TURISTIKU PODPORUJÍ
61 578 turistů a cestovatelů
112 463 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 508,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Toulava Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Tábor

Pestrá paleta zábavy pro každou generaci na vás čeká v Táboře. Historie, památky, zábava nejen pro vaše děti, široká nabídka restaurací. Užijte si Tábor podle svého gusta. Město bylo založeno roku 1420 husitskými přívrženci. Naleznete zde mnoho architektonických památek a v okolí města velké množství přírodních krás, mezi které patří Geologická expozice Pod Klokoty, Lesopark Pintovka, vodní nádrž Jordán, studánka Eleonora.

     
 Trasy Tábor a okolí (25)
Jižní Čechy
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jižní Čechy
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Přes střední Čechy na Vysočinu - 14. den: Zhoř-vesnická památková zóna; Mladá Vožice-kaple Nanebevzetí P. Marie a křížová cesta, prohlídka města (kostel sv.Martina, zvonice, zámek, radnice); Vosná-pivovar Balík; Vyšetice-rodiště B. Říhy

Cestopisy

Zhoř
Zhoř  •  Fotografie (57)  • Foto: jircak
Zhoř - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pátek 9. 8. 2024
V noci už nepršelo, teplota v autě klesla k 15 stupňům, spalo se perfektně. Vstáváme v půl 8, to už nám sluníčko auto zase ohřívá. Dnes má být chladněji než včera, ale moc tomu nevěříme. Ještě není 10, ve stínu je 26 stupňů, na sluníčku se nedá vydržet. Naštěstí turistický přístřešek poskytuje dostatek stínu.
Dnes nemusíme spěchat. Opět si dávám bylinky. Zdá se, že kašel snad ustupuje. Pak si ještě dávám kávu. Současně sušíme pláštěnky a vše ostatní, co nám večer v autě navlhlo. Jestli to dosušíme, nebude to asi na dlouho. Opět se zatahuje. Panice zatím nepodléháme. Uvidíme.

V klidu a pohodě odjíždíme, stále je zataženo, ale neprší. Jedeme dál na jih do obce Zhoř, kde byla r. 2005 vyhlášena vesnická památková zóna. Vesnice vznikla vypálením části hustého lesa na moravské straně historické zemské hranice Čech a Moravy. První písemná zmínka o ní je z r. 1339, ale pravděpodobně vznikla daleko dřív.
Parkujeme na návsi. Dominantou vsi je nedaleko stojící hřbitovní raně gotický bezvěžový kostel Nanebevzetí Panny Marie. První písemná zmínka o něm je z r. 1384. Vypadá to na původně pevnostní kostel. Dnešní podoba je z barokní přestavby r. 1735. Kostel by však potřeboval novou fasádu. Součástí hradební zdi hřbitova je zděná hranolová zvonice. Na hřbitov vede branka vedle zvonice a klasicistní brána v zadní části hřbitova. Ve zvonici je zvon z r. 1400, který patří k nejstarším na Vysočině a stále pravidelně svolává věřící k bohoslužbám. Ve vsi je řada starých, hezky opravených, štukem zdobených domů.
Jdeme se tady trochu projít, také proto, abychom našli dům č. 24, kde se narodil Saša Machov, vlastním jménem František Maťha, český tanečník, choreograf a režisér, který působil např. také v Osvobozeném divadle s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Na závěr se zastavujeme u ruiny pozdně barokní fary z konce 18. století.
 
U Zhoře je les Ochoza, kde v létě trávil svůj důchodový věk Oldřich Macháček (1902-1990), který byl ekonomickým náměstkem a krátce i generálním ředitelem Čs. státního filmu. Do domku, který stále ještě stojí (jen bohužel nevím, kde) za ním jezdili jeho přátelé František Halas, Josef Pleva, Vítězslav Nezval, ale také Jan Werich a Jiří Trnka.

