TURISTIKU PODPORUJÍ
61 570 turistů a cestovatelů
112 353 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 285,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Tři na kole

Cestopisy

Tři na kole

Slovensko je krásné. Batohy tentokrát vyměňujeme za kola. Přesunujeme se vlakem co nejblíže slovenské hranici, a to do Horní Lidče. Dál už jedeme jen kolmo. Je zataženo, ale neprší a naše trojice /Jana, Bába a já/ pomalým tempem ukrajuje první kilometry naší cesty. Zastávka Valašské Klobúky a taky poslední možnost vsadit sportku. Což taky děláme a celý týden pak žijeme v představě, že jsme milionáři. Vyrážíme dál, projíždíme Brumovem - Bylnicí, Návojnou Lhotou což už je předhůří Bílých Karpat, Nedašovou Lhotou a za ní šlapeme celí diví do kopce nad Nedašovem.

Cestou míjíme krásný vzrostlý švestkový sad. Stromy obalené švestkami přímo lákají k zastavení. A tak ohazujeme kola do příkopy a vrháme se na švestky. Myslíme přitom na Bohouše Horáčka. Jeho snem býval takový krásný švestkový sad vlastnit.

Dosahujeme vrcholu a začíná mrholit. Nezbývám než rychle ustoupit na celnici mezi Nedašovem a Červeným Kameňem. Celnici jsou příjemní, cesta vede z kopce a tak netrvá dlouho a my brzdíme v příjemné hospůdce v Červenom Kameni.

Výhledy na Vršatec jsou úžasné. Bílé skály se ční k oblakům a my se v duchu vracíme o několik let zpátky, kdy jsme po Bílých Karpatech šlapali pěšky. Jedinou nevýhodou slovenských vesnic je, že v místních hospůdkách nevaří. A tak nám nezbývá nic jiného než šlapat dál přes Mikušovce, Tuchyňu, Pruské až do Ilavy. A ta se nám vůbec nelíbí.

Věznice tady stojí přímo na náměstí, město je neútulné, ale naštěstí v hotelu vaří. A my už konečně najedení za tmy Ilavu opouštíme a někde v lese nocujeme. Stavíme s Janou přístřešek, ale ani ten nás neochrání od strachu. Zdá se nám že v lese pořád někdo chodí, dole pod námi vede cesta. Tak že kromě strachu nás ruší i auta. V lese pochopitelně nikdo není. Ale ne nadarmo se říká, že strach má velké oči. My s Janou měly oči jako pingpongové míčky. Jen Bába spokojeně oddychoval a nějaký strach mu byl zcela cizí.

Je ráno. A my zjišťujeme že jsme v kopcích Strážovských vrchů, sluníčko se pomalu dere přes opar, sedáme na kolo a vyrážíme. Nechce se nám vracet a tak jedeme směrem na Čičmany. Za Stražovským Podhradím uhýbáme do Kopčianskej doliny, směrem na vesnici Kopec. Tam cesta končí. Místní obyvatelé se na nás dívají jako na mimozemšťany. Ptám se domorodců, zatím to mám dovolené, na cestu. Dovídám se, že nejlépe kolo na záda a hurá do hor.

Tak jo. Jde se na to. Odměnou nám je nádherná horská loučka pod monumentální horou Vápeč. Kolem dokola jsou kopce a kopečky Strážovských vrchů, prostě nádhera. Sedíme a koukáme na tu nádheru. Nedá se to ani popsat. Modrá obloha, zelené louky kol dokola. Nikde nikdo, jen my a naše kola. Svačíme trochu roztopený suchý salám a jeden starý rohlík. Aspoň něco.

Vytlačíme kola na rozcestí. Tam špatně odhadnu cestu a tak dvě hodiny kroužíme kolem pohoří, abychom za dvě hodiny zjistili, že cesta končí. Ještě, že z kopce dolů jsme za 20 minut. No co, byla to taková horská etapa. Kopce jsou přece kořením cyklistiky.

