou lesní ces…
0.3km
více »
Humpolec
Město
Humpolec leží ve Východních Čechách, severozápadním směrem od Jihlavy. Nedaleko města prochází dálniční tah vedoucí z Brna do Prahy. Město je obklopeno vrcholky Čes…
0.3km
více »
Na hrad Kámen na kole.
Trasy
Krásné podzimní počasí láká k výletům na kole. Tentokrát jsem se rozhodl na odpolední výlet na hrad Kámen. Z Humpolce se vydávám po cyklostezce 161 přes Hněvkovice do Sedlice. Odtud pokračuji po silnici na rozcest…
0.3km
více »
Humpolec – občan Hliník
Muzeum
Snad žádná filmová hláška neproslavila jedno konkrétní místo jako věta z úst herce Zdeňka Srstky „Hliník odstěhoval do Humpolce“ z filmu „Marečku, podejte mi pero“. Neexistující postava Hliníka proslavila město Hu…
0.4km
více »
Vysočinou na kole - Humpolec - Senožaty - Dunice - Blažejovice - vodní nádrž Želivka - Vojslavice..
Trasa
Jaro je na Vysočině jedním ze čtyř nejkrásnějších ročních období. Po zimě na běžkách se my cyklisté nemůžeme dočkat Jarních výletů. A když vše rozkvete, tak je…
0.4km
více »
Podzimní cyklovýlet okolo Lipnice nad Sázavou.
Trasa
Slunečné říjnové odpoledne láká k vyjížďce na kole. Podzim na Vysočině je krásný a barevný a tak to bude opravdu vyjížďka s častými zastávkami na fotografování…
0.4km
více »
Na kole předjarní Vysočinou.
Trasy
Březnové sluníčko láká k výletům do přírody. Sníh roztál a tak je možné vytáhnout kolo a vyrazit. Dnešní trasa po Vysočině začíná v Humpolci a vede nás na zříceninu hradu Orlíka nad městem. …
0.4km
více »
Na kole na Velký a Malý Blaník.
Trasa
Tento výlet jsme plánovali delší dobu. Ale protože jsme se nemohli shodnout na termínu, který by vyhovoval všem, stanovili jsme 17. srpen. Kdo měl čas, tak jel, ostatní ostrouhali. Trasa měla být dlouhá 95 km, al…
0.4km
více »
Humpolec – Hliníkova pamětní deska a Hujerova švestička (park Stromovka)
Pomník
Po legendárních BB, CC nebo MM, což byly krásné a slavné ženy, máme my své HH. Hliník a Humpolec jsou totiž nerozdělitelné spojení, které spolu funguje již téměř čtyřicet let. Prostě hláška z filmu „Marečku, pode…
0.4km
více »
Cyklovýlet na Melechov a Stvořidla.
Trasa
Na tento výlet vyjíždíme z Humpolce po červené turistické značce směrem na Světlický dvůr a dále přes Proseč a Staré Hutě do Rejčkova. Odtud stoupáme na Rohuli, kde odbočíme na zelenou a po té jedeme stálým stoup…
0.6km
více »
Humpolec – galerie 8smička
Muzeum
Humpolecká galerie 8smička je skvělou ukázkou využití industriálních prostor ke kulturním účelům. Jedná se o zařízení, které vzniklo teprve před necelým rokem a přitom si již teď získalo pevné místo na mapě nejori…
0.6km
více »
Humpolec – židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov, který se nachází nad městem Humpolec – nebo pod zříceninou hradu Orlík – můžeme oprávněně považovat za jeden z nejcennějších na Vysočině. Založen byl v roce 1710, ale jeho horní část pochází až z…
0.9km
více »