Loading...

Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže

Cestopisy

  1. den, tentokrát výjimečně odjíždíme z Brna, protože cestujeme na jih. Na silnicích je okamžitě poznat, že jsme opustili Českou republiku, někde to zkrátka silničáři umí. Projíždíme Slovensko, Maďarsko a Srbsko, kde zakončíme 1. den noclehem na benzínce u města Niš. Z Brna do Niše jsme najeli 910 km a stravování zatím z vlastních zdrojů.
  2. den, ráno ke snídani koblihy a čaj. Odjezd na hranice s Bulharskem, kde šlo vše nad očekávání hladce. Nejprve navštěvujeme Bojanský klášter, památku zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. Při hromadném vstupném platíme 7 Leva na osobu. Je to spíše takový malý kostelík ze 13. století než klášter. Po prohlídce oběd – svíčková s knedlíkem a pak odjezd do centra Sofie. Parkujeme u chrámu Alexandra Něvského a jdeme na individuální prohlídku památek, hlavně pravoslavných kostelů a vykopávek římské Serdiky. Po prohlídce k večeři párky s chlebem a přejezd do asi jediného kempu v Sofii – Vrana. Večer welcome drink a zpěvy s Krtkovou kytarou. Tento den pouhých 197 km.
  3. den, snídaně chléb se sýrem, okurek, čaj. Ráno navštěvujeme další památku UNESCO Rilský monastýr z roku 1335. Vstup je volný, ovšem je zde mnoho muzeí a do všech se musí platit. Zdržíme se do oběda – máme uzené s bramborovou kaší a pak vyjíždíme na Vitošu k hotelu Aleko. Zdatnější se vydávají na Černý vrch 2290 m n. m. K večeři máme guláš a vracíme se do „úchvatného“ kempu Vrana, kde posloucháme hudební produkci sousedních Bulharů do 5 rána. Cesta 310 km.
  4. den na snídani záviny tvarožník a makovec s čajem. Nafasujeme také obědový balíček a odjíždíme do Samokova ke spodní stanici lanovky na Jastrebec. Lanovkou jedeme nahoru do 2360 m n. m. za 12 leva. Odtud už pěšky na chatu Musala 2400 m n.m. Od lanovky k chatě je to asi 3,6 km hodně mírného stoupání. Kolem chaty je mnoho malých jezírek, tak se procházím. Zdatnější manželka se vydává na horu Musala, ale z časových důvodů stejně jako zbytek výpravy nestihá a končí na chatě Everest 2760 mn. m. a vrací se zpět k lanovce a na parkoviště. K večeři sýrová omáčka s masem a těstovinami. Po večeři odjíždíme na nocleh do kempu na 4. km u Plovdivu. Komfort stejný jako ve Vraně. Socialistická výstavba i přístup. Najeto 190 km.
  5. den ke snídani chléb, máslo vejce, salám a jam, odjezd z kempu na gregoriánský Bačkovski monastýr z roku 1083. Vstup je opět volný a je to 2. největší klášter v Bulharsku. Po prohlídce se vracíme zpět do Plovdivu. Na oběd španělský ptáček s rýží. V Plovdivu parkujeme u kasína a vydáváme se na prohlídku starého města. Pak přejíždíme do Kazanlaku kolem Thrácké hrobky do kempu Kazanlak. ten kemp je zatím nejlepší, je zde i motel a stylová restaurace, kde si po večeři (chléb s česnekovou pomazánkou) dopřejeme pivo Zagorka a víno. Najeto 241 km.
  6. den, snídaně vánočka, džem čaj. Odjezd přes průsmyk Šipka a Gabrovo do města Veliko Tarnovo. Zde prohlídka Citadely Carevac za 6 leva na osobu. Pak krátká prohlídka města a k obědu vepřový vrabec se zelím a bramborovými knedlíky. Po obědě se vracíme k průsmyku Šipka a vystoupáme 999 schodů k památníku osvobození na počest hrdinné obrany rusko-turecké války z let 1877-78, kdy bulharští dobrovolníci společně s ruskou armádou vytlačili Turky z průsmyku. Kdo by si chtěl ještě 164 schodů přidat  musí si zaplatit vstup do věže na vrcholu. Z průsmyku jsme jeli zpět do Kazanlaku, kde někteří navštívili muzeum růží za 6 leva a někteří Thráckou hrobku – památku UNESCO za 6 leva/ cca 5 minut prohlídky. Po prohlídkách odjezd směr Sozopol. Cestou večeře lečo s chlebem. Nocleh na nejjižnějším a nejvzdálenějším místě naší cesty v kempu Zlatna ribka u Černého moře.  340 km
  7. den vánočka a čaj k snídani. Prohlídka města a po obědě – čína a kus-kus, přejezd na další památku UNESCO staré město Nesebar a koupání na plážích Slunečného pobřeží. Večeře vaječinolečo s chlebem a pak přejezd do kempu Aheloy. 90 km.
  8. den, k snídani chléb se sýrem, máslo, džem, čaj. Odjezd do Varny. Prohlídka města a po obědě – kuřecí stehno s bramborovou kaší přejezd na pláže Albeny a koupání. Po koupání odjezd na Mys Kaliakra s římskými a středověkými zříceninami. Večeře v kempu „21. století“ rybičková pomazánka s chlebem. 230 km.
  9. den odjezd na hranice s Rumunskem a do Constanty. Prohlídka pamětihodností a muzeí. Muzeum mozaiky 5 lei, Archeologické muzeum 13 lei. K obědu vepřové na česneku s rýží. Přejezd do kempu v Mamai, koupání a večeře – těstovinový salát. Zde máme 45 hodin pauzu bez pojíždění. 70 km.
  10. den snídaně bůčková pomazánka, chléb, máslo, džem, rajče, čaj. Celodenní koupání volný den. Obědový balíček jablko, tatranka, chléb, salám. K večeři špagety s masem. 0 km.
  11. den snídaně chléb, sýr, rajče, džem, čaj. Dopoledne koupání v moři. Oběd hamburská kýta s knedlíkem. Odjezd do kempu Vampýr pod hradem Bran. K večeři fazole s masem. 430 km.
  12. den ráno po snídani odjezd na Drakulův hrad Bran, který údajně Vladovi III. Draculovi nikdy nepatřil. Vstupné 35 lei. Pak prohlídka přilehlého skanzenu 8 lei. Oběd bramborová kaše se sekanou. Přejezd do Brašova, prohlídka města a pak přejezd do citadely Rašnov. Vláčkem nahoru a dolů se vstupem za 12+5 lei. Návrat do kempu Vampýr. K večeři míchaná vajíčka se zeleninou.  70 km.
  13. den ke snídani croissanty, čaj, džem. Odjezd z kempu Vampýr do kláštera Curtea Arges. Oběd kuřecí prsa s houbovou omáčkou a rýží. Začalo pršet a déšť nepřestal ani po příjezdu k pravému Drakulovu hradu Poienari – výstup za deště po 1480 schodech. Pak přejez za mírného deště a mlhy Transfagarašskou silnicí až k průsmyku u jezera Balea ve výšce 2152 m n. m. Parkoviště se topilo v odpadcích. Dále jsme nemohli kvůli tunelu který měl nižší světlou výšku než náš autobus. Proto jsme se museli stejnou cestou vrátit. K večeři guláš, nocleh u motelu Poiana Bradului. 400 km.
  14. den ráno snídaně chléb, paštika, džem, rajče, čaj, pak odjezd do historického města Sibiu založeného na místě bývalé římské osady. Po prohlídce a obědě kuřecí na paprice s těstovinami a přejezd k Alba Iulia což bylo v antice centrum Dácie. Uprostřed města je opevněná citadela Alba Carolina se dvěma katedrálama – římskokatolickou sv. Michala a ortodoxní Korunovační.Po prohlídce přejezd k Temešváru do kempu International na nocleh. 310 km
  15. den snídaně chléb, sýr, džem, máslo, paprika, čaj. Prohlídka Temešváru, k obědu vepřové pikantní maso s rýží. Pak přejezd do Maďarska a domů. 640 km.