Pokračujeme v naší cestě na západ. Ota má na večer málo piva. Plánujeme zastávku v obchodě v Mladé Vožici, třeba tam budou mít něco zajímavého. Cestou však naši pozornost upoutal kostel na kopečku. Zjistili jsme, že se jedná o poutní kostel, ke kterému vede křížová cesta.
Parkujeme pod kopcem v Sedláčkově ulici. Mraky zmizely, je horko. Křížová cesta vede ve svahu cik cak. Na východním svahu je vyhlídka, ke které vede červeně značená cesta od 1. zastavení křížové cesty. Tam jdeme nejdřív. Hlavní důvod je ten, že nás pak čeká prudké stoupání, které neradi chodíme v opačném směru. Při klesání nás oba bolí kolena. Ale na vyhlídku, tam přece musíme.
Zpočátku jdeme po rovině, okolo skalisek, ale pak náhle cesta klesá. Cestě z kopečka se Ota brání. Tvrdí, že na vyhlídku se z kopečka přece jít nedá. Také ho děsí následná cesta do kopečka. Poslala jsem ho zpátky s tím, že já pokračuji, protože jdu po správné cestě. Nedá mu to a jde se mnou. Pak je nadšený. Po cca 400 m přicházíme na skalku, kde na upravené rovince je vyhlídkový altánek. Cestou jsme viděli Podhradní rybník, teď vidíme Šelmberk, Velký Blaník a samozřejmě kus Mladé Vožice. Tady se nám líbí i proto, že je tu krásný klid.

Na rozcestí Vožický výhled opouštíme značenou cestu, která pokračuje dál na Šelmberk. My odbočujeme po neznačené cestě vlevo do prudkého, naštěstí krátkého kopce na vrchol Hradního vrchu. Jdeme okolo vodojemu až k poutní kapli Nanebevzetí Panny Marie.
Tady vlastně začala historie tohoto města. První obyvatelé se podle Bohuslava Balbína na území dnešního města usadili již v letech 711 – 796. Ale již r. 845 byla založena obec, protože to byla oblast, kde se těžilo stříbro a zlato. Aby bylo kde tyto cenné kovy uchovávat, dal kníže Spytihněv postavit hrad na tomto příkrém vrchu nad říčkou Blanice, kam jsme právě došli. Rozvoj hradu i města, které se rozrůstalo v podhradí, spolu úzce souvisely. O městečku se dvěma kostely je první písemná zmínka r. 1348. R. 1352 byl na hradě se svým dvorem ubytován i Karel IV.. Město dobyl Žižka za husitských válek a dokonce byl prý ubytován ve starobylé, pozdně gotické věži při kostelu sv. Martina, která původně sloužila za solnici. Po druhé byla Vožice dobyta r. 1425 a hrad byl zcela rozbořen. Poté již nebyl obnoven. R. 1646 byla na troskách bývalého královského hradu postavena tato raně barokní poutní kaple, ke které jsme právě došli. K její stavbě byl použit i materiál z hradu. R. 1827 byla kaple rozšířena o loď. Součástí areálu je kamenné přístupové schodiště a pozdně klasicistní křížová cesta se zděnými kapličkami s obrázky z 2. pol. 90. let 20. století a s Božím hrobem. Je tady také památník jako vzpomínka na 5. 4. 1420, kdy Žižka město dobyl.

Shora vidíme na centrum města, kde je několik zajímavých budov. Ota tvrdí, že vidí i starý zámecký pivovar. Klesáme podle kapliček křížové cesty. Místo k autu pokračujeme do města na Žižkovo náměstí. Tady naši pozornost nejdřív zaujal kostel sv. Martina. Na tomto místě je to v pořadí už 3. kostel. Ten nejstarší tady stál již r. 1348. V letech 1581 - 1582 byl na stejném místě postaven nový stále poměrně malý kostel. V zápisech z r. 1629, kdy město koupil nový majitel, je psáno, že v kostele se toho moc nenachází - jen několik starých lavic a otrhané ornamenty. I přes veškeré opravy kostel hlavně chátral. V letech 1794 - 1797 byl postaven nový barokní kostel, ten současný. Má dvě různě vysoké věže - na severní straně je vyšší věž s bicími hodinami. V menší věži na presbyteriem je malý zvonek. Uvnitř je kaple sv. Barbory, patronky horníků. Před kaplí je v dlažbě zapuštěný kámen, který kryje krypta. V ní jsou pohřbeni významní představitelé hornického stavu. Až do r. 1812 byl u kostela hřbitov, i když asi už od počátku 17. století se pohřbívalo jen na hřbitově u kostela sv. Mikuláše na západním okraji města. Toho roku ho tehdejší majitel panství zrušil, pozůstatky zemřelých byly uloženy do kostnice u kostela sv. Mikuláše. Hřbitovní zeď byla odstraněna až r. 1846. Kostel byl v průběhu let opravován. Při generální opravě báně věže r. 1957 byly nalezeny zápisy o místních poměrech a veřejném životě tehdejší doby a různé pamětihodnosti z r. 1890, kdy se konala předcházející oprava věže. Dokumenty byly doplněny o aktuální informace a opět uloženy.

