Poznáváme Slovensko – 23. den: Malá Fatra – výlet cca 9 km: Kraľovany – Šútovo – nádherný Šútovský vodopád – Kraľovanské jezero
Středa 9. 8. 2023
Večer se rychle ochladilo, ale až k rámu teplota klesla k 11 stupňům. Vstáváme po 8. hodině, to je akorát, abychom do 10 opustili parkoviště včera zaplacené na 24 hodin, i když nevěříme, že to někdo přijde zkontrolovat.
Je oblačno, chvílemi svítí sluníčko, ale studeně to fouká. To včera jsme cestou na Choč měli počasí lepší. To začalo foukat až na vrcholu. Tak to nám to včera skutečně perfektně vyšlo.
Původně jsme měli v plánu udělat si ještě jeden výlet ve Velké Fatře. To znamená sjet kus na jih do Blatnice a tam si udělat 13 km dlouhý okruh a vrátit se z hor na hrad Blatnice. Ten mne láká, byl postaven mezi lety 1320 – 1323 na ochranu obchodní cesty do Nitry. Je to poměrně rozsáhlá zřícenina hradu. Jenže převýšení trasy je opět skoro 1000 m, to mi včera stačilo. Navíc si nejsme jisti, zda by to tentokrát za tu námahu stálo.
Chvíli jsme přemýšleli, zda tam zajet jen kvůli té zřícenině. Jenže Ota zříceniny moc nemusí a já uznávám, že u nás máme zřícenin dost, že by nám mohli stačit. Navíc bychom si trasu prodloužili o dalších 70 km. Kvůli dešťům máme 3 dny zpoždění, rušíme to. Stejně vše, co máme naplánováno, stejně nestihneme. Uděláme si jen výlet v Malé Fatře. Zajdeme se podívat na Šútovský vodopád, nejvyšší vodopád v Malé Fatře s celkovou výškou 38 m.
Jedno parkoviště je v Kraľovanech, blízko Kraľovanského jezera. Podle mapy by to mělo být poměrně velké parkoviště, je to však spíš vždy pár parkovacích míst, které jsou odděleny křovisky. Místo tady je. Jedeme se ale podívat dál – další parkoviště je asi o ¾ km dál na konci silnice. Je u restaurace Fatranky a blíž k vodopádům. Jenže je placené. Vracíme se zpátky. Je to skoro po rovině, platit 4 Eura za parkovné nebudeme.
Vybíráme si šikovné místečko, parkujeme. Je zataženo. Do batohu přibalujeme deštník, vracíme se na hlavní silnici a pokračujeme po modré. K vodopádu to je 4,5 km. Samozřejmě Ota při otáčení se z placeného parkoviště zvládl zaregistrovat, že v restauraci Fatranka mají otevřené okénko. Hned si tam naplánoval první zastávku.
Já to docela uvítala. Jdu napřed, mohu jít pomalu, fotit a kochat se. Ne že bych jinak nemohla, ale občas mám výčitky, ze Otu zdržuji, že by raději šel rychle. Teď budeme spokojeni oba.
Ještě jsem ani neobešla budovu, začíná mrholit, drobounce. Vyndavám si deštník do pohotovostní polohy, na batoh dávám pláštěnku. A pokračuji. Celá cesta vede podél Šútovského potoka, který tvoří hranici katastrů obcí Šútovo a Kraľovany. Hned od začátku se kochám pohledem na potok. To je nádhera. Chvílemi teče vedle cesty, chvílemi kousek v dolině pode mnou. Každou chvilku se rozděluje a zase spojuje, jednou je úzký a hodně prudký, chvílemi trochu širší. Ale stále je to samá peřej. Občas do něj přitékají další potůčky a tvoří tak malé vodopády. Je vidět, že na něm byla dělána i regulace, to asi pro případ, když nahoře v horách taje sníh. Ale i dnes se zdá, že vody má hodně.
Mezitím míjím pramen Živé vody, jak je uvedeno na mapě a jak asi bylo napsáno na malém domečku, který se zvolna rozpadá. Ještě však stačí ochraňovat plastovou trubku, ze které vytéká malinký pramének vody. Inu s živou vodou se musí šetřit.
Naštěstí mrholení brzy přestalo. Zataženo je však stále.
První 2 km cesta mírně stoupá po asfaltce. Tady zjišťuji, proč – tady je chata Vodopád, která by měla nabízet ubytování i občerstvení. Není těsně u cesty – je za potokem, ale je tam nějaký klid. Ani se tam nejdu podívat. Co kdybychom se s Otou zrovna tady minuli. Odtud se povrch mění a pomalu přechází do kamenité cesty.
