Směřujeme na severovýchod republiky – 2. den – Nový Bydžov-procházka historickým centrem, Vysočany-dřevěný kostel a zvonice, Týniště nad Orlicí-rybník Písák
Pátek 21. 8. 2020
V noci u jezera Sadská byl nádherný klid, k ránu se ochladilo. To jsme konečně pořádně zavřeli dveře a spali dál. Vstáváme asi v půl deváté. Zrovna přijíždí servisní TOI TOI auto a jede k rybníku umýt toiky. Čekáme až odjedou a jdeme zkontrolovat jejich čistotu a pak se samozřejmě vykoupat. Od rána sluníčko pěkně hřeje. Však také vyhrožují teplotou až ke 34 stupňům.
Když jsem chtěla udělat ranní záběr rybníka, foťák už zase zlobí - objektiv se opět celý neotevírá celý. Asi se koupi nového nevyhnu. Ale kde?
Během snídaně ke vjezdu na parkoviště přijel chlap a vše nasvědčuje tomu, že bude vybírat parkovné. Uvidíme, zda nás nechá odjet. Zajímavé je, že tam žádná cedule o placeném parkování nebyla. Nespěcháváme, v klidu snídáme a balíme. Kupodivu si nás při odjezdu nevšímá a nechává nás v klidu odjet. Přijíždějící však už musejí zaplatit.
Sice se těšíme do hor a do přírody, přesto se dle plánu zastavujeme v Novém Bydžově, kde je městská památková zóna. Musíme zdejší oblast trochu poznat.
První zmínkao tomto královském městě pochází z r. 1305 v listině krále Václava II., do dnešních dnů se zachoval pravidelný půdorys města - nejcennější ukázka středověkého urbanismu. Do téměř čtvercového náměstí vedou na každém rohu dvě na sebe kolmé ulice. Královským městem však dlouho nebylo. Král Jan Lucemburský se zadlužil tak, že se r. 1325 zbavil města a to se stalo městem poddanským. Částečné výhody královského města mu byly vráceny r. 1407. Až do r. 1420 bylo celé město, vč. opevnění jen dřevěné, takže po požáru v červnu tohoto roku lehlo celé popelem. Nové opět dřevěné město se budovalo v bouřlivých časech husitských revolucí. Na spáleništi minoritského kláštera (ten už tady nebyl obnoven) se začali usazovat první Židé. Za hradbami města si r. 1520 vybudovali hřbitov – byl to jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás. .
Majitelé města se střídali. Až r. 1569 se město vykoupilo z poddanství a stalo se královským věnným městem s povinností odevzdávat každoročně na sv. Jiří do pokladny české královny 50 kop grošů a k Vánocům také raky a bažanty.
Z hrůz třicetileté války se vzpamatovávalo dlouhá desetiletí, tomu přispěly i požáry, které dřevěné město několikrát postihly. Až po obrovském požáru r. 1817 se začalo stavět z cihel a kamene. Z toho důvodu byly postupně rozebrány městské hradby s baštami i obě městské brány a zeď s kostnicí u kostela sv. Vavřince.Parkujeme zdarma na kraji ulice Josefa Jungmanna nedaleko centrálního historického Masarykova náměstí. Uprostřed je mariánský sloup. Základy pro sloup a socha Panny Marie Neposkvrněného početí tu byly od 3. května 1697. Současná podoba je z r. 1716 – je připomínkou morové epidemie r. 1715. Nejdřív jsme si všimli na protější jihovýchodní straně mohutné nárožní budovy, kde je městské muzeum a spořitelna. Tato secesní budova byla postavena r. 1906. Městem vede turistická stezka Nový Bydžov – alespoň tak soudíme z informačních tabulí, které jsou u historických budov města nainstalovány. Na nich je malá mapka s červenou a modrou trasou, my bychom ji potřebovali trochu větší. Špatně na to vidíme. Naštěstí v tabletu jsou historické budovy vyznačeny, to nám k orientaci stačí. Na náměstí jsme objevili i prodejnu Elektro – tady by mohli prodávat fotoaparáty. Jenže právě na hodinu zavřeli – mají polední pauzu. Uvidíme, jak se zde dlouho zdržíme.
