Lašská brána Beskyd – to pravé místo pro váš výlet či dovolenou!
Hledáte místo, kde si užijí děti i dospělí, sportovci i milovníci relaxace? Tak už hledat nemusíte! Lašská brána Beskyd je tou pravou destinací pro vaši dovolenou. Zdejší krajina je mimořádně přívětivá, bez teplotních extrémů i radikálních změn počasí. Své výlety nemusíte zdlouhavě plánovat. K vidění je tady toho tolik, že ať zavítáte kamkoli, užijete si spoustu zábavy. Na kratší i delší trasy se můžete vydat na kole, pěšky nebo vlastním vozem.
A co to ta Lašská brána Beskyd vlastně je? Jedná se o rozmanité území podhůří Beskyd zahrnující město Kopřivnice s automobilovými klenoty značky Tatra, Štramberk označovaný jako "Moravský Betlém", Freudův Příbor – jedno z nejstarších měst na severovýchodní Moravě či hudbou protkané a Janáčkem proslavené Hukvaldy.
Lašská brána skýtá nevšední kombinaci řady pozoruhodností. Vstoupíte-li do ní, poznáte dosud nepoznané, objevíte malebná zákoutí lesů a zříceniny hradů, kouzlo čarovných rozhledů, důstojnost památných staveb či příběhy slavných osobností.
Oblast byla v minulosti lemována třemi hrady, které patřily do systémů opevnění střežících Moravskou bránu a jantarovou stezku, která v ní vedla. Do dnešních dob se nejvíce zachoval hrad Hukvaldy s rozsáhlou oborou. Z druhého hradu dnes stojí pouze válcovitá věž se zbytky hradeb, ovšem právě ona – nazývaná Trúba – je typickým znakem Štramberku. Třetím z hradů byl Šostýn. V současnosti tvoří jen jedno ze zastavení na Lašské naučné stezce, která provází nejzajímavějšími místy Kopřivnice a Štramberku, ovšem kameny z něj byly použity na výstavbu továrny na hliněnou výrobu. Ta, spolu s výrobou kočárů, stála u počátku rozmachu Kopřivnice.
Z přírodních unikátů oblasti je jistě dominantou jeskyně Šipka na kopci Kotouč. Roku 1880 ji proslavil nález zlomku spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecká čelist. Zajímavostí je i rodící se botanická zahrada v prostorách starého vápencového lomu ve Štramberku, kde se nachází rovněž kamenný labyrint s amfiteátrem, či nedávno objevená a nyní probádávaná propasťová jeskyně, která by se mohla zařadit mezi nejhlubší jeskyně v Česku. Za malebným výhledem je možno vystoupat nejen na štramberskou Trúbu, úžasné výhledy nabízí i třicetimetrová rozhledna na Bílé hoře na hranicích měst Kopřivnice a Štramberka, jejíž podoba připomíná model struktury DNA.
Rozmanitost oblasti se projevuje i v počtu expozic, které nabízejí místní muzea. Největším lákadlem je samozřejmě technické muzeum věnované značce Tatra. Hold je vzdán také místním rodákům, za které se Lašská brána nemusí stydět. Vždyť ne všude se narodily tak významné osobnosti, jako jsou Sigmund Freud, Emil Zátopek, Leoš Janáček nebo Zdeněk Burian.
Lašská brána nabízí také nepřeberné množství rozličných způsobů relaxace. Pokud je využijete, krásně obnovíte své síly a zároveň se seznámíte s místní kulturou a historickým dědictvím. Aktivní odpočinek můžete zažít v sedle kola, při projížďce na hřbetu koně, na paraglidingových křídlech či při lezení na skalách K pasivní relaxaci neopomeňte využít jedinečných Lašských pivních kúpelí.
Je toho mnoho, co by se dalo napsat o Lašské bráně Beskyd, ale ani tisíce slov nezachytí to, co nabízí osobní prožitek. Doufáme proto, že si dovolenou u nás pořádně užijete. Ať přijedete v jakémkoli ročním období, Lašská brána vás vždy přivítá s otevřenou náručí.