Hned vedle kostela je zvonice, jinak také solná věž. Je to jedna z nejstarších staveb města. Byla postavena pravděpodobně hned r. 1425 po zboření hradu, kdy město už nemělo strážní místo, odkud by bylo varováno před blížícím se nebezpečím. Aby byl využit všechen prostor této věžovité stavby, bylo v přízemí skladiště soli. V patře byly upraveny místnosti pro radní síň a městské vězení. V nejvyšším patře byly místnosti pro strážce. Když zanikla nedaleká dřevěná zvonice byly do věže umístěny zvony. Později sklad soli nahradila požární zbrojnice, a to až do r. 1953, kdy se stěhovala do nové budovy. Když se radní r. 1872 přestěhovali do svého domu, tak se patro využívalo jako knihovna a šatna pro ochotníky. R. 1904 byla zvonice upravena novogoticky.

Kostel sousedí s Žižkovým náměstím a tam už vidíme zdejší zámek. Renesanční stavba byla stavěna v letech 1570 – 1603. Majitelé se střídali, ale od r. 1678 ho vlastnil rod Františka Ferdinanda Küenburga. Ten na přelomu 17. a 18. století udělal barokní přestavbu a r. 1764 vrcholně barokní přestavbu. V té době vznikla i terasovitá zahrada.
Na začátku 2. světové války se Jiří Küenburg přidal k německé NSDAP a ihned vyvěsil prapor s hákovým křížem. Ke konci války tušil, že tady nebude moct zůstat. Proto již v pol. března 1945 odjel do rakouského Salcburku, odkud se sem již nikdy nevrátil. Zámek byl r. 1945 znárodněn. Byl sem umístěn podnik KOH-I-NOOR, r. 1950 ho získal do vlastnictví. Větší část zahrady získalo město. Dnes je zámek ve vlastnictví firem PEZOS, s.r.o. a SKYWALKER, s.r.o. Objekt je nepřístupný, takže na nádvoří jsme se bohužel nedostali. Jinak však vypadá pěkně.

I když Ota shora viděl bývalý pivovar, v tom horku se mu k němu jít nechce. Kdyby tam vařili pivo, bylo by to asi jiné. Pivovar je severovýchodně od centra na náměstí Obětí nacismu. Původně byl v areálu zámku, ale to zámeckým pánům vadilo. Proto ho hrabě Küenburg postavil o trošku dál. Po válce se dostal pod národní správu, ale r. 1946 byl zrušen. V areálu byly pak sklady, automobilové opravny, garáže a kanceláře. Na poč. 21. století objekt získala firma COMETT PLUS, která celý objekt opravila. Mají autorizovaný servis nákladních vozidel Iveco a Tatra a autobusů SOR.
Proti zámku ještě v COOPu doplňujeme potraviny. Už nám to nějak ubývá.
K autu se vracíme trošku jinou cestou - okolo opět hezky opravené budovy městského úřadu. Tento dům patřil vždy mezi významné vožické domy, protože již v nejstarších zprávách je uvedeno, že tento dům je zděný. Vlastnili ho osoby rytířského stavu a kolem r. 1680 tu bydlel i zdejší farář, který se odtud stěhoval do nové fary. Od r. 1758 už sloužil pro potřeby radnice, i když se radní stále scházeli v bývalé solnici. Dům vlastnil sklář, který měl v domě svoji provozovnu. Také zde byl tzv. rathauský šenk, kde se čepovalo pivo, ale pouze z panského pivovaru. Po opravě v pol. 18. století zde bylo řeznictví a hospoda, kde se konaly taneční zábavy.
R. 1872 koupila dům Občanská záložna, měla zde kancelář, ale také se sem ze solnice přestěhovala radnice. Obec ale dům získala až po sedmi letech - r. 1879. Dala ho přestavět, v přízemí byla pošta. V 70. letech 20. století byla ve dvoře postavena nová budova radnice, v historickém domě byl zřízen Památník Mladovožicka, v přízemí je Česká spořitelna. Tam je i infocentrum, které jsme samozřejmě také navštívili.