Nakonec nacházíme tu správnou cestu a lesem, nelesem, polem nepolem, jedeme do Horní Poruby. Vesnice je schovaná pěkně v údolí. Hospoda je sice otevřená, ale nevaří. Máme hlad a tak ho zaháníme tatrankami a Bába pivem. Což na Slovenských horách není nic neobvyklého. Už jsme to mnohokrát zažili.

Znovu se ptám místního hospodského na cestu. “Kde je prosím vás Dolní Poruba a jak se tam dostaneme.“ “Taková vesnice tady není“ dostává se mi odpovědi. Ale je, milý hochu, je. Jen ty ji neznáš. Na mapě je jasně naznačena. Ale bohužel až někde za kopcem. Bereme tedy kola na záda a opět hurá do kopce.

Po malém horolezeckém výstupu už k nám pak byla cesta laskavější, projížděli jsme se asi 10 km nádhernými slovenskými horami. Hory na Slovensku, jsou nádherné. Srdíčko vám až poskakuje jak je tady krásně. Chcete-li být sami, daleko od lidí, vydejte se místo do Tater třeba zrovna tady do Strážovských vrchů. Slováci po horách moc nechodí a tak cestou potkáte minimum turistů, cyklisty skoro žádné (kdo by taky tahal kolo na zádech) sem tam stádo oveček či krav. Můžete rozjímat, hledat vnitřní klid a nikdo vás při tom nebude rušit.

A my zatím pěkně po svážnici dojíždíme až do vesničky Omšenie. /poznámka, hospoda, ale nevaří, obchod s potravinami zavřený/

Odtud už je to co by kamenem dohodil do Trenčianských Teplic. Ty jsou sice krásné, ale přecpané lidmi. Bábovi se všechny ceny v restauracích zdají vysoké, žene nás dál do další vesnice. Zelenám hlady a tak beru jako spásu místní potraviny. Ve vesnici se totiž zase nevaří. Tak tedy vzhůru do Trenčína. Míjíme Trenčianskou Teplou a vesnici Opaková. Nikde žádná útulna hospůdka, nikde žádná útulná kavárnička. Do Trenčína nás žene hlad.

Trenčín nás vítá krásným hradem, útulnými hospůdkami i veselými romskými spoluobčany. Uspokojujeme své žaludky i chuťové buňky. Bába se kochá šikovnými Slovenkami, my s Janou okukujeme slevy bot i oblečení. Každý podle svého gusta.

V Trenčíně se ale spát nedá a tak vyrážíme dál. Vzhledem k tomu, že všechny cedulky ukazující směr cyklostezek jsou na Slovensku servané /což mi pije krev/ a tak odhadujeme, tak nějak instinktivně, kde jsme.

Projíždíme kolem Váhu a u Trenčinanských Stankovic konečně, jakous takous, cedulku nacházíme. Jsme olepeni potem a špínou a tak jsme rádi, když padáme do chladivých vod Váhu. Je docela čistý, na břehu, mezi říčními kamínky rostou rajčata, v řece se prohánějí ryby a mě po břichu klíště. Mít ho tak o 15 cm níž tak nevím, nevím.

Hledáme hospůdku kde by jsme příjemně poseděli. Je nám dáno. V malé vesnici zvané Krivosúd- Bodovka nacházíme velmi příjemné posezení v místní krčmičce. Zaráží nás sice, že stěny jsou oblepeny portréty všech mužů komunismu od Lenina, Stalina, Gottwalda, Husáka až po Mečiara a myslíme si, že je to recese. Není. Místní hospodský je pravděpodobně komunista a hospoda je jediné místo kde si to může připomínat. Jinak je ale velice příjemný.Společně probereme co se dá. Spíme za vesnicí, na poli s jetelí. Nic nás neruší, jen v 6.00 hodin ráno traktor, který jede na pole..........

Ráno opět šlapeme do pedálu směrem majestátní hrad Beckov. Je opravdu nádherný, objedeme ho kolem dokola. Z pravé strany je nejhezčí. Nacházíme jednu nezničenou cedulku označující cyklostezku. Vybíráme červenou. Vede kolem řeky.

