Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Po legendárních BB, CC nebo MM, což byly krásné a slavné ženy, máme my své HH. Hliník a Humpolec jsou totiž nerozdělitelné spojení, které spolu funguje již téměř čtyřicet let. Prostě hláška z filmu „Marečku, podejte mi pero!", tedy ono "Hliník se odstěhoval do Humpolce", proslavila toto město na Vysočině víc, než všechny jeho pamětihodnosti dohromady. A tak vznikl ve zdejším parku Stromovka Kámen s pamětní deskou věnovanou nejslavnějšímu přistěhovalci. Je neuvěřitelné, že tuto tabulku slavnostně odhalili již před 12 lety (tuším, že v září 2002 a za přítomnosti autorů filmu, tedy Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka). Čas zkrátka zastavit nelze a raději se ani nepokoušejte spočítat, kolik Cimrmanologů už od té doby následovalo svého guru někam na okraj Liptákova …
Nejnavštěvovanější a nejfotografovanější „památku“ Humpolce najdete nedaleko Dolního náměstí a na pamětní desce si můžete přečíst text Zdeňka Svěráka „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané". Přitom je zajímavé, že tento pomník rozdělil svého času občany města na dva tábory. Zejména ti starší poukazovali na to, že se jedná o akt urážející, protože po roce 1989 byly v Humpolci odstraněny pamětní desky a sochy osobností, které žily a měly pro město skutečný význam a přínos. No comment …
Já osobně považuji nadále tento nápad za geniální. Jako méně šťastnou už vidím snahu tento kult ještě rozšířit. Tak jak se po celé republice objevují sochy a ulice velkého českého génia Járy Cimrmana (líbila se mi snad jen tabulka na hospodě kdesi u Plzně, která oznamovala, že tady Jára nikdy nebyl), tak i Humpolec zbytečně „těží“ z prvotního úspěchu. Ve městě tak můžete navštívit recesistické muzeum zvané Hliníkárium a vedle Hliníkova kamene ve Stromovce se objevil jakýsi zákrsek, na kterém se skví nápis „Zde je přesazena švestička z Hujerovy zahrádky“. A k tomu douška „Jenom pro vás! Poslužte si, prosím …“