Rokycansko - přírodní park Trhoň - cca 17,5 km dlouhý výlet: Holoubkov – vrchol Trhoň – Špičatý vrch - Hůrky – vrchol Ohrada – arboretum Žďár – Kamenný Újezd (pivovar Loužek) – Rokycany (pivovar U Stočesů)
Sobota 21. 10. 2023
Když jsme se ve čtvrtek vraceli z Prahy, už jsme vymýšleli výlet na sobotu. Má být krásně – má to být jeden z posledních skoro letních dnů. Ve vlaku jsme to naplánovali a ještě večer jsem poslala kamarádům z naší turistické party mail s dotazem, zda se někdo přidá. Nakonec z naší desetičlenné party jsme jeli 3. Jeden byl na chatě, druhý se léčí po covidu, další po operaci kolene, někdo má sraz ze školy, někdo rodinou oslavu atd. Byli jsme však rádi, že aspoň Pepa půjde s námi, že nepůjdeme zase sami.
Scházíme se v 8,40 na Hlavním nádraží. V noci bylo zataženo, dokonce mělo i sprchnout, ale sluníčko už mraky proráží a skutečně to vypadá na pěkný den. Jedeme do Holoubkova. Tam už sluníčko i pěkně hřeje.
Téměř celá naše trasa povede v přírodním parku Trhoň, kde se zachovaly přirozené lesy. Dominantou je vrchol Žďár (629 m), který jsme asi před 6 lety zdolali. Dnes na něj proto šplhat už nebudeme.
Zajímavé je, že název přírodní parku je odvozen od vrchu Trhoň (625 m n. m.), přitom nejvyšším bodem parku je Bambule (659 m n. m.) na jihovýchodním okraji parku.
Z nádraží jdeme podle Holoubkovského rybníka na rozcestí Holoubkov – odb. k žst. a pokračujeme po červené vlevo. Po silnici je to ještě po rovině, ale jak zatáčíme vlevo, už vidíme ten kopec. Cesta vede po bývalé sjezdovce a i když z ní později odbočuje, je čím dál prudší. Chlapi na mne museli asi 2x čekat. Do kopce jim absolutně nestačím. Cesta vede moc hezkým lesem, Pepa hned řekl, že je to typicky houbařský les. Přímo lesem však nejdeme, to bychom nedošli nikam. Ani nechceme houby sbírat. Cestou jsme viděli poměrně hodně skutečně hezkých klouzků, ale nechali jsme je tu dál růst. Jednak na ně nic nemáme, navíc sušených hub máme dost. To nám stačí. Třeba udělají radost někomu potřebnějšímu.
Na trase jsou odbočky ke studánkám, k nim nezacházíme. Už tak dost dlouhou trasu si nechceme prodlužovat.
Cesta vede ve stínu, je tady příjemně. Není tu horko, ale ani zima. Na výlet ideálně.
Konečně jsme vystoupali na rozcestí Trhoň. Vlevo se nechá dojít na vrchol Trhoň (624 m). Je to holý vrchol, podle fotek to tam může být hezké, ale dál už nestoupáme. Opět proto, že by to bylo dalších 600 m. Navíc výhledy z něj nejsou.
Vpravo těsně míjíme Špičatý vrch (622 m), až na vrchol cesta nevede. Teď koukám, že jsme si to mohli zkrátit a tento vrchol obejít z druhé strany po zpevněné cestě. Ušetřili bychom si i stoupání a následné klesání, ale šli jsme po značce a mapu v té době ani nesledovali. A lesní cesta byla fajn.
Na rozcestí Trhoň se dostáváme na dnešní nejvyšší bod a konečně klesáme. Ještě nás sice čeká jedno stoupání, ale nebude tak dlouhé a tak prudké.
Pohodnou cestou po červené klesáme až na okraj lesa. Tady se nám postupně otevírají úžasné výhledy. Nejdřív vidíme jen severovýchodní okraj obce Hůrky. Vypadá to, že je tu jen pár domků. Za chvíli však vidíme celou poměrně velkou obec na okraji lesa. Za ní jsou pěkná panoramata dalších vrcholů přírodního parku.
Naše cesta vede okrajem lesa. U jedné pěšiny, která vede do obce, je reklamní cedule na krčmu U Fabiána. Nevíme však, zda má teď otevřeno, navíc v lese se nám líbí, do obce jít nechceme.
Po chvíli vpravo od nás míjíme skalnatý vrchol Ohrada (509 m), kam vede několik úzkých cestiček. Jdeme se tam podívat, zda nebudou hezké výhledy i na druhou stranu. Je to tam hezké. Jsou tam skály i výhledy – směrem na Rokycansko a Volduchy. Já samozřejmě lezu na tu nejvyšší skalku, odkud je vidět nejlépe.
