Oparno – zřícenina hradu, Opárenské údolí a jeho mlýny
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Když jsme plánovala, co vše navštívit v Českém středohoří, zaujalo mne Oparno, také proto, že do tamějšího mlýna kdysi kamarádka jezdila na dovolenou a moc si tuto oblast pochvalovala. Nakonec jsme v jeho blízkosti pobyli několik dnů. V blízkosti je řada zajímavostí a hlavně je dlouhodobá výluka, takže na vlakové zastávce jsme krásně mohli zaparkovat a v klidu tam spát.
Za čím jedeme?
Oparno, dříve Opárno, ale také Opáren byla vesnice, která již r. 1270 byla uváděna jako pustá. Snad stávala v místě dnešní vesnice, tj. asi 5 km na severozápad od Lovosic.
Dnešní ves vznikla ve 14. století jako podhradí hradu Opárno. Pěstovaly se zde jedlé kaštany, vinná réva, na Milešovském potoce stálo šest mlýnů. Od roku 1802 je historie Oparna spojená s Vchynicemi. R. 1802 zakoupil Oparno a 6 km vzdálené Vchynice kníže Josef Schwarzenberg a vlastnil tyto vsi až do roku 1920.
Nejvýznamnější v této oblasti byl hrad, který byl na kopci nad obcí založen před r. 1344. Postavili si ho páni z Vchynic (později Kinští) jako své sídlo. Vlastnili ho až do r. 1472. Pak byl hrad i se statkem rozdělen na několik dílů – pravděpodobně dědiců. To nikomu nevyhovovalo a tak ho na poč. 16. století opustili. R. 1532 je již zmiňován již pustý.
V 19. století byla v prostorách hradu postavena dřevěná restaurace, která fungovala ještě na poč. 20. století.
Jádro hradu s přibližnými rozměry 40 × 20 m je ukázkou hradu s plášťovou zdí. Zevnitř byly k této zdi přistavěny palácové budovy. Na východní straně jsou ještě jejich zbytky patrné, vč. částečně zasypaného klenutého suterénu. Na jihozápadě se dochovaly příkopy vysekané ve skále. Ze zříceniny se otevírají pěkné výhledy do údolí a na okolní vrcholky. Ze silnice blízko vlakové zastávky tam vede zelená turistická trasa, nahoře jste do 10 minut.
Po zhruba dalším 0,5 km dojdete po zelené k Oparenskému mlýnu, jednomu z nejzachovalejších zdejších mlýnů. Celý areál vč. přilehlých stavení (dům správce, hrázděné stavení, mlýnice a stodola) je pěkně zrekonstruovaný. Dle asi starých informací slouží také jako turistická základna. V červnu 2019 byla však nepřístupný, i když obydlený. Na vratech byla cedule, že zde od r. 2017 do r. 2020 probíhá projekt AD FONTES. Jen jaksi zapomněli napsat, čeho se tento projekt týká a co bude, až skončí. Snad zase bude zpřístupněn turistům.
K výchozímu bodu, resp. k Černodolskému mlýnu se nechá projít po modré. Je to příjemná procházka podle Milešovského potoka. U tohoto mlýna to skutečně žije. Svému účelu sloužil až do 2. pol. 19. století. Koncem 19. století byl upraven na výletní hostinec s tanečním parketem a ubytovacím zařízením. Po válce patřil JZD Velemín a až do poč. 80. let zde provoz zajišťovala Jednota. Nedělní odpoledne s tancem byly vyhlášené. Pak si ho koupil nový majitel a chtěl si ho upravit na rekreační chalupu. K tomu však nedošlo a po r. 1995 ho pronajali. Jenže se o něj stále nikdo nestaral, mlýn chátral, až nakonec vyhořel. Tuto ruinu si r. 2008 koupil současný majitel. Celý objekt zrekonstruoval, má zde penzion s restaurací a s velkým venkovním posezením s vlastním výčepem, kde mimo jiné čepují Černodolskou desítku, kterou pro ně vaří v litoměřickém pivovaře Labuť. Venkovní posezení zpříjemňují rybníčky s lekníny i upravený potůček, kde jsou nejen rybky, ale i žáby a vodní želvy. Pro děti je v těsném sousedství dětské hřiště s množstvím prolézaček, houpaček a dalších dětských atrakcí. Dostanete se sem autem autobusem, snad možná časem i vlakem, na kole i pěšky.
