Loading...
Pohoda na pláži, pokud možno s koktejlem v ruce, je snem každého, kdo se na letošní dovolenou chystá do prosluněných přímořských destinací. Jenže realita se často od ideálních scénářů liší. Na nepřipravené cestovatele čeká po příletu stres a možné zdravotní problémy, které plážovou idylku dokáží pořádně znepříjemnit. Na co si tedy u moře dát pozor a na co bychom neměli zapomenout ještě před příletem?
Balení vlastně začíná už výběrem zájezdu. Podle toho, kam se na dovolenou vydáte, bude vypadat vaše mořská výbava. Zvlášť pokud se chystáte do velmi frekventovaného letoviska, nemá smysl se táhnout s hromadou zbytečností. Spoustu z nich zvládnete nakoupit přímo na místě. Pamatujte, že zabalit kufr na cestu zpátky, bývá obtížnější než na cestu tam. Prázdnější kufr zvládne navíc pobrat více suvenýrů. Pokud se vydáte na lehko pouze s příručním zavazadlem, přesvědčte se, že jeho rozměry skutečně odpovídají povoleným standardům vaší letecké společnosti. I jeden centimetr navíc může být zrádný a způsobit, že si notně připlatíte. Volte také spíše zavazadlo z měkčích materiálů, které v nejhorším případě do prostoru nad vaší hlavou přimáčknete.
Vysoké teploty, intenzivní sluneční svit, chlor v bazénu a slaná voda. To vše jsou aspekty, které vás na vydařené přímořské dovolené neminou. Jestliže se na ně dostatečně nepřipravíte, pak může vaše tělo začít velmi rychle strádat. Základem vaší výbavy musí jednoznačně být opalovací přípravek s vysokým faktorem. Nedívejte se na nic pod SPF 50 a spíše volte i vyšší stupeň ochrany. Pro obličej zvolte produkty speciálně určené na tvář a pokud se chcete vyhnout problémům s pletí, myslete i na výživu. Ve vašem jídelníčku by neměl chybět dostatek vitamínu C, vitamínu E a betakarotenu. Ochrana proti UV záření existuje i pro vaše vlasy a vyplatí se do ní investovat. Nezapomeňte každý večer také vlasy pořádně umýt. Vyhnete se tak třepení konečků, které způsobuje sůl a chlor.
Ať už na vás v létě čeká Čechy velmi oblíbený Egypt, nebo třeba stále velmi populární a až překvapivě moderní Turecko, nejezděte nikam bez toho, abyste se seznámili se základními kulturními a administrativními aspekty dané země. Věděli jste například, že v Egyptě existují poměrně přísná pravidla týkající se vývozu zboží a materiálů ze země? Nejen, že se můžete dostat do problémů při nákupu většího množství alkoholu a tabáku, průšvih může nastat i v případě, že u vás egyptští celníci najdou mořské mušle. Před odletem si vždy najděte zevrubného průvodce zemí (ať už online nebo v knihkupectví) a nastudujte si místní kulturu. Zamezíte tím jak zbytečným faux pas, tak potenciálním legálním potížím.
Pro nás z krajin, kde většina lidí má možnost cákat se maximálně u nejbližšího rybníka nebo v aquaparku, je návštěva moře vždy nádherným zážitkem. Nenechte si ho proto zkazit nepříjemnostmi, kterým se lze snadno vyhnout. Důkladná příprava zajistí, že pro vás jedinou starostí na pláži bude výběr správného pití.