Přes střední Čechy na Vysočinu - 11. den - okruh 10 km: Mstislavice - bývalá rozhledna (zeměměřičská věž) Melechov - smírčí kámen - restaurace Kouty - zřícenina tvrze Melechov - Mstislavice
Úterý 6. 8. 2024
Dnes jsem se konečně vyspala pořádně. Sice se k ránu ochladilo na 11 stupňů, ale stačilo se zachumlat a spala jsem dál.
Budíme se v 8 hodin, venku svítí sluníčko, ale k našemu autu to má ještě daleko. Postupuje pomalu, vstáváme až před půl devátou. Včera jsme dali novou bombu, čaj je za chvíli. Ještě dávám bylinky, ranního kašle se nemohu zbavit. Balíme na výlet, při tom piji svou ranní kávu. Dnes toto příjemné místo u Horního mlýna u řeky Doubravy už skutečně opouštíme a pomalu směřujeme domů.
Na trase v malé vesničce v Coopu kupujeme novou bombu a spokojeně pokračujeme až do Mstislavic, kde u zajímavé a hezky opravené kapličky s otevřenou předsíní necháváme auto.
Vydáváme se na cca 10 km dlouhý výlet, při kterém chceme navštívit jednu z bývalých rozhleden. Odcházíme po zelené. Začínáme poměrně prudkým stoupáním - na 2,5 km vystoupáme skoro 300 m. Takové začátky nemám ráda, ale nedá se nic dělat. Zvládám to pomalu, občas s pauzou, ale stoupám. Občas jsou pěkné výhledy na zvlněnou krajinu, občas jdeme lesem, přes paseky. Cesta je sice vyšlapaná, ale místy je tráva vysoká. Kolik budeme mít klíšťat, uvidíme.
Míjíme památník 2. světové války - tady seskočilo 15 členů partyzánského oddílu. Dopadli bohužel na špatné místo a tři se zranili. Na své nedaleké samotě je ukryl Alois Pospíšil. To už také vidíme horní část zeměměřičské věže - ještě nám zbývá poslední kousek kopečka, abychom k ní došli.
Tato zeměměřičská věž byla postavena v pol. 30. let 20. století na místě důležitého geodetického bodu, zaměřeného v letech 1824 - 25. Tehdy, konkrétně v letech 1821 - 1864, byly u nás zřizovány trigonometrické body pro potřeby rakousko-uherské Katastrální triangulace a staly se podkladem pro mapování tzv. stabilního katastru. V letech 1862 - 1898 vybudoval Vojenský zeměpisný ústav se sídlem ve Vídni přesnější trigonometrickou síť 1. řádu. Po vzniku Československa se budovaly jednotné geodetické základny na celém území našeho státu - vznikla tak Jednotná trigonomietrická síť katastrální. Věž, ke které právě jdeme, slouží od r. 1937 jako jeden z bodů této sítě. Má půdorys sedmiúhelníka a je vysoká 16 metrů. Podle názvu rozcestí Melechov - bývalá rozhledna, se asi jako rozhledna využívala. V současnosti je nepřístupná. Je to škoda, výhledy shora musí být nádherné, když i od paty věže, resp. ze špalků, které zde nahrazují lavičky, je poměrně dobře vidět. Tady dáváme svačinu.
Jsme na nejvyšším bodu, teď už budeme téměř stále jen klesat. Z rozcestí bychom mohli pokračovat po zelené. Jenže já se chci jít podívat ke studánce. Scházíme k ní po žluté. Melechovská studánka je hezky upravená, jsou tu hrnečky, ale dnes voda k napití neláká. Je jí málo, ale prý zde bývalo vody hodně a byla lahodná. Tak snad někdy jindy. Je tady i kamenný smírčí kříž. Jen bohužel nepíšou, kdo a proč ho postavil. Vypadá však skoro nově.
