den, tentokrát výjimečně odjíždíme z Brna, protože cestujeme na jih. Na silnicích je okamžitě poznat, že jsme opustili Českou republiku, někde to zkrátka silničáři umí. Projíždíme Slovensko, Maďarsko a Srbsko, kde zakončíme 1. den noclehem na benzínce u města Niš. Z Brna do Niše jsme najeli 910 km a stravování zatím z vlastních zdrojů.
den, ráno ke snídani koblihy a čaj. Odjezd na hranice s Bulharskem, kde šlo vše nad očekávání hladce. Nejprve navštěvujeme Bojanský klášter, památku zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. Při hromadném vstupném platíme 7 Leva na osobu. Je to spíše takový malý kostelík ze 13. století než klášter. Po prohlídce oběd – svíčková s knedlíkem a pak odjezd do centra Sofie. Parkujeme u chrámu Alexandra Něvského a jdeme na individuální prohlídku památek, hlavně pravoslavných kostelů a vykopávek římské Serdiky. Po prohlídce k večeři párky s chlebem a přejezd do asi jediného kempu v Sofii – Vrana. Večer welcome drink a zpěvy s Krtkovou kytarou. Tento den pouhých 197 km.
den, snídaně chléb se sýrem, okurek, čaj. Ráno navštěvujeme další památku UNESCO Rilský monastýr z roku 1335. Vstup je volný, ovšem je zde mnoho muzeí a do všech se musí platit. Zdržíme se do oběda – máme uzené s bramborovou kaší a pak vyjíždíme na Vitošu k hotelu Aleko. Zdatnější se vydávají na Černý vrch 2290 m n. m. K večeři máme guláš a vracíme se do „úchvatného“ kempu Vrana, kde posloucháme hudební produkci sousedních Bulharů do 5 rána. Cesta 310 km.
den na snídani záviny tvarožník a makovec s čajem. Nafasujeme také obědový balíček a odjíždíme do Samokova ke spodní stanici lanovky na Jastrebec. Lanovkou jedeme nahoru do 2360 m n. m. za 12 leva. Odtud už pěšky na chatu Musala 2400 m n.m. Od lanovky k chatě je to asi 3,6 km hodně mírného stoupání. Kolem chaty je mnoho malých jezírek, tak se procházím. Zdatnější manželka se vydává na horu Musala, ale z časových důvodů stejně jako zbytek výpravy nestihá a končí na chatě Everest 2760 mn. m. a vrací se zpět k lanovce a na parkoviště. K večeři sýrová omáčka s masem a těstovinami. Po večeři odjíždíme na nocleh do kempu na 4. km u Plovdivu. Komfort stejný jako ve Vraně. Socialistická výstavba i přístup. Najeto 190 km.
den ke snídani chléb, máslo vejce, salám a jam, odjezd z kempu na gregoriánský Bačkovski monastýr z roku 1083. Vstup je opět volný a je to 2. největší klášter v Bulharsku. Po prohlídce se vracíme zpět do Plovdivu. Na oběd španělský ptáček s rýží. V Plovdivu parkujeme u kasína a vydáváme se na prohlídku starého města. Pak přejíždíme do Kazanlaku kolem Thrácké hrobky do kempu Kazanlak. ten kemp je zatím nejlepší, je zde i motel a stylová restaurace, kde si po večeři (chléb s česnekovou pomazánkou) dopřejeme pivo Zagorka a víno. Najeto 241 km.
den, snídaně vánočka, džem čaj. Odjezd přes průsmyk Šipka a Gabrovo do města Veliko Tarnovo. Zde prohlídka Citadely Carevac za 6 leva na osobu. Pak krátká prohlídka města a k obědu vepřový vrabec se zelím a bramborovými knedlíky. Po obědě se vracíme k průsmyku Šipka a vystoupáme 999 schodů k památníku osvobození na počest hrdinné obrany rusko-turecké války z let 1877-78, kdy bulharští dobrovolníci společně s ruskou armádou vytlačili Turky z průsmyku. Kdo by si chtěl ještě 164 schodů přidat musí si zaplatit vstup do věže na vrcholu. Z průsmyku jsme jeli zpět do Kazanlaku, kde někteří navštívili muzeum růží za 6 leva a někteří Thráckou hrobku – památku UNESCO za 6 leva/ cca 5 minut prohlídky. Po prohlídkách odjezd směr Sozopol. Cestou večeře lečo s chlebem. Nocleh na nejjižnějším a nejvzdálenějším místě naší cesty v kempu Zlatna ribka u Černého moře. 340 km
den vánočka a čaj k snídani. Prohlídka města a po obědě – čína a kus-kus, přejezd na další památku UNESCO staré město Nesebar a koupání na plážích Slunečného pobřeží. Večeře vaječinolečo s chlebem a pak přejezd do kempu Aheloy. 90 km.