Pokračujeme dál ulicí E. K. Rosola okolo opět hezky opraveného modrého domu - okolo restaurace U Zvonice. Původně měšťanský dům s mansardovou střechou a s původním barokním průčelím se štukovými prvky pochází z 2. pol. 18. století. Později v něm byl hotel. Od r. 1960 ho vlastní stát. Chátrající dům byl navržen na demolici, která naštěstí nebyla schválena. R. 1968 byl dům probourán - byl zřízen průchod pro pěší a v souvislosti s tím byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, kdy byly zasypány sklepy a v domě zřízeny 4 byty. Při rekonstrukci r. 1999 byl průchod zrušen, mimo jiné byl zrestaurován historický kamenný portál. R. 2003 byla v domě otevřena restaurace U Zvonice.

Většina domů tady v centru je pěkně opravena. Na rohu je geologická expozice, kde jsou horniny z nedalekého okolí. Okolo této expozice se stáčíme do ulice Jana Jeníka z Bratřic, kde je dům naprosto chátrající. Do rohu je vsazena plastika Ant. Janů, pedagogického spisovatele, který se v tomto domě narodil a kde ve svých 47 letech také zemřel. Ta jediná je na domě udržovaná.

Za chvilku jsme u auta a odjíždíme. Teď, když to píšu, tak zjišťuju, jak si už nic nepamatujeme. Téměř stejnou trasu jsme ve městě prošli před 4 lety. Jen jsme nebyli na vyhlídce. Tehdy však byla zima a pršelo. Dnes jsme si to daleko víc užili. Jak říkám, asi už to lepší nebude.

Chtěli jsme zajet na parkoviště hradu Šelmberk udělat oběd, jenže Ota odbočku přejel a nelze se hned tak otočit. Oběd tedy zatím nebude. Zajedeme pro pivo do pivovaru do Louňovic pod Blaníkem. Cestou si Ota všimnul směrovky k pivovaru Balík ve Vosné. Tento malý rodinný pivovar byl založen r. 2022 a vaří převážně spodně kvašená piva. Dnešní sládek a majitel před tím patřil mezi domovarníky. To ještě studoval a kamarádům i spolužákům jeho pivo chutnalo. Studia na VŠCHT Praha - obor Technologie potravin po třech letech zanechal a přestoupil na SPŠ Podskalská, kde obor zaměřený na výrobu piva zakončil maturitou. To už byl rozhodnutý založit pivovar. K tomu účelu na jaře roku 2022 přestavěli stodolu. První várku uvařili r. 2023 a slavnostní otevření proběhlo 31.5. 2023. Na provozu pivovaru se podílí celá rodina.
Vrata jsou otevřená, vypadá to dobře. Ale to je tak vše. Pan Balík vychází, ale oznamuje nám, že lahve budou až po neděli. To je pro nás pozdě. Radost nám neudělal ani tím, že zítra večer ho bude točit na akci ve Zvěstově. Ale nakonec nás potěšil - v nedalekých Vyšeticích je hospoda a tam točí všechna jeho tři piva. Na cestu nás vybavil táckem a etiketami. Ota je spokojený, i když zatím nemá to nejdůležitější - pivo.

