Loading...

Výlet v Českém středohoří: Oparno – Lovoš – Malé Žernoseky – Opárenské údolí

Cestopisy

Když už jsme byli v Oparně a máme rádi vyhlídky, tak jsme samozřejmě museli vyrazit i na Lovoš (570 m.n.m.). Ten je spolu s Milešovkou (837 m.n.m.) dominantou této části Českého středohoří. Milešovka je samozřejmě nejvyšší vrchol, ale i téměř pravidelný kužel Lovoše je všude vidět. Při pohledu od jihu je vpravo vidět ještě jeden nižší kopec, zvaný Malý Lovoš nebo též Kybička (489 m.n.m.)
Ze vsi od Černodolského mlýna jsme vyrazili po modré a současně po NS Lovoš okolo pozdně barokní kaple z 2. pol. 18. století, už tady cesta stoupala. Za vsí cesta odbočovala vlevo a nás čekaly skoro 3 km už jen stoupání, naštěstí v lese. Cesta je poměrně pohodlná, někdy trochu kamenitá, chvilkami skoro po rovině, někdy je výstup prudší. Podle mapy jsem to čekala výrazně namáhavější. Již cestou se otevírají hezké výhledy. Při čtení informačních tabulí NS se nechá hezky odpočinout.
Na vrcholu je nádherně. Je tu turistická chata, samozřejmě dnes zavřená – viz https://www.chata-lovos.cz/. Vzhledem k tomu, že na mapě o občerstvení není nic psáno, tak nás to ani nezklamalo. Nepočítali jsme s tím. Chata s rozhlednou byla slavnostně otevřena již 19. června 1892 a byla postupně rozšiřována. Jenže r. 1918 chatu vandalové zapálili. Rozhlednu se tehdy podařilo zachránit. Další chatu zde nechal postavit kníže Johann Schwarzenberg r. 1924. Během války si z ní Němci udělali pozorovatelnu. Pak chátrala, rozhledna byla postupně rozebrána. Od r. 1977 (1978) objekt vlastnila TJ Secheza a začala s rekonstrukcí. Od r. 1981 opět částečně sloužila turistům. Od r. 1990 patří KČT v Lovosicích. Využívá se pro turistické a rekreační účely, ale také jako telekomunikační objekt.
Rozhledna bohužel obnovena nebyla nikdy – zbylo z ní jen nepřístupné torzo. Naštěstí to zase tolik nevadí. Z vyhlídkové plošiny je dobře vidět do všech stran – vidíme Lovosice, okolní vrcholy Českého středohoří jako jsou Milešovka, Kletečná atd., Hazmburk, Říp, Krušné hory a za dobré viditelnosti Lužické, Jizerské hory a Krkonoše. Na jihu lze spatřit i Šumavu.
Na vrchol jsme došli po modré, zpátky jsme chtěli jít po NS – cesty se kdesi rozdělily. Jenže NS je asi málo využívaná, tedy málo prošlapaná a asi ani moc dobře značená, proto jsme neexperimentovali a šli raději zpátky po modré. Abychom měli změnu, mohli jsme na rozcestí Lovoš – pod vrcholem odbočit po zelené, která vede do Lovosic, a doufat, že ji ve vhodnou dobu opustíme a přejdeme na modrou. Raději jsme však neriskovali. Do Lovosic se nám nechtělo. Tam budeme o pár dnů později. Pokračovali jsme tedy po modré až na rozcestí se žlutou (Lovoš – rozcestí). Po ní jsme chtěli dojít do Opárenského údolí. Když žlutá zatáčela vlevo, narazili jsme na šipku místního značení, která nám ukazovala, že neznačenou cestou vpravo dojdeme do Malých Žernosek. Proč tam nezajít a obec si v klidu neprohlédnout? V sobotu se tam chystáme, chceme se zúčastnit akce Putování za víny, jenže to tam asi bude rušno.
Obec byla svým vinařstvím známa již ve 12. století. S tím souvisí i její založení. Kolem roku 1140 sem pozval král Vladislav II mnichy z kláštera Steinfeld na Rýně, aby se zde usadili a zavedli vinařství. Za cisterciáků z kláštera Mariazell v Altzellu u Míšně, kteří obec získali r. 1251, dosáhl rozvoj vinařství vysoké úrovně. Z té doby jsou dochované rozsáhlé sklepní prostory. Zdejší vinice i dnes jsou odborníky považovány za nejvhodnější polohy k pěstování vína v Čechách. Kromě vinařství se místní živili i výrobou mlýnských kamenů, tzv. "žernovů" – nad západním břehem Labe se k tomu účelu těžil kámen v několika kamenolomech.
Do obce jdeme po sluníčku, před sebou v dálce vidíme Říp, za námi je Lovoš. Když jsme hned na okraji obce našli směrovku na Žernoseckou rychtu, zajásali jsme. Nějak nám cestou vytrávilo, moc jídla jsme si nevzali. Vzápětí jsme však zjistili, že otevírají až v 15 hodin, ale že tam stejně nevaří. Naštěstí o kousek dál v Ústecké ulici byl obchod, dokonce dva. Aspoň něco. U Vietnamců bylo dokonce i menší venkovní posezení, kde jsme si v klidu mohli zakoupenou svačinku sníst a vypít.
Vracíme se kousek zpátky, abychom se Opárenským údolím vrátili k autu. Míjíme dětské hřiště, jehož součástí je dřevěná rozhledna. Samozřejmě zavřená. Přesto se nám podařilo na obecním úřadě sehnat klíče. Sám předseda šel s námi, protože není veřejně přístupná. Bývala to sušárna hadic. Když se hasičský sbor rozpadl, upravili ji na rozhlednu a připevnili na ně hodiny, jediné v obci, protože kostel tu nemají. Výhled byl zajímavý, hlavně na Malé Žernoseky, ale je vidět i Lovoš a Říp. Ota je nadšený.
Hezky upraveným údolím podél Milešovského potoka se vravíme k Černodolskému mlýnu. Kromě tabulí naučné stezky Lovoš míjíme i tabule dětské naučné stezky Skřítka Portáše. Na trase jsou lavičky, u jednoho hřiště prý má být i občerstvení, dnes samozřejmě opět zavřené.
Císařský mlýn nás trochu zklamal. Vypadá jako každé jiné soukromé stavení, ani cedulka o bývalém mlýně tu není. Jen tady stojí Morový kámen – na památku zemřelých na mor r. 1680. Někde zde mají být uložený jejich ostatky. Míjíme dokonce i kemp Jordán, kde píšou, že občerstvení je otevřené od 12,30 do 13,30 hodin. To by mne zajímalo, kdo to v tu dobu využije. Nepotkáváme nikoho. Jsou tam otevřené slunečníky, ale spíš to vypadá, že se teprve chystají na zahájení letní sezóny.
Nakonec jsme si udělali příjemný přibližně 11 km dlouhý výlet s převýšením 430 metrů. Zpáteční cesta byla však téměř po rovině, takže to byla docela pohodička. A hlavně téměř bez lidí. I na vrcholu Lovoše jsme se kochali sami.
Poslední aktualizace: 1.11.2019
Výlet v Českém středohoří: Oparno – Lovoš – Malé Žernoseky – Opárenské údolí na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Výlet v Českém středohoří: Oparno – Lovoš – Malé Žernoseky – Opárenské údolí

