Loading...
Stadice – historická obec Přemysla Oráče
Málo platné, ale kdyby nebylo Kroka, nebylo by ani jeho tří dcer,Tety,Kazi a Libuše a nebylo by taky Přemysla Oráče. Přemysl Oráč by sice byl , to ano,ale nestala by se z něho důležitá osoba, jak se dnes důležitým osobám dává punc VIP, zkrátka nestal by se z něj kníže a zakladatel rodu Přemyslovců.
Pověst o něm a o Libuši Vám tu vyprávět nebudu, tu každý znáte ještě ze školy.
My jsme se vydali za docela ponurého dne vlakem z Teplic do Koštova , který je částí Ústí nad Labem a taky jsme zmokli.Ještě že jsme měli sebou deštníky i pláštěnky,jinak bychom to možná odnesli nachlazením.Šli jsme kousek podél nové silnice, kde nás „pozdravila“ kaplička, která byla pod dálničním mostem.Je to rarita! Při stavbě dálnice, v r.1984, neestetickým zásahem do přírody, dálnice rozdělila jak obec Koštov , tak Trmice, neboť se táhne jejich středem, přes řeku Bílinu,i železniční trať. Kaplička zůstala trčet pod mostem a stojí tam chudinka sama samotinká a kdyby uměla mluvit,jistě řekne:“ Co jste to se mnou udělaly?“. Kaplička Panny Marie je empírová z r.1820 a zvon, který ji zdobí, pochází z r.1916.Byla opravena v r.1996.
Šli jsme dál,mrholilo,počasí nebylo vábné,ale vydali jsme se na cestu,tak jsme museli pokračovat, i když se nám to moc nelíbilo. Naše cesta vedla jak jsem již uvedla obcí Koštov do Stadic.Obec Koštov je od r.1980 součástí Ústí n/Labem. Šli jsme lukami mezi rekreačními chalupami, po čase přestalo pršet a my se již bez rozevřených deštníků, ale s mokrými botami a vykasanými nohavicemi zastavili u památné lípy, jež byla u řeky Bíliny. Napili se z Královského pramene dobré vodičky, pokochali místem i okolím a pokračovali dál k cíli své cesty.Přešli jsme přes krásný opravený barokní klenbový most přes řeku. Ten byl postaven na konci 18.století.
Zamířili jsme k místu, kde stával kdysi statek zakladatele přemyslovského rodu Přemysla Oráče, a kde je upevněna pamětní deska. Na návsi stojí také zvonička se stříškou, která pochází z 19.století. Není ale původně ze Stadic,ale z nedalekých Hliňan a v r.1996 sem byla přenesena. Původní zvon z r.1941 byl zrekvírován a nahrazen malým mosazným zvonem.Náves zdobí také socha P.Marie z r.1770. Před domem č.20 se nachází přemyslovská líska, ze které museli kdysi místní obyvatelé nosit plody na královský stůl.
Pověst o Přemyslu Oráči se dočkala mnohých uměleckých zpracování. Připomeneme si ji pomníkem na Královském poli, který zde nechali postavit Nosticové r.1841 architektem F.Staumannem.Reliéfy na deskách jsou zase dílem sochaře Josefa Maxe. Na tomto místě Přemysl Oráč oral svá pole párem volů,když byl povolán kněžnou Libuší na Vyšehrad a stal se knížetem.
Pomník je od r.1962 národní kulturní památkou.
Jistě jste tu již mnozí byli a toto naše národní a památné místo navštívili.Kdo ještě ne,tak se snažte to napravit!Je to historie nás Čechů!