Týden na Šumavě - 6. den: okruh 16 km - část NS Vchynicko-tetovský kanál: Antýgl - Rokyta - NS Okolo Kostelního vrchu - zřícenina Hauswaldské kaple - vtokový objekt Mosau - Rokyta - Antýgl
Středa 29. 5. 2024
Už večer bylo chladno, v noci se vyjasnilo a svítilo obrovské množství hvězd. To byla krása.
Skutečnost překonala předpověď. Místo ranních 7 stupňů bylo jen 5. V autě máme vždy o 2 stupně víc, takže také žádné teplo nebylo. Ale jsme zvyklí a připraveni i na větší zimu. Spalo se nám dobře.
Včera jsem tvrdila, že budu vstávat, až nám k autu bude svítit sluníčko. Jenže to nevyšlo, pršelo. Nevychází to ani dnes. Vstáváme opět skoro až v půl 10, ale sluníčko je stále ještě za stromy. Déle už čekat nemůžeme.
Po snídani, skoro až v 11 hodin odcházíme. Ve zdejším kiosku si objednáváme na ráno chleba, v autě nám zbyl poslední krajíček. Naštěstí to není problém.
Kemp opouštíme stejně jako včera přes lávku v kempu a do prudkého kopečka. Dnes to zvládám podstatně lépe. To je jedině dobře, dnes máme trasu ještě o kilometr delší. Chceme projít další část Vchynicko-tetovskeho kanálu. Jen ho procházíme od konce. Je to však tím, že tu naší 1. část jsme šli z Mechova - měli jsme to na trase z Kašperských Hor.
Počasí je příjemné, je teplo, svítí i sluníčko, jdeme jen na lehko. Ale teplé oblečení i deštník máme raději s sebou.
Jak jsme vylezli do kopečka, jsme u kanálu a na naučné stezce Vchynicko-tetovský kanál. Podle kanálu odbočujeme vpravo a jdeme ve směru jeho toku. Míjíme jeden z původních kamenných mostků. Také vidíme, že i zde řádí bobři.
Jdeme přes rozcestí Rokyta, které je nedaleko stejnojmenné bývalé dřevařské osady. Dnes je tu jen několik převážně rekreačních chalup.
Tady je jeden ze tří dřevěných skluzů, tj. prudších úseků. S těmi dvěma jsme se setkali na tom prvním úseku v pondělí. Stavidlo zde nad skluzem zachytávalo dřevo, které se pak dále postupně vypouštělo. Tento skluz je v současné době z bezpečnostních důvodů zakryt. Hlavním důvodem zakrytí byli neposlušní vodáci, kteří často tento úsek sjížděli a docházelo zde ke zranění. Voda teče dál, ale bublá si pod betonovými deskami. Ty zcela netěsní, takže je slyšet, jak divoce uvnitř voda teče. Na konci, kde už je koryto rovnější, se voda z uzavřeného koryta hrne s velkým hukotem a dál si zase pěkně plyne. Teče však rychleji, než my jdeme. Prostě té vodě zde nestačíme. Dnes, jak svítí sluníčko, je to vše veselejší.
Tady je jeden ze tří dřevěných skluzů, tj. prudších úseků. S těmi dvěma jsme se setkali na tom prvním úseku v pondělí. Stavidlo zde nad skluzem zachytávalo dřevo, které se pak dále postupně vypouštělo. Tento skluz je v současné době z bezpečnostních důvodů zakryt. Hlavním důvodem zakrytí byli neposlušní vodáci, kteří často tento úsek sjížděli a docházelo zde ke zranění. Voda teče dál, ale bublá si pod betonovými deskami. Ty zcela netěsní, takže je slyšet, jak divoce uvnitř voda teče. Na konci, kde už je koryto rovnější, se voda z uzavřeného koryta hrne s velkým hukotem a dál si zase pěkně plyne. Teče však rychleji, než my jdeme. Prostě té vodě zde nestačíme. Dnes, jak svítí sluníčko, je to vše veselejší.