Tady je i rozcestí turistických tras. Modrá turistická značka odbočuje na Lovoš (4 km), od mlýna Opárenským údolím podle Milešovského potoka pokračuje zelená turistická značka okolo Císařského mlýna až do Malých Žernosek (3,5 km). Touto částí údolí prochází i 8 km dlouhá NS Lovoš se 12 zastaveními, která končí u turistické chaty na Lovoši.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K ubytování, ale i na příležitostné občerstvení mohu doporučit Černodolský mlýn. Je v krásném tichém prostředí. Ani večerní žabí koncert se tak často neslyší. Je to rachot, ale netrvá dlouho. U potoka, kousek od Císařského mlýna je kemp Jordán, kde bude ubytování pravděpodobně levnější.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tady je krásně snad všude, vždyť jsme v Českém středohoří. Nevím, jak to tady vypadá o víkendech a v létě. My jsme tu byli v červnu a ještě uprostřed týdne a pár lidí jsme potkali vždy snad jen v zahradní restauraci.
Ostatní informace
Bližší výlety jsem popsala viz výše v povídání u Černodolského mlýna.
Z Oparna ještě mohou zdatní turisté dojít i na Milešovku. Je to 20 km s velice pěkným stoupáním. My jsme raději kousek popojeli autem.
Z Oparna ještě mohou zdatní turisté dojít i na Milešovku. Je to 20 km s velice pěkným stoupáním. My jsme raději kousek popojeli autem.
Nedaleko odtud je česká vinařská oblast Malé a Velké Žernoseky (pěší a cyklisté mohou pro cestu přes Labe použít přívoz), Litoměřice. Labe tady protéká Bránou Čech (Porta Bohemica), proto také z Litochovic nad Labem do Malých Žernosek vede naučná stezka Brána Čech. Vedou tady i cyklostezky. A to je jen část z nabídky v této oblasti.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.539, 14.009)
Poslední aktualizace: 9.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Velemín
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Oparno – zřícenina hradu, Opárenské údolí a jeho mlýny
Víkend v Českém středohoří 1. díl
Cestopisy
Tak rok se sešel s rokem a já jedu s dcerami do oblíbeného Sředohoří . Využili jsme prodlouženého víkendu a státního svátku 28. října, k výletu do Českého středohoří. Cílem našeho výletu je setkání s kamarádama a …
0.1km
více »
Ústecký kraj - krásná příroda, zajímavá města, zříceniny, rozhledny pivovary a další zajímavosti – 6. část (České středohoří II.)
Cestopisy
Pondělí 24. 6. 2019
Na spaní jsme včera nemohli zvolit lepší místo. Pod Malečovskou rozhlednou je to skvělý. Ráno jsme si mohli vybrat, u kterého stolku budeme chystat snídani a současně se kochat krásnými výhledy…
0.1km
více »
Zřícenina hradu Opárno
Tipy na výlet
České Středohoří je kraj známý svými vrcholy sopečného původu, kterým dominuje hora Milešovka. Co už tak známo není, je skutečnost, že se v tomto kraji nachází relativně velké množství zřícenin hradů, které byly p…
0.2km
více »
České Středohoří - zimní výlet
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do zastávky Opárno v Českém Středohoří. Já jedu z Kladna, Milan z Prahy a Vítek přišel pěšky. Jedeme na poslední letošní výlet do Českého Středohoří.