Jedeme tedy do Vyšetic, ještě se cestou zastavujeme u Nového rybníka udělat si oběd. Už je nejvyšší čas - máme skutečně už hlad. Dělám knedlíky s vajčkem, to je rychlé. Ještě jsme při tom stačili poslouchat přímý přenos na Radiožurnálu, jak náš kanoista Petr Fuksa získal zlatou medaili. To byla paráda.
V klidu jsme se najedli a odjeli do Vyšetic. Udělali jsme dobře, že jsme si šli uvařit oběd. Tady bychom zbytečně čekali. Jsou skoro 3 hodiny, v hospůdce otevírají za 5 minut. Mezitím jsme si všimli v trávě v malém parčíku dřevěného knihosloupu, jak jsem to nazvala. Správný název je dřevěná socha Knihy. Je to vzpomínka na spisovatele Bohumila Říhu, který se v této obci v zámeckém zahradním domku narodil dne 27. 2. 1907, jak jsme se o chvilku později dočetli na nedaleké kapličce.
Pak už jdeme pro pivo. Paní je milá, tři druhy piv nám točí do petek. Abychom tam nečinně nestáli, dali jsme si třetinku desítky. Ota jen ochutnal, ještě bude řídit. Já ještě vyškemrala do jedné petky vodu. Ať mám čerstvou na pití.

Tady a teď jsme se rozhodli dnešní program ukončit. Už těch zážitků bylo dost. Vracíme se - odbočku na parkoviště hradu Šelmberk jsme už trefili. Jsou 4 hodiny, procházku po naučné stezce Okolo hradu Šelmberk si necháme na zítra. Ve stínu je 27 stupňů, dnešní program nám stačí. Ota dává jednu včera koupenou půllitrovku, také má žízeň. Mně stačila v hospodě třetinka, další pivo zatím nechci.
Nakonec nám to nedalo a jdeme se podívat k Šelmberské myslivně, kde je i středověká bylinná zahrádka, a ke zřícenině hradu, která je volně přístupná. Jen věž bude otevřená až zítra. Je to jen 250 m, to ještě zvládneme. Můžeme se tam aspoň volně procházet a nikdo nás při tom nebude rušit. Tohle mám nejradši. Když fotím, lidi tam mít nemusím, což ne vždycky lze zařídit.

V pět hodin se vracíme k autu. Shodli jsme se na tom, že je opět hrozné dusno, zatahuje se, možná sprchne. Tady na parkovišti jsme už jednou spali, dnes si to zopakujeme. Náhle ve mne hrklo. Sedím v křesílku ve stínu za autem, když sem najednou jede policie. Dopadlo to dobře. Koukli se na mne, usmáli se a jedou dál. Určitě si museli všimnout v autě lůžkové úpravy, takže můžeme být v klidu.
Večeříme, jen nás překvapuje poměrně hodně aut, které tudy projíždí. Jsme na úzké silničce, až druhý den jsme zjistili, že tudy vede objížďka. Kupodivu se vyjasnilo, stále je teplo. Jen to začalo lehce profukovat. Vypadá to, že noc bude poměrně teplá. Dnes bychom vydrželi v křesílkách sedět dlouho, ale kvůli provozu na silnici sedíme raději v otevřeném autě. Okolo jedoucí řidiči na nás nějak zvědavě koukali. Bohužel žádná lavička tady není. Před 8. hodinou provoz utichl, ale my už v autě zůstáváme. Zvlněná krajina na východě nasvícená zapadajícím sluncem náš pohled neustále přitahuje.
Jdeme spát v půl desáté, stále je jasno, dnes dokonce kromě hvězdiček vidíme i malý srpeček měsíčku. V autě je 23,5 stupně. Necháváme dveře skoro otevřené a jdeme spát. Jinak bychom se v autě upekli.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.533, 14.809)
Poslední aktualizace: 29.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Mladá Vožice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
10,7km od místa

Příspěvky z okolí Přes střední Čechy na Vysočinu - 14. den: Zhoř-vesnická památková zóna; Mladá Vožice-kaple Nanebevzetí P. Marie a křížová cesta, prohlídka města (kostel sv.Martina, zvonice, zámek, radnice); Vosná-pivovar Balík; Vyšetice-rodiště B. Říhy

