Loading...
Havlíčkův Brod je přitažlivé, starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Své místo zaujímá již 750 let na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Původní osada při stříbrných dolech se stala městem s královskými právy a do konce druhého tisíciletí významným okresním městem.
Z bohaté historie zůstalo dochováno kolem stovky památek i přes to, že r. 1422 bylo město dobyto husity, roku 1618 císařskými vojsky a za 30 války několikrát vypleněno Švédy. Po roce 1310 bylo vybudováno opevnění, ze kterého se zachoval pás ve východní části s válcovou věží, v níž jsou soustředěny památky na tragicky zesnulého malíře Otakara Štáfla.
Střed Havlíčkova Brodu je od 80. let památkovou zónou. Městské hradby s baštami, historické centrum s barokním náměstím a renesančními štíty domů, středověká Štáflova chalupa, kostely, kašna s Tritonem, pověstmi opředený symbol zrady na radniční věži (kostra hlásného Hnáta) nebo jeden z nejstarších zvonů v českých zemích Vilém jsou jen náznakem bohatství, které zve návštěvníky města k prohlídce. V letech 2009 – 2011 bylo Havlíčkovo náměstí v rámci projektu financovaného z evropského fondu rekonstruováno do podoby, ve které moderní prvky doplňují historický charakter náměstí a podtrhují jeho ojedinělou krásu.
Jedno z předních míst žebříčku atraktivity zaujímá více jak stoletý park Budoucnost s kaskádou rybníků a naučnou stezkou Vlkovsko v příměstských lesích, i pěší zóna kolem řeky Sázavy.
Kromě světoznámých rodáků, jako byl Jan Václav Stamic, má Brod další řadu významných osobností, k nimž patří například výtvarníci Jan Exnar, Josef Saska, Jaroslav Šerých, houslový virtuos Josef Kekula a Bohuslav Matoušek, herec Pavel Landovský a další. Zajímavá je tradice brodského gymnázia, původně zvaného Carolinum (otevřeno r. 1735), kde studoval Josef Dobrovský, Bedřich Smetana, Jan Zrzavý i Karel Havlíček Borovský, jehož jméno nese Brod od roku 1945.
Další významnou historii najdeme u měšťanského pivovaru nebo nemocnice. Okresní nemocnice zahájila provoz v r. 1897 a tehdejší Německý Brod se tak zařadil mezi první města na českém venkově, kde vznikl na svou dobu moderní léčebný ústav. Do současnosti se nemocnice stále rozvíjí a je dnes špičkovým zdravotnickým zařízením. Měšťanský pivovar se usadil po r.1834 v bývalé solnici v domě Bukovských na horním předměstí, kde se dochoval a působí dosud.
V roce 2000 se na základě vědecké pozůstalosti Járy Cimrmana prokázalo, že Havlíčkův Brod je středem Evropy. Důkaz byl slavnostně představen na Podzimním knižním trhu v poslední čtvrtině tisíciletí. Jeden ze „středů Evropy“ v podobě obřího trychtýře je umístěn v parčíku v ulici Sázavská.
Městu nechybí možnost sportovního vyžití. K tomu účelu slouží sportovní areál Kotlina se zimním stadionem a krytým plaveckým bazénem se slanou vodou doplněný saunou, fitcentrem a squashovou halou. Svoji tradici zde má zejména hokej, který brodští rodáci a odchovanci ( Jaroslav a Jiří Holíkové, Jan Suchý, Josef Augusta, Radek Martínek, Josef Vašíček atd.) proslavili po celém světě.
Celý sportovní komplex je zasazen do staletého parku Budoucnost, jehož soustava rybníků lemovaná zajímavou flórou láká k příjemné procházce. V parku je také dřevěný dětský hrad, který ocení nejen malí turisté. Havlíčkův Brod se může pochlubit i novou sportovní halou.
Přírodní scenérie podél řeky Sázavy si nejlépe prohlédnete při jízdě na kole. Od Davle až po Žďár nad Sázavou vede Posázavská cyklotrasa (č. 19), která protíná i Havlíčkův Brod. Místní Aeroklub nabízí za dobrého počasí lety nad městem a okolím. V ulici Plovárenská je softbalové hřiště a sportovní areál pro veřejnost s hřišti, možností zapůjčení kuželek, šachových figur, sítí na volejbal nebo nohejbal a stolní tenis. Je doplněn oválem pro in-line bruslení.
Dlouholetá přátelství smluvně uzavřelo město Havlíčkův Brod se Spišskou Novou Vsí na Slovensku, nizozemským pevnostním městem Brielle a severoitalským městem Brixen. Spolupráce na společných projektech s partnerskými městy přerostla v neformální přátelství a do různých kulturních, sportovních i školních aktivit. Mezi partnerské vztahy počítá Havlíčkův Brod i kontakty s pěti dalšími městy v České republice, která nesou ve svých názvech slovo Brod.
Kromě pravidelných akcí ve městě, jako jsou například předávání novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského udělované Nadací Český literární fond, Stamicovy hudební slavnosti, prodejní výstava Zahrada, Rallye Posázaví, prodejní výstava Podzimní knižní veletrh, Bramborářské dny nebo tradiční Trhy řemesel a další akce, je možné navštívit i místní expozice Muzea Vysočiny v Havlíčkově domě, Galerie výtvarného umění a prohlédnout si panorama města z ochozu kostelní věže.