Scházíme po neznačené pěšině na zpevněnou cestu a po ní pokračujeme. Na chvilku se setkáváme se zelenou, která vede na vrchol Melechov, ale my si to víc prodlužovat nechceme. Už je zase docela vedro. Zelené si tedy víc nevšímáme a jdeme dál po zpevněné cestě. Jdeme lesem, ale občas se nám otevřou zajímavé pohledy. Přicházíme na starou rozdrobenou asfaltku, která vlevo vede do osady Rohule. Na mapě je vidět, že je tam jen pár domků. My půjdeme vpravo. Současně jsme se shodli na tom, že toto rozcestí by se nám líbilo na přespání. Záleží na tom, zda je sem vjezd povolen bez omezení. To poznáme časem.
Zatím to neřešíme a pokračujeme dál z mírného kopečka. Přicházíme na křižovatku. Silnice vede z Koutů do Rejčkova. Na asfaltku, po které jsme přišli cedule Zákaz vjezdu není - to je dobré znamení. Víme tedy, kde dnes budeme spát. Otu však zajímá na křižovatce cedule Kouty - restaurace 300 m. Hned mne láká na pivo. Také však objevuje klíště. Vypadá to na dnešní, lze vytáhnout hodně snadno. Už to začíná.
Času máme dost, jdeme na pivo - tedy Ota. Svým tempem, tedy rychle jde napřed - to pro případ, že by bylo zavřeno, abych tam zbytečně nešla. Nevrací se, jdu pomalu za ním Je to však rozhodně dál, než těch 300 m. Je to skoro luxusní hotel, ale za ním - na okraji lesa je příjemné venkovní posezení. Je otevřeno a Ota je spokojený. Točí tady Bernarda. Pivo nechci, dávám si kávu a zmrzlinu.
Po patřičné relaxaci pokračujeme. Jdeme podle dvou rybníků. Ten druhý - Homole má být údajně na koupání, ale voda se nám vhodná nezdá, i když se tam dva lidé koupají. No to je jejich problém. Letos je to s tou vodou v rybnících docela zoufalé.
Zhruba uprostřed cesty podle rybníka odbočuje vpravo široká cesta, která snad kdysi byla asfaltová a lehce stoupáme. Zdá se mi, že stoupáme moc dlouho. Koukám do mapy. Měli jsme odbočit vlevo. Kupodivu se mi jde tak dobře, že mi to mírné stoupání ani nevadilo.
Kousek se vracíme a odbočujeme na hezkou širokou lesní cestu, po které mírně klesáme. Tentokrát jsme si všimli zelené odbočky vlevo, po které se vydáváme ke zbytkům tvrze Melechov. Byla založena asi na poč. 15. století, aby chránila obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Byla zde čtyřpodlažní věž s dřevěným ochozem, obehnaná příkopem, do kterého se napouštěla voda z přilehlého rybníka, dnes již vyschlého. Střílny byly v přízemí a v prvním patře. V posledních patrech bylo několik oken - to byla pravděpodobně obytná část. Po r. 1540 ztratil svoji obytnou funkci a začal postupně chátrat. Spodní část je zasypaná zříceným zdivem, dochovala se prakticky jen střední část věžovité tvrze čtvercového půdorysu, patrně část paláce. V okolí jsou patrné příkopy. Zbytky věže stále ční vysoko. Je tu toho víc, než jsem čekala. Ota mi vždycky tvrdí, že ho táhnu ke zřícenině, kde je sotva vidět kousíček zdi. Tak tady je jí výrazně víc. Zdá se to dobře zakonzervované, takže by to mohlo vydržet dlouho.