Červená nás dovedla na silnici z Holoubkova do Dobříva. Kousek po ní musíme – až na rozcestí Západně Hůrek a pokračujeme po červené až na rozcestí Pod Žďárem. Ota se už obává, že je poženu na vrchol, ale ujišťuji ho, že ho obejdeme. Uvěřil mi to až na zmíněném rozcestí, kde odbočujeme vlevo po místním modrém značení. Stoupání se však neubráníme – je však mírné a krátké. Jen na rozcestí Nad Jezevčinami. Tady se nám opět otevírají pěkné výhledy na kopce přírodního parku. Svítí sluníčko, jsou tu kameny i pařezy – dáváme svačinu. Už máme všichni hlad.
Chvíli odpočíváme, trávíme a kocháme se. Ale pak pokračujeme už zase z mírného kopečka přes rozcestí Žďár - východ a V Zádolí – odb.. Sem zleva přichází modrá turistická značka a ta nás dovede až do cíle přes rozcestí Žďár – Bouchalka a okolo malého arboreta Žďár. Založil ho v letech 1974 - 1978 zdejší lesník, aby seznámil veřejnost s našimi základními dřevinami. Má jich tam být asi 30 a měly by být označeny cedulemi. Žádné jsem však neviděla. Chlapi dělali, že nic nevidí – doufali, že už budou brzy v Kamenném Újezdě, kde si dají pivo. Už to není daleko. Jen chvilku jsme se ještě zastavili - jsme uneseni dalekými výhledy. Dokonce vidíme i rozhlednu na Krkavci.
Za chvilku jsme už u říčky Klabava a v restauraci Pod jasanem. Na svých stránkách tvrdili, že se tady točí pivo pivovaru Loužek. Je pravda, že stránky byly naposledy aktualizovány r. 2019. Nevěděli jsme tedy, zda bude vůbec otevřeno.
Otevřeno bylo, ale měli zde jen Prazdroj a Gambrinus. To bylo hlavně pro mne velké zklamání, protože tohle pivo nemusím. Dám si jen, když mám hodně velkou žízeň. Vody jsem si vzala dost, ještě nějakou mám, tohle pivo nechci. Dozvěděli jsme se, že od covidu tady pivo netočí, že si na zahradě pivovaru udělali kiosek a tam pivo točí – ne však pravidelně.
Chlapi dávají pivo, já jdu k pivovaru Loužek. Svou první várku uvařil v létě 2013, i když již asi 20 let před tím 3 kamarádi různá piva ochutnávali a snili o vlastním pivovárku. Až r. 2011 se pravděpodobně jeden z nich oženil a téhož roku už jako manželé Otcovi začali s výstavbou zdejšího rodinného domu. V plánech byl i prostor pro varnu a pořádný ležácký sklep. Dům stál, pivo se začalo vařit. Asi i chutnalo. Snad právě proto vrchní sládek Lubomír Otec r. 2017 absolvoval školu pivovarnictví. Všichni tři kamarádi spolu zůstali. Spolu vaří, spolu ochutnávají a manželka jim fandí a pomáhá na různých pivních akcích.
Jenže když jsem k jejich domku došla, nikde nikdo není. Je tu klid. Jen tu parkuje auto. Zkusila jsem zazvonit, zbytečně. Nic se nedělo. Obcházím parcelu, za rohem vidím jejich kiosek s toikou a posezením. Opět je vše zavřeno. Trochu se divím. Je víkend a krásné počasí. Až doma večer jsem zjistila důvod. Psala jsem totiž v pátek odpoledne do pivovaru dotaz, na který mi odpověděli dnes, že se omlouvají, ale že jsou nemocní. Tak snad někdy jindy to vyjde. Chlapi dali po jednom pivu a vyrazili za mnou. To už jsme byli domluveni, že bude-li zavřeno, dojdeme do Rokycan ke Stočesům, kde jsme se na pivu už zastavili několikrát. Jsou to další asi 3,5 km, ale po rovině, to ještě dojdeme.
