S koloběžkou přes šest zámků. Cidlina II. část.
Je poslední dubnová sobota roku 2016 a uzrál čas na další etapu podél řeky Cidliny. Na podzim roku 2014 jsem projel 35 kilometrový úsek od pramene na západním svahu hory Tábor do Jičína a dnes Vás provedu druhou částí z Jičína do Nového Bydžova.
Je lehce po sedmé hodině ranní a trhám z Robous k jičínskému Kauflandu, kde jsem minule skončil. Pro zajímavost jsem si vytýčil cestu přes šest zámků, které se nachází v blízkosti řeky, to jen abych nebyl jako suchý vodák:)
Trasa: Robousy - Jičín - Popovice - Vitiněves. Až do teď byla Cidlina po pravé ruce. Cestou k prvnímu zámku do Milíčevsi mi dělá společníka po ruce levé.
Zámek Milíčeves: jedná se o raně barokní zámek, který nechali postavit v letech 1677-79 jezuité jako své letní sídlo. Po zrušení řádu v roce 1773 sloužil zámek po určitý čas k bydlení úředníků. V roce 1841 jej koupil Michal Karel Althan, který provedl klasicistní úpravy. Od roku 1948 prostory slouží pro potřeby domova pro seniory. Kolem se rozkládá volně přístupný anglický park.
Trasa: Milíčeves - Slatiny - Žeretice - Hradíšťko - Veselská lhota - Vysoké Veselí, kde se nachází v pořadí druhý zámek na trase.
Zámek Vysoké Veselí: Zámek vznikl barokní přestavbou původní renesanční tvrze někdy po roce 1745. Objekt sloužil převážně jako sídlo správy panství a k bydlení úředníků. Kolem zámku se rozkládal rozlehlý park.
Po požáru města v roce 1835 ho nechal tehdejší majitel upravit v duchu empíru. Současná podoba však pochází z 50. let 20. století. Tehdy byla budova necitlivě upravena pro potřeby školy, která zde sídlí dodnes.
Trasa: Sběř - Hrobičany - Chotělice - Smidary.
Zámek Chotělice: Zámek si nechal postavit majitel papírny v Hostinném Jindřich Lorenz z Reisenstettu v roce 1875. Je to dvoukřídlý novorenesanční objekt, jehož nároží zdobí okrouhlá věžička. Od 60. let 20. století prostory využívá ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež.
Zámek Smidary: Zámek vznikl přestavbou původní tvrze během vlastnictví Karlem Reyem. V roce 1813 zámek získali Colloredové. Později byl po požáru znovu obnoven v empírovém slohu. V současnosti je však značně zpustlý.
Trasa: Ze Smidar přejíždím Cidlinu přírodním parkem Javorka Cidlina Sběř. Přes Smidarský náhon přejíždím Cidlinu a v těsné blízkosti lévého břeku polní cestou přejíždím po pár stech metrech i Javorku. Kolem Stihnovského rybníka až narážím na cyklotrasu č. 4286, která mě dovedla opět přes Javorku a Cidlinu do Skřivan, kde se nachází již pátý zámek na trase.
Zámek Skřivany: Zámek byl postaven r. 1720 na místě renesanční tvrze z 16. stol. Dnešní vzhled však zámek získal novogotickou přestavbou v duchu anglické pozdní gotiky provedené v letech 1867-68. Zámek slouží jako ústav pro mentálně postižené dívky.
Trasa: Od Skřivan řeka Cidlina krásně meandruje a místy jsou to krásné pohledy jakoby zapomenuté v čase. Pokračuji po cyklotrase s Cidlinou po levé ruce až do obce Sloupno, kde je poslední, šestý zámek na mnou zvolené trase.
Zámek Sloupno: Zámek vznikl přestavbou stávající renesanční tvrze v roce 1687, kterou nechal provést Tomáš Sartorius, opat břevnovského benediktinského kláštera. Kolem roku 1730 letní sídlo benediktinů často navštěvoval známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, který se od roku 1748 významně podílel na jeho přestavbě. Po roce 1948 byl objekt zestátněn a sloužil jako sklad. V současnosti zámek vlastní obec, která jej postupně rekonstruuje.
Trasa: Ze Sloupna to je co by kamenem dohodil, nebo lépe řečeno po našem - třikrát trhneš nohou a jseš v mém případě v Bydžově. Ještě těsně před Bydžovem fotím na Cidlině kačera s harémem a tu najednou - kde se vzala tu se vzala nutrie :) Po chvilce i druhá a bez ostychu si to mašírujou rovnou ke břehu. Tak to je zpestření nakonec. Projíždím si centrum Nového Bydžova až k vlakovému nádraží, kde se hodlám po 41 km nalodit na palubu motoráku. Jsem tu ale moc brzo (11.05 hod.) a vlak mi jede až za necelé dvě hodiny. Dlouho se nerozhoduji a vydávám se na cestu zpět k domovu dopravním prostředkem, který je stejně nejlepší ze všech - KOLOBĚŽKA :)
Trasa zpáteční cesty: Nový Bydžov - Skřivany - Červeněves - Smidary - Chotělice, opouštím královehradecký okres a vjíždím do jičínského. Přes Staré Smrkovice - Nevrátice - Chomutice - Třtěnice - Butoves - Tuř - Kacákovu Lhotu vjíždím zpět do Robous.
Tak jsem si dnes natrhal 72 km, projel jsem druhý úsek Cidliny a někdy příště až mě to zase chytne pojedu poslední úsek: Nový Bydžov - Libice nad Cidlinou, kde se řeka Cidlina po své 97,3 kilometrové pouti vléva do Labe.
Tak zas příště na koloběžce. Zdarec