Na severozápadním rohu náměstí je ještě mohutnější budova - radnice. Renesanční radnice tady stála od r. 1580 do r. 1817, kdy shořela. Nová byla postavena r. 1817. Již r. 1862 byla částečně zbourána a s využitím sousedního pozemku postavena současná novogotická. Z původní radnice se dochovaly mimo jiné dvě místností - první s valenou klenbou se dvěma lunetami a druhá s křížovou klenbou, kde je obřadní síň. Jdeme se podívat aspoň do vstupního prostoru – je to skutečně nádhera i uvnitř. Vchod na vnější straně zdobí i plakety našich presidentů - T.G.Masaryka a E. Beneše.
Tady opouštíme náměstí a jdeme se podívat ke kostelu sv. Vavřince, který byl postaven při založení města v letech 1305 - 1311 jako trojlodní kostel s hranolovou věží. V letech 1680 a 1772 byl barokně upraven. Dnešní podoba je z doby po velkém požáru r. 1817. K nejstaršímu mobiliáři patří dvoje kované gotické dveře v podvěží a cínová křtitelnice z r. 1489. Obrazy křížové cesty jsou z doby po r. 1757. Na věž je prý možno v sezoně vystoupat a rozhlédnout se po okolí. Ta dnes byla myslím zavřená. Mohli jsme alespoň nahlédnout do interiéru kostela.
Naproti – v ulici na Valech je historická secesní budova, postavená v letech 1818 – 1819. Od 1. 9. 1951 je v domě Základní umělecká škola Jana Maláta se zaměřením na výuku hudebních, výtvarných a literárně-dramatických oborů. Je pojmenována po Janu Malátovi, hudebním skladateli, pedagogovi, sběrateli a upravovateli lidových písní, který se r. 1843 ve městě narodil a v letech 1863 - 1866 tady učil.
Tady jsme trochu váhali nad dalším programem. Chtěli jsme do infocentra, které je trochu stranou centra. Času jsme měli dost a tak jsme vyrazili tou delší stranou, vlastně okolo místa, kde jsme měli zaparkované auto. Na hlavní třídě Čsl. Armády, po které jsme do města přijeli, je další historická budova - barokní budova Doležalova dvorce. Byla postavena někdy v letech 1720 – 1730, klasicistní a novobarokní úpravy jsou z pozdější doby. V této oblasti je to poslední zachovalý předměstský dvorec se zachovalou obytnou budovou, vjezdovou bránou a silně zchátralou ohradní zdí. Dům má novou mansardovou střechu a opravenou část fasády, takže lze předpokládat, že se v opravě bude pokračovat.
V ulici Josefa Jungmanna, ve které parkujeme, je další monumentální novorenesanční budova - bývalý Okresní dům z let 1898 – 1899. V letech 1932 a 1933 byla přistavěna jižní část. Od r. 1960, kdy byly zrušeny okresy, je využíván jako domov středoškolské mládeže.
Ulicí J. E. Purkyně odbočujeme vpravo a směřujeme k infocentru. Na křižovatce s třídou B. Smetany je nyní hospoda U Stehlíků. Tam jsme si všimli busty Josefa Němce, manželky spisovatelky Boženy Němcové - v tomto domě se narodil dne 10. 7. 1802.
Ulicí J. E. Purkyně odbočujeme vpravo a směřujeme k infocentru. Na křižovatce s třídou B. Smetany je nyní hospoda U Stehlíků. Tam jsme si všimli busty Josefa Němce, manželky spisovatelky Boženy Němcové - v tomto domě se narodil dne 10. 7. 1802.