Pár obrázků z Lovoše a z Kibičky (Malého Lovoše)
Pár obrázků z Lovoše a z Kibičky (Malého Lovoše)
Fotogalerie
Po Řípu je snad tento znělcový vrchol s čedičovou patou, jehož pojmenování…
0.2km
více »
Lovoš
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lovoš
Přírodní památka
Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš…
0.2km
více »
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Tipy na výlet
Kopec Lovoš se tyčí do výšky 569 metrů, nalezneme ho severozápadn…
0.2km
více »
Po stopách praotce Čecha
Po stopách praotce Čecha
Tipy na výlet
Vyhrajte keramickou pečeť praotce Čecha a zařaďte se do soutěže o…
0.2km
více »
Výstup na Lovoš.
Výstup na Lovoš.
Hora
Hora Lovoš, která je vysoká 570 metrů, je jednou z dominant České…
0.3km
více »
Lovoš
Lovoš
Tipy na výlet
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika…
0.3km
více »
Panenské kameny
Panenské kameny
Skalní útvar
Panenské kameny je název tří trachytových věží na vrcholku Malého Lovoše. Vede k nim Naučná stezka Lovoš. Je odtud omezený výhled…
0.3km
více »
České středohoří - nejkrásnější vyhlídky.
České středohoří - nejkrásnější vyhlídky.
Pohoří
Toto třídenní putování bylo v další krásné části Čech - v Českém …
0.3km
více »
Kybička
Kybička
Vrchol
Dominantou jižního okraje Českého středohoří je dvouvrcholový Lovoš.…
0.4km
více »
Lovoš
Lovoš
Hora
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice…
0.5km
více »
Novoroční výšlap na Lovoš.
Novoroční výšlap na Lovoš.
Cestopisy
Tak nám opět nastal nový rok, tentokrát s letopočtem…
0.5km
více »
Památný kříž na Lovoši
Památný kříž na Lovoši
Kříž
Památný kříž se nachází na vrcholu Lovoše (569,7 m n m.) Kříž je zdobně kovaný a má na soklu nápis Anna Starey 1894, tento kříž byl…
0.5km
více »
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Cestopisy
Přes tři vrchy Českým Středohořím Je první březnová sobota. Náš All Starc…
0.7km
více »
Císařské schody
Císařské schody
Kopec
Císařské schody, jsou někdy také uváděné jako Psí schody. Jde o část žlutě značené turistické cesty, která vede z Opárenského údolí…
1.1km
více »
ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)
ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)
Trasa
Autem dojedeme do Opárna, zkusíme zaparkovat u pensionu Oráč. Pokud se to…
1.1km
více »
Zimní Opárenské údolí- díl 2.
Zimní Opárenské údolí- díl 2.
Cestopisy
Tak jsem se dostal k tomu, abych si udělal opět procházku Opárenským…
1.3km
více »
Víkend v Českém středohoří 1. díl
Víkend v Českém středohoří 1. díl
Cestopisy
Tak rok se sešel s rokem a já jedu s dcerami do oblíbeného Sředohoří .…
1.3km
více »
Ústecký kraj - krásná příroda, zajímavá města, zříceniny, rozhledny pivovary a další zajímavosti – 6. část (České středohoří II.)
Ústecký kraj - krásná příroda, zajímavá města, zříceniny, rozhledny pivovary a další zajímavosti – 6. část (České středohoří II.)
Cestopisy
Pondělí 24. 6. 2019 Na spaní jsme včera nemohli zvolit lepší místo. Pod…
1.3km
více »
Oparno – zřícenina hradu, Opárenské údolí a jeho mlýny
Oparno – zřícenina hradu, Opárenské údolí a jeho mlýny
Tipy na výlet
Když jsme plánovala, co vše navštívit v Českém středohoří, zaujalo mne…
1.3km
více »
České Středohoří - zimní výlet
České Středohoří - zimní výlet
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do zastávky Opárno v Českém Středohoří. Já jedu z Kladna,…
1.4km
více »
zavřít reklamu