Pohodové cesty hotelbusem 2 - Anglie - Až na konec světa
Pohodové cesty hotelbusem – Až na konec světa, Jižní Anglie
1.den: Odjezd z Prahy přes Německo a Belgii – nocleh.
2.den: Příjezd do Doveru a přejezd do Greenwich. Zde si prohlédneme observatoř, park, námořní muzeum a část městské čtvrti na druhém břehu Temže, kam se dá dostat tunelem pod řekou. Večer průjezd Londýnem a nocleh u Birchangeru vedle letiště Stansted.
3.den: Odjezd do univerzitního města Cambridge – prohlídka kolejí a města, po obědě přejezd do Oxfordu, kde si rovněž prohlédneme koleje, návrší u hradu a město. Přejedeme do Mollingtonu, kde před noclehem navštívíme malou rodinnou hospůdku, ve které jsme si připadali jako v obýváku.
4.den: Stratford nad Avonou – prohlídka města a parků a po obědě cesta do lázeňského města Bath, které jsme nazvali „město lvů“ neboť po celém městě byly rozmístěny sochy lvů z různých materiálů od kamene přes kov, plasty až po květiny. Cestou z centra od katedrály a římských lázní k Cirku a Royal Crescent. Přejezd do Devonu, nocleh u Willandu u Cullomptonu.
5.den: NP Dartmoor – nemám tušení proč se zdejší oblasti říká „blata“. Byly zde rozsáhlé plochy žlutého trnitého hlodáše a fialového vřesu mezi nimiž vystupovaly žulové skály a balvany. Na typické bažiny z povídek Sira Arthura Conana Doyla jsme nenarazili. Pásli se zde divocí poníci a po mlhách na blatech nebylo ani památky. Navštívili jsme zde několik malých obcí, jako Widecomb in the Moor, kde se nachází tzv. Dartmoorská katedrála, kamenný kostel ze 14. století. Další zastávka byla ve vesničce Postbridge uprostřed NP. Její největší lákadlo, kromě krásné přírody je tzv. Clapper bridge, kamenný můstek přes řeku Dart z 13. století. Je tvořen 3 žulovými deskami na sloupech ze žulových kamenů. V Dartmooru je podobných můstků více, ale tento je nejznámější. Pokračujeme do Princetownu, kde je známá Dartmoorská věznice a pivovar s hospodou u Prince Waleského. Večer na farmě 12 dubů v Teigngrace. Po procházce vesnicí společná večeře před hotelbusem, což byla novinka, jinak se stoluje uvnitř.
6.den: Ráno odjezd do Exeteru správního střediska Devonu, prohlídka města s katedrálou sv. Petra. Prohlídka interiéru katedrály s orlojem a krásnou žebrovou klenbou. Po prohlídce města přesun na sever na okraj NP Exmoor do vesnička Dunster, kde je stejnojmenný hrad a několik dalších památek. Osmiúhelníková tržnice Yarn Market, kamenný holubník ze 16. stol. , kostel sv. Jiří s farou a hřbitovem z 15. stol. Starý mlýn z 18. stol. a další. Pod hradem je psí hřbitov a ve vesnici mnoho stylových domů s doškovými střechami. Na parkovišti se setkáváme s německou konkurencí Rotelem, který je větší než náš kotelbus a vypadá jako pojízdná drůbežárna. Nocujeme na Channel viev farm v Exmooru nad vesnicí Lynton.
7.den: Ráno za mírného mrholení procházka po útesech, které jsou nejvyšší v Anglii. Jdeme až dolů k moři a občerstvení si dáme v Tea Cottage. Cestou po útesech nám dělaly doprovod kozy. Po návratu jsme si prohlédli vesničky Lynton a Lynmouth, které jsou spojeny lanovkou, původně na vodní gravitační pohon. Lynton je nahoře na útesech a Lynmouth u přístaviště v ústí řeky East Lyn. Po prohlídce Lynmouthu výjezd lanovkou do Lyntonu, kde nás hlavně překvapilo piknikové místo se stoly a lavicemi na hřbitově u kostela mezi náhrobky. Nocleh opět na stejném místě.
