Braniborsko – cyklistický ráj před branami Berlína
Dlouhé vyjížďky podél toku Labe, Odry, Havoly nebo Sprévy, v náruči nedotčené přírody, nocleh v penzionu, kde jsou cyklisti vřele vítáni, a tu a tam pauza u některého z více než 3000 jezer. To je cykloturistika v Braniborsku, spolkové zemi obklopující hlavní německé město Berlín! Ani si s sebou nemusíte vozit vlastní kolo. Po celé zenmi je spousta míst, kde si ho můžete půjčit.
Okruh krajinou řeky Havoly – západně od Berlína
S celou rodinou se můžete vydat na okruh, jenž vás zavede do míst s bohatými tradicemi v kraji Havelland před branami metropole Berlína. Začínáme u nádraží v Nauenu. Po kvalitní cyklostezce se jede bez větších obtíží poklidným vyjížďkovým tempem. První zastávkou je Landgut Storber v obci Groß Behnitz, památkově chráněná bývalá usedlost rodiny Borsig z 19. století. Areál s fasádou z červených pálených cihel určitě stojí za vidění a zdejší restaurace je pro malou pauzu během výletu přímo ideálním místem. Když je hezky, dá se posedět na terase s výhledem na jezero Groß Behnitzer See. Po pár dalších kilometrech dojedete do Ribbecku. Toto jméno zná každý, kdo v Německu chodil do školy a četl báseň od Theodora Fontane „Panu Ribbeckovi z Ribbecku v kraji Havelland“ a musel se ji učit nazpaměť. Obcí vede značená turistická trasa k zámku a kostelu, před nímž stojí slavná hrušeň z této básně, a dále ke staré škole a farní zahradě. Při troše štěstí pak ve zdejší staré palírně potkáte i potomka pána z Ribbecku. Každopádně byste ale měli zajít do „Staré prádelny“ Altes Waschhaus a ochutnat vyhlášený hruškový dort.
Začátek trasy: Nauen, Dammstraße, 14641 Nauen
Plán trasy najdete zde.
Trasa slatinami Odry – východně od Berlína
Slatinnou oblast v povodí řeky Odry charakterizuje zejména jedna věc: její nekonečná šíře. Jedná se o krajinu, pro níž jsou typické poklidné louky, překrásné aleje – a především blízkost řeky. Tato vnitrozemská delta Odry by bývala nevznikla bez přičinění pruského krále Fridricha II. V polovině 18. století se „Starý Fritz“ postaral o umělé vysušení území, kde nebylo nic než močály. Z bažin se stala orná půda, což bylo předpokladem pro usídlení okolo 1500 přistěhovaleckých rodin. Každý dostal jeden akr půdy a v každé ze 43 vesnic kolonistů lidé postavili školu a kostel. Každý, kdo se vydá na „Královskou trasu“ slatinnou krajinou Odry, zavítá právě na tato historická místa, jejichž původní ráz se zachoval dodnes.
Okružní cyklotrasa vás provede krajem s nekonečným horizontem, jemuž dominuje pohled na tok Odry. Začít můžete třeba v Gusowě a odtud se vydat poznávat místa s bohatým kulturním dědictvím, jako je třeba Neuhardenberg se zámkem, parkem a starým kostelem nebo objevovat skryté klenoty, jako je Neulietztgöricke, nejstarší vesnice kolonistů v tomto kraji. Zastávku si udělejte v hostinci v Altlewinu nebo penzionu „Zum Alten Fritz“ a pak se dejte dále k celními mostu „Zollbrücke“. Odtud se pak napojíte na cyklostezku Odra-Nisa a přes Groß Neuendorf dojedete zpět do Gusowa.
Začátek trasy: Sandberg 1, 14306 Gusow
Plán trasy najdete zde.
Putování Lužickou jezerní krajinou – jižně od Berlína
Mezi Drážďanami a Berlínem vzniká úchvatný vodní svět s více než dvacítkou nových jezer. Napříč touto krajinou vede takzvaná Jezerní magistrála – cyklostezka Seenland-Route. Cyklisté se mohou vydat na 186 kilometrovou trasu, která zprostředkovává bezprostřední zážitek toho, jak vzniká největší člověkem vytvořená jezerní krajina Evropy. V oblasti, jejíž podobu kdysi formovala povrchová těžba hnědého uhlí, nyní díky zaplavování těžebních jam vzniká nový vodní ráj.
Jezerní magistrála vede od jezera Großräschener See na severu až k jezeru Bärwalder See na jihu Lužické jezerní krajiny, přičemž cestou projedete kolem 16 dalších jezer. Z bezprostřední blízkosti po cestě na vlastní oči uvidíte proměnu krajiny od naplňujících se jezer se strmými břehy, až po plně zaplavená jezera. Na některých místech je stále ještě patrný přechod od aktivní těžby k jezeru. Jinde zas byla jezera zaplavena už před desetiletími a na jejich březích si můžete dopřát odpočinek na plážích, vyzkoušet si vodní sporty, posedět v přístavu, nebo zajít třeba do amfiteátru.
Vyhlídková místa dávají cyklistům příležitost pohlédnout na proměny přírody z výšky. Cestou lze narazit také na památníky industriální kultury, jako jsou například jednotlivé zastávky na stezce ENERGIE-Route, dále na zahradní města, krajinářské umění nebo na zvyky a tradice Lužických Srbů.
Na míru cyklistům šité ubytování pod označením Bett+Bike poskytuje nocleh na jednu i více nocí hned u cyklostezky. Celá trasa je dobře značená a vede po převážně asfaltovaných cestách s minimem převýšení.
Začátek trasy: v Senftenbergu nebo Großräschenu
Plán trasy najdete zde.