Původně jsme odtud chtěli odejít po zelené. Domluvili jsme se však, že se nám nechce se vracet po té zelené kousek zpátky, pak mírně stoupat, abychom pak prudce klesali k autu. Možná půjdeme trochu delší cestu, ale myslíme si příjemnější - už budeme stále jen pozvolna klesat. Jdeme po neznačené cestě z mírného kopečka přes posekanou louku. Cesta je trošku znatelná. Došli jsme na silničku, která spojuje Kouty s Mstislavicemi a po ní jdeme k autu. Jdeme sice po sluníčku, ale je už 5 hodin a mírně to profukuje. Je tu klid, projelo jen jedno auto a jsou tu krásné výhledy na zvlněnou krajinu. Já prohlásila, že mi to připomíná krajinu z obrázků Josefa Lady. Moc se mi tu líbí.
Kousek před cílovou obcí míjíme malou kapličku a za chvíli jsme už u auta.
Jen se přezouváme a odjíždíme na vyhlédnuté místo. Ještě sem svítí sluníčko, jsme za větrem, za autem je stín, kde vařím večeři. Je zvláštní, jsme v lese, je tu sucho, rybníky jsou poměrně daleko, ale komárů je tu dost.
K 8. hodině se lehce ochlazuje, stěhujeme se do auta poslouchat program v rádiu a pokračujeme v likvidaci dalšího včera zakoupeného chotěbořského piva. Jsou to dvoulitrovky, dělíme se poctivě. Jé dám jedno pivo, Ota tři. Také na zítra trochu upravujeme program, rádi bychom se někde vykoupali.
Dnes jsme nějací spokojení, ani nejsme příliš zničení. Spát jdeme v 10 hodin. I když má být noc opět chladná, je docela teplo, v autě máme jen něco pod 20. Uvidíme, na kolik se předpověď vyplní, a jaké počasí nám zítra přinese.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.651, 15.301)
Poslední aktualizace: 21.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Přes střední Čechy na Vysočinu - 11. den - okruh 10 km: Mstislavice - bývalá rozhledna (zeměměřičská věž) Melechov - smírčí kámen - restaurace Kouty - zřícenina tvrze Melechov - Mstislavice
Zřícenina tvrze Melechov
Zřícenina
Na úpatí kopce Melechov, severně od obce Kouty a čtyři km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou se nachází zřícenina tvrze Melechov založené ve 14. stol. a zpustlé po připojení k panství Lipnice Janem Trčkou z Lípy me…
0.1km
více »
Rozhledna Melechov.
Rozhledna
Sedm kilometrů od Ledče nad Sázavou se tyčí dvouvrcholový vrch Melechov. Nejvyšší bod ledečska má výšku 715 m.n.m., na jeho nižším vrcholu /709 m.n.m./ stojí od poloviny 30. let 20. století zeměměřičská věž na půdorysu sedmiúhelníka, vysoká 16 metrů. Již v letech 1824-25 tu byl zřízen geodetický bod, který byl v roce 1864 použit při středoevropském stupňovém měření. Od roku…
1.4km
více »
Přírodní park Melechov
Přírodní park
Přírodní park Melechov vyhlášený 1. června roku 1995 se rozkládá na okraji Českomoravské vrchoviny asi 6,5 km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou. PP Melechov má dnes rozlohu 3239 hektarů a jeho součástí je upatí st…
1.5km
více »
Bojiště - místo husitské bitvy.
Památník
Nedaleko pod Melechovem na okraji vesničky Bojiště se nachází významné místo z husitského období. V roce 1420 se tu v bivě střetlo husitské vojsko s uherskými oddíly křížové výpravy. Husité zvítězili za pomoci známé vozové hradbyBitva pod Melechovem byla první husitská bitva se zahraničním nepřítelem.Tuto událost připomíná pomníček u hřbitovní zdi kostela na okraji obce.
2.1km
více »
Křížná studánka u Horních Pasek.
Studánka
Na úbočí vrchu Šafranice ( 624 m n. m. ), nedaleko bývalé Zahrádky, leží poutní místo Křižná studánka, někdy také nazývaná Husitská.