Pokračujeme v přímém směru do Husovy třídy, kde je v zahradě v nádherné vile infocentrum a městská knihovna.
Z Husovy třídy odbočujeme vpravo stezkou pro pěší do míst bývalé židovské čtvrti s bývalou synagogou, kde mezi dvěma kostely byl r. 2017 otevřen Novobydžovský strašidelný park. Jsou zde sochy různých podivuhodných bytostí, např. Divý muž, Postelníček, Žhavý muž, Had Hospodáříček, vč. povídání o nich. Zhruba uprostřed je původně hřbitovní jednolodní luteránský kostel sv. Trojice s dvěma věžemi v průčelí. Stavba z let 1601 - 1620 byla v letech 1717 - 1718 barokně přestavěna. Potřeboval by však novou fasádu. Daleko lépe vypadá nedaleká bývalá synagoga, která se využívala až do 2. světové války. R. 1946 ji koupil sbor Českobratrské církve evangelické a upravil ji na modlitebnu. K tomu účelu slouží dodnes.
Vracíme se na náměstí, časově nám to vychází bezvadně. K Elektře přicházíme, když otevírají. Mají tam poslední dva kousky v ceně do 3 tisíc, nevyhovuje mi však značka. Chci koupit pořádný foťák. Ten můj se zatím zase umoudřil. Nějak to dopadne.
Popojíždíme do nedalekých Vysočan, nyní části Nového Bydžova, kde je vesnická památková zóna se zachovalým souborem lidové architektury. Nás zajímá hlavně dřevěný kostel sv. Markéty s dřevěnou zvonicí. Když jsme několik dní jezdili na Slovensku po dřevěných kostelících, tak samozřejmě tenhle u nás nemůžeme vynechat. Trojlodní dřevěný raně barokní kostel s gotickými prvky byl postaven v období mezi 70. a 80. lety 17. století na místě původního také dřevěného kostela ze 14. století. R. 1770 byla přistavěna jižní zděná kaple. Jenže jsem zklamaná. Kostel je omítnut, takže na první pohled vypadá jako zděný. Pro mne to ztrácí charakter dřevěné stavby. Celý areál je uzamčený. Nedostaneme se tedy blíž ani k dřevěné zvonici, postavené kolem roku 1780. Uvnitř jsou tři zvony – největší sv. Bartoloměj z r. 1580, menší sv. Josef a nejmenší Jan Křtitel. Je součástí ohradní zdi, nyní částečně rozpadlé. I když je kostel chráněn jako kulturní památka, není tu nikde ani žádný popis. Po chvilce odjíždíme. Není důvod se zde déle zdržovat.
Projíždíme obcí Měník, kde jsme zahlédli dřevěnou zvonici z r. 1689. Dokonce se mi líbí víc. Ale nevracíme se, je hrozné horko. Už se chceme jen zastavit někde ve stínu a ohřát si oběd.
Za obcí je odbočka vlevo do Zdechovic, ze které se nechá odbočit na okraj lesa. Místo není hezké, ale splňuje naše podmínky. Ale i ve stínu je vedro. Však je už přes 30 stupňů. Už aby se ochladilo. Jídlo v naší chladící tašce začíná teplat. Na začátek si na žízeň dáváme třetinku mojí osmičky. Pak jdu chystat oběd.
