Hanzovní dny v Lübecku – historie i současnost na jednom místě
Lübeck – středověký tahoun obchodu, přístavní město a líheň intelektuálů – otevírá brány svého města návštěvníkům nejen během hanzovních dnů. Pohostinnost čeká návštěvníky i o pár kilometrů dál v Travemünde na pobřeží Baltského moře.
Panorama radnice; Foto: LTM - Uwe Freitag
Návrat k tradicím
Po obnovení středověkého spolku obchodních měst na pobřeží Severního a Baltského moře v roce 1980 se ve členských městech každoročně konají hanzovní dny. Společným úkolem těchto měst je pečovat o ducha hanzovních tradic v rámci tohoto kulturního společenství. Hostitelem letošního 34. ročníku hanzovních dnů je právě město Lübeck. „Hanzovní den nabízí jedinečnou možnost prezentovat nejen tradice, kulturu a historii, ale především i současnost Lübecku. Městu to přinese jak kulturní, tak hospodářský impuls," tvrdí starosta města Bernd Saxe. Letos je očekáváno přes 750 000 návštěvníků.
Hanzovní dny v Lübecku; Foto: LTM
Hanzovní dny – přehlídka tradic hanzovních měst
Co vlastně může člověk od návštěvy hanzovních dnů očekávat? V den zahájení, tedy 22. května, se uskuteční pochod delegací všech hanzovních měst. To je spojeno s přehlídkou jejich nejrůznějších tradic, od záležitostí kulturního rázu až po prezentaci kulinářských specialit. To vše se odehrává v centru města v okolí Holštýnské brány – nejznámější památky města – a dalších památek Lübecku, města se statutem světového kulturního dědictví UNESCO. Až do 25. května, kdy hanzovní dny končí, budou moci návštěvníci kromě veřejných výstav a kulturních událostí navštívit i samotné obyvatele Lübecku.
Lübeck – pohostinný a přátelský
Hanzovní dny jsou rozhodně ideální příležitostí, jak poznat nejen samotný Lübeck, ale i jeho způsob života a pohostinnost zdejších obyvatel. V rámci akce pojmenované "Lübeck-Salon" mohou registrovaní návštěvníci zavítat přímo do domácností místních obyvatel, či mezi přátelské studenty do jejich spolků na kávu či čaj a pochoutky domácí výroby. V ulicích města pak bude možné narazit na mladé lidi v tričku s nápisem "Lübeck-Lotsen". Ti vás zajisté srdečně přivítají, poskytnou vám veškeré informace týkající se jak hanzovních dnů, tak i historie hanzy, hanzovního města Lübecku a ukážou vám významná místa i méně známá zákoutí.
Závan středověké atmosféry přístavního města
V Lübecku je toho k vidění opravdu hodně. Od známých scenérií v okolí Holštýnské brány, přes nejrůznější středověká opevnění až po křivolaké uličky s domy obchodníků z dob středověku – období, kdy byl Lübeck centrem evropského obchodu a stál v čele celého spolku hanzovních měst. Jelikož se jedná o přístavní město, potkáte zde spoustu stánků a obchůdků s rybami a rybími specialitami. Vše je zaručeně čerstvé. O tom se konec konců můžete přesvědčit na vlastní oči v rybářském přístavu Travemünde – jediném přístupu Lübecku k moři – o několik kilometrů dál směrem k pobřeží, kde rybáři prodávají čerstvě ulovené ryby přímo ze svých loděk.
Lübecké domy; Foto: LTM - Reinhard Kruschel
Cihlová architektura; Foto: LTM - Reinhard Kruschel
Travemünde – výspa hanzovního města a drsné pláže
Dominantou pobřeží je téměř 115 metrů vysoký maják z červených cihel – Leuchtturm Travemünde, který je sice od 70. let v pomyslném důchodu, nicméně zcela zaslouženě, jelikož do té doby oznamoval námořníkům mířícím do Lübecku blízkost pevniny dlouhých 450 let. Jedná se zároveň o nejstarší maják v Německu. Dodnes dochovaná budova pochází z 16. století, zmínky o existenci naváděcího světla v této oblasti jsou ještě o pár staletí starší. Dnes se zde nachází muzeum námořnictví. Nezapomenutelné jsou však procházky po zdejších drsných plážích s typickými plážovými koši chránícími proti větrem zvířenému písku či prohlídka impozantní více než 100 let staré zaoceánské plachetnice Passat.