Tento překrásný kout naší země jsem poprvé nav…
0.3km
více »
Zřícenina hradu Oparno
Zřícenina
Na z pararul a rul složeném kopečku, dříve zvaném jako Schlossberg, na sever od stejnojmenné vsi nad údolím Milešovského potoka se nachází zříceniny středověkého hradu v podobě jakési podkovy, u jehož zrodu měl st…
0.3km
více »
Oparno
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Oparno stojí na Ostrohu nad stejnojmennou vsí na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Oparno bylo ukázkou hradu s plášťovou zdí, která se dochovala i s pozůstatky…
0.3km
více »
Oparno
Hrad
Historie hradu, založeného před rokem 1344 pány z Vchynic a opuštěného před rokem 1530, nebyla nikterak pohnutá. Však také nevelký hrad na táhlé ostrožně nad romantickým oparenským údolím…
0.3km
více »
Zřícenina hradu Oparno
Zřícenina
Obec Oparno je místní částí obce Velemín v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. My jsme ji navštívili a zaparkovali na malé návsi. Vydali jsme se pěšky doprava do kopce po vedlejší silnici, ze které jsme po 100 met…
0.3km
více »
Opárenské údolí
Tipy na výlet
Tento článek, s černobílými fotografiemi v příloze, se pokusí dosvědčit, že na lovosicku máme údolí, kterému to sluší i v…
0.4km
více »
Oparenské údolí, morový kámen a Keltové
Údolí
Nedaleko obce Oparno, která je místní částí obce Velemím v okrese Litoměřice se nachází Oparenské údolí. Pod vrchem Lovoš, mezi obcemi Malé Žernoseky a Velemín je tady ukryto romantické údolíčko. My jsme zaparkova…
0.4km
více »
Víkend v Českém středohoří 2. díl
Cestopisy
Den druhý, pondělí - po probuzení a částečné očistě jdeme v 9 hod. na snídani. Protože sraz s kamarády máme až 10.30, nikam při snídani nespěcháme. Asi po hodině jídla a pití si jdeme zabalit na pokoj a po domluv…
0.4km
více »
ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)
Trasa
Autem dojedeme do Opárna, zkusíme zaparkovat u pensionu Oráč. Pokud se to nedaří, zaparkujeme níže na návsi. Nejedeme-li autem, do Opárna dojedeme vlakem. V penzionu Oráč se dobře občerstvíme, čeká nás první výstu…
0.4km
více »
Zimní Opárenské údolí- díl 1.
Cestopisy
K myšlence a tedy i uskutečnění procházky Opárenským údolím v zimním období mě dovedla návštěva mého kolegy včelaře ve vsi Opárno. Ze vsi Hrušovka jsem vyrazil směrem na Chotiměř a odtud rovnou do Opárenského Údol…
0.5km
více »
ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)
Tipy na výlet
Autem dojedeme do Opárna, zkusíme zaparkovat u pensionu Oráč. Pokud se to nedaří, zaparkujeme níže na návsi. Nejedeme-li autem, do Opárna dojedeme vlakem. V penzionu Oráč se dobře občerstvíme, čeká nás první výstu…
0.8km
více »
Císařské schody
Kopec
Císařské schody, jsou někdy také uváděné jako Psí schody. Jde o část žlutě značené turistické cesty, která vede z Opárenského údolí na Lovoš. Cesta byla asi v minulosti hojně používána a tak pro snadnější výstup příkrým svahem zde byly místy udělány kamenné schody.
0.8km
více »
Křížový kámen v Opárenském údolí.
Drobné památky
Pod rekreačním střediskem Jordán /bývalý Císařský mlýn/ stojí u cesty křížový kámen. Kamenná deska s křížem a nápisem DENEN A 1680 IN DER PEST GESTORBENEN UND HIER GEGRABENEN MÖCHTE GOTT GNADIG SEIN AMEN. RENOVERT 1830 je památkou na oběti moru v roce 1680. Křížový kámen byl nově zrestaurován a instalován v roce 2011 poblíž předpokládaného hromadného hrobu obětí moru.
