Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 4.den – Český Krumlov–pivovar, Loužek – zřícenina hradu, Vyšší Brod-pivovar Jakub, Lipno-Stezka korunami stromů, Kovářov-pivovar Bajer, Horní Planá-minirozhledna Jezerní vyhlídka
Čtvrtek 2. 7. 2020
V noci bylo horko, že jsem vůbec nemohla usnout. Možná i kvůli očekávané změně počasí. Ještě ve dvě jsem koukala po hvězdičkách.
Vstáváme do jasného a horkého dne, který začínáme ranní koupelí. Nějak se nám to včera zalíbilo. Tak dlouho jako Ota jsem tam nevydržela, ale také jsem tam celá hupla.
V horku, které panuje, jsme se rozhodli, že vynecháme prohlídky měst. Samozřejmě nevynecháváme pivovary. Zajíždíme proto do Českého Krumlova. Měl by tam být pivovar. Ve městě jsem už dlouho nebyla, také proto, že města přelidněná turisty nemusím. V plné sezoně tam je určitě víc lidí než dnes, ale i dnes se mi tam zdálo plno. Ani mne tedy nemrzelo, že se tam nezastavíme.
V Českém Krumlově byl vždy pivovar Eggenberg, tentokrát by tam měl být Historický pivovar Český Krumlov. Souvisí spolu? Doufám, že zjistíme, jak to s těmi pivovary ve skutečnosti je.
Pivo se zde vařilo již od založení hradu ve 13. století. Až do r. 1560 byly pivovar a sladovna na 4. nádvoří zámku. V předhradí byl právě toho r. 1560 postaven nový panský pivovar. Potřeba piva se zvyšovala, proto v letech 1594 - 1596 vznikl další panský pivovar. Když r. 1662 celé panství získali Eggenbergové, stali se vlastníky i pivovaru. V 18. století fungovaly ve městě dokonce čtyři pivovary – kromě Městského a Panského pivovaru ještě Pivovar klarisek a Pivovar arciděkanství a prelatury. Ani jsem se nesnažila zjistit, kdy který přestal pivo vařit.
R. 1947 veškerý majetek převzal stát a pivovar se stal součástí Jihočeských pivovarů. Po privatizaci, podle zápisu v obchodním rejstříku r. 1995, se značka Eggenberg, a.s. dostala zpátky do podvědomí konzumentů. Jenže od r. 2008 je v insolvenčním řízení. Pátráním v obch. rejstříku jsem zjistila, že na stejné adrese je od r. 2004 ještě pivovar PIVO EGGENBERG A.D. 1560 spol. s r.o. V letech 2013 – 2019 na stejné adrese ještě sídlil Pivovar Český Krumlov, a.s. Ten svoji činnost podle zápisu v obchodním rejstříku již ukončil. Z toho lze usoudit, že pivovar Eggenberg stále funguje.
R. 1947 veškerý majetek převzal stát a pivovar se stal součástí Jihočeských pivovarů. Po privatizaci, podle zápisu v obchodním rejstříku r. 1995, se značka Eggenberg, a.s. dostala zpátky do podvědomí konzumentů. Jenže od r. 2008 je v insolvenčním řízení. Pátráním v obch. rejstříku jsem zjistila, že na stejné adrese je od r. 2004 ještě pivovar PIVO EGGENBERG A.D. 1560 spol. s r.o. V letech 2013 – 2019 na stejné adrese ještě sídlil Pivovar Český Krumlov, a.s. Ten svoji činnost podle zápisu v obchodním rejstříku již ukončil. Z toho lze usoudit, že pivovar Eggenberg stále funguje.
Přijíždíme k pivovarskému dvoru a snažíme se zajet dovnitř – na budově vrátnici je napsáno Pivovar Eggenberg. Vrátná nás málem poslala pro sud, ale pak nám vysvětlila, kam musíme pro petky. Naštěstí nás tam nechala zaparkovat, nemusíme na nedaleké placené parkoviště. Na dvoře parkují pivovarská auta, ale s označením Český Krumlov – historický pivovar 1560. Jdeme do pivovarské prodejny, která je označena také pivovarem Eggenberg. Uvnitř však mají oboje piva. Ota kupuje jen to skoro neznámé (o pivu Eggenberg již léta valné mínění nemá). K tomu získává tácek i letáček. Až později se mi podařilo zjistit, že pod značkou Český Krumlov – historický pivovar 1560 prodává své pivo firma Brewery Český Krumlov, s.r.o., která sídlí od r. 2014 ve stejném areálu, ale na jeho druhém konci, takže má adresu sídla jinou. Tím jsem si trochu ujasnila existenci obou pivovarů, i když přesto se mi to zdá vše nějaké tajemné. Ale to už není můj problém.