Kousek za chatou mne Ota došel. Shodli jsme se na tom, že již cesta podle vody je zážitek, že už by na konci vodopád ani být nemusel. Ota dokonce tvrdí, že bude vodopádem určitě zklamaný. Já mu to nevyvracím, jen si myslím své, protože já jsem viděla jeho fotky a podle množství tekoucí vody v potoce musí být nádherný.
Sledujeme vodu, jen občas zaregistruji na druhé straně skaliska. Ty mne však nechávají dnes poměrně v klidu.
Zhruba po dalším půl km začíná drobně pršet. Já roztahuji deštník, Ota dává zatím jen pláštěnku na batoh, Deštník si nechává uvnitř. Prý z toho nic nebude. Za chvíli už prší pořádně, za další chvíli lije. To už i Ota spěchá vytáhnout svůj deštník. Je rád, že aspoň u mne se může na tu chvilku schovat.
Zrovna ten závěrečný kilometr je nejhorší – nejméně schůdný a lze říct i nejprudší, i když se včerejškem se to srovnat nedá. Voda teče všude. Voda shora, voda zdola. Většinou to jsou přítoky, které se vylévají z koryta. Často je problém tekoucí vodu přejít. Já si moc starosti nedělám, mám vysokou gumovou podrážku a boty s membránou. Ota si však nevzal pohory, jen tenké plátěné botasky, teď se pracně vodě vyhýbá, skáče přes kameny.
Přicházíme na rozcestí Odbočka k Šútovskému vodopádu, kam je to 5 minut. Tady jsou i mohutná skaliska.
Za chvilku ho vidíme, tu mohutnou masu vody, která padá z výšky 38 m. Jenže z našeho břehu není vidět vodopád celý. Musí se přejít na druhou stranu po lávce pochybné kvality. Tvoří ji uprostřed jedna kláda, po obou stranách jsou fošny, které už něco pamatují. Je to spojeno kramlemi, ale fošny se stejně hodně houpou. Kdysi bylo na jedné straně zábradlí, ale jedna jeho polovina chybí zcela, druhá drží jen na břehu. Silnější klacek je jen tak opřen o lávku. Takže toho se chytit nelze. Ota unešený vodopádem přes lávku přechází a mizí mi z dohledu. Zcela zapomněl na moje problémy, možná i na mne.
Já tam chvíli váhavě stojím. Zvědavost je však velká. Ne každý suverénně přechází. Pak se však odhodlávám a jdu také. Asi nejhorším způsobem ze všech. Pomalu se sunu vpřed, převážně balancuji na kládě, která se mi zdá nejpevnější. Jen když ztrácím rovnováhu, dotknu se fošny. Kupodivu drží. Zvládla jsem to. Na druhé straně jsem si zhluboka oddechla. Zbývá už jen kousek do kopečka a vodopád je vidět v plné kráse. Možná je o to krásnější, když předcházející 3 dny pršelo. Možná běžně tolik vody nemá, ale dnes je to nádhera. Není tu ani moc lidi. Jen pár. Většina vyrazila asi ráno a poměrně velké davy se vraceli už od vodopádu.
Náhle přestalo téměř pršet. Všechno je perfektní. Když jsme se pokochali, vracíme se. Nejdřív přes tu pochybnou lávku. Tady si Ota uvědomuje, že ta je důvodem, proč tam na mne tak dlouho čekal. Když jsem se dostala na jednu stranu, tak už to snad zpátky také zvládnu. Podobným způsobem, ale už jsem také na druhé straně.
Za drobného mrholení se vracíme. Ze zvědavosti zacházíme se podívat k chatě Vodopád. Venku jsou roztažené slunečníky, ale jinak je to tam nějaké opuštěné. Možná otevírají jen za hezkého počasí. To jsme nezjišťovali. Pršet přestalo až u Fatranky.
Zaparkovali jsme tak, že tam téměř bez problémů můžeme uvařit. Jen jsme kousek popojeli, abychom nevařili v loužích. Původně jsme si mysleli, že by se tu nechalo o přespat, ale teď je tady skutečně všude moc vody. A pokud by ještě v noci pršelo, už bychom z auta suchou nohou nevylezli.