1km
více »
Ráno na Dobraji i v jiných koutech Českého středohoří.
Cestopisy
Konečně nastal den, který byl ideální na pozorování východu slunce. Žádná oblačnost, jednoduše lepší už to ani nemohlo být. Východ slunce jsem se už předchozí den rozhodl sledovat z vrchu Dobrá, námi domácími zva…
1.1km
více »
Novoroční výšlap na Lovoš.
Cestopisy
Tak nám opět nastal nový rok, tentokrát s letopočtem 2015, to už jste ale asi postřehli. Loni jsem na Nový rok vyrazil na Milešovku, tento rok jsem se rozhodl…
1.1km
více »
České středohoří - nejkrásnější vyhlídky.
Pohoří
Toto třídenní putování bylo v další krásné části Čech - v Českém středohoří. Je to oblast, ve které v dávných dobách probíhala vulkanická činnost a zůstalo zde spoustu kopců, ze kterých je…
1.1km
více »
Zimní Opárenské údolí- díl 2.
Cestopisy
Tak jsem se dostal k tomu, abych si udělal opět procházku Opárenským údolím v zimním období. I když tentokrát by se to dalo nazvat menším výletem. Cestu jsem opět začal ve vsi Hrušovka. Ráno tu bylo jak malované. …
1.2km
více »
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Cestopisy
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Je první březnová sobota. Náš All Starc Team v síle šesti ke všemu odhodlaných mužů vystupuje z autobusu na rozcestí pod Oparnem. Oparno je vesnice asi šest kilometrů severozápad…
1.2km
více »
Oparenské údolí
Údolí, dolina
Malebné Oparenské údolí je dlouhé cca 6 km a táhne se od Velemína k Malým Žernosekám. Pravděpodobně už staří Keltové a později Slované zde těžili křemenný porfyr na výrobu mlýnských kamenů, tzv. žernovů. Nad údolí…
1.3km
více »
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Tipy na výlet
Kopec Lovoš se tyčí do výšky 569 metrů, nalezneme ho severozápadně od Lovosic. Po vystoupání na vrchol se nám naskytne překrásný výhled na Labskou nížinu a České středohoří. Posedět po…
1.3km
více »
Památný kříž na Lovoši
Kříž
Památný kříž se nachází na vrcholu Lovoše (569,7 m n m.) Kříž je zdobně kovaný a má na soklu nápis Anna Starey 1894, tento kříž byl restaurovaný v roce 1994 a vandalsky poničen a znovu opraven v roce 1997. Tento památný kříž nechala postavit roku 1894 Anna Starey z Malých Žernosek za záchranu svých dětí při veliké bouři. Na vrchol Lovoše se dostanete ze tří stran, po modré TZ…
1.3km
více »
Lovoš
Tipy na výlet
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika turistických tras na vrchol. Po žlutě značené turistické trase se vydáme z Opárenského údolí, nebo z druhé strany z vesnice Bílinka. Po modře značen…
1.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lovoš
Přírodní památka
Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými …
1.5km
více »
Lovoš
Hora
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice. Masiv hory vystupuje osamoceně z okolní zvlněné krajiny. Na sever od kopce se táhne Opárenské údolí, na východě teče řeka Labe. Na jihu j…
1.7km
více »
Objevování tajemství záhadné Srny.
Cestopisy
Sobota jako vymalovaná mistrem podzimem, tak to vypadalo dne 8.11.2014 u nás v Českém středohoří, proto už od rána jsem zvažoval, kam uskutečnit další podzimní procházku- nevyužít tento krásný den, to bych si vyčí…
2.1km
více »
Za skalními vyhlídkami nad řekou Labe
Cestopisy
Neboli také putování nad Porta Bohemicou.
Nastal opět den, kdy se sluníčko rozhodlo před nástupem zimy ukázat své hřejivé paprsky. Po předchozích sychravých dnech jsem tedy tento den nemínil promarnit nějakým pos…
2.2km
více »