Zásoby piv se nám zvětšují, zdaleka to nestíháme vypít, ale jsou celkem dobře uložené v thermotaškách a v dekách, takže žádný teplotní šok by utrpět neměly.
Pro zpestření programu mám v plánu vyrazit na zříceninu hradu Loužek. Původní 8 km dlouhý okruh zkracujeme pouze na cestu ke hradu a zpátky, abychom dnes zvládli ještě další program. Nějak nám ten čas rychle utíká. Možná i proto, že ráno vstáváme dlouho. To však měnit nechceme.
K hradu je to necelý kilometr téměř po rovině, což ocenil Ota, který takové nepatrné a neznámé zříceniny nemusí. Lézt do kopců, aby viděl pár kamenů, to už teprve odmítá. Je nejen horko, ale také hrozné dusno. Po snídani jsem si nedala svou ranní kávu a teď to pozoruji. Sotva jdu. Nemohu si však stěžovat, nebo to Ota okamžitě otočí.
K hradu je to necelý kilometr téměř po rovině, což ocenil Ota, který takové nepatrné a neznámé zříceniny nemusí. Lézt do kopců, aby viděl pár kamenů, to už teprve odmítá. Je nejen horko, ale také hrozné dusno. Po snídani jsem si nedala svou ranní kávu a teď to pozoruji. Sotva jdu. Nemohu si však stěžovat, nebo to Ota okamžitě otočí.
Ostroh nad řekou Malší byl podle archeologických nálezů osídlen již na konci 13. století, jen se neví, zda tam stál hrad. Ten, jehož zříceniny tu zbyly, byl postaven pravděpodobně ve 14. století. Dendrochronologickým rozborem nalezeného stavebního dřeva bylo zjištěno, že pochází ze stromů poražených již r. 1357. První písemná zmínka je až z r. 1421. R. 1448 ho získal Oldřich z Rožmberka, který panství připojil k Novým Hradům, a hrad Loužek zůstal opuštěn. Jako pustý je však uveden až v seznamu z r. 1541. Zachovaly se pozůstatky opevnění a zříceniny věže a paláce, které jsou volně přístupné veřejnosti.
Protože v thermohrnku mám od rána horkou vodu a piji rozpustnou kávu, tak si ji po návratu k autu ihned chystám, i když kafaři to čtou určitě se zděšením. Já kafař nejsem, jen mám nízký tlak, tak ho občas potřebuji zvednout. A dát si teď slivovici, tak nevím, co by to se mnou v tom horku udělalo. Za chvíli vyjíždíme, kávu dopíjím za jízdy.
Už to pomalu stáčíme zase k domovu. Míříme do Vyššího Brodu, kde byl r. 2008 zprovozněn minipivovar Jakub. Kupujeme další dvě petky. Těsně před náměstím jsou vlevo garáže, jedeme se tam podívat, zda by se tam někde nechal připravit oběd. Až vzadu nikomu nepřekážíme, jsme pod stromem ve stínu, víc nepotřebujeme. Nedáváme ani pivo, takže se dlouho nezdržujeme. Však se Ota těší na další rozhlednu. Moc nevyvařuji, vařím brambory, opeču kus buřta. To je hned.
Jedeme do Lipna nad Vltavou, kde je na vrchu Kramolín rozhledna Stezka korunami stromů. Já sice tvrdím, že tento typ rozhleden je strašný, nechápu, co se mu na tom líbí, ale uznávám, je to rozhledna, musí tam. Postavil ji německý koncern Erlebnis Akademie AG, či spíš jeho dceřinná firma Zážitková akademie s.r.o. Tento koncern buduje od r. 2001 zážitkové outdoorové areály v celé Evropě. Samozřejmě musí být i u nás. Byla postavena r. 2012 během 60 dnů. Její výška je 40 metrů. Nahoru se nemusí po schodech, ale po 303 metrů dlouhé lávce, která vede po obvodu pomyslného válce. Další 372 metrů se jde po dřevěné lávce od pokladny k věži. Výhoda je, že se nahoru dostanou i vozíčkáři. 19 schodů je až na nejvyšší ochoz. I tam je k dispozici pro vozíčkáře plošina.