Jdeme se podívat ke Kraľovanskému jezeru. Je to zatopený kamenolom s tyrkysovou vodou. Jeho hloubka je až 15 m. Nemá přítok, ani odtok, ale voda je ke koupání prý vhodná. Však také na mapě je označeno několik pláží s možností koupání. Dokonce mu prý místní říkají Plitvické jezero, protože jim jeho okolí s terasovitými svahy připomíná westernové filmy. My tu však narážíme na ceduli, že koupání je zakázané ze zdravotnich důvodů.
V okolí jsou bufety s občerstvením, dnes i tady je skoro vše zavřené. Jen je otevřen nějaký krámek se základními potravinami. Dokonce je tady prý velké parkoviště s parkováním zdarma. To je asi i pravda, ale tam, kde by se nám líbilo přespat, je vjezd zakázán.
Nemáme tedy důvod se tady dál zdržovat. Koupat se tu nedá, přespat také ne. Odjíždíme. Jedeme dál po naplánované trase. Jen s tím noclehem to tady bude asi horší. Projíždíme východním okrajem Malé Fatry. Tady se ani nesnažíme někam odbočit. Z dřívějška máme jedno šikovné spací místečko kousek od Terchové, tam směřujeme. Za hodinku bychom tam mohli být. Odbočujeme jen v Zázrivé, odkud bych chtěla zítra nebo pozítří vyrazit na Velký Rozsutec.
Je dobře, že jsme sem zajeli. Představovala jsem si to vše moc jednoduše. Že dojedeme na konec obce, tam někde necháme auto a vyrazíme. Jenže projet obcí na konec se nesmí, je tam zákaz vjezdu. Ale nedá se ani někde v obci zaparkovat. Jsou tu jen restaurace a penziony s malými parkovišti pro jejich hosty, navíc nyní plná. I kdyby nás tu nechali zaparkovat, trasa by se nám prodloužila minimálně o další 2 km. To je dost. Takže tahle varianta padá.
Nyní už jedeme rovnou na místo, kde jsme před 8 lety spali. Je to místo u staré lanovky, kousek od silnice z Vrátné doliny do Štefanové. Tak snad se to tam moc nezměnilo. Nyní je u silnice něco jako parkoviště, ale bývalá budova lanovky stále stojí a stále se tam nechá zajet. Tam nejsme moc od silnice vidět a je tam klid. Venku je stále zataženo, chvílemi prší, ale je trochu tepleji než včera. Ani nevíme, jaké počasí nás zítra čeká. A protože doufáme, že nebude nejhůř, tak přemýšlíme, kterou ze dvou variant vybereme. Láká nás Velký Rozsutec. Když jsme tu byli před 8 lety a měli jsme výstup naplánovaný, tak lilo, že to nepřicházelo v úvahu. Program jsme změnili a výstup odložili na příště. To příště je dnes. Je to 12 km s převýšením skoro 1000 m a podle mapy je to na víc jak 5 hodin. Také nás láká výlet do národní přírodní rezervace Tiesňava ve Vrátné dolině. To je jen skoro 6 km s převýšením 520 m a mělo by se to zvládnout za necelé 3 hodiny. Nakonec se domlouváme, že Tiesňavu dáme jako trénink a další den půjdeme na Rozsutec.
S tím jdeme v půl desáté spát, také proto, že na chvíli přestalo pršet. V autě je proti včerejšku teplo - je 18 stupňů.
S tím jdeme v půl desáté spát, také proto, že na chvíli přestalo pršet. V autě je proti včerejšku teplo - je 18 stupňů.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.187, 19.083)
Poslední aktualizace: 23.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Poznáváme Slovensko – 23. den: Malá Fatra – výlet cca 9 km: Kraľovany – Šútovo – nádherný Šútovský vodopád – Kraľovanské jezero
Šútovský vodopád (Malá Fatra)
Vodopád
Šútovský vodopád – nejvyšší, nejkrásnější a nejznámější vodopád Malé Fatry a možná i nejkrásnější vodopád celého Slovenska. Najdeme jej v Šútovské dolině na pravostranném přítoku, ústícím pod soutěskou Tesné do Šútovského potoka. Vodopád je asi 150 metrů od tohoto soutoku v nadmořské výšce 830 metrů (horní hrana). Potok, který jej napájí, pramení pod Sedlem za Úplazom, ale větš…
0.4km
více »
Šútovský vodopád
Vodopád
Šútovský vodopád najdeme cestou po modré turistické značce z Šútova kam se dostaneme vlakem. Je to překrásný vodopád, voda padá z výšky přes 30 metrů.