den, k snídani chléb se sýrem, máslo, džem, čaj. Odjezd do Varny. Prohlídka města a po obědě – kuřecí stehno s bramborovou kaší přejezd na pláže Albeny a koupání. Po koupání odjezd na Mys Kaliakra s římskými a středověkými zříceninami. Večeře v kempu „21. století“ rybičková pomazánka s chlebem. 230 km.
den odjezd na hranice s Rumunskem a do Constanty. Prohlídka pamětihodností a muzeí. Muzeum mozaiky 5 lei, Archeologické muzeum 13 lei. K obědu vepřové na česneku s rýží. Přejezd do kempu v Mamai, koupání a večeře – těstovinový salát. Zde máme 45 hodin pauzu bez pojíždění. 70 km.
den snídaně bůčková pomazánka, chléb, máslo, džem, rajče, čaj. Celodenní koupání volný den. Obědový balíček jablko, tatranka, chléb, salám. K večeři špagety s masem. 0 km.
den snídaně chléb, sýr, rajče, džem, čaj. Dopoledne koupání v moři. Oběd hamburská kýta s knedlíkem. Odjezd do kempu Vampýr pod hradem Bran. K večeři fazole s masem. 430 km.
den ráno po snídani odjezd na Drakulův hrad Bran, který údajně Vladovi III. Draculovi nikdy nepatřil. Vstupné 35 lei. Pak prohlídka přilehlého skanzenu 8 lei. Oběd bramborová kaše se sekanou. Přejezd do Brašova, prohlídka města a pak přejezd do citadely Rašnov. Vláčkem nahoru a dolů se vstupem za 12+5 lei. Návrat do kempu Vampýr. K večeři míchaná vajíčka se zeleninou. 70 km.
den ke snídani croissanty, čaj, džem. Odjezd z kempu Vampýr do kláštera Curtea Arges. Oběd kuřecí prsa s houbovou omáčkou a rýží. Začalo pršet a déšť nepřestal ani po příjezdu k pravému Drakulovu hradu Poienari – výstup za deště po 1480 schodech. Pak přejez za mírného deště a mlhy Transfagarašskou silnicí až k průsmyku u jezera Balea ve výšce 2152 m n. m. Parkoviště se topilo v odpadcích. Dále jsme nemohli kvůli tunelu který měl nižší světlou výšku než náš autobus. Proto jsme se museli stejnou cestou vrátit. K večeři guláš, nocleh u motelu Poiana Bradului. 400 km.
den ráno snídaně chléb, paštika, džem, rajče, čaj, pak odjezd do historického města Sibiu založeného na místě bývalé římské osady. Po prohlídce a obědě kuřecí na paprice s těstovinami a přejezd k Alba Iulia což bylo v antice centrum Dácie. Uprostřed města je opevněná citadela Alba Carolina se dvěma katedrálama – římskokatolickou sv. Michala a ortodoxní Korunovační.Po prohlídce přejezd k Temešváru do kempu International na nocleh. 310 km
den snídaně chléb, sýr, džem, máslo, paprika, čaj. Prohlídka Temešváru, k obědu vepřové pikantní maso s rýží. Pak přejezd do Maďarska a domů. 640 km.
Celkem jsme z Brna do Brna ujeli 4428 km. Kromě čaje ke snídani byly samozřejmě i jiné placené nápoje: Pivo, víno, káva, čokoláda a alkohol většinou z vlastních zdrojů.
Poslední aktualizace: 22.5.2018
Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže na mapě
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Diskuse a komentáře k Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!
Příspěvky z okolí Pohodové cesty hotelbusem 5 - Bulharsko, Rumunsko - historie, hory, pláže