100 let Bauhausu v Braniborsku 2019
Lokality Bauhausu a akce v jubilejním roce mezi Dessau a Berlínem
Jubilejní rok 2019 slaví i Braniborsko, region okolo Berlína! Ačkoli nás u tohoto vlivného slohového hnutí, které od počátku 20. století trvale poznamenalo architekturu, umění a design, jako první napadne Výmar a Dessau, pozoruhodná svědectví architektury a umění, ovlivněná Bauhausem, nalezneme i v Braniborsku. Jako příklady lze uvést Einsteinovu věž v Postupimi a bývalou Spolkovou školu Všeobecného německého svazu odborů (ADGB) v Bernau.
Spolková škola v Bernau, součást světového kulturního dědictví UNESCO
V roce 2017 byla bývalá Spolková škola Všeobecného německého svazu odborů (ADGB) v Bernau zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Komplex památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví již od roku 1996, „Bauhaus a jeho historická místa ve Výmaru a Dessau“, tak byl rozšířen o další památku Bauhausu, Spolkovou školu v Bernau.
Spolková škola je po budově Bauhausu v Dessau z let 1925/26 (architekt Walter Gropius) druhá školní budova, která vznikla v působnosti Bauhausu. Stojí dodnes jako příklad členěného architektonického komplexu, jenž byl volně a citlivě zakomponován do krajinného prostoru ponechaného v přírodním stavu. Památku světového dědictví UNESCO v Bernau lze navštívit v rámci prohlídek s průvodcem.
Bauhaus pozdravuje: Továrna na klobouky od Ericha Mendelsohna v Luckenwalde
Kdo se zúčastní výletů pořádaných v rámci Fläming skaten, měl by si při příští návštěvě také prohlédnout slavnou továrnu na klobouky od Ericha Mendelsohna v Luckenwalde. Je pokládána za vynikající příklad expresionistické průmyslové architektury, ovlivněné raným Bauhausem. Mendelsohn, jenž sám pokládal továrnu na klobouky za jeden ze svých nejlepších projektů, se proslavil inovativním ztvárněním forem a moderními architektonickými postupy v železobetonové technice. Do roku 1923 vznikly v tomto areálu čtyři výrobní haly, jedna kotelna s turbínou a dva vzájemně související objekty bran. Patrně nejmarkantnější budovou byla hala barvírny, jejíž šachtovitě řešená střecha velmi připomíná klobouk. Po rozsáhlých restauračních pracích září stavba, dokončená roku 1923, od roku 2011 opět v původním lesku.
www.reiseland-brandenburg.de/poi/flaeming/industriekultur/mendelsohnhalle-luckenwalde
Další příklady v Postupimi a okolí
Einsteinova věž na Telegrafenbergu v zemském hlavním městě Postupimi představuje velice respektovanou první stavbu architekta Ericha Mendelsohna, pokládanou za obzvlášť vynikající svědectví expresionistické architektury. Prohlédnout si ji zvenčí je možné kdykoli.
Einsteinův dům v Caputhu, letní idylu geniálního fyzika, postavil roku 1929 jako dřevostavbu mladý architekt Konrad Wachsmann a ve své dřevěné konstrukci je inspirována stylem Bauhausu.
Při procházce vilovou kolonií Neubabelsberg je kromě toho možné obdivovat tři vily navržené Ludwigem Miesem van der Rohe: Urbigův dům na Virchowstraße, Moslerův dům na Karl-Marx-Straße a Riehlův dům na Spitzweggasse – vše architektova raná díla postavená mezi roky 1907 a 1924. Zajímavé detaily se o nich dozvíte při okružní procházce s průvodcem „Babelsberg – filmové hvězdy, vily, světové dějiny“ od května do října, vždy první a třetí neděli v měsíci od 11 hodin, začátek na nádraží S-Bahn Griebnitzsee.
Tipy na akce k 100. výročí Bauhausu
1. Formu pro všední den! Bauhaus a moderna v NDR - (od 7. dubna 2019, Eisenhüttenstadt)
Formy všedního dne - design předmětů denní potřeby a tiskařských produktů, architektura a urbanistika – měly za studené války velký ideologický a politický náboj. Ačkoli se Bauhaus ve východním Německu zprvu dočkal uznání, kolem roku 1950 se stával stále více terčem kritiky podle sovětského vzoru tradicionalisticky orientované kulturní politiky SED. Od šedesátých let následovaly první kulturně politické kroky k rehabilitaci Bauhausu v NDR, jež vyústily až do oficiálního přijetí do „národního kulturního dědictví“ a popularizace sérií poštovních známek v roce 1980.
Dokumentační centrum kultury všedního dne v Eisenhüttenstadtu může využít rozsáhlý vlastní fundus zhruba 170.000 sbírkových předmětů. Jsou vystaveny příklady průmyslových sériových výrobků jako předměty pro domácnost a nábytek, doklady grafického designu a fotografie produktů. Výstava se dále věnuje vývoji v architektuře, výstavbě měst, ztvárnění výstav a architektuře interiérů. www.alltagskultur-ddr.de/en/home
2. Neznámá moderna v dieselové elektrárně v Cottbusu (od října 2019)
Braniborské zemské muzeum moderního umění pořádá od října 2019 do února 2020 ve svém objektu dieselová elektrárna Cottbus tři časově souběžné vzájemně se doplňující výstavy. Jejich cílem je propojit specifické aspekty Nové věcnosti a Bauhausu jako proudy moderny, relevantní z hlediska dějin idejí a utopií. Pod (dosud předběžným) titulem „Město v obraze / Obraz města“ se návštěvníci dozvědí, jak se výtvarní umělci vyrovnali s velkoměstskými i maloměstskými motivy, zatímco na dvou dalších výstavách je čekají výsledky průkopnického hledání stop v architektuře, průmyslovém designu a řemeslech ve spolkové zemi Braniborsku. www.museum-dkw.de/index.htm