0.5km
více »
Odbočka k Šútovskému vodopádu
Rozcestí
Odbočka k Šútovskému vodopádu – rozcestí v Šútovské dolině, u malého paloučku na levém břehu Šútovsklého potoka, v místě kde modrá tur. trasa č. 2730 úhýbá z lesní cesty vedoucí dnem doliny na pěšinu stopající k Mojžíšovým prameňom. Dnem doliny pokračuje odtud asi 200 metrů dlouhá značená odbočka pod Šútovský vodopád.
Na rozcestí lze dojít:
po modré trase kolem Šútovského p…
0.5km
více »
Mojžíšove pramene (Malá Fatra)
Pramen
Mojžíšove pramene – místo vývěru několika vydatných pramenů v Kriváňské Malé Fatře. Vyvěrají zde v nadmořské výšce 1140 m, ve východních úbočích Južného vrcholu v Stenách, při modré tur. trase mezi Chatou pod Ch…
0.7km
více »
Úplaz (Kriváňská Malá Fatra)
Vrchol
Úplaz – vrchol (1450 m n. m.) v Kriváňské Malé Fatře, na území národního parku Malá Fatra. Najdeme jej jižně od hlavního hřebene, v bočním hřebeni vybíhajícím na jihovýchod z Južného vrchola v Stenách (1572 m?).…
1.1km
více »
Žobrák
Vrchol
Žobrák – vrchol (1308 m n. m.) v Kriváňské Malé Fatře, v NP Malá Fatra. Najdeme jej v bočním hřebeni vybíhajícím na jih z vrcholu Stoh (1 607,4 m). V tomto hřebeni jej právě od Stohu, na severozápadě, odděluje…
1.2km
více »
Steny – Južný vrchol
Vrchol
Steny zaujímají úsek hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry mezi vrcholy Hromové (1636,3 m) a Poludňovým grúňom (1459,7 m). Hlavní hřeben je zde orientován jiho – severním směrem. Je velice úzký. Jeho západní úbo…
1.4km
více »
Slovensko - Malá Fatra (3): Hřeben Chleb – Grúň
Pohoří
Malá Fatra (3): Chleb – Hromové – Poludňový Grúň - Grúň (10/2013)
Nahoru využíváme kabinkovou lanovku Vrátna – Chleb (informace k lanovce viz. příspěvek č. 1…
1.4km
více »
Sedlo za Hromovým
Sedlo
Sedlo za Hromovým – sedlo (1550 m n.m.?*) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi vrcholem Hromové (1636,3 …
1.6km
více »
Sedlo v Stenách
Sedlo
Sedlo v Stenách – protáhlé sedlo (1480 m n.m.) - (uprostřed sedla je nepatrná vyvyšenina - takže je to vlastně dvojsedlo.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi Severným vrcholom (1534,8 m) a Južným…
1.7km
více »
Suchý vrch (Kriváňská Malá Fatra)
Vrchol
Suchý vrch – výrazný zalesněný vrchol (1267,3 m n. m.) v Kriváňské Malé Fatře, v NP Malá Fatra. Najdeme jej v bočním hřebeni vybíhajícím na jih z vrcholu Stoh (1 607,4 m). V toto hřebeni je závěrečným vrcholem …
1.8km
více »
Hromové
Vrchol
- travnatý homolovitý vrchol s holými úbočími (1636,3 m) v centrální části hlavního hřebene Kiváňské Malé Fatry. V to…
1.8km
více »
Hromové sedlo
Sedlo
Hromové sedlo – úzké sedlo (přibližně 1590 m - nadmořskou výšku se mi nepodařilo přesně zjistit a na ceduli v sedle je už nečitelná) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi vrcholem Chleb (1645,6 m) na…
1.9km
více »
Steny – Severný vrchol
Vrchol
Steny zaujímají úsek hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry mezi vrcholy Hromové (1636,3 m) a Poludňovým grúňom (1459,7 m). Hlavní hřeben je zde orientován jiho–severním směrem. Je velice úzký. Jeho západní úb…
2km
více »
Kopiská
Rozcestí
Kopiská – rozcestí turistických tras (1445,5 m n.m.) v Kriváňské Malé Fatře, na jižním úbočí vrcholu Chleb (asi 350 metrů od něj) a asi 600 metrů severovýchodně od Chaty pod Chlebom. Na hranici NPR Chleb. Nachá…
2km
více »
Chleb
Vrchol
- velmi známý vrchol v (1645,6 m n.m.) centrální části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Třetí nejvyšší vrchol pohoří. Tyčí se mezi Veľkým Kriváňom (1708,9 m) na západě (tady jej odděluje Snilovské sedlo 1…