Mladá Vožice
Mladá Vožice
Vesnice
Mladá Vožice leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem od města Tábor. Nad městem se zvedají východní vrcholky Středočeské pahorkatiny. U západního a východního okraje města je někol…
0.1km
více »
Podvečerní výšlap do Mladé Vožice
Podvečerní výšlap do Mladé Vožice
Tipy na výlet
Mladá Vožice (německy Jung Woschitz) je městečko ležící v Mladovožické pahorkatině, nazývané rovněž Holé vrchy, nedaleko Tábora. Městem protéká Novoveský potok a řeka Blanice. Na náměstí…
0.2km
více »
Svatováclavský výšlap okolo Mladé Vožice
Svatováclavský výšlap okolo Mladé Vožice
Tipy na výlet
Vydal jsem se ve sváteční den na pochod okolo Mladé Vožice. Toulání v krásném slunečném dni, místy, která mám rád. I proto jsem překousl, že nechodím po kraji sám, ostatně na trase jsem potkal jen pár dalších pochodníků.Měl jsem mapu, navíc byla trasa místy značená, takže se šlo víceméně bez problémů. Vydal jsem se na 21 km trasu a obkroužil jsem Vožici doslova kolem dokola. Na…
0.2km
více »
Toulání Mladovožickem
Toulání Mladovožickem
Tipy na výlet
Toulání pod Blaníkem aneb z Tábora do Votic, z kraje husitů až na Českou Sibiř. Vandr s přespáním mi kromě krásných zážitků přinesl i více než 50 km v nohách. Několikrát jsem bloudil a vracel se, ale cíle jsem pře…
0.3km
více »
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Mladé Vožici
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Mladé Vožici
Kaple
V místech, kde stával královský hrad, jenž byl za husitských válek v roce 1425 zcela zbořen, stojí dnes, na vrchu zvaném Hrad, kaple oválného půdorysu, zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie.…
0.3km
více »
Výšlap s přespáním z Mladé Vožice do Pacova
Výšlap s přespáním z Mladé Vožice do Pacova
Tipy na výlet
Z malebného jihočeského městečka Mladé Vožice u Tábora do Pacova na kraji Vysočiny. Cesta byla rozdělená do dvou nestejných částí, s tím, že se jedenkrát přespí pod širákem. První odpoledne a navečer byly věnovány prohlídce Mladé Vožice, a po důkladném občerstvení výšlap pokračoval po modré turistické značce přes řadu pozoruhodných míst až do Pacova. První večer byl rozložen bi…
0.3km
více »
Kostel sv. Martina
Kostel sv. Martina
Kostel
Kdy a kým byl tento nejstarší vožický kostel postaven se neví. Z jeho názvu „na voborách" se dá pouze usuzovat, že kdysi stál vmístech, kde byl les soborou. Víme, že roku 1348, kdy je prvně připomínána Mladá Vožice, kostel již stál. Faráře do něj tehdy dosazoval sám Karel IV., jenž kostel daroval vyšehradské kapitule.Chrám má jen jednu loď strojím valeným, o osm polosloupů se opírajícím klenutím, do které čtyřmi velkými…
0.3km
více »
Zvonice – solná věž
Zvonice – solná věž
Zvonice
Jedná se o jednu znejstarších vožických staveb. O jejím vzniku existují dnes již jenom dohady. Pravděpodobně zásluhu na tom, že byla postavena, mělo zboření vožického hradu vroce 1425, kdy město přišlo o strážní místo, odkud by mohlo být varováno před blížícím se nebezpečím, hlavně požárem. Proto byla na vyvýšené místo uprostřed města postavena věžovitá stavba - hláska. aby byla využita celá stav-ba, bylo vjejím přízemí skl…
0.3km
více »
Mladá Vožice – Kaple Nanebevzetí Panny Marie a křížová cesta
Mladá Vožice – Kaple Nanebevzetí Panny Marie a křížová cesta
Poutní místo
Mladá Vožice je město v okrese Tábor, od kterého je vzdálené asi 17 km. Protéká tudy říčka Blanice a Novoveský potok.   Na vršku nad městem (495 m.n.m.) stával kdysi královský hrad, který však nepřežil husitské vá…
0.3km
více »
