Loading...
Osídlení v místech dnešního městečka Přerova nad Labem - ve Středolabské tabuli, při Týnickém potoce, jenž kousek odtud vlévá do Labe, je prokázáno již do mladší doby kamenné. V r.993 daroval pražský biskup sv. Vojtěch Přerov a několik dalších osad břevnovskému klášteru; r.1499 byl Přerov povýšen na městys; za Josefa II. byl severněji založen Nový Přerov, jehož sloučením s Přerovem Starým vznikl r.1903 dnešní Přerov nad Labem.
Do Přerova se z Prahy asi nejlépe dostanete s přestupem na autobus v Čelákovicích. Nevadí-li vám dojít kousek pěšky, můžete využít také zastávku Přerov n/Lab,,rozc. u obory při odbočce ze silnice č.611, kam jezdí přímá linka z Černého Mostu.
Přerov nad Labem má vskutku malebné centrum se zámkem, jenž vznikl renesanční přestavbou vodní tvrze ve 2.pol. 16.stol. a byl upravován v 17. a 19. století, a kostelem sv. Vojtěcha, vybudovaným v barokním slohu v l.1681-82 a r.1865 zcela přestavěným novorománsky. Přímo zde je také vstup do krásného skanzenu, který je přístupný v letní sezoně a jehož návštěvu vám mohu vřele doporučit.
Okolí dominují Přerovská a Semická hůra, přičemž první z nich se tyčí přímo nad Novým Přerovem, druhá východněji (u Semic); přinejmenším na hůru Přerovskou je možné vystoupat (vede tam z centra žlutá značka) a předpokládám, že odtud bude pěkný rozhled. Další z významných krajiných dominant je o poznání jižněji - Vršek u Vestce (nad Starým Vestcem) se zříceninou kaple, dobře viditelnou i z dálnice D11. Přes Přerov nad Labem vede zelená značka, jež to bere z Čelákovic podél Labe, od nějž si zachází do Přerova, odkud se k řece vrací pokračujíc do lesa Kerska a jím do Třebestovic; žlutá seševši z Přerovské hůry, na níž začíná, pokračuje přes Starý Vestec na Vršek u Vestce, do Velenky a do Kerska - klidně si tak můžete udělat po žluté a zelené pěkný okruh zdejší krajinou.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.