2.1km
více »
Chleb 1646 m
Tipy na výlet
Jedeme do oblasti Malá Fatra (Slovensko), na třetí nejvyšší vrchol Chleb, který se nachází v nadmořské výšce 1646 m, tj. je vyšší než nejvyšší vrchol ČR Sněžka. Jdeme za zdoláním třetího nejvyššího vrcholu Malé Fa…
2.3km
více »
Zimní Malá Fatra
Cestopisy
To nejlepší na konec roku. Po vydařeném výstupu na Lysou jsme zvedli laťku výše. Dohodli jsme se na navštívení Malé Fatry během vánočního volna. Nic náročného, jen pár kilometrů po…
2.4km
více »
Chata pod Chlebom
Chata
Chata pod Chlebom – nejvýše položená turistická chata (1423 m n.m.) v Kriváňské Malé Fatře. Nachází se na jižních úbočích hory Chleb, na hřbetu, který vybíhá, z Chlebu, směrem do Turčianskej doliny a končící, as…
2.4km
více »
Malý Rozsutec
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Žiliny a po té autobusem přes Terchovou do Štefanove. Jedeme poznávat krásy Slovenského Národního parku Malá Fatra. Máme naplánovanou trasu přes Janošikovy diery a to přes náročnější ale nejkrásnější část Horní Diery. Po absolvování této trasy, která je exponovaná žebříky a řetězy a dost klouže se vydáváme na vrchol Malý Rozsutec 1344mnm. Pod horou se mi rozklepou kolena protože koukám na v…
2.4km
více »
Stoh
Vrchol
- mohutný a v hřebeni Kriváňské Malé Fatry velmi výrazný, kupovitý vrchol (1607,4 m n.m.). Týčí se v severovýchodní části hlavního hřebene a tvoří v něm po Velkém Rozsutci nejvýraznější vrhol. V něm jej od seve…
2.6km
více »
Poludňový grúň
Vrchol
- travnatý vrchol (1459,7 m n.m.) v hlavním hřebeni kriváňské Malé Fatry, jižně od osady Štefanová. Při pohledu od severu (od Štefanové) je výraznou horou, v hlavním hřebeni však jen vedlejším vrcholem na severním…
2.6km
více »
Expedice Malá Fatra 28.-29.8
Cestopisy
Konečně přichází akce, kterou plánuji snad od zimy, akce, kvůli které jsme s Ondrou podnikli také„trénink“. Je tady expedice Malá Fatra.
Plán cesty je projít nejvyšší vrcholy slovenského p…
2.8km
více »
Snilovské sedlo
Sedlo
Snilovské sedlo – široké sedlo (1524 m n.m.) v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Leží mezi vrcholem Veľkého Kriváňa (1708,7 m) na západě a vrcholem Chlebu (1645,6 m) na východě. Severní úbočí klesají ze sedl…
3km
více »
Chleb - Hromové - Poludňový Grůň
Trasa
30.8.2012
Po včerejším namáhavém výstupu na Velký Rozsutec, jsme se rozhodli pro hřebenovku, na kterou jsme se nechali vyvézt lanovkou ve Vrátné (k lanovce autobusem) do Snilovského sedla, odtud jsme šli po červe…
3.1km
více »
Veľký Kriváň
Vrchol
- nejvyšší vrchol (1708,7 m) Kriváňské Fatry i celé Malé Fatry. Nalezneme jej v centrální části hlavního hřebene. Na severozápadě jsou sousedním vrcholem Koniarky (1535 m). Oba vrcholy odděluje vedlejší vrchol…
3.6km
více »
Hrana Veľkého Kriváňa
Rozcestí
Hrana Veľkého Kriváňa – turistické rozcestí (1650 m n.m.) na hřebeni Veľkého Kriváňa (1708,7 m), asi 250 metrů od jeho vrcholu. Hřeben se táhne z vrcholu na severozápad k vrcholu Pekelník (1609,3m). Z hřebenové …
3.7km
více »
Pekelník
Vrchol
- vedlejší vrchol (1609,3 m) v západním hřebeni Veľkého Kriváňa a zároveň v hlavním hřebeni Kriváňské Malé Fatry. Od vlastního vrcholu Veľkého Kriváňa (na východě) je oddělen jen velmi nevýrazným, plytkým sedlem…
4.5km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Veľký Rozsutec
Vrchol
- charakteristický členitý vrchol (1609,7 m n.m.) v Národním parku Malá Fatra, v severovýchodní části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Vrchol na severu sousedí s Malým Rozsutcom (1343,5 m), od kterého jej …
4.8km
více »