Tady jsme měli štěstí. Mají zabíjačku. Kromě piva jsme s Otou dali i zabijačkovou moc dobře ochucenou polévku a Pepa jitrnici. Samozřejmě jsme se tam zasekli. Na vlak to je pohodlnou chůzí 15 minut. Odjíždíme v 17,27 hodin, tedy chtěli jsme. Vlak má 10 minut zpoždění. Ale to není tolik. Vystupujeme v Plzni na zastávce. Domů je to kousek. Neříkám, že jsme to zvládli zcela v pohodě, jsme docela utahaní, ale spokojení, protože tenhle výlet se vydařil. Šlo se pěknou krajinou, bylo nádherně, i to dobré pivo na závěr bylo. A zabíjačka – to byl pěkný bonus.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.776, 13.692)
Poslední aktualizace: 22.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Holoubkov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Rokycansko - přírodní park Trhoň - cca 17,5 km dlouhý výlet: Holoubkov – vrchol Trhoň – Špičatý vrch - Hůrky – vrchol Ohrada – arboretum Žďár – Kamenný Újezd (pivovar Loužek) – Rokycany (pivovar U Stočesů)
Plzeňsko - ze Svojkovic na vrchol Žďár (629 m)
Trasy
Pohybovali jsme se na Rokycansku, měli jsme chvilku času a tak jsme toho využili k výletu na vrchol Žďár, který neustále odněkud vidíme, ale ještě jsme ho nezdolali. Okolo vrcholu je 25,5 ha velká přírodní rezervace Žďár. Je to skalnatý kopec s kamenným mořem, s přirozenými i suťovými porosty, převážně bukovými, kde se hojně vyskytují lišejníky. Součástí rezervace je i žďárské …
3.6km
více »
Hrad Mitrvald
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na Exitu 41 dálnice D5. Odtud směřujeme na Kařez/Zbiroh. Poté, co se dostaneme do Zbirha, oprojedeme okolo továrny a po delším táhlém kopci se octneme na křižovatce. Zde odbočíme doleva (do mírně…
4.8km
více »
Brno tak, jak neznáte
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na Exitu 41 dálnice D5. Odtud směřujeme na Kařez/Zbiroh. Poté, co se dostaneme do Zbirha, oprojedeme okolo továrny a po delším táhlém kopci se octneme na křižovatce. Zde odbočíme doleva (do mírně…
4.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrch Brno
Vrchol
Brno je druhý nejvyšší vrchol Radečského hřebene. Spolu se sousedním vrcholem Radeč tvoří velkou část nejjižnější hřebene Křivoklátské vrchoviny. Přes oba tyto vrchy vede zelená tur. značka ze Sklené huti.
Vrch Brno nese své jméno po největším moravském městě již z období národního obrození. Dominantou kopce je na vrchu stojící vysílač. Vrchol je zalesněný a výhled je z něj tedy prakticky nulový.
5km
více »
Přírodní park Trhoň - PR Žďár
Vrchol
Na Rokycansku, nedaleko obcí Strašice a Holoubkov se na 45 km/2 nachází již od roku 1979 přírodní park Trhoň. Jeho nejzajímavější část ovšem pravděpodobně tvoří Přírodní rezervace Žďár rozpro…
5.2km
více »
Prameny (Giselin a Rudolfův) u obce Prameny - CHKO Slavkovský les
Odpočinkové místo
Nedaleko obce Prameny na silnici směrem na Kladskou se na levé straně komunikace nachází místo, kde vyvěrají dva prameny – Giselin a Rudolfův. V současné době jsou zde prováděny úpravy a vypadá to, že zde vznikne …
5.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bílá skála
Skalní útvar
Bílá skála je skalnatý kopec poblíž obce Sklená Huť v okrese Rokycany. Na jeho vrcholu se nalézá bývalé výšinné opevněné sídliště. Z vrcholu se nabízí velice pěkný výhled do okolí. Na svahu…
5.4km
více »
Vodní hamr v Dobřívě
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na exitu 62 dálnice D5. Odtud směřujeme na Rokycany, na prvním Kruhovém objezdu odbočíme "doleva", dále pokračujeme po hlavní silnic. Na dalším KO pokračujeme "rovně" a na posledním KO o…
6.7km
více »
Vodní hamr v obci Dobřív
Technická památka
Dobřív je malebná vesnička, která se nachází na březích Padrťského potoka v okrese Rokycany v Plzeňském kraji. Jedná se o malou obec, která je ale celkem známá. Je možné si tady prohlížet roubené chalupy typické…
6.8km
více »
4 vrcholy Brd - Velký kámen, Vlč, Florián, Převážení
Trasy
Tato trasa je vhodná pro nenapravitelné romantiky, milovníky skalnatých vrcholů, prosluněných plošin, meditace a nerušeného ticha. Pro zamilované i poutníky samotáře. Celá měří okolo 17 kilometrů, začíná se u zast…
6.8km
více »
Ze Strašic do Strašic přes Brdskou vločku a Tři Trubky
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych vás pozval na výlet do okolí Strašic a k objevení jedné brdské rarity. Vyrážíme ze Strašic, od zastávky autobusu Strašice Hutě a jdeme po modré značce, směr Zlámaná l…
6.9km
více »
Muzeum středních Brd