U řeky sedí pasáček koz. Starý pán a tři kozičky. Kozy se pasou, dědeček pokuřuje a v klidu kouká na líně tekoucí Váh. Až se příště narodím budu pasáček koz. A budu si zpívat: pohoda, klídek a tabáček.

Cesta po říční navigaci nás dovede až k jezeru Zelená voda. Voda je v něm skutečně zelená. Zatím se nepotíme a tak s chutí šlapeme kolem Váhu pořád dál a dál. Kousek před námi už je vidět Nové Město nad Váhem.

Hledáme útulnou cukrárnu. Nejdříve jsme zklamaní. Samé paneláky. Ale my hledáme a kdo hledá ten najde. Náměstí tady mají moc hezoučké. Staré historické, které komunisti nestačili zbourat a postavit na něm opět ty obludné paneláky. A navíc je tady i cukrárna.

Tak že jedno kafíčko a zákuseček. Bába básní o štrúdlu. Ten nemají, ale mají neodolatelné slovenské kremeše. Nedejte si. Nové Město nad Váhem opouštíme s kremešem v břichu a s úsměvem na rtech.

Říční navigace nás vede k Piešťanům. Rovina, řeka a nuda. Po 20 km jízdy kolem řeky nás to docela nebaví. Spásou je nádherné štěrkové koupaliště. Nikde nikdo, až je nám to podezřelé jestli v té vodě není něco závadného. Provádíme průzkum téhle nádherně modré vody. Vše se zdá v pořádku a tak kašlem na sinice a hurá do vody. Válíme se po oblázcích, které bych si nejraděj všechny odvezla domů, koukáme na lidi, kteří se najednou začali vynořovat a máme takovou fajn pohodu.

K činnosti nás donutí pouze to, že máme zase hlad. Vyrážíme do Piešťan. K obědu máme halušky, zmrzlinu, kafíčko. Docela ďábelská kombinace. Prohlížíme si město plné lidí, projdeme si park v lázních a vyrážíme dál, směrem k přehradě Slňava. Sluníčko svítí a svítí. Chceme odpočívat, ale moc to nejde, voda je tu špinavá, lezou po nás brouci a tak šlapeme kolem Váhu dál přes Drákovce, Madunice. Tady se opět vrháme na hospodu, hlad je hlad. Odbočujeme na Velké Kostolany a blížíme se blíž a blíž k Malým Karpatům.

Aby Bábovi nebylo smutno po Dukovanech, objíždíme Jaslovské Bohunice. Asi pak záříme všichni tři. Na večer dojíždíme do vesnice Chtelnice. Tam najde Bába opět útulnou malou hospůdku kde do tmy posedíme. Za tmy, bez světel, bez mapy, lehce ovíněni vyrážíme hledat nocleh.

Spíme někde v „kráčí“. Bába usíná okamžitě, my s Janou ani nedýcháme. Budí nás rachot jako by někdo jel na kole. Houby na kole, divočák. Řveme strachy, budíme Bábu s kterým to ani nehne. Pak všechno ztichne a my napůl ucha konečně usínáme. Nad ránem nás opět budí divoké prase. Chrochtá a my řveme. Posléze zjistíme, že ležíme přímo na cestičce po které chodí prasata pít. Umíme si to ale vybrat spaní. A to ještě dostaneme dršťkovou od Báby, že ho rušíme z klidného spaní.

Je pátek. Pomalu balíme, unaveně usedáme na kolo a šlapeme. Zjišťujeme, že jsme spali kousek od přehradní nádrže. Ráno je nám to houby platné. Asi po 10 km dojedeme opět k malé přehrádce, voda je čistá, hned ji vyzkoušíme. Jana jede zjistit co je na druhé straně přehrádky a pokud tam je hospoda, má za úkol objednat kafíčko. Není tam hospoda, ale dětská velkovýkrmna /tedy pionýrský tábor/, ale kafe nám udělají, tak jsme nakonec spokojeni.