Mladá Vožice, kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Mladá Vožice, kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Kaple
Kopec nad Mladou Vožicí byl kdysi místem, kde stával hrad. Kdy byl postaven a jak asi vypadal, se dnes již nedozvíme. S jistotou lze ale říci, že byl hradem královským a sloužil k ochraně…
0.4km
více »
Mladá Vožice - procházka městem.
Mladá Vožice - procházka městem.
Tipy na výlet
Město se nachází v jižní části Vlašimské pahorkatiny, přibližně 17 km na SV od Tábora. Při východním okraji města protéká řeka Blanice, do které se tady vlévá z levé strany Novoveský potok.…
0.4km
více »
Mladá Vožice-hrad a zámek
Mladá Vožice-hrad a zámek
Zámek
Město Mladá Vožice je centrem oblasti v jižních Čechách, zvané Česká Sibiř, vzdálené 16 km severovýchodně od Tábora. Rodiště historika Augusta Sedláčka(1843-1926), autora díla Hrady,zámky a tvrze Království českého. Na jeho rodném domě je pamětní deska. Zámek je v severovýchodní části náměstí a zbytky hradu s kaplí jsou na vrchu Hrad (505 m), východně od náměstí. Ke kapli v…
0.4km
více »
Mladá Vožice, socha sv. Václava.
Mladá Vožice, socha sv. Václava.
Socha
I když je svatý Václav patronem země, s jeho sochami se moc často nesetkáváme. Pokud ano, je to v mnoha případech společně s koněm. Sochy samotného světce jsou v menšině. Mladá Vožice sochu získala darem od Karla Kavky, který se tady narodil. Socha se nachází v SZ části Žižkova náměstí a je obklopena stromovím. Světec je v nadživotní velikosti. Stojí na podstavci, na kterém jsou ve spodní části slova známé modlitby a o něco…
0.4km
více »
Mladá Vožice, kaple sv. Jana z Nepomuku.
Mladá Vožice, kaple sv. Jana z Nepomuku.
Kaple
Ve kterém českém městě nemají sochu sv. Jana z Nepomuku? Odpovědí je, že v každém a v mnoha více než jednu. V Mladé Vožici má sv. Jan pro sebe kapličku. Ta se nachází pod terasou, nad kterou stojí místní kostel. Od kostela k ní vedou schůdky. Kaple má půlkruhový půdorys a červenou stříšku ve tvaru poloviny přilby. Samotná socha stojí na zdobeném kamenném podstavci, na němž je hůře čitelný latinský nápis. Světec drží v pravé…
0.4km
více »
Už se vracíme z Posázaví - 18. den/1. část – Mladá Vožice – prohlídka města, vč. zámku a křížové cesty s kaplí
Už se vracíme z Posázaví - 18. den/1. část – Mladá Vožice – prohlídka města, vč. zámku a křížové cesty s kaplí
Cestopisy
Pátek 19. 6. 2020 - dopoledne Večer na parkovišti u zříceniny hradu Šelmberk jsem po chvilce váhání vytáhla zase peřinu a udělala jsem dobře. Bylo docela chladno. Skoro celou noc poprchávalo, prší i ráno. Podle předpovědi…
0.4km
více »
Předbouřkový výšlap z Chýnova do Mladé Vožice
Předbouřkový výšlap z Chýnova do Mladé Vožice
Tipy na výlet
Udělal se pěkný den a sváděl k pěšímu výletu. Tak jsem bez ohledu na bouřkovou předpověď vyrazil. Z Chýnova, kam se přijede vlakem, po modré a později žluté turistické značce až do Mladé Vožice. Bohužel vlivem těžby v lesích značka občas chybí a ztuha se hledá ta správná cesta. Nakonec to ale dobře dopadlo a cíl byl zdolán. I když u Vožice již začalo skutečně bouřit a spadly i …
0.6km
více »
Šelmberk
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Šelmberk
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Šelmberk stojí na ostrohu nad údolím Blanice, uprostřed parkově upravené KRAJINY nedaleko Mladé Vožice na Táborsku v Jihočeském kraji. Dominantou hradní zříceniny je zdaleka viditelná 26 m…
2.3km
více »
Šelmberské hodování aneb Festival historické kuchyně
Šelmberské hodování aneb Festival historické kuchyně
Tipy na výlet