Hlubokými lesy tudy dříve procházel misionář Čáslavského kraje P. Václav Hanzel…
2.3km
více »
Stvořidla
Přírodní památka
Předmětem ochrany je především cenný soubor geomorfologických jevů s dobře vyvinutými projevy říčního fenoménu. Jde o přirozené, hluboce zaříznuté údolí řeky Sázavy, kde v řečišti se…
2.4km
více »
Řeka Sázava a Pyramida Stvořidla
Rady a tipy
Při splouvání řeky Sázavy neumře člověk žízní. Například na kilometru 135,4 ho uvítá Pyramida Stvořidla. Určitě mohu doporučit tady zastavit a ochutnat zdejší posázavskou…
2.5km
více »
Rozcestí Stvořidla - odbočka žst.
Rozcestí
Turisticky označené rozcestí odbočky k železniční zastávce Stvořidla z červeně značené trasy najdeme v areálu kempu Stvořidla hned u železné lávky přes Sázavu. Železniční zastávka stojí na druhém břehu řeky a od rozcestí od mostu je vzdálena asi 120 metrů. Červená trasa, která tudy prochází, po celé své délce kopíruje údolí řeky Sázavy a sem přichází z východu přes Světlou…
2.6km
více »
Řeka Sázava a hospůdka Pohoda
Rady a tipy
Při splouvání řeky Sázavy neumře člověk žízní. Například na kilometru 135,1 ho uvítá hospůdka Pohoda. Určitě doporučuji tady zastavit, popovídat s místními a zjistit, co člověka v příštích chvílích na Sázavě čeká …
2.7km
více »
Stvořidla na řece Sázavě.
Fotogalerie
U Smrčné mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou je na řece Sázavě peřejnatý úsek, který se nazývá Stvořidla. Toto je krásná část toku řeky, ve kterém si Sázava hledá svoji cestu mezi…
2.7km
více »
Stvořidla
Tipy na výlet
Jedu si pro foťák do Světlé n.Sázavou, který jsem zapomněl v autě jednoho hodného a poctivého pána, co nás vezl z Českého Lesa do Prahy. A když už k Sázavě, tak jsem z toho udělal výlet na…
2.8km
více »
Čertův kámen u Melechova.
Kámen
Čertův kámen je mohutný skalní blok představující přírodní památku. Na kole nebo pěšky se k němu dostaneme po červené turistické značce vedoucí severním…
2.9km
více »
Stvořidla - přírodní rezervace na Sázavě.
Řeka
Přírodní rezervace Stvořidla jsou úsek řeky Sázavy mezi Smrčnou u Světlé nad Sázavou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Délka peřejí je téměř 5 km. Celá oblast je součástí přírodní rezervace o rozloze cca …
2.9km
více »
Jedeme na Posázaví - 15. den zhruba 12 km dlouhý výlet – Smrčná – Stvořidla – po stopách skautů J. Foglara (Rodrigova skála, Zlatonosný potok, Sluneční zátoka) – Ledeč nad Sázavou
Cestopisy
Úterý 16. 6. 2020
I když večer bylo příjemně, k ránu se pěkně ochladilo. Když svítalo, bylo 10 stupňů a já zase vytahovala peřinu. Ale jinak tu bylo fajn, ani vlaky jezdící na druhém břehu Sázavy nás nerušily, a t…
2.9km
více »
Řeka Sázava a Stvořidla
Zajímavost
Většina toku řeky Sázavy je v Čechách, ale rodí se na Moravě. Řeka je to krásná. Její nejzajímavější úsek se nachází od km 139,0 a jmenuje se Stvořidla.
Sázava se tady zařezává do hlubokého údolí a pomalu vstupuje…
3.1km
více »
Okružní trasa v okolí Stvořidel na Sázavě
Tipy na výlet
Vycházku zahájíme na vlakové zastávce Smrčná, kde se dá i pohodlně zaparkovat auto. Přejdeme po mostě Sázavu. Červená značka prochází chatovou zástavbou, po chvíli však již jdeme podél toku řeky. Pěšina kopíruje t…
3.4km
více »
Horním Posázavím ze Světlé – druhá část
Cestopisy
Horním Posázavím ze Světlé – druhá část
Ze Stvořidel do Ledče nad Sázavou.