Jediný plán, který na dnešek ještě máme, je najít při průjezdu Hradcem Králové fotoprodejnu. Prohlídku města si necháváme na jindy, to není na dvě hodiny. A v dnešním horku to je skutečně nereálné. Nějaké infocentrum jsem objevila při průjezdu městem hned u Labe na Eliščině nábřeží. Parkujeme za rohem v Palackého ulici. Je to tu placené, ale chci se jen zeptat, kde najdu fotoprodejnu. Neplatíme, Ota zůstává v autě, aby mohl případně včas odjet. Já přicházím za chvíli a spokojená. Nesu mu zajímavé brožury o rozhlednách. Speciální fotoprodejna Nikon je za rohem. Ota má co studovat, já pokračuji do ulice Československé armády. I tady jsem dopadla dobře. Nabídku fotoaparátů mají poměrně velkou, ale když jsem odborníkům vysvětlila svůj problém, doporučili mi klapku na objektivu i nadále manuálně opatrně otvírat. Zničit to nemohu, může tam být malé smítko, které by časem mohlo samo vypadnout. Zbytečně bych prý kupovala nový. Taková rada je skoro k nezaplaceni a často se to nevidí. Právě jsem ušetřila několik tisíc. Zatím je vše v pořádku a třeba už bude. Projíždíme městem s přáním být co nejdřív pryč. Ani k pivovaru Pivovarské domy nezajíždíme. Je tu vedro a spousta aut. Však je pátek odpoledne.
Nevyšla ani koupačka ve Stříbrném rybníku na okraji města. Parkoviště je uzavřené kvůli akci veteránů. Parkovat se nechá jen v kempu, ale je to prý za 200,- Kč. Raději odjíždíme.
Další typ mám na přírodní koupání v rybníku Písák na severovýchodním okraji Týniště nad Orlicí. Je to nádherné prostředí s čistou vodou. I tady se platí vstupné, ale jen 40,- Kč. To bereme, potřebujeme se trochu zchladit a spláchnout pot. Ota si mohl dát i pivo. Koupání jsme si užili. Už nikam nespěcháme. Bohužel spát se tu nedá. Je tu sice kemp, ale asi by tu moc klidu nebylo. Hned u vchodu jsou toalety, využíváme toho a aspoň doplňujeme pitnou vodu.
Večer přejíždíme o kousek dál. Na mapě jsou za obcí Lípa nad Orlicí zakreslené nějaké vodní plochy (nejsou označené ke koupání), je to v lese a moc domů tam není. Nakonec jsme vybrali malé útulné místečko mezi nižšími stromy hned za žel. tratí. Ještě než jsme se zde zabydleli, jede vlak - nákladní a veze osobní auta. Za chvíli jede prázdný zpátky. Jezdí tu i osobní vlaky a docela dost. Nejsou tu závory, takže vlaky každou chvíli houkají před přejezdem. Snad to v noci přestane jezdit. Nějak se nám nechce se jinam přesouvat. Pohodlně jsme se rozložili v křesílkách a je nám tady, stranou od lidí fajn.
Konečně se nepatrně ochlazuje. Však také v rádiu hlásili, že dnešek byl druhým nejteplejším letošním dnem. Zítra odpoledne se má ochladit, pršet a kdo ví, co ještě. Už je nejvyšší čas. Máslo nám začíná nebezpečně měknout.
Večer jsme se shodli na tom, že zdejší území, nazývané Česká tabule, skutečně odpovídá charakteru krajiny. Je to rovina, kam se člověk podívá. Už se těšíme na nějaké kopečky.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.242, 15.491)
Poslední aktualizace: 9.1.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nový Bydžov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 2. den – Nový Bydžov-procházka historickým centrem, Vysočany-dřevěný kostel a zvonice, Týniště nad Orlicí-rybník Písák
Nový Bydžov - radnice
Radnice
Nepřehlédnutelná novogotická radnice, na jihozápadní straně náměstí, byla postavena v letech 1862-65 dle plánů chlumeckého zámeckého architekta Josefa Míči. Postavena byla na místě původní renesanční radnice a ved…
0.1km
více »
Nový Bydžov
Tipy na výlet
Směřujeme do královského města, které se nachází cca 30 km východně od Poděbrad a cca 27 km západně od Hradce králové, do Nového Bydžova. Nový Bydžov založil před rokem 1305 Václav II, když přenesl práva z blízkéh…
0.2km
více »
Nový Bydžov - Mariánský sloup
Socha
Novobydžovský morový sloup se nachází v centru Masarykova náměstí. Základy morového sloupu pocházejí již z roku 1697. V konečné podobě sousoší vzniklo až v roce 1716. Na centrálním sloupu je umístěna socha P. Marie Neposkvrněného početí. Na bočních portálech se nachází další sochy, jsou to sv. Florián, sv. Vavřinec, sv. Václav a Sv. Jan Nepomucký.
