Víkendový zájezd do Paříže - R E T R O!
V r. 1991 jsem uviděla vyvěšenou nabídku víkendového zájezdu z Rumburku na 3 dny do Paříže. Bylo to v červnu a tak mě to zlákalo, neboť začátkem roku zemřel manžel a s dcerkou, které bylo v té době 14 let, jsem si říkala, že bychom přišly na jiné myšlenky a viděly také kus jiného světa. Určitě jí tím také udělám radost…
A tak jsem nás přihlásila…
Odjezd byl stanoven na pátek s příslušným stravovacím a finančním vybavením. Noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsme strávili všichni jízdou v autobuse.
První naší zastávkou bylo město Norimberk, který je pro milovníky historie pravým rájem. Ovšem čas byl omezený, tak jsme ho takřka „prolétli“, ale i přesto jsme z něj viděli dost, aby to v nás zanechalo krásnou vzpomínku.
Náš průvodce, který se vyznačoval vyšší postavou s bílou čepičkou na hlavě, abychom ho měli stále „v merku“, nás zavedl do ulice, kde byl jeden obchod vedle druhého s markýzami nad výlohou a před nimi hrál historický dudáček ve skotském kroji. Před sebou na zemi měl kazetu na případný bakšiš…Chvíli jsme postáli a poslouchali pro nás tuto neobvyklou hudbu. Bylo to hezké. Dál jsme pokračovali k domu z červeného pískovce (Nassauer Haus), jenž byl nejstarším zachovalým šlechtickým palácem, původně postaveném jako obranná a zároveň i obytná věž. Dnešní podobu má z let 1422 – 1433 a nalézá se v ní muzeum historie Norimberku.
Pokračovali jsme ke kostelu Panny Marie s orlojem (Männleinlaufen), který byl umístěný v arkýři ve štítu kostela. Byla to zajímavá a moc hezká podívaná. Kostel se nachází na náměstí Hauptmarkt. Založen byl v r. 1355 římským císařem a českým králem Karlem IV. Měly zde být původně uloženy říšské korunovační klenoty, které ale byly nakonec uloženy na hradě Karlštejn. Až teprve v r. 1424 za Zikmundovy vlády klenoty byly uloženy v Norimberku v kostele Sv. Ducha. Později zase jinde…
Orloj v kostele Panny Marie nechali na památku Karla IV. vyrobit v 16. století měšťané. Byla to upomínka na Zlatou bulu Karla IV. z r. 1356, kdy se mezi jiným také určovalo to, že každý nově zvolený římský král, musí svolat říšský sněm do Norimberku. Orloj vyhotovil v r. 1509 hodinář Jörg Heuss a figury na něm Sebastian Lindenast st.
Dále jsme pokračovali k rodnému domu významného umělce Albrechta Dürrera, jenž je významnou památkou Starého města.%