Jdu za krásného počasí ještě krásnější posázavskou přírodou ze Světlé nad Sázavou podél řeky. Své první vyprávění jsem skončil v kempu S…
4.2km
více »
Pěší výlet přes Stvořidla do Foglarovy Sluneční zátoky
Tipy na výlet
Vyrážíme z Dobrovítovy Lhoty po žluté turistické značce směr Stvořidla.
Asi po kilometru dorazíme do Stvořidel,
kde nesmí chybět krátká zastávka s občerstvením v místním penzionu Stvořidla - kiosek venku.
Pitný…
4.3km
více »
Foglarova Sluneční zátoka
Louka
Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara najdeme při trati posázavského pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Vystou…
4.3km
více »
Ledeč nad Sázavou (hrad Ledeč)
Tipy na výlet
Hrad Ledeč, je dobře viditelný z celého města, nejlepší přístup je ze strany kde protéká řeka. Touto cestou přejdeme koleje, kde jezdí legendární posázavský pacifik. hrad Ledeč -nad řekou Sázavou se majestátně vyp…
4.7km
více »
Zahrádka – zatopené městečko a kostel sv. Víta (PE)
Kostel
Obec Zahrádka se poprvé zmiňuje roku 1219, kdy ji král Přemysl Otakar I. daroval Vyšehradské kapitule. V roce 1928 měla 1187 obyvatel. Městys zanikl vroce 1976, kdy musel ustoupit stavbě vodní nádrže Švihov. Z měs…
4.7km
více »
Ledeč nad Sázavou
Zámek
Rozlehlý zámek je půvabnou dominantou města Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v kraji Vysočina. Zámek stojí na ostrohu nad pravým břehem řeky Sázavy u jejího soutoku s Olešenským potokem. V pří…
5.1km
více »
Areál hradu v Ledči nad Sázavou
Hrad
Tahle opravdu nepřehlédnutelná dominanta města se vypíná ze skalnatého ostrohu nad historickým jádrem Ledče na protilehlém právém břehu řeky. Dle letopočtu svého založení je řazena mezi nejstarší šlechtická sídla …
5.4km
více »
Ledeč nad Sázavou - hrad
Hrad
Nachází se na pravém břehu Sázavy na výrazném skalnatém ostrohu, který je 100 m dlouhý a 80 m široký. Obepíná jej z jedné strany řeka Sázava a z druhé pak Olešenský potok. Původně zde…
5.4km
více »
Ledeč nad Sázavou - železniční viadukt
Most
Přetíná Pivovarské údolí a skládá se ze tří dílčích částí. Hlavní je kamenný dvojoblouk, kde jeden oblouk se pne nad hlavní silnicí a druhý pak nad potokem a příjezdovou cestou k bývalému…
5.5km
více »
Ledeč nad Sázavou
Město
Ledeč nad Sázavou leží ve Východních Čechách, severním směrem od města Humpolec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vysočiny. Jak název města napovídá městem protéká řeka Sázava…
5.5km
více »
Stvořidla
Rezervace
Název Stvořidla byl dán oblasti, která začínala být ohrožena. Vznikla tak tedy přírodní rezervace, rozprostírající se asi 6 km od Světlé nad Sázavou, k…
7.8km
více »
Světlá nad Sázavou
Městečko
Světlá nad Sázavou leží ve Východních Čechách, Severním směrem od města Humpolec. Ve Světlé se vyrábí broušené olovnaté sklo nesoucí označení Bohemia. Město se rozkládá na soutoku Sázavy a Sázavky a v severní čá…
7.8km
více »
Lipnice nad Sázavou
Hrad
Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Va…
9.3km
více »