Ota zapomněl, že dnes na trase nebude žádné občerstvení. Nevzal si s sebou pití. Proto uvítal, že na trase je studánka U Hakešické cesty a hned se občerstvuje. Tady prý však pramen není - voda je sem přivedena hadicí odněkud z druhé strany kanálu. Ale jsou zde hrnečky, určitě je pitná. Já jsem na tom dnes lépe. Vzala jsem si thermosku s teplým pitím, ale jen 0,5 l. Možná při zpáteční cestě budu i já tady vodu doplňovat.
Dneska jsme si všimli, že každých 0,5 km je u kanálu patník s označením říčního km. Aspoň víme, jak nám cesta utíká.
Míjíme rozcestí Hakešická cesta, ale až o kousek dál nás šipka upozorňuje na odbočku naučné stezky Okolo Kostelního vrchu, která nás zavede ke zřícenině Hauswaldské kaple. Po 2,7 km se pak opět připojíme na naučnou stezku Vchynicko-tetovský kanál.
Cesta není moc značená, jen na stromech nám značka kaple občas potvrzuje, že jdeme správně. Jenže po pár metrech naši cestu křižuje jiná - silně rozježděná, po deštích rozmáčená. Musíme se přes ní dostat, ale je to docela problém. Pak naše cesta vypadá chvilku dobře, ale za chvíli je to opět samá díra po kolech, samé bláto. Je to hrůza. Nakonec se nám podařilo všechny nepříjemné nástrahy překonat, ještě kousek stoupáme a pokračujeme po cestě samý kámen nejprve okolo bezejmenného vrcholu (1007 m). Ten je téměř holý, je pěkně vidět. Také je vidět, jak se zatahuje. Cesta se nakonec srovnala, kamenů už moc není, jde se dobře téměř po rovině okolo Kostelního vrchu (1016 m). Cestu nám najednou zpříjemňují dřevěné desky s citáty z díla K. Klostermanna.
Náhle vidíme studánku. Voda v ní je stojatá, samý bažinec. Na pití to není. To by nebylo zase nic tak moc divného. Jenže pramen je stažený pravděpodobně potrubím do dvou studní z betonových skruží, které jsou při cestě kousek od sebe. Okolo nich procházíme - pěkně to v nich bublá. Náhle o kousek dál voda vyvěrá do soustavy korýtek, kterými je voda přivedena ke kapli. Tam stéká na skleněnou kouli. Je to moc hezké.
Zdejší pramen měl zázračné léčivé schopnosti, a proto se stal cílem mnoha poutníků. Tomuto místu se říkalo malé šumavské Lurdy. R. 1820 tady byla postavena kaple, pojmenována podle zdejšího lesa Hauswaldská. R. 1860 tu byla postavena ještě jedna kaple. Tu r. 1902 nahradila kaple třetí. R. 1957, když toto místo byla zařazeno do vojenského prostoru, byly kaple československou armádou zničeny. Podařilo se jen zachránit sošku Panny Marie Lurdské. Ta byla umístěna v kostele v nedalekém Srní. Až r. 2006 se díky občanskému sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy podařilo obnovit základy kaple i pramen a oboje zpřístupnit veřejnosti.
Je to tady zajímavé. Jsou zde viditelné základy dvou zhruba stejně velkých kaplí. Jsou skoro proti sobě přes cestu. Před tou vlevo je malý zděný výklenek, snad tu bývala ta 3. kaplička. Studánka se skleněnou koulí je za těmito stavbami.
U kaple je i lavička se stolkem, skoro ideální místo na svačinu. Nosíme ji již 3. den, konečně ji sníme. Jen je tady stín. Vytahujeme bundy a dokonce mikiny. Asi někde sprchlo, silně se ochladilo. Nám je však příjemně.
Po svačině a chvilce odpočinku pokračujeme po zpevněné cestě ke kanálu na rozcestí Hauswaldská kaple - odbočka. Pokračujeme vlevo k zajímavé dřevěné budově - ke vtokovému objektu Mosau (Mechov). I o tomto zařízení jsme se zmínila v pondělí - v první cestě okolo kanálu. Odtud je voda sváděna potrubím o délce 3218 m do akumulační nádrže Sedlo a přes vodní zámek do vodní elektrárny Vydra na Čeňkově pile. To vše jsme v pondělí viděli.