8.den: Přejezd do Cornwallu, do obce Tintagel, kde se podle pověsti narodil král Artuš. Této pověsti je zde vše podřízeno. Velký hotel Kamelot se tyčí nad útesy, na poloostrově Tintagel Head jsou zříceniny hradu (Kamelot?) a Merlinova jeskyně. Na pevninské části je nejznámější památka - stará pošta ze 14. století. Odpoledne pokračujeme na jihozápad až na „konec světa“ – Land’s End což je nejzápadnější výběžek Anglie, kde je mnoho atrakcí, včetně miniatur domů a menhirů a hlavně „První a poslední občerstvení v Anglii“. Po prohlídce útesů a občerstvení cesta zpět z Konce světa. Zastávka v Bolventoru u hospody Jamaica z románu Daphne du Maurier. Nocleh u Exeteru.
9.den: Glastonbury v hrabství Somersetí je opředeno mnoha pověstmi souvisejícími s Ježíšem Kristem a také s králem Artušem. V glastonburském opatství je vyznačeno místo kde je údajně pohřben král Artuš se svojí manželkou. Nedaleký pahorek Tor s věží je považován za bájný Avalon a pod ním jsou Zahrady studny kalicha – Chalice Well Gardens, kde byl podle pověsti ukryt svatý grál. Ze studny vytéká železitý pramen. V opatství jsou zříceniny několika budov, z nichž nejzachovalejší je opatova kuchyně i s vybavením. Kromě opatství je zde několik dalších kostelů a muzeí. Glastonbury je také místem největšího hudebního multižánrového festivalu na světě Z Glastonbury se přesuneme do Salisbury v hrabství Wiltshire. Projdeme se po městě se zajímavými středověkými domy a míříme k hlavní památce katedrále požehnané Panny Marie z 13. století s nejvyšší věží v Británii se 123 m. V chrámové lodi je křtitelnice se stálým přítokem vody a odtokem ve 4 rozích bez pohybu hladiny. V kapitule je jeden s dochovaných exemplářů Magny charty libertatum – Velké listiny práv a svobod, která byla původně sepsána v roce 1215 na základě staršího textu. Vystavená verze je z roku 1297. Po prohlídce Salisbury se vydáváme do oblasti megalitických staveb, obrazců v obilí a bílých koní na svazích. Krátkou zastávku děláme ve STONEHENGE a cestou na nocleh vidíme prvního bílého koně u Alton Barnes. Nocleh máme u Stockley na farmě Blacklad Lakes.
10.den: Avebury – další tajemné místo na salisburské planině. Vesnice s doškovými domy je obehnaná kruhem z různě velkých kamenů o hmotnosti až 20 tun a navíc hliněným valem s příkopem. Kruh má průměr necelých 350 m a uvnitř jsou zbytky menšího kruhu. Nedaleko Avebury je i nejvyšší uměle vytvořený vrch v Anglii Silbury Hil vysoký 40 m. Byl vytvořen kolem roku 2750 před n. l. Přejedeme do Winsoru, kde si prohlédneme městečko a parky. Zajímavý je zde křivý domek Crooked House. Po projížďce na místním ruském kole ještě nezbytné občerstvení Guinnessem a přes Temži do Etonu. Zde nacházíme jeden z mála katolických kostelů v anglikánské Anglii. Přesun k letišti Heathrow, kde nocujeme.
11.den: Londýn. Ráno po příjezdu procházka městem téměř bez ruchu. Domácí i turisté asi vyspávají po páteční noci. Prošli jsme si v klidu čtvrť Westminster s jejími památkami až k Buckinghamskému paláci a Westminsterské katedrále, která je hlavní a největší římsko-katolický kostel v Británii. Byla postavena koncem 19. a začátkem 20. století. U na Vracíme se zpět na nábřeží a vystojíme krátkou frontu na Londýnské oko z něhož je úžasný výhled na centrum Londýna. Kolo s průměrem 135 m bylo do roku 2006 největší na světě stojí ve čtvrti Lambeth na pravém břehu Temže. Jedna otáčka trvá 30 minut a nastupuje se za pohybu do 32 kabin po 25 lidech. Hlavní hřídel, závěsy a klouby byly vytvořeny v naší Škodovce, ale slevu jsme nedostali. I přes poměrně vysokou cenu 17 GBP za osobu to stálo za to. Po jedné otáčce nás střídají další turisté a my pokračujeme po pravém břehu Temže kolem divadla Globe, Tate Gallery a přes Milenium Bridge, což je lávka pro pěší k st. Paul Cathedral a po levém břehu přes City k Toweru a pak zpět k hotelbusu a do Doveru na trajekt na pevninu s noclehem v Belgii.
12. a 13. den: Přes Belgii a Německo s noclehem na Rozvadově a cesta do Prahy.