Najdeme cyklostezku a vyrážíme terénem k vesnici Dobrá Voda. Cesta je to příjemná, kopečky oblé. Jsme mile překvapeni jak jsou Malé Karpaty malebné. V Dobré Vodě stočíme kola na Dechtice, Naháč, Trstín, Smolenici. Ve Smolenici je krásný zámek. Bohužel jen pro vědce, V příjemné hospůdce se seznamujeme s mladou paní na kole, která nám radí kudy dál. Přes Smolenickou Novou Ves dojíždíme do velkého rekreačního střediska Jahodník. A protože nevynecháme příležitost posedět v hospůdce, činíme tak i teď. Za Jahodníkem nás čeká docela pěkný, dlouhý kopec. Nemluvíme a šlapeme, cestou se cpeme úžasně velkými ostružinami. Nevíme kdy přestat. Ó jak jsou Malé Karpaty úžasné. Kopec ne kopec. Dostáváme se na vrchol Čierné skály. Kde, jako už tolikrát na Slovensku, najdeme strhané značky, a tak se ocitáme přesně tam kde jsme nechtěli. V Plaveckém Mikuláši.

Naštěstí cesta vedla z kopce. V Plaveckém Mikuláši navštěvujeme opět hospodu, co taky jiného. Před hospodou se seznamujeme s třemi hochy. Jsou to vysokoškoláci z Brna a jsou velice milí. Jsou totiž na mol. Nicméně oni mají srandu z nás, my z nich. A všichni společně se náramně zasmějeme. My vyrážíme, oni také. My na stezku, oni na vedlejší lavičku. Tolik tam nesvítí slunce.

Po žluté turistické značce se pomalu suneme k přehradě Buková. Podle cesty to typujeme na zastrčenou, horskou přehrádku kde snad chodí jen laně pít. Brzo poznáváme svůj omyl. Žádná zastrčená přehrádka, docela regulérní přehrada s rybáři, rekreanty, bufety.

Bába protestuje, voda smrdí rybinou, já si rozřežu ve vodě nohu, Jana hledá záchod, tak že žádná pohoda. Jedeme dál. Na hlavní cestě se Bába ptá: „Doleva či doprava“ No a já se naštvu, protože 5 minut předtím čučí do mapy a určuje směr. A tak v dusném tichu, šlapeme dál směrem na Prievaly, Cerovou a Jablocnici.

Ptáme se místních kudy dál směrem na Borský Mikuláš. Dostáváme radu jak dál. Vydáváme se v šeru po státní silnici směrem na Senici. Jsme podrážděni a hádáme se kdo to vymyslel. (Každý má svou pravdu) Odbočujeme na první odbočce. Je už docela tma. Na poli se pohybuje nějaký človíček a já se ho ptám kudy dál. Ví přesně kam jedeme, prý tam bylí. A když na něj prý počkáme, ukáže nám cestu. Má však smůlu šlápneme do pedálu a človíček nám vidí jen odrazky.

Asi po 5 kilometrech brzdíme ve vesnici. Přemýšlíme čím je ta vesnice divná. Zjišťujeme, že jsme se jaksi omylem ocitli ve vojenském prostoru Zahorie. Ráno tam byl ministr, večer my. Nás ale nevítali slavobránou. A tak hledáme hospodu, vojenskou armu, barák ještě z 50 let a oslavujeme.

Co vlastně oslavujeme, asi pěkný večer. Navštíví nás i onen človíček z pole. Je to bývalý lampasák a my s Janou ho podrobujeme křížovému výslechu, kolik vás tady je, co tu je, co tady děláte.

Bába nás brzdí, ať jsme zticha, že nás zavřou. Nám to ale nevadí, aspoň se vyspíme v suchu a teple. Nakonec spíme někde v lese, za cedulí zákaz vstupu, vojenský prostor, to aby nás opravdu hlídka nezavřela. Tuto noc zjišťujeme proč Bábovi nevadí, že kolem něj pochoduje divočák či jiná zvěřena. Prostě se opije. I nám se dnes docela dobře spí.

Sobota. Hledáme cestu na Borský Mikuláš. Blížíme se k hranici. Všude rostou borovice v písku, krajina je podobná té kolem Hodonína. Cesta je rovná, skoro jako říční navigace. Sluníčko se pomalu dere z mraků a tak se zdá, že opět bude krásný den.