Celkem jsme z Brna do Brna ujeli 4428 km. Kromě čaje ke snídani byly samozřejmě i jiné placené nápoje: Pivo, víno, káva, čokoláda a alkohol většinou z vlastních zdrojů.

Poslední aktualizace: 22.5.2018
Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže na mapě
fotka uživatele Magdon
Autor: Magdon
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže

Koprivštica
Koprivštica
Cestopisy
Bulharský venkov patří pro českého turistu k oblastem vpravdě neobjeveným …
37.3km
více »
Bulharsko - horská obec Chiflik
Bulharsko - horská obec Chiflik
Vesnice
Obec Chiflik, v nadmorskej výške od 500 - 699 s počtom obyvateľov…
43.8km
více »
Bulharsko - Chiflika Palace Hotel Resort Spa
Bulharsko - Chiflika Palace Hotel Resort Spa
Rekreační oblast
Chiflika Palace Hotel je trojhviezdičkovým hotelom v obci rovnakého názvu…
43.9km
více »
Letiště Plovdiv
Letiště Plovdiv
Letiště
Letiště Plovdiv (PDV) spadá pod město Plovdiv,…
44.4km
více »
Bulharsko - Troyan - kláštor Najsvätejšej Matky Božej
Bulharsko - Troyan - kláštor Najsvätejšej Matky Božej
Klášter
Klášor Troyan, národná kultúrna pamiatka, Bulharsky Trojanski manastir je…
44.8km
více »
zavřít reklamu