Stezka vede mezi stromy, je ukotvena 75 podpěrnými sloupy. Z vrcholu se před vámi rozprostře výhled na přehradu Lipno, Šumavu, Novohradské hory a za příznivého počasí i Alpy. Zhruba 2/3 cesty dolů je možno zkrátit jízdou na 52 metrů dlouhém suchém toboganu. Uvnitř věže vede ještě točité schodiště. V době naší návštěvy bylo uzavřené.
Pro návštěvníky rozhledny je připravené centrální parkoviště lyžařského areálu v blízkosti hlavní silnice (parkování zdarma), odkud se nahoru nechá jet lanovkou nebo autobusem. Pěšky samozřejmě také, ale pěkně do kopce, značená cesta tam ani nevede. Já jsem vytypovala parkoviště v lyžařském areálu Kramolín, kde se parkovné také neplatí. Dokonce by se tu asi nechalo i přespat. K rozhledně je to pak pěšky asi 1,2 km, ale jen do mírného kopečka.
Cestou míjíme dětský zážitkový areál Království lesa, které nabízí dětem zábavu na originálních prolézačkách, houpačkách, trampolínách, lanových centrech a dalších atrakcích uprostřed lesa. Celou cestu přemýšlím, zda vůbec chci nahoru, když tento typ rozhleden se mi nelíbí. Jsem přesvědčená, že díky tomu trpí i les. Až to uvidím, možná změním názor.
Změnila jsem ho, ale více méně ze zvědavosti. Když jsem se smířila s rozhlednou a jejím okolím (kupodivu ty sloupy se v lese ztrácí), mám další šok. Vstupné je 250,- Kč, senioři mají slevu - platí jen 220,- Kč. Jenže nelze u kasy říct, že chcete 2x pro seniory. No, můžete, ale stejně nic nedostanete. Musíte se přesunout na druhou stranu, kde je terminál, kde se musíte zaregistrovat (ani nevím, do čeho), s tím vám pomůže jejich zaměstnankyně. Vyplňuje se jméno, mail a PSČ a zaplatí se kartou (možná to lze i hotově, ale tím si nejsem jistá). Jedna registrace stačila naštěstí pro nás oba. K tomu jsme zaplatili o 100,- Kč víc, protože jsme obdrželi plastovou kartičku s čipem na vstup přes turniket. Kartička je jedna, musíme si ji předat. Až přijdeme zpátky a kartičku jim vrátíme, dostaneme stovku zpátky. Dokonce se nechá vracet i v sousedním obchodě s upomínkovými předměty.
Naštěstí tam nebyla fronta. Jak to tam vypadá v plné sezoně, to nevím. To bych asi raději zaplatila o těch 30,- Kč víc. S tím asi také počítají.
Pak jsme už konečně mohli vyrazit. Je to však hezky udělané, cestou jsou vyřezaní ptáci a vedle jejich obrázek s povídáním o nich, u některých byla i hnízda. Cestou jste upozorňováni, v kolika metrech jste a jak dlouho roste smrk do této výšky. Trasa je doplněna tabulkami, které obohatí vaše znalosti o rozhledně, dozvíte se, kolik bylo spotřebováno vrutů, kolik je sloupů, kolik dřeva.... Cestou jsou zřízeny tři odbočky - chodníčky zručnosti - pro zpestření nejen dětí. Samozřejmě jsem si to prošla - při cestě tam i zpátky. Když už jsem si to zaplatila, musím využít vše. Ota na mne sice koukal zpočátku trochu divě, ale při zpáteční cestě se ke mně přidal.
Nahoře jsme však byli zklamaní. Ne výhledy, ale rádoby panoramatickými ocelovými tabulkami. Je sice napsáno, co by mělo být vidět, ale tvary vrcholů vůbec neodpovídají skutečnosti. Je to spíš nějaké umělecké dílo. Takže vlastně vůbec nevíte, co vidíte. Jen si to můžete domýšlet. Zajímavé je na vrcholu umístěné „kolo štěstí“ - když si zatočíte, tak uslyšíte hlas ptáka, na kterém se ručička zastavila.
Nahoře jsme však byli zklamaní. Ne výhledy, ale rádoby panoramatickými ocelovými tabulkami. Je sice napsáno, co by mělo být vidět, ale tvary vrcholů vůbec neodpovídají skutečnosti. Je to spíš nějaké umělecké dílo. Takže vlastně vůbec nevíte, co vidíte. Jen si to můžete domýšlet. Zajímavé je na vrcholu umístěné „kolo štěstí“ - když si zatočíte, tak uslyšíte hlas ptáka, na kterém se ručička zastavila.