V Šaštíně - Stráže si prohlížíme velkou katedrálu a hledáme cestu na Kuty. Bába z nás má pravděpodobně depresi, a to šlapeme jako divé. Pořád mluví o tom, že šup pěkně na hranice a domů. Ale v cukrárně v Kutech už moc nemluví a na přechodu Břeclav - Kuty prudce vyráží doleva, po proudu Moravy, zatím co my Doprava, proti proudu. Čekáme, že se aspoň otočí a zamává. Nic. Buď je rád že nás nevidí a konečně si začne užívat dovolené nebo zatlačuje slzy smutku, že nejedeme s ním. Jo, kdo ví o čem asi přemýšlí.

My přemýšlíme jestli pojedeme po slovenské nebo moravské straně Moravy. Vyhrává moravský břeh. Šlapeme do pedálu. Kolem nás si to líně teče řeka a my přemýšlíme o životě, o lidech. /Bába by řekl, že mu myjeme prdel/. Sluníčko nám k tomu docela hřeje a tak jsme rády když za Mikulčicemi v Lužicích najdeme malé přírodní koupaliště. Neváháme ani chviličku. Voda sice není nejčistější, ale nám to vůbec nevadí. A pak si pěkně 2 hodinky pod stromem schrupneme.

V Hodoníně si uděláme pěknou jídelní siestu, nejdříve jídlo, pak kafíčko. Příjemně naladěny míříme po cyklostezce č. 47 směrem ke Strážnici.

Ve Vnorovech nás vítá hudba, jásot, plno lidí. Cítíme se jako vítězové. Ale chyba lávky, nevítají nás. Až tak moc nám to nevadí. Koupíme si klobásu a párek a vychutnáváme si tu pravou vesnickou pohodu. K večeru ještě projedeme Veselím nad Moravou, Uherským Ostrohem a docela za tmy dojíždíme do Ostrožské Nové Vsi, do kempu.

Bába s námi není a my máme strach spát samy v lese. Ubytujeme se tedy v chatičce. Pan recepční nám říká dámy, a to jsme ještě nebyly ani ve sprše. Ujely jsme asi 90 km a tak už v 22.00 padáme únavou do peřin. Spíme tak tvrdě, že se budíme až v 8. hodin ráno.

Je neděle. A zítra bude opět všední den. Tak proč si neděli neužít. Vyrážíme směrem na Uherské Hradiště, kde najdeme báječnou cukrárnu.

Přejedeme Moravu a šlapeme do kopců, na Topolnou, Napajedla, Otrokovice, Tlumačov a Hulín. Cestou míjíme malebné moravské vesničky a městečka, v dáli ční dominanta tohoto kraje, hrad Buchlov.

Cyklostezky jsou značené, tak nebloudíme. Užíváme si tu nádhernou neděli. Ve vesnicích se mísí vůně smažených řízků, s vůni pečených koláčů. Taková obyčejná krásná vůně doma.

Užíváme si poslední kilometry na kole, plánujeme, kdy se do tohoto nádherného kraje podíváme znovu. Vychutnáváme si tu ospalou nedělní náladu. A říkáme si jak je u nás všude krásně, stačí se jenom koukat kolem sebe a mít radost z úplně obyčejných věcí. Že svítí slunce, že u cesty vyrostl nádherně fialový bodlák a někde v dáli, na obloze, se prohání slavíček.

Brzdíme v Hulíně. Vzpomínáme na Pavla Hrubého, který se tady narodil, honil se za mičudou a začal s judem. S rancem na zádech se vydal do světa a skončil v Jablonci. Trénoval Janu, vzal si Jitku, založil rodinu. Zplodil dceru a syna. A Hulín je jen vzpomínka na krásná léta v náručí maminky.

Nasoukáme do vlaku kola i sebe a příjemně unavené a spokojené ujíždíme, každá na jinou stranu. Vstříc domovu a všedním dnům.

Sedím ve vlaku a před očima mi běží film o třech lidech na kole.

Za Valašským Meziříčím se najednou v krajině vyloupnou ty naše kopečky a já už se těším domů.

