Kutnohorské léto 2014 – jeden den nestačí!
Již šestým rokem probíhá v Kutné Hoře a okolí od června do září festival s názvem Kutnohorské léto. Festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení.
Pondělní a úterní večery jsou věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností, konkrétně prohlídce tajemné Kostnice za svitu svíček či katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která je výslovně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Návštěvníci se na pár chvil zastaví a užijí si světlo, tmu, hudbu i ticho sedleckých skvostů.
Úterní dopoledne pak mohou strávit se svými dětmi v Galerii Středočeského kraje GASK, kde budou připraveny tvořivé díly pro malé umělce od 6 do 11 let. Vrátit se tam lze pak hned večer - prohlédnout si, jak tajuplně vypadá galerie v noci a dozvědět se něco o spojení jezuitské spirituality a moderního umění. Svou třetí akcí navazuje GASK hned ve středu přes den, a to komentovanou prohlídkou k nové stálé expozici.
Na středeční večery pro návštěvníky připravila Farnost Kutná Hora noční prohlídky setmělé katedrály sv. Barbory a nedalekého kostela sv. Jakuba, jehož věž je s výškou 85 metrů nejvyšší ve městě. Všichni jsou zváni k nezapomenutelnému zážitku a návštěvě hned dvou skvostů kutnohorské sakrální architektury.
Čtvrteční odpoledne si návštěvníci mohou zpříjemnit návštěvou a posezením v zeleném srdci města Kutná Hora, tedy v parku U Tří pávů, za poslechu harmoniky Pepina Matury a dalších muzikantů. Večer je pak určitě zaujme noční putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory při návštěvě produkce s názvem Tajuplné kutnohorské pověsti ožívají.
Podobný program jako v loňských letech nabízí i pátek – ti, kteří mají rádi víno nebo třeba chtějí ochutnat to místní, kutnohorské, by měli navštívit podvečerní netradiční prohlídku kláštera sv. Voršily. Pokud ale víc touží po poznávání historie, mohou navštívit někdejší "centrální banku středověku" a sídlo českých králů ve Vlašském dvoře. Provázejí zde kostýmovaní průvodci a umožňují nahlédnout do tajemné historie Kutné Hory.
Sobota je dnem nejnabitějším – odpoledne lze začít prohlídkou Lapidária Kamenného domu, kde kostýmovaní průvodci představí umění kameníků středověké Kutné Hory. Následně se lze vydat na podvečerní cestu po nejstarším kamenném chrámu Kutné Hory, kostele sv. Jakuba, a nechat se oslovit kulturním i duchovním dědictvím, jenž tento kostel střeží již po celá staletí. Poté jen stačí přeběhnout do Vlašského dvora, kde začíná další z tajemných prohlídek města. Cestou se návštěvníci dozvědí, jak se žilo na Horách Kutných v nočních hodinách, ale i jak se nezřízený život trestal.
Kdyby ale někdo nechtěl strávit celý den v Kutné Hoře, může se vydat za její hranice. Sobotní a nedělní odpoledne budou mimo jiné věnována představením v rámci Ringellandu v Habrkovicích. Jedná se o jediný park v Česku, kde je možnost přiblížit na pár kroků k největší rodině sibiřských tygrů v Evropě, donesenými dobrotami nakrmit třítunového hrocha Davídka a prohlédnout si stovky cirkusových plakátů z celého světa.
Sobotní večery pak mohou návštěvníci strávit na nedalekém zámku Kačina, kde se stanou vzácnými hosty na panství hraběte Chotka, projdou se zámeckým parkem a při prohlídce zámeckých prostor se stanou součástí života na zámku.
Kompletní program a předprodej vstupenek naleznete na www.kutnohorskeleto.cz.