0.2km
více »
Nový Bydžov - městské muzeum
Muzeum
Secesní budova spořitelny a muzea byla postavena v letech 1905-1907 podle plánů J. Vejrycha. Historie muzea však spadá již do roku 1888, kdy bylo založeno. Prazákladem muzejních sbírek se stalo několik vzácných památek, které byly po staletí uchovávány ve staré radnici. V roce 1907 se muzeum přestěhovalo do druhého patra v nově postavené budově městské spořitelny, kde sídlí…
0.2km
více »
Nový Bydžov
Město
Nový Bydžov leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Hradec Králové. Město je založeno na pravém břehu řeky Cidliny. Město se rozkládá v oblasti České Tabule. Okolí města tvoří mírně zvlněná krajina.…
0.2km
více »
Výlet do Nového Bydžova.
Tipy na výlet
Dvě třetiny cesty do východních Čech, kde chceme pobýt několik dní, máme za sebou a tak po sjetí z dálnice do Chlumce nad Cidlinou se rozhodujeme pro zastávku na něco k zakousnutí a k…
0.3km
více »
Nový Bydžov - židovský hřbitov
Hřbitov
Novobydžovský židovský hřbitov patří k nejstarším v Čechách, starší jsou pouze židovské hřbitovy v Praze a Kolíně. Založen byl roku 1520 za hradbami v jižní části města, rozšířen byl v roce 1735. Nejstarší dochova…
0.3km
více »
Nový Bydžov - bývalá synagoga, sbor Českobratrské církve evangelické
Synagoga
Bývalá Novobydžovská synagoga je připomínkou na židovskou čtvrť, která zanikla po požáru v roce 1901. Po druhé světové válce byla Synagoga přestavěna na modlitebnu Českobratrské církve evangelické. K vysvěcení mod…
0.3km
více »
Okresní dům v Novém Bydžově
Dům, budova
Okresní výbor byl od ustavení novobydžovského okresu pouze v nájmu a postupem času mu tato forma přestala vyhovovat a začal se poohlížet po přestavbě nějaké stávající budovy nebo výstavbě nového objektu, přičemž nakonec zvítězila ta druhá možnost. K vyhlášení veřejné ofertní soutěže došlo v roce 1898:„Vyhláška.Okresní výbor v Novém Bydžově vypisuje tímto na základě usnesení kom…
0.3km
více »
Nový Bydžov - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice se nachází severovýchodně od Masarykova náměstí. Původně se jednalo o dřevěný luterský kostel z let 1601-20, který byl barokně přestavěn v letech 1717-18 dle plánů M. Rosiho. Kostelu dominuje miniaturní dvouvěžové průčelí. Obrazy pocházejí z původního kostela ze 17. století Hlavní oltář s barokními malbami pochází z 1. čtvrtiny 18. století.