Cenu má pouze cesta. Pouze ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka, kráčejícího od hřebenu k hřebenu, jako by smysl byl v dosaženém cíli…..

( A de Saint - Exupéry)

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.065, 18.206)
Poslední aktualizace: 12.4.2010
Autor: akinorev
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Evropa

Příspěvky z okolí Tři na kole

prechádzka obcou Mikušovce
prechádzka obcou Mikušovce
Vesnice
Mikušovce sú poľnohospodárska obec rozprestierajúca sa 15 kilometrov na juhozápad od Púchova a necelých 8 kilometrov od okresného mesta Ilava na rozhraní Ilavskej kotliny a Vršateckých…
0.6km
více »
Červený Kameň
Červený Kameň
Hrad
Hrad byl založen kolem roku 1240 královnou Kunhutou, vdovou po českém panovníkovi Přemyslu Otakarovi II. Hrad byl jedním z řetězce středověkých pohraničních hradů tvořících pohraniční opevnění mezi Uherskem a Českým královstvím sahající od Děvína až po Trenčín. Protože tento hrad je unikátním objektem v středoevropském stavitelství byl roku 1949 vyhlá…
3km
více »
Červený Kameň
Červený Kameň
Tipy na výlet
Hrad Červený Kameň pri obci Častá,dostať sa sem dá autom až pred hrad.Do Častej sa dostanete aj autobusom. Hrad,ktorý bol postavený niekedy v 13 storočí.Je to veľký hrad na svahu Malých Karpát.Nachádzajú sa tu obr…
3km
více »
obec Červený Kameň - ,,Okolo Červenokamenského Bradla"
obec Červený Kameň - ,,Okolo Červenokamenského Bradla"
Skalní útvar
Obec Červený Kameň sa nachádza v severnej časti Bielych Karpát v závere Červenokamenskej doliny, je prihraničnou obcou s Českou republikou.  Priamo nad obcou Červený Kameň sa nacháda nádherný prírodný úvar , vápen…
3.2km
více »
obec Tuchyňa u Ilavy
obec Tuchyňa u Ilavy
Vesnice
Obec Tuchyňa leží v údolí obklopeným kopcami Bielych Karpát v nadmorskej výške 270 m. n. m v dolnom toku Tovarského potoka. Má približne 770 obyvateľov, administratívne spadá do…
3.8km
více »
Biele Karpaty - Chmeľová 925 m. n. m.
Biele Karpaty - Chmeľová 925 m. n. m.
Kopec
Chmeľová 925 m n.m. je najvyšší vrchol geomorfologického podcelku Vršateckých bradiel a druhý najvyšší vrch Bielych Karpát. Vršatecké bradlá sú prírodnou rezerváciou a významnou paleontologickou a geologickou loka…
4.1km
více »
Kolem Vršatských Bradel
Kolem Vršatských Bradel
Trasy
Trasa kopíruje naučnou stezku Okolo Vršatca. Jako startovní místo je vhodné dojet autem do obce Vršatské Podhradie. Celkem klidná vesnička pod hradním bralem, o…
4.2km
více »
Slovensko - Biele Karpaty: Vršatské bradlá
Slovensko - Biele Karpaty: Vršatské bradlá
Skalní útvar
Biele Karpaty: Vršatské bradlá (04/2014) Vršatské bradlá jsou výraznou dominantou slovenské části Bílých Karpat a nachází se jen kousek od naší státní hranice. Menší vápencový masi…
4.2km
více »
Náučný chodník ,,Okolo Vršatca - koruny Bielych Karpát,,
Náučný chodník ,,Okolo Vršatca - koruny Bielych Karpát,,
Chodník, naučná stezka
 Pekné slnečné počasie v polovici marca nielenže vyzývalo, ale priamo nútilo vyraziť niekde do prírody zobudzajúcej sa zo zimného spánku. Ja som využil toto počasie na výlet do pre mňa blízkych Bielych Karpát, kon…
4.2km
více »
Vršatské Bralá
Vršatské Bralá
Přírodní památka
