Loading...
Braniborsko skýtá mnoho možností kulturního vyžití nejen ve skvostných zámcích a klášterech, ale také v muzeích. Vedle klasických expozic jako je třeba ta v Zemském muzeu archeologie ve městě Brandenburg an der Havel nebo Muzeum pašijí v Neuzelle lákají k návštěvě také mnohá kuriózní, zato však zajímavá muzea.
Březen, za kamna vlezem…
Návštěva muzeí bývá aktivitou, kterou turisté zčásti volí i v momentě nepřízně počasí. I v Braniborsku se mají zvídaví návštěvníci kde ohřát a v městečku Velten navíc stylově. Již od roku 1905 se zde totiž nachází unikátní muzeum kachlových pecí a kamen, a to na místě, kde je dodnes vyrábí firma A. Schmidt, Lehmann & Co. Do Veltenu dojedete za necelou hodinku z hlavního města Berlína. Navštívit můžete jak muzeum s jedinečnými umělecky zdobenými pecemi a kamny, tak i samotnou fabriku, kde se dozvíte, jak taková pec vlastně vzniká. Teplo vám tu bude zaručeně.
Nadčasová keramika
Vedle muzea pecí a kamen se nachází i Hedwig Bollhagen Museum, které představuje produkci stejnojmenné braniborské výrobny keramiky. Ta sídlí v nedalekém Marwitzu, založena zde byla v roce 1934. Během následujících dekád zde vznikly stovky forem a dekorů, přičemž cílem nebyl jen hezký vzhled talířů či šálků, nýbrž vytvoření nadčasového designu. I po více než 80 letech se zde vyrábí designové nádobí za pomocí toho nejlepšího nástroje, jaký existuje: lidské ruky. Každý jednotlivý produkt musí až 60x projít šikovnými rukami zdejších zaměstnanců, než se vydá na cestu do domácností, kde následně ožívá rodinnými příběhy, vzpomínkami a zážitky. Návštěvníci si mohou doplňky do svých příborníků vybrat ve zdejší podnikové prodejně.
Muzeum doslova za každého počasí
Oblačnost, déšť, sněžení, slunečno – nezáleží na aktuálním počasí venku, v meteorologickém muzeu v Lindenbergu malým i velkým vše vysvětlí stálá expozice „Od počasí ke klimatu“. Hlavním tématem je zde stoletá historie zaznamenávání meteorologických dat a dozvíte se i zajímavosti o dosud méně známých měřících technikách. Už první generace meteorologů se zavíraly do laboratoří, byli mezi nimi však i mnozí horolezci či odvážní balónoví letci. Dozvíte se, jak se od svých počátků meteorologie postupně vyvinula v dnešní vědu. Krok za krokem je zde také představeno, jak z pozorování a měření jednotlivých meteorologických jevů vznikne předpověď počasí, která každého z nás zajímá asi nejvíce.
Hladké přistání na zelené louce
Pro fanoušky letectví má Braniborsko eso v rukávu. Na kraji malé obce Gollenberg v kraji zvaném Havelland (povodí řeky Havoly) trůní uprostřed zelené louky Iljušin IL 62. Jak se sem dostal a koho napadlo, že by měl stát zrovna tady? Odpověď je prostá. Kdysi zde německý průkopník letectví a konstruktér Otto Lilienthal podnikl své první pokusy o let. Od té doby se tu však dlouho nic zásadního nedělo, a tak si v roce 1989 tehdejší starostka obce řekla, že by bylo dobré konečně po tolika letech mít v Gollenbergu nějaký viditelný symbol letectví.
Po náročných přípravách a několika nezdařilých pokusech o přistání dosedl v říjnu roku 1989 na louku za vsí letoun Iljušin IL 62 vyřazený z flotily východoněmecké společnosti Interflug. Říkají mu Lady Agnes. Tak se totiž jmenovala žena slavného vzduchoplavce. Uvnitř je k vidění výstava k tématu rozvoje civilního letectví. Záběry toho, jak zde letadlo přistálo, jsou k vidění v Otto-Lilienthal-Museum v sousedním Stöllnu asi kilometr odtud. Zde stojí také Lilienthalův pomník.