Kdybychom po cestě pokračovali dál z kopečka, dojdeme na parkoviště Mechov, odkud jsme v pondělí vyrazili na okruh okolo kanálu. Dál už tedy nepokračujeme. Jsme v polovině dnešní trasy, vracíme se podle kanálu. Teď už půjdeme téměř po rovině. Míjíme obytné stavení v moc hezkém prostředí. Jen ta cesta je všelijaká. Je tady upozornění, že probíhá úprava cest. Je tu spousta techniky, ale zpevňují tady plochy, aby měli kam skládat vytěžené dřevo. I když už technika zůstala za námi, tak cesta s poničenými stromy na okraji a snad už upraveným rovným prostorem není zrovna moc hezká. Už abychom byly za tímto úsekem.
Voda si hezky klidně teče, ale já už cítím, že toho mám dost. Téměř u pramene U Hakešické cesty je lavička. Doplňuji si již skoro vypitou vodu a chvilku odpočívám, občerstvuji se. K regeneraci mi stačí fakt jen chvilka. Mezitím se oteplilo, zase se vysvlékám. Po chvíli jdu v pohodě dál. Vždyť už to daleko nemáme.
Na Rokytě míjíme dvě chalupy, které slouží k ubytování. U nich pokračuji po žluté - chtěla jsem se zajít podívat do zdejšího informačního centra. Naštěstí po chvilce je tabule s otevírací dobou. Zavřeli v 16 hodin. Aspoň nemusíme jít až tam, vracíme se po silnici zpátky ke kanálu a k naší prudké cestičce do kempu.
Dnes jsme přišli docela včas. Ještě není 5 hodin. Nejdřív jdeme do potoka. Sice se zatahuje, ale ještě je docela teplo a nám se to zalíbilo. Nad jinou možností už neuvažujeme. Já jdu do mé včera objevené tůňky, nořím se do studených vod, ale vzápětí jsem venku. Zatím se to moc neohřálo. Ale spláchlo to se ze mne dnešní únavu. Cítím se opět skvěle.
Vaříme večeři, dáváme pivo, večeříme a opět končíme pivem. Je tady nádherně. Sluníčko ještě na chvíli vylezlo. Dokud nezapadlo, sedíme venku. Ještě není 8, už je zima. Uklízíme a jdeme do kabiny. Na spaní je brzy, i když já před chvílí na sluníčku usnula.
Na chvíli jsem u Oty v mobilu pustila data, abych zjistila, jaké počasí nás zítra čeká. Je to však bída. Další snad 2 - 3 dny má vydatně pršet. Zítra dopoledne by to snad ještě nemuselo být tak strašné. Uvažujeme o ukončení tohoto deštivého týdne a odjezdu domů. Zítra jsme chtěli mít odpočinkový den a pozítří vyrazit z Třístoličníku na Plechý. To však chce skutečně hezké počasí. V mracích ho už známe. Jak to uděláme, domluvíme se zítra.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.068, 13.461)
Poslední aktualizace: 7.6.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Týden na Šumavě - 6. den: okruh 16 km - část NS Vchynicko-tetovský kanál: Antýgl - Rokyta - NS Okolo Kostelního vrchu - zřícenina Hauswaldské kaple - vtokový objekt Mosau - Rokyta - Antýgl
Hauswaldské kaple (pozůstatky tří původních kaplí)
Tipy a novinky
Hauswaldská kaple, nebo spíše hauswaldské kaple (pozůstatky tří původních kaplí) byly v minulosti známým poutním místem a jsou opředeny mnoha legendami.
Již v roce 1820 zde věřící postavili…
0.2km
více »
K Hauswaldské kapli
Tipy na výlet
Autem jsme vyrazili k obci Srní, kde jsme zaparkovali na parkovišti před obcí Mechov (směrem od Prášil) a odsud jsme se kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu po zelené značce vydali k místu, které bylo dřív…
0.2km
více »
Lurdy v šumavských lesích ukryté a do skla oděné (Hauswaldská kaple)
Poutní místo
Zázraky, legendy a procesí poutníků v lesním zákoutí pod Kostelním vrchem. Hauswaldskou kapličku vojáci zničili. Studánku před běsněním československé armády ohlídal skřítek, a tak léčivá voda tekla dál a čekala.
