Loading...
Kde ještě před pár dny ležel sníh, dnes se už louka zelená. Jaro přichází nejen do údolí řek, ale pomalu se už dostává i do vyšších nadmořských výšek. Jarní období je plné pozitivních barev a vůní půdy i rozkvétajících květů, které si dosyta užijete i na italských jihotyrolských farmách sdružení Roter Hahn.
Jarní delikatesy
Na stráních jihotyrolských masivů se na jaře otevírají dveře šenků, které byly přes zimu zavřeny. A v těchto malých rodinných restauracích lze ochutnat opravdové delikatesy místní kuchyně připravené z čerstvých lokálních surovin, masa z farmářských chovů a okusit zdejší vína i nejrůznější ovocné pálenky. Tradiční menu jsou v jarním období navíc doplněna o lahodné pokrmy z chřestu a pampelišek. Tak je tomu například i v šenku na statku Nalserbacherkeller nedaleko obce Nals.
Záplava jablečných květů
Italská oblast Jižního Tyrolska, především pak části okolo Merana, Bolzana a v údolí Vinschgau, patří se svými 18 tisíci hektary půdy mezi největší souvislé evropské jablečné sady. Na jaře jsou tato místa proto doslova zaplavena bílo-růžovou barvou jablečných květů. A ta vůně! Díky farmám Roter Hahn, které se na pěstování tohoto ovoce zaměřují, se budete moci donekonečna procházet sady a užívat si jejich opojnou vůni, stejně jako později na farmě ochutnat domácí výrobky z loňské sklizně. Tak to lze třeba na památkově chráněném statku Weinreichhof ve vesničce Lana, který se svou dětskou ZOO leží skrytý uprostřed rozlehlých ovocných sadů.
Malé zvířecí přírůstky
Na jaře to na farmách opravdu žije. Kotce i ohrady jsou plné nových zvířecích přírůstků, které ocení především ti nejmenší návštěvníci farem. Děti si mláďata mohou nejen pohladit a pohrát si s nimi, ale mohou se zapojit i do pomoci s jejich každodenním zaopatřováním. Třeba farma Reierhof v městečku Gseis disponuje až stovkou zvířat, mezi které se kromě dobře známých druhů řadí třeba i jaci, buvoli, lamy a alpaky.
Turistika svěží Jarní krajinou
Jarní počasí, kdy vysokohorské sluníčko zatím tolik nepálí, je ideální pro procházky po zelenajících se rozkvetlých stezkách v okolní přírodě. Vydat se lze i do vyšších poloh, kde stále zůstávají poslední zbytky sněhu. Na takové vás rád doprovodí i turistický průvodce ze statku Sieberlechnerhof. Po výšlapu pak navíc budete moci načerpat novou sílu i ve zdejším wellness a saunách. Děti na farmě zaměřené na pěstování vína a bobulovitého ovoce zabaví malá ZOO, zdarma si lze zapůjčit kola a vydat se do širšího okolí vesničky Lüsen, kde tento krásný statek leží.
O značce kvality Roter Hahn
Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2016 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva a půl milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: www.roterhahn.cz.