Kutná Hora - Sbor Českobratrské církve evangelické
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V Kutné Hoře našli v historii své místo také evangelíci. Nejprve obnova evangelické církve po předchozí rekatolizaci probíhala po vydání tolerančního patentu na vesnicích (Močovice, Libenice). Až po plném zrovnoprávnění všech konfesí roku 1861 došlo k velkému stěhování protestantů do měst a ti samozřejmě začali brzy usilovat o zřízení svých sborů.
V Kutné Hoře byla zřízena kazatelská stanice libenického sboru roku 1875. Filiální sbor se podařilo zřídit roku 1883 a ten se až 18. 4. 1891 od libenického zcela oddělil.
Aby měli kutnohorští evangelíci svůj svatostánek, tak zakoupili roku 1886 dům čp. 308 v dnešní ulici Jiřího z Poděbrad, který chtěli pro své potřeby upravit a ve dvoře postavit modlitebnu. Nakonec se ale rozhodli pro zřízení zcela nového kostela. Jeho projekt vypracoval rodák z nedalekého Kaňku František Buldra ve stylu označovaném tehdy za „řecký, a sice dórický“, dnes jako novoempírový. Stavbu od května do prosince 1887 postavil místní stavitel J. Procházka.
Po oddělení od libenického sboru byla za kostelem postavena fara (1893, Čeněk Dajbych) v novorenesančním stylu a roku 1930 byla zvýšená o patro. Kostel byl opraven v roce 1937, celý areál pak 1953 a v 90. letech 20. století. V letech 1972–79 byl upraven interiér kostela podle projektu manželů Miroslava a Jarmily Radových. Celý interier kostela je laděn do modra, a to i kazetový strop. Na bílém stole Páně zaujme prolamovaný kříž tmavě červené barvy. Varhany původně jednomanuálové, zkonstruované při stavbě kostela firmou Tuček, byly v letech 1956-57 rekonstruovány na dvoumanuálové. Celkově obsahují necelých tisíc píšťal. Slouží samozřejmě k doprovodu zpěvu při bohoslužbách a také jako koncertní.
Místní evangelický sbor patří pod Poděbradský seniorát. Pravidelné bohoslužby jsou každou neděli a svátek ráno v 9:00.