…
0.2km
více »
Hauswaldská kaple
Kaple
Stare poutni misto. Roku 1820 tu byla postavena KAPLIcka,vsak casem prestala vyhovovat stale narustajicimu mnozstvi poutniku. Proto byla asi po 40 letech postavena velka kaple, ktera slouzila az do doby po druhe…
0.2km
více »
Hauswaldská kaple
Kaple
Nedaleko obce Srní, v hlubokých hvozdech Šumavy, na úbočí Kostelního vrchu stojí Hauswaldská kaple. Tedy vlastně stávala Hauswaldská kaple.
Kaple stávala na místě, kde vyvěral léčivý pramen, který se stal cílem mn…
0.3km
více »
Turistické rozcestí Pod Kostelním vrchem
Rozcestí
Turistický rozcestník najdeme přímo na břehu Vchynicko-tetovského kanálu. Prochází tudy modře značená trasa z Čeňkovy pily u Vydry a ze Srní pod Tříjezerní slať, k Javoří Pile, na Oblík a dále do Dobré Vody, Hartmanic a Rejštejna. Rovněž tudy prochází zeleně značená cesta (zároveň Naučná stezka Vchynicko-Tetovský plavební kanál) ze Vchynice přes Mechov a Sedelský vrch do Srní.
0.7km
více »
Týden na Šumavě - 4. den: Kašperské Hory - hřbitovní kostel sv. Mikuláše; okruh 9 km - část NS Vchynicko-tetovský kanál: Mechov - zaústění kanálu - vodní zámek - odtokový objekt - akumulační nádrž - Srní - miniatura Hauswaldské kaple - Mechov
Cestopisy
Pondělí 27. 5. 2024Nakonec jsem večer usnula docela rychle a spala jsem dobře. Když jsem v 8 hodin viděla, že Ota ještě spí, otočila se a ještě usnula. Vstáváme v půl 10, to je děsné. Je tu…
1.2km
více »
Obrázky ze Šumavy - Vchynicko-tetovský plavební kanál
Technická památka
Obrázky ze Šumavy - Vchynicko-tetovský plavební kanál
Zdejší les se nazýval Hauswald a na jeho okraji vybudovali na přelomu 18. a 19. století (1799–1801) plavební kanál, který změnil ráz krajiny a více ji zpříst…
1.2km
více »
Šumava, rok nula po sametové revoluci. Retro 1990. 4.díl Přes Křemelnou
Cestopisy
Nezapomenutelný nocleh v tomto perfektním seníku nelze vymazat z paměti. Zřejmě jsme spali v dnešní první zóně NP. Obklopeni krásou, kterou už asi dnes zase málokdo uvidí.
Večer nám na dobrou noc z…
1.4km
více »
Turistické rozcestí Hakešická cesta
Rozcestí
Turistický rozcestník najdeme přímo na břehu Vchynicko-tetovského kanálu. Prochází tudy modře značená trasa z Čeňkovy pily u Vydry a ze Srní pod Tříjezerní slať, k Javoří Pile, na Oblík a dále do Dobré Vody, Hartmanic a Rejštejna. Rovněž tudy prochází zeleně značená cesta (zároveň Naučná stezka Vchynicko-Tetovský plavební kanál) ze Vchynice přes Mechov a Sedelský vrch do Srní.
1.9km
více »
Cestou necestou na Oblík
Tipy na výlet
Hlavním a nejvyšším cílem túry je vrchol Oblík. Není to ovšem jen Oblík, který nás cestou zaujme. Tato krásná šumavská trasa vede přes skvosty jako je poutní místo Hauswaldská kaple, Vchynicko-tetovský plavební ka…
2.2km
více »
Srnským okruhem-ze Srní do Srní
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, tentokrát Vás pozvu na putování krásnou přírodou i za poznáním.Počátek cesty je v Srní, kam jezdí autobus třeba ze Sušice,Kašperských Hor, Strakonic nebo i z Prahy.Start trasy…
2.3km
více »
Turistické rozcestí Srní
Rozcestí
Turistický rozcestník najdeme přímo u informačního centra na návsi v Srní. Prochází tudy modře značená trasa z Čeňkovy pily u Vydry k Vchynicko-tetovskému kanálu, pod Tříjezerní slať, k Javoří Pile, na Oblík a dále do Dobré Vody, Hartmanic a Rejštejna. Začíná zde zeleně značená cesta (zčásti zároveň Naučná stezka Vchynicko-Tetovský plavební kanál) přes Sedelský vrch k Vchynicko-tetovskému kanálu, na Rokytu a Antýgl. Rov…
2.4km
více »
Srní
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava.
