Bříství - kaple Povýšení sv. Kříže na Břístevské hůře
Barokní kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena na vrcholu Břístevské hůry – a severovýchodně od středočeské obce Bříství - v letech 1714 až 1715 a dnes je již „pouze“ půvabnou romantickou zříceninou. A za všechno může onen dobrý sluha a zlý pán, tedy oheň ve strašidelné podobě červeného kohouta …
Kaple totiž poprvé vyhořela – po zásahu bleskem – již v roce 1764. Opravena byla až v průběhu roku 1816, aby znovu vyhořela za pouhé dva roky. Tentokrát za to mohli místní mládežníci, kteří tady na konci dubna 1818 při oslavě svatojakubské noci pálili čarodějnice (ty zde koneckonců údajně vždy slavívaly své černé sabaty). Potom už se na kopci raději neopravovalo (stejně nebyly peníze) a z kaple se postupně stávala zřícenina.
Kaple vznikla jako centrální stavba na půdorysu kříže, jehož delší osa je orientovaná ve směru sever - jih. Délka kaple, která byla postavena z kamene a cihel, tedy byla 11,9 m a její šířka 10,4 m. Ještě na počátku 20. století zde byly údajně k vidění i fragmenty barokní výmalby, které se však do současnosti nedochovaly.
Na závěr ještě pár informací.
Kopci Břístevská húra se říká rovněž Křížová hora. Zřícenina kaple na jejím vrcholem je i dnes dominantou širokého okolí. Před kaplí stál od počátku velký kříž, který měl sloužit jako ochrana proti nadpřirozeným jevům (proti požárům však evidentně moc nepomáhal). Součástí klenuté kaple byly tři oltáře zasvěcené Povýšení sv. Kříže, sv. Kateřině a sv. Barboře.
Budoucnost romantické zříceniny, která je volně přístupná a ke které se dostaneme po žlutě TZ ze Starého Vestce nebo z Velenky, by však měla být poměrně růžová. Prý ji totiž hlídá strašidelný duch, který tvrdě potrestá každého, kdo by chtěl zbytkům kaple jakkoliv uškodit.