Výrazné a mohutně působící seskupení vápencových útesů v prostoru hlavního hřebenu Bílých Karpat nad obcí Vršatské Podhradie. Vršatské bralá jsou na ploše 102,7 ha chráněným přírodním výtvorem. Vznikly erozí a d…
4.2km
více »
Z Brumova na Vršatec, Červený Kameň, Lednicu a zpět - retro 2002
Z Brumova na Vršatec, Červený Kameň, Lednicu a zpět - retro 2002
Cestopisy
  Je poslední den května roku 2002 a dneska jsem se rozhodl uskutečnit můj  nejdelší životní "pochoďák", který mne zavede do čarokrásné oblasti slovenského příhraničí - do Bielych Karpat. Ty mají hned za hranice…
4.2km
více »
Vršatec
Vršatec
Tipy na výlet
Další ročník přeshraničního pochodu "Přátelství bez hranic", který tentokrát začínal na Slovensku a končil v ČR, organizovaného Klubem českých turistů ze Zlína a Klubem slovenských turistů z Trenčína. Jak už jsem psala, sešli jsme se tentokrát  na Slovensku v obci Pruské. Prohlédli jsme si zdejší krásný kostel a vyrazili po zelené značce přes Velké Hradiště kolem Mikušovského…
4.2km
více »
Vršatec - Prírodná rezervácia Vršatecké hradné bralo a Vršatecké bradlá
Vršatec - Prírodná rezervácia Vršatecké hradné bralo a Vršatecké bradlá
Přírodní památka
Prírodné rezervácie Vršatecké hradné bralo a Vršatecké bradlá ( Ilava - vlaková zastávka ) - boli vyhlásené za rezervácie za účelom ochrany najsevernejšieho výskytu teplomilných spoločenstiev  vzácnych a ohrozený…
4.2km
více »
Z Brumova na Vršatecké Podhradie a zpět - retro 2001
Z Brumova na Vršatecké Podhradie a zpět - retro 2001
Tipy na výlet
  Město Brumov - Bylnice poblíž moravskoslovenské hranice má rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout. Hlavním lákadlem je veřejnosti přístupná zřícenina kdysi mohutného hradu, ve které přes …
4.2km
více »
Horovce - Mauzóleum rodiny Vietorisovcov
Horovce - Mauzóleum rodiny Vietorisovcov
Drobné památky
Obec Horovce v regióne Stredné Považie v okrese Púchov s približne 835 obyvateľov patrí medzi staršie obce. Vznikla pravdepodobne počas takzvanej zemianskej kolonizácie, spomína sa už v roku 1259 pod názvom Villa …
4.2km
více »
Vršatec - príroda a staronové i staré objekty
Vršatec - príroda a staronové i staré objekty
Chata
Keď sa povie Vršatec, predstavíme si skaly nad Vršateckým Podhradím so zrúcaninou  hradu. Tí čo pracovali v strojárskom podniku ZŤS Dubnica nad Váhom majú toto …
4.3km
více »
Výlet k hradu Vršatec
Výlet k hradu Vršatec
Zřícenina
Počasie počas vianočných sviatkov nám tento rok moc neprialo, ale hneď po druhom sviatku vianočnom sa ,,vyčasilo,,. Vyšlo slnko a to lákalo ísť sa pozrieť niekde do prírody. Keďže bolo už poobedie a stmieva sa rýc…
4.4km
více »
obec Lednica
obec Lednica
Vesnice
Obec Lednica leží asi 16 kilometrov západne od mesta Púchov v doline potoka Lednica. Na temene hradného vrchu v južnom svahu boli objavené sídliskové nálezy lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej a púchovskej k…
4.5km
více »
Na  "tajemný hrad" v Karpatech - retro 1987
Na "tajemný hrad" v Karpatech - retro 1987
Cestopisy
  Měsíc říjen Léta Páně 1987 se blíží ke své polovině a já se v pátek odpoledne domlouvám s kamarády na zítřejší výšlap na Slovensko. V sobotu se budíme do překrásného rána. Když pak kráčíme s Leonem a R…
4.5km
více »
hrad Lednica a Lednické bradlo