Travemünde; Foto: ostsee.de INFO GmbH
Výkladní skříň typicky severské architektury
Ale zpět do centra Lübecku. Zde vás uvítá již zmíněná mohutná Holštýnská brána s pověstnými věžemi z 15. století. Původně měla sloužit jak reprezentativním, tak obranným účelům. Další dominantou je sedm věží celkem pěti kostelů nacházejících se ve starém centru města. Většina z nich je více než 750 let stará a vyznačují se svým typickým vzhledem pro sever Německa – mají vysoké štíhlé věže z červených cihel. Pokud se odvážíte vystoupat na vrchol 50 metrů vysoké věže kostela St. Petri, naskytne se vám úchvatný výhled na celé město a při dobrém počasí budete moci spatřit i zčeřené vlny Baltského moře.
Holštýnská brána; Foto: Die LUEBECKER MUSEEN
Lübecký marcipán
Pokud jste už někdy slyšeli spojení "lübecký marcipán", pak jste slyšeli dobře. V Lübecku sídlí jeden z nejznámějších a nejlepších výrobců tradičního marcipánu – Niederegger. Zde v roce 1777 začala výroba marcipánu, jenž dobyl svět díky obchodním kontaktům města. Firma je dodnes rodinným podnikem potomků zakladatele Georga Niedereggera. Pokud se rozhodnete Lübeck navštívit, určitě by byla chyba na tuto jeho chloubu zapomenout. V Niederegger-Café přímo v srdci města vás provedou historií výroby marcipánu. Klíčový byl vliv orientu – díky mezinárodnímu obchodu se sem už před staletími začaly dovážet mandle, základní surovina pro výrobu těchto sladkostí.
Lübeck – líheň intelektuálů světového významu
Milovníky historie potěší rovněž četná muzea. Za zmínku stojí především muzea pojící se hned ke jménům zdejších nejznámějších rodáků: spisovatelům Thomase Manna a Güntera Grasse a bývalého spolkového kancléře Willyho Brandta. Pokud se člověk krátce zamyslí nad tím, co tato jména kromě místa narození spojuje, pak si řekne, že to snad ani není možné. Všichni tři zmínění pánové jsou totiž nositeli Nobelovy ceny. Na začátek roku 2015 je rovněž naplánované otevření zcela ojedinělého Evropského muzea hanzy.
Muzeum Güntra Grasse; Foto: Thorsten Wulff
Akce a tipy:
-
34. Internationaler Hansetag – mezinárodní den hanzy: 22.5. – 25.5.2014
Muzea v Lübecku:
- Buddenbrookhaus – dům, jímž se inspiroval Thomas Mann
- Museum Holstentor – výstava autentických modelů lodí, historie hanzovního města
- Günter Grass-Haus – věnováno literárním i výtvarným dílům Güntera Grasse
- Willy-Brandt-Haus – muzeum věnované životu bývalého německého kancléře a novodobým dějinám SRN, které zásadně ovlivnil
- Museumsquartier St. Annen – historie a umění města
- Museum für Natur und Umwelt – příroda a životní prostředí
- Museum Behnhaus Drägerhaus – výtvarné umění 18. a 19. století, klasická moderna
- Museumhafen – muzejní přístav
Muzeum v Holštýnské bráně; Foto: Die LUEBECKER MUSEEN
Travemünde:
Travemünde; Foto: LTM - K.E. Voegele
- Travemünde JAZZT – mezinárodní jazzový a swingový festival, kromě živých vystoupení je možné během festivalu ochutnat spoustu místních specialit: 6.6. – 9.6.2014
Travemünde JAZZT mit Ralph Schunk; Foto: LTM - K.E. Voegele
- Travemünder Woche - největší výstava lodí na světě spojená se závody v plachtění, ročně ji navštíví okolo milionu návštěvníků, letos se koná již 125. ročník: 18.7. – 27.7.2014
Festival Travemünder Woche; Foto: LTM - K.E. Voegele
- Travemünder Fischerfest – festival tradičního rybaření a rybích specialit: 29.8.-31.8.2014