Na vodu s paddleboardem
Sjíždění řek je v ČR čím dál oblíbenější, a to nejen díky adrenalinu, který se vám vlévá do žil při sjíždění jezu, ale i pro tu skvělou večerní atmosféru u ohně. Jakmile ale vyzkoušíte nafukovací raft, plastové loďky i laminátové kánoe, zjistíte, že pohyb po vodě je vlastně celou dobu stejný. Jen sedíte a pádlujete, na jezu se musíte pořádně zapřít a držet rovnováhu. Jestli už vás to nudí, je na čase letos vyzkoušet něco nového – paddleboarding.
Už v několika minulých letech jste mohli zejména na Vltavě či na Lipně potkat vodáky, kteří stáli na prkně a pomocí dlouhého pádla se pohybovali. Přesně tohle je paddleboarding. Tomu prknu podobnému surfovému longboardu se říká paddleboard a může být nafukovací, ale také z pevného PVC. Tyto pevné modely, jako je například paddleboard Aqua Marina Fusion, jsou dražší a vhodné spíš pro pokročilé sportovce, co zvládají ovládat plovoucí desku.
Perfektní cvičení pro celé tělo
Zatímco po dvaceti kilometrech na raftu nebo kánoi vás budou bolet pouze ruce, na paddleboardu Aqua Marina či jiném zapojíte celé tělo od lýtkových svalů přes zádové a břišní až po ty na rukou. Večer budete příjemně unavení, vytvarujete postavu a ještě ji celou vystavíte sluníčku, takže lépe pochytáte bronz.
Nejdůležitější zásadou je udržet zpevněný střed těla – to kvůli rovnováze. Co se týče techniky jak správně pádlovat na paddleboardu, odborníci radí pádlovat spíš mírnými, ale pevně řízenými pohyby. Když budete příliš unavení, můžete si na prkno lehnout na břicho a pádlovat rukama.
Profesionálové vozí i pejsky
Na paddleboard pochopitelně nenaložíte sud s věcmi, takže je lepší, když s vámi jedou ještě známí na lodi a mohou vám vést aspoň základní potřeby. Prkno je ale stabilní a zkušenější lidé si kolikrát troufnou na něm vést i pejska.
Paddleboarding je zároveň vhodný také pro nejmenší, jen jim musíte pořídit speciální paddleboard pro děti. Měl by být nafukovací.