hrad Lednica a Lednické bradlo
Zřícenina
Keďže tenko rok jaro prišlo veľmi skoro, vydali sme sa už na štvrtý hrad v okolí. Po zrúcanine Košeckého hradu, Považského hradu, Hričovského hradu sme sa išli pozrieť na neďaleký Lednický…
4.5km
více »
Vršatec
Vršatec
Zřícenina
Na skalnatém vápencovém útesu nad Váhem v Bílých Karpatech se nachází hrad. Kopec, na kterém stojí byl osídlen již v době bronzové. Po vzniku uherského státu zde byla postavěna strážní věž s malým vojenským…
4.6km
více »
Pruske - židovský cintorín
Pruske - židovský cintorín
Hřbitov
V čase prísnych opatrení kvôli ochoreniu korona sme nemohli cestovať mimo náš okres, preto sme navštívili miesta v našom okolí, kde sme dovtedy neboli. Po prezretí si židovského cintorína v Ilave, sme si boli pozr…
4.6km
více »
obec Dulov
obec Dulov
Drobné památky
Dulov je obec v Ilavskej kotline na pravom brehu rieky Váh. Jej severozápadna časť katastra zasahuje do pahorkatinného predhoria Chránenej krajinnej oblati Biele Karpaty. Obec patrí do trenčianského kraja, okresu Ilava a má približne 920 obyvateľov. Najvyšší bod obce je 487 m. n. m., najnižšie miesto je u rieky Váh 242 m. n. m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1259, kedy mala názov Dulow, jej dnešná dr…
4.7km
více »
Pruské - Kostol sv. Petra a Pavla
Pruské - Kostol sv. Petra a Pavla
Kostel
Kostol sv. Petra a Pavla - dnešný kostol stojí na mieste starého, menšieho kostola, ktorý pochádzal zo začiatku 13. storočia. Roku 1769 kostolík zbúrali až po múry svätyne, ktoré tvoria kaplnku dnešného kostola. …
4.8km
více »
historickým vlakom na Anenskú púť
historickým vlakom na Anenskú púť
Kaple
Pri príležitosti konania sa šiestej diecéznej púte starých rodičov u kaplnky v Lednických Rovniach už tradične aj tento rok Spoločnosť Považskej Dráhy Žilina pripravila mimoriadný vlak, ktorý išiel zo stanice Tren…
4.9km
více »
Lednické Rovné - kaplnka sv. Anny a lurdská jaskyňa
Lednické Rovné - kaplnka sv. Anny a lurdská jaskyňa
Kaple
Kaplnka sv. Anny a lurdská jaskyňa - Lednické Rovne Legenda hovorí,že keď sa gróf Prílezský vracal z Lednického hradu so svojou manželkou a nevidomou dcérkou, pristavili sa pri prameni vyvierajúcom zo skaly. Ovlaž…
4.9km
více »
jesenný výlet do Krivoklátskej tiesňavy
jesenný výlet do Krivoklátskej tiesňavy
Přírodní památka
Krivoklatská tiesňava v pohorí Biele Karpaty patriaca do katastra malej obce Krivoklát je pôsobivý geologický a geomorfologický útvar na vápencových skalách, v ktorom sa vyskytujú vzácne rastlinné a živočíšne druh…
4.9km
více »
Lednické Rovne - kaštieľ a park
Lednické Rovne - kaštieľ a park
Zámeček
 Na úpätí Bielych Karpat, na pravom brehu Váhu, leží obec Lednické Rovne. Obec je známa svojou sklárskou históriou, ktorá sa viaže na kaštieľ v obci. Kaštieľ je najstaršou architektonickou pamiatkou v obci na mier…
5.7km
více »
Silvestrovský výlet na Tlstú Horu
Silvestrovský výlet na Tlstú Horu
Osada
Keďže na Silvestra bolo pekné slnečné, i keď mrazivé počasie, chceli sme to ešte v starom roku využiť a tak sme sa ja a dve dcéry vydali na výlet do osady Tlstá Hora v okrese Ilava. Tlstá Hora je miestna časť obce…
7.3km
více »
Pulčínské skály
Pulčínské skály
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
19.9km
více »