Původně dřevařs…
2.4km
více »
Z ANTÝGLU DO ANTÝGLU-KOLEM ÚCHVATNÉHO KANÁLU, K BÝVALÉ KAPLI A ZA ŠUMAVSKÝMI VLKY
Tipy na výlet
VÁŽENÍ PŘÁTELÉ TURISTIKY I TURISTIKY, RÁD BYCH VÁS POZVAL NA TÚRU KRÁSAMI ŠUMAVY, KONKRÉTNĚ POVYDŘÍ. VYRÁŽÍME PO ČERVENÉ ZNAČCE OD ROZCESTÍ ANTÝGL MOST, KAM DOJDEME OD AUTOBUSOVÉ ZASTÁVKY ANTÝGL. PO ČERVENÉ ZNAČCE…
2.4km
více »
Vydra a Tříjezerní slať ze Srní
Trasa
Dost jsem se podivil, když jsem tady neobjevil trasu vedoucí podél řeky Vydry, a tak to napravím. Pozvu vás na okružní trasu ze Srní přes Čeňkovu Pilu, podél Vydry na Antýgl, dále na Tříjezerní sl…
2.4km
více »
NS Podél Vchynicko-tetovského kanálu
Trasa
Trasa podél historicko-technické památky Vchynicko-tetovského kanálu je vhodná jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Je sjízdná i pro menší děti (nenáročný profil mimo odboček na sedlo a Hauswald, které jsou velmi obt…
2.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostelík Nejsvětější Trojice na Srní.
Kostel
Někdy v 18. století vznikla v místech nedaleko dnešní obce Srní dřevařská osada. Nad ní byl v roce 1788 postaven dřevěný kostelík a osada se k němu postupně přibližovala. Mezi roky 1804 až…
2.5km
více »
Tříjezerní slať
Slatě
Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém…
3km
více »
Rašeliniště Tříjezerní slať
Chodník, naučná stezka
Tříjezerní slať je malé vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří jezírek nalézajících se uprostřed vrchoviště. Rašeliniště se rozkládá na 5 hektarech a leží asi 3 km od Modravy pod vrcholem Oblík. Na dřevěném…
3.3km
více »
Povydří
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky.
Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
4km
více »
Šumava - Prášilské jezero
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, tentokrát se vrátíme na Šumavu a opět si jako výchozí bod zvolíme obec Prášily.Od rozcestníku na návsi, se tentokrát vydáme po červené, směr Prášilské jezero .Kous…
4.4km
více »
Antýgl
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
4.4km
více »
Vchynicko - Tetovský plavební kanál
Ostatní
Kanál, vystavěný schwarzenberským projektantem Josefem Rosenauerem v letech 1799-1800, zpřístupnil pro těžbu rozsáhlé lesní porosty v okolí Modravy, kam nevedly v té době žádné pozemn…
4.6km
více »
Otava - řeka
Řeka
Řeka Otava je po Vltavě, jejímž je levostranným přítokem, a Lužnici třetí největší jihočeskou řekou. Vlévá se do Vltavy pod hradem Zvíkovem v oblasti Orlické přehrady.
Otava vzniká soutokem řek Kř…
5km
více »
Čeňkova pila
Osada
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při pl…
5km
více »
Modrava
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka.
Původně dřevařsk…
5.7km
více »
Filipova Huť
Osada
Filipova Huť by se dala spíše přirovnat k seskupení jednotlivých samot. Vznikala jako osada při sklářské huti na duté sklo v r. 1785. Název je odvozen od majitele panství Filipa Kinského. V 19. století huť zanik…
6.4km
více »
Prášily
Vesnice
Osada vznikla koncem 18. století, kdy kolem skelné hutě, vystavěné Lorencem Gattermayerem v roce 1739, vyrostly první obytné domky. Panství v této oblastivlastnil mimo jiné i rod Lobkoviců, který zavedl v obci výr…
7.1km
více »