Magická města podruhé: Navštivte TOP německé destinace
Pojďte s námi objevit město hudby, svět miniatur nebo místo zasvěcené fotbalu a automobilům.
Pod pojmem „Magická města – Magic Cities“ se schovává deset německých měst, která každopádně stojí za prohlídku. Nyní vám přinášíme druhou pětici.
Hamburk: námořní město, které okouzlí každého
Jistě jste již někdy slyšeli o Hamburku. Říká se mu často brána do světa, považován je i jako námořní hlavní město severu. Vedle toho má Hamburk krásné námořní centrum. I pro běžně rezervované místní obyvatele je těžké skrýt svou hrdost na své rodné město, jeho atmosféru a kosmopolitní kouzlo. Pokud tam zavítáte, určitě byste měli vyzkoušet výlet lodí kolem jednoho z nejvýkonnějších univerzálních přístavů na světě. Následně si můžete projít staré město s krásnými budovami a měšťanskými domy ze 17. století, původními restauracemi a bary. Neméně zajímavá je čtvrť Speicherstadt v projektu rozvoje vnitřního města HafenCity. Nejen, že je typická pro Hamburk, ale byla také zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Co by kamenem dohodil, je slavný sál Labské filharmonie, výrazná dominanta města a koncertní síň. K úplnosti TOP památek v Hamburku pak už snad chybí jen neméně slavná Reeperbahn. Alternativní čtvrť St. Pauli s Reeperbahn nabízí zcela jiný druh kouzla. Nebo je tu rybí trh v Altoně, kde se každou neděli za úsvitu draží čerstvé ryby.
Pokud vyrazíte do Hamburku s dětmi, určitě byste neměli zapomenout ani na úžasný svět miniatur. Tato atrakce získala několikrát za sebou označení nejlepší atrakce v hodnocení mezinárodních hostů TOP 100.
Co byste neměli minout:
Město hrdinů: objevte Lipsko
Toto saské město je právem spojováno s hudbou. Málokteré evropské město může poukázat na tak bohaté hudební dědictví jako Lipsko - rodiště Richarda Wagnera a místo, kde působili Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy a Robert Schumann. Lipsko je pro milovníky hudby nutností. I díky tolika skvělých jmen se Lipsku někdy přezdívá jako „město hrdinů“.
Renomovaný lipský orchestr Gewandhaus a více než 800 let starý Tomášův sbor jsou světově uznávané hudební instituce. Pravidelné festivaly, jako je Bachův festival, vzdávají hold hudebníkům a oživují skvělou tradici. Přispívá k tomu i Lipská hudební stezka, která zve k hudební procházce městem. Lipsko je spojováno nejen s hudbou, ale také s mírovou revolucí. Proto se určitě vydejte ke kostelu Nikolaikirche. Jedná se o nejstarší kostel v centru města a od roku 1989 se považuje za výchozí bod „mírové revoluce“. Po tradiční modlitbě za mír se tam 9. října 1989 sešly desetitisíce obyvatel Lipska, aby demonstrovali za svobodu a demokracii. A pokud máte radši něco moderního a chcete si něco pěkného koupit, i to v centru najdete.
Pokud byste rádi našli další tipy, připomeňte si naši kampaň a nechte si poradit od Kubajze, kam rajzovat v Lipsku.
Co byste neměli minout:
Norimberk: to pravé místo nejen pro milovníky dějin
Bavorský Norimberk je odrazem německých dějin již od středověku. Pod ochranou hradu rozkvetl nový duch a nikde jinde se tak dobře žilo. Právě hrad je jednou z dominantou města. Mohutná pevnost udává městu panorama již od roku 1140 za císaře Konráda III.
Norimberská historická míle končí (nebo začíná) u hradu a nabízí bohatě zdobené kostely, propracované fontány a muzeum Tucherschloss. Naproti tomu jiná místa v Norimberku slouží jako nezbytná připomínka temnějších let v dlouhé historii města. Patří k nim Dokumentační středisko nebo Muzeum norimberských procesů. Příjemné myšlenky naopak provázejí návštěvníka v prosinci při toulkách světoznámým norimberským Christkindlesmarkt. Nebo v muzeu hraček s exponáty, jejichž původ sahá až do raného novověku.
Co byste neměli minout:
Mnichov: Město plné různorodých stylů
Životní styl je v Mnichově velmi důležitý. Nezáleží na tom, zda je to kvůli modrobílé obloze nebo kráse města. Mnichované vždy rádi ukážou svou nejlepší stránku, ať už na letní zahrádce s pivem, na velkolepých bulvárech nebo v FC stadion Bayern. Při procházce nevynechejte náměstí Marienplatz se starou a novou radnicí. Jedná se o jedno z nejkrásnějších náměstí v zemi. Slavná zvonkohra je důležitou součástí města, stejně jako Hofbräuhaus a kostel Frauenkirche se zelenou věží. Pokud máte v plánu nějaký nákup, luxusnější věci naleznete na ulicích Ludwigstraße nebo Maximilianstraße. Naopak levnější kousky můžete najít ve čtvrtích Glockenbachviertel a Gärtnerplatz.
Mnichované jsou také hrdí na svá muzea, z nichž některá patří k nejznámějším na světě. A pokud jste fanoušci fotbalu, možná se nespokojíte jen s muzeem. Včas si zajistěte lístek na stadion.
Co byste neměli minout:
Stuttgart: perfektní spojení kultury a aut
Jsou auta, která řídíte, a pak jsou auta, o kterých sníte. Stuttgart je jedním z nejlepších míst na světě pro oba případy. Vyrábí se zde nejen výborná auta, i automobilová historie zde ožívá jako nikde jinde na světě. Není tedy žádným překvapením, že Mercedes-Benz Museum je jediným muzeem na světě, které představuje historii automobilového průmyslu od začátku do konce.
Stuttgart je však zajímavým místem nejen pro milovníky aut. Na své si přijdou i milovníci vína a kultury. Okolní vinařská oblast, jedna z největších v Německu, hraje významnou roli v některých dalších vášních místních obyvatel. A kam byste měli konkrétně vyrazit? Ideálním výchozím bodem pro okružní trasu je náměstí Schlossplatz. Prakticky v žádném jiném městě nedominuje zámecký areál centru v takové míře jako zde. Milovníci kultury by neměli minou sbírky současného umění v Art Museum, nebo si užít večer ve Stuttgarském státním divadle, které je považováno za největší multižánrové divadlo na světě. A udělejte si čas na prohlídku Wilhelmových zahrad. Jedná se o jednu z nejkrásnějších zoologických a botanických zahrad na světě a se zhruba 8 000 zvířaty patří mezi jednu z druhově nejbohatších.
Co byste neměli minout:
Čtěte dále
>> Objevte deset „Magických měst“ v Německu: Přinášíme první pětku