0.4km
více »
Kostel Nejsvětější Trojice v Novém Bydžově
Kostel
V těchto místech se měl údajně nacházet minoritský klášter, který byl vybudován na přelomu 13. a 14. století a zanikl za husitských válek v roce 1421. Po jeho rozboření byl materiál z něj využit na výstavbu městských hradeb.Na vzniku současného kostela měl největší zásluhu novobydžovský děkan Msgre. Matěj Petromyšl Horský, který předtím působil jako farář v Hněvčevsi. Tehdy tot…
0.4km
více »
Nový Bydžov - pomník Františka Palackého
Pomník
Pomník obrozence Františka Palackého se nachází na kraji parku nedaleko kostela sv. Trojice. Pomník je tvořen bustou Palackého osazenou Na Kamenném soklu a pamětní deskou. Prostor parku je zajímavý tím, že do roku 1901 zde bývala židovská čtvrť, která lehla popelem 15.července 1901. Dochována zůstala pouze bývalá synagoga a zmíněný kostel sv. Trojice, kolem, kterého dříve…
0.5km
více »
Nový Bydžov - informační centrum, knihovna
Infocentrum
Bydžovské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází v budově knihovny na Husově ulici čp. 1370. Aktuální info o akcích je možno získat na tel. č: 495 493 269, ne…
0.5km
více »
Vánoční výstava betlémů v Muzeu hraček Stuchlíkovi
Tipy na výlet
Muzeum hraček StuchlíkoviU Mlýna 1437504 01 Nový Bydžov Chcete se příjemně naladit na předvánoční atmosféru? Nenechte si ujít výstavu historických i novodobých betlémů v Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově, která tradičně dotváří tu krásnou a klidnou náladu Vánoc.
V rámci prohlídky vás čeká mimo hraček i unikátní expozice betlémů výtvarníka a betlémáře Ondřeje Vávry. Jeho sbírka čítá kolem pěti…
0.7km
více »
Výlet do Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově
Tipy a novinky
Muzeum hraček v Novém Bydžově bylo otevřeno v prosinci 2018. V šesti místnostech najdete expozici rozdělenou do několika tematických okruhů.
V sekci nejstarších hraček se seznámíte s…
0.7km
více »
VÝSTAVA BETLÉMŮ JEN PÁR KROKŮ OD VÁS
Tipy na výlet
Muzeum hraček StuchlíkoviU Mlýna 1437504 01 Nový Bydžov VÝSTAVA BETLÉMŮ premiéra monumentálního mechanického betlému manželů Stuchlíkových
Během doby adventní se Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově zahalí do sváteční atmosféry spojené s každoroční výstavou betlémů.
V letošním roce vás čeká velkolepá podívaná.
V Novém Bydžově vznikl jeden z největších českých mechanických betlémů: Betlém man…
0.7km
více »
Tip na výlet do okouzlujícího světa hraček
Tipy na výlet
Muzeum hraček Stuchlíkovi najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, ulice U Mlýna 1437. Patříte mezi milovníky krásných hraček? Sbíráte je nebo se pohledem na ně jenom rádi kocháte? Pokud ano, pak se určitě vydejte do Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Čeká vás nezapomenutelný zážitek, který potěší všechny věkové kategorie.
V Novém Bydžově je výborná cukrárna …
0.7km
více »
Muzeum hraček Stuchlíkovi
Tipy na výlet
U Mlýna 1437504 01 Nový Bydžov Nezapomenutelný výlet do minulosti v muzeu hraček Stuchlíkovi
V tomto muzeu hraček naleznete unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. leta minulého století.
Vláčky a mašinky z let 1910 až 1954
Rozsáhlé funkční kolejiště v největší vyráběné velikosti z roku 1913
Parní stroje
Plechová a plastová auta výrobců ITES, KDN, OMNIA, IGRA, TATRA SMALT
Unikát…
0.8km
více »
Zahájení zimní sezóny v muzeu hraček Stuchlíkovi
Tipy na výlet
Muzeum hraček Stuchlíkovi sídlící v Novém Bydžově. Zahájení zimní sezony v muzeu hraček a betlémů.V rámci prohlídky muzea jsou k vidění i betlémy novobydžovského s…
0.8km
více »
Noční prohlídka v muzeu hraček a betlémů
Tipy na výlet
Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém BydžověA kde nás najdete?Ulice U Mlýna 1437vedle koupaliště v bývalém areálu Jabloneckých skláren Noční prohlídka muzea hraček a betlémů bohužel bez občerstvení Dovolte mi vás všechny pozvat na noční prohlídku muzea hraček Stuchlíkovi, která se uskuteční 11. 12. 2020 a 17. 12. 2020
od 18 hodin do 22 hodin.