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 50 dálnice D5. Odtud směřujeme na Mýto. V Mýtě, za malým náměstíčkem, odbočíme Doprava na Cheznovice. Po projetí Cheznovic se dostneme na velkou křižovatku a zde odbočíme Doprav…
7.2km
více »
Zřícenina Kamýk
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na Exit 62 dálnice D5. Odtud zamíříme směrem na Rokycany. Na prvním kruhovém objezdu odbočíme "doleva" - 3. výjezd a pokračujeme stále po hlavní silnici na dalším KO jedeme "rovně" a na třetím KO…
7.2km
více »
Do nejzápadnější části Brd
Tipy na výlet
Vydáme se do nejzápadnější části Brd, na vrch Žďár (629,5m.n.m). S výšlapem začneme v Dobřívě. Pokud nemáte vlastního plechového oře či chcete dát přednost veřejné hromadné Dopravě,…
7.2km
více »
Dobřív
Vesnice
Městečko Dobřív bylo dříve důležitým střediskem železářské výroby. V dnešní době se může pochlubit vzácnou technickou památkou - dodnes funkčním vodním hamrem, který pochází přibližně z roku 1505. Za třicetileté v…
7.3km
více »
Muzeum dopravy Strašice
Muzeum
V Muzeu dopravy ve Strašicích můžete poznat vývoj veřejné dopravy v západočeském regionu. Expozice jsou tvořeny skutečnými exponáty, dobovými fotografiemi, modely či plánky. Prohlédnete si…
7.7km
více »
Rokycany
Město
Rokycany leží v Západních Čechách, severovýchodním směrem od města Plzeň. Město je obklopeno lesy, které tvoří přírodní parky. Severovýchodním směrem je to přírodní park Radeč, východním směrem Trhoň a jižním sm…
8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kotel - rozhledna
Rozhledna
Vrch Kotel je součástí členité Klabavské pahorkatiny složené převážně z ordovických zvrásněných břidlic s křemenci. Na vrcholu stála kdysi (asi před sto lety) dřevěná rozhledna, která vydržela pouhých čtrnáct let.…
10.1km
více »
Zbiroh
Zámek
Rozlehlý zámek je významnou památkou města Zbiroh na Rokycansku v Plzeňském kraji. Raně gotické období původního hradu připomíná i dnes 23 metrů vysoká věž, z doby kolem roku 1470 se dochovala jedna z původních …
10.2km
více »
Mirošov
Zámek
Barokní zámek je klenotem obce Mirošov na Rokycansku v Plzeňském kraji. Starý zámek je jednoduchá patrová budova. Nový zámek je obdélná patrová budova…
10.5km
více »
Zbirožský zámek a zámecký park.
Tipy na výlet
Jen málokteré místo v naší zemi se může pochlubit, že bylo založené před rokem 1200. I když první doložená zmínka o zdejším hradu je z roku 1193, objekt v této době jistě již stál několik desetiletí. Hrad patřil …
10.5km
více »
Rozhledna Na Vrších - Břasy
Rozhledna
Tato dřevěná rozhledna, která "vyrostla" na vyvýšenině Na Vrších, nacházející se zhruba 1km od obce Břasy (10km od Rokycan), je poměrně mladá, jak napovídá její vzhled. Byla zpřístupněna v červenci 2013. Jejím hlavním účelem je datový přenos bezpečnostního kamerového systému a rovněž vyhlídka na zdejší krajinu. Východně můžeme vidět kopec Radeč, na jihozápad Radyni se…
11km
více »
Zřícenina Valdek
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Valdek stojí na ostrohu nad Červeným potokem uprostřed hlubokých brdských lesů. Zřícenina hradu Valdek se nachází na Příbramsku ve Středočeském kraji. Hradní jádro, které bylo obklopené obvodovou hradbou, tvořil podélný palác a na severovýchodní straně velká válcová věž ? bergfrit, která střežila pod ní umístěnou bránu. Na severní straně bylo pom…
14.6km
více »
Padrťské rybníky
Rybník
Určitě, až je uvidíte, prohlásíte či budete souhlasit s těmi, co je už navštívili, že jde o jedny z nejkrásnějších rybníků Brd. Najdete je severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem. Pocházejí z 18. stolet…
15.6km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
16.7km
více »
Hořovice
Zámek
Významný zámecký areál stojí ve známém brdském městě Hořovicích na Berounsku ve Středočeském kraji. Starý zámek je trojkřídlá patrová budova na půdorysu písmene U s téměř hladkými fasádami, doplněná o hospodářsk…
16.8km
více »
Žebrák
Zřícenina
Zřícenina hradu Žebrák se nachází ve Středočeském kraji, stojí na úzkém zalesněném ostrohu…
18.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Radyně
Zřícenina
Výrazná zřícenina královského Hradu Radyně je významnou dominantou Plzeňského kraje. Radyně je otevřena v dubnu a květnu o víkendech a svátcích, v červnu až srpnu kromě pondělí a v září a říjnu o víkendech a svátcích. Na Radyni je k vidění výstava erbů a znaků všech majitelů hradu, která je umístěna ve zbrojnici tzv. Hrubé věže. Tmavá silueta Radyně byla v minulosti spojována…
19.6km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
23.9km
více »