Zemské archeologické muzeum
Pokud jste fanoušci té nejstarší historie a vykopávek, měli byste zavítat do Zemského archeologického muzea v Brandenburgu an der Havel. K vidění je na 10 tisíc exponátů skýtajících fascinující průřez kulturními dějinami Braniborska až 130 tisíc let zpátky. Na ploše asi 2000 metrů čtverečních jsou návštěvníci provázeni devíti tematickými místnostmi od doby kamenné, přes doby bronzovou a železnou, období stěhování národů a příchod Slovanů, napříč středověkem až po novověk. Mezi nejstarší nálezy, které archeologové odhalili zde v Braniborsku, patří vedle pěstních klínů a hrotů šípů také jedna z nejstarších textilií světa, tzv. síť z Friesacku, zlaté prsteny nebo dochovaná lebka po úspěšně provedené trepanaci (operace hlavy).
S tím, jak se lidstvo seznámilo s litím bronzu, začíná také období vzniku mocenských center. To dokládají nálezy z lokality Eiche nedaleko Postupimi jako například miniaturní vozík z bronzu a další pohřební rituály zámožných jedinců. Přímo skvostným nálezem je pak velký slovanský mincový poklad z přelomu 11. a 12. století odkrytý v braniborském Plänitzu, jenž je tvořen převážně saskými feniky. Zajímavé jsou také středověké nálezy předmětů, které do Braniborska doputovaly z dalekých cest.
Zpátky k letadlům
Vraťme se ale od vykopávek zpět k technickým vymoženostem moderního světa, a to konkrétně opět k letecké dopravě. Ve Finowfurtu má svůj domov jedno z největších soukromých leteckých muzeí na území bývalého východního Německa. Na ploše přes 23 ha zde návštěvníci mohou zblízka poznat originální stroje i letecké motory. Letectví má ve Finowfurtu svou tradici. Bývalo zde letiště Luftwaffe, po válce se zde usídlilo sovětské letectvo. I s touto ne zrovna slavnou historií se však muzeum snaží se ctí vyrovnat, a tak se v expozici promítají i nejrůznější lidské osudy z obou období.
Letecké muzeum v braniborském Finowfurtu je atraktivní nejen pro běžné návštěvníky nebo školní třídy, oblíbili si ho také mnozí filmoví producenti. Konají se zde také kulturní akce a hudební festivaly. Návštěvníci se tu také mohou svézt historickými automobily.
Kde se v Braniborsku vzal tabák
Tabák v Německu? Ano, je to tak. Jen půl hodinky autem z Berlína stojí v obci Vierraden u města Schwedt muzeum tabáku. Není tu ale náhodou. Na tomto místě se opravdu nacházela sušírna tabáku. Budova je dnes památkově chráněna. V muzeu se dozvíte vše o tradici i podmínkách pěstování tabáku v kraji Oder-Randow, obchodě s tabákem a jeho zpracování. K vidění jsou také kuriozity jako tabákové dýmky prominentů. Pamatováno je však i na prevenci: „Nekuřáci chutnají lépe,“ píše se tu. Ve venkovní části expozice jsou k vidění zemědělské a zpracovatelské stroje i několik tabákových záhonů. Návštěvníci se tu mohou rovněž usadit v kavárně, nebo si zakoupit nějaký ten tabákový suvenýr v muzejní prodejně.
Muzea v Braniborsku
Muzeum keramiky Hedwig Bollhagen: otevřeno út-pá 11-17 hod., so, ne 13-17 hod. Více na http://hedwig-bollhagen.com
Meteorologické muzeum Lindenberg: otevřeno do konce března po-čt 10-16 hod., poté ne-čt 10-16 hod. Více na www.wettermuseum.de
Muzeum Otto Lilienthal ve Stöllnu: otevřeno od března so, ne 11-16 hod. Více na www.otto-lilienthal.de