V rámci noční prohlídky vás čeká:
prohlídka muzea hraček a p…
0.8km
více »
Nový Bydžov - kostel sedmibolestné Matky Boží
Kostel
Při popisovaní tohoto sakrálního objektu jsem byl celkem v koncích… Některé zdroje ho uvádějí jako kostel sedmibolestné Panny Marie, další jako kostel Nanebevzetí Panny Marie a třetí možností je hřbitovní kaple Sedmibolestné Panny Marie, o možnosti další naštěstí nevím ….. Jasné je, ale to, že postaven byl v letech 1898-1901 dle plánů architekta Josefa Mockera, stavbu…
0.8km
více »
Unikátní rozsáhlá expozice betlémů v muzeu hraček Stuchlíkovi
Tipy na výlet
Muzeum hraček StuchlíkoviU Mlýna 1437504 01 Nový Bydžov Zažijte s námi jedinečnou atmosféru adventu návštěvou muzea hraček Stuchlíkovi.
V rámci prohlídky vás čeká mimo hraček i unikátní rozsáhlá expozice betlémů.
Toto muzeum najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, ulice U Mlýna 1437.
Tento soubor betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry zabírá v muzeu dvě místn…
0.8km
více »
Pohádkový den plný zábavy
Tipy na výlet
Muzeum hraček StuchlíkoviU Mlýna 1437504 01 Nový BydžovMuzeum hraček Stuchlíkovi naleznete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově. Nevíte kam s dětmi na výlet a za zábavou?
MUZEUM HRAČEK STUCHLÍKOVI pro vás a vaše děti pořádá dne 13. 8. 2022
od 9 hodin do 16 hodin
velkolepou akci
Pohádkový den plný zábavy
Čeká vás bohatý PROGRAM :
prohlídka muzea …
0.8km
více »
Zahájení hlavní sezóny v roce 2022
Tipy na výlet
Muzeum hraček StuchlíkoviU Mlýna 1437504 01 Nový Bydžov Zajímají vás hračky z dob minulých a předešlých? Navštivte muzeum hraček Stuchlíkovi. Toto muzeum najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově.
Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného…
0.8km
více »
Výlet do světa hraček - otevírací doba pro rok 2023
Tipy na výlet
Muzeum hraček Stuchlíkovi najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, Ulice u Mlýna 1437. Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913. Nenechte si ujít loutková divadla z let dávno minulých i nedávných, různých druhů a žánrů. V muz…
0.8km
více »
Zahájení zimní sezóny
Tipy na výlet
Muzeum hraček Stuchlíkovi sídlící v Novém Bydžově Výstava hraček a betlémů ..................... .......................... Od prosince bude v muzeu hraček Stuchlíkovi k vidění velkolepá expozice betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry.
K vidění budou betlémy jak starožitné tak i nové, betlémy z nejrůznějšího materiálu jako je papír, dřevo, papírmašé, keramika, sádra a textil. Bet…
0.8km
více »
S koloběžkou přes šest zámků. Cidlina II. část.
Cestopisy
Je poslední dubnová sobota roku 2016 a uzrál čas na další etapu podél řeky Cidliny. Na podzim roku 2014 jsem projel 35 kilometrový úsek od pramene na západním svahu hory Tábor do Jičína a dnes Vás provedu druhou č…
1.2km
více »
Metličany - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Dominantou Metličan, které jsou dnes součástí Nového Bydžova, je barokní Kostel sv. Jakuba Většího, který byl postaven hradeckým stavitelem Františkem Kermerem v letech 1768-1775. Na Metličanském návrší však stáva…
1.4km
více »
Sloupno
Zámek
Obec a zámek Sloupno leží 2,5 km severně od Nového Bydžova. Obec je přístupná autobusem z Nového Bydžova a nebo krátkou procházkou po silnici směrem na Jičín. Zámek spatříte hned, jakmile opustíte posledn…
2km
více »