Dnes se podíváme do Jižních Čech na zříceninu jednoho z hradů pánů kančí hlavy, na Šelmberk. Hrad má dnes pod palcem sdružení Danar, které tu vybudovalo Historicko-řemeslně-vzdělávací centrum Šelmberk. Tihle lidičkové tu ve svém volném čase bydlí, upravují areál a předvádějí, jak se žilo ve středověku. K tomu jim slouží i několik řemeslných dílen, postavených v duchu středověku. Dá se tu například upéct…
2.4km
více »
Šelmberk
Šelmberk
Zřícenina
Když mně můj děda před mnoha a mnoha lety vzal na zříceninu hradu Okoř, netušil jsem,jak hluboko ve mně ten pocit čehosi tajemného zůstal.Dodnes mně zříceniny svým způsobem fascinují a přitahují. Svůj citový vztah k Jihočeském kraji jsem mnohokrát již zmiňoval a proto jsem si řekl,že projdu všechna zajímavá místa v tomto kraji zříceniny nevyjímaje.Zřícenina hradu Šelmberk nachá…
2.5km
více »
Zřícenina hradu Šelmberk
Zřícenina hradu Šelmberk
Zřícenina
Tato zajímavá zřícenina hradu se nachází asi dva kilometry severovýchodně od města Mladá Vožice. Šelmberk stojí v nadmořské výšce 480 metrů na skalním ostrohu nad řekou Blanicí.   Zřícenina hradu je volně přístupn…
2.5km
více »
Na hradě Šelmberk se setkávají řemeslníci i netopýři
Na hradě Šelmberk se setkávají řemeslníci i netopýři
Zřícenina
Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Na místě, kde stával středověký hrad, je dnes možné nahlédnout do historie díky zde sídlícímu řemeslnému centru.Hrad Šelmberk vystavě…
2.5km
více »
Blanice
Blanice
Osada
Obec Blanice leží nad řekou Blanicí, asi 3 km jihozápadně od Mladé Vožice. Od roku 1318 vlastnil obec Zdeslav, psaný z Blanice. V…
2.6km
více »
Šelmberk
Šelmberk
Tipy na výlet
Šelmberk je zřícenina hradu, která se nalézá v katastru obce Běleč, zhruba 2 km severovýchodně od Mladé Vožice. Hrad byl vystavěn v polovině 13. století českým rodem Buziců, který se…
2.6km
více »
Radvanov-místní část Mladé Vožice
Radvanov-místní část Mladé Vožice
Zámek
Obec se Zámkem Radvanov je 4 km jižně od Mladé Vožice. Dostanete se tam po odbočení vpravo na konci Mladé Vožice ze silnice na Pacov. K zámku v severní části obce se dostanete po odbočení na začátku obce vlevo.Prvn…
2.7km
více »
Království Danar (zřícenina hradu Šelmberk)
Království Danar (zřícenina hradu Šelmberk)
Skanzen
Krásná příroda, zřícenina hradu Šelmberk, rozhledna a centrum pro děti a mládež - to je nabídka Centra Šelmberk Areál hradní zříceniny Šelmberk je bez pochyb jednou z největších atraktivit území Mladovožicka. Svo…
3km
více »
Oblajovice-zámek
Oblajovice-zámek
Zámek
Oblajovice-místní část Dolní Hořice je v jižních Čechách, 15 km východně od Tábora. Do Oblajovic se dostanete po silnici Tábor ve směru na Pelhřimov, kde za Chýnovem odbočíte v Lejčkově vlevo a po 1 km jste v obci…
11.1km
více »
Chýnovská jeskyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chýnovská jeskyně
Jeskyně
Chýnovská jeskyně je veřejnosti přístupná vápencová jeskyně v Čechách. Najdeme ji na jižním úpatí vrcholku Pacova hora ( 522 m.n.m.), který se zvedá severovýchodním směrem od městečka Chý…
11.4km
více »
Velký Blaník
Velký Blaník
Vrchol
Velký Blaník není nic jiného nežli velmi krásný, ne moc členitý, za to ale velmi legendární vrch, který dosahuje výšky 632 metry nad mořem. Je opře…
13.1km
více »
Borotín (zřícenina)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Borotín (zřícenina)
Zřícenina
Malebná zřícenina hradu Borotín, někdy označovaného i jako Starý Zámek, stojí na holém návrší a odráží se v hladině podhradního rybníka. Hradní zřícenina Borotín se nachází nedaleko stejnojmenné obce na Táborsku…
13.4km
více »
Tábor
Tábor
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
16.1km
více »