Dolů jsme samozřejmě šli stejnou cestou, ale řada mladých tobogan využila. Každý dostane pytel, do kterého se nasouká a jede rychlostí 15 km/hod. Za 10 sekund jsou dole. Batohy pouští služba za nimi. Mne by tam nikdo nedostal. Ale zájem je prý velký.
My jsme pod rozhlednou po žluté prošli ještě o kousek dál. Najednou vidíme, jak je to před námi černé. Za chvíli začalo bouřit. Po chvilce to po cyklostezce stáčíme k autu. Čekáme, kdo vyhraje, zda my nebo bouřka. Trochu sprchlo, ale k autu docházíme ještě bez deště. V dálce stále hřmí. Déšť nás chytil, až když jsme opouštěli Lipno.
Na okraji přehrady Lipno – v Černé zátoce je naučná stezka Vřesná. Je kraťoučká – jen 380 m, ale vede zdejším mokřadem. Vloni jsme měli smůlu, veškeré naučné stezky tohoto typu byly vysušené, tentokrát si to užijeme. Očekávala jsem cestu po povalových chodníčcích se zajímavými výhledy a informačními panely. Jenže to nevyšlo. Ušli jsme pár metrů. Vidím první kousek povalového chodníčku, který je z části pod vodou. Cesta k němu je zatopená. Vzpomenu si na včerejšek, kdy jsem se koupala v blátě. Dnes by to bylo možná čistší, ale asi i Ota by si nabral do pohor. Holinky s sebou nevozíme. Vzdáváme to.
Jen o kousek dál odbočujeme do Kovářova, kde je pivovar Bajer, jehož pivo prodávají vedle v penzionu Axiom. Našli jsme to snadno. Penzion nešlo přehlédnout. Pivovar vedle taky ne. Tak malý pivovárek jsme ještě neviděli. V malém domku – kontejneru se od r. 2018 pivo vaří ve stísněných prostorách. Již r. 1794 si pivo vařila známá tlupa šumavských pytláků. Název Bajer je vzpomínkou na krále pytláků – dřevaře Bajera z Kaplice u Zátoně, který několik let vedl svoji čtrnáctičlennou tlupu pytláků a nikdy nebyl lapen. Dokonce členy své tlupy z vězení vždy osvobodil. Nakonec z něj páni udělali hajného v Kaplici. A tím se zbavili pytláků. Nyní vaří dva druhy piv. Jen tácky bohužel nemají.
Cílem pro dnešní den je Horní Planá. Jen nevíme, kde přespíme. Kempů je tu hodně, ale to je to poslední, co chceme. Tady si chceme projít 6 km dlouhou naučnou stezku Adalberta Stiftera – stezku s odbočkou na minirozhlednu Jezerní vyhlídka. V obci jedeme směrem, kterým NS vede. Tam objevujeme malé zastrčené parkoviště. To nám stačí. Možná to patří k nějaké firmě, tři auta tu stojí, ale blízko nikdo nebydlí. Jak to bude ráno, neřešíme. Už zase svítí sluníčko a je teplíčko. Navečeřeli jsme se a Otu samozřejmě láká rozhledna. Volně přístupná dřevěná bytelná rozhledna, která byla postavena r, 2016, je 8 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 4,5 m se stoupá po 21 schodech. Na jihu je vidět Lipno a vrcholy jako Vítkův kámen. Dál je vidět Šumava s vrcholy Smrčina, Hraničník, Studničná i Plechý. Na západě je Horní Planá a vrch Dobrá voda se "zázračným" pramenem a poutním kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Na severu jsou vidět jen pastviny, svahy okolních kopců a lesy vojenského újezdu Boletice.
Z našeho parkoviště je to k ní sotva kilometr. Nakonec to dáváme jako večerní procházku. Jenže nikde jsme neobjevili žádné informační tabule NS, tak nás ani neláká si ji ráno celou projít. Zítra budeme tedy pokračovat dál dle plánu. Teď sedíme u piva z minipivovaru a posloucháme rádio. Venku je už zase zataženo, je trochu chladněji, resp. konečně není horko - je 19 stupňů. Aspoň se bude dobře spát. Snad ten smrk na nás v noci nespadne.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.639, 14.229)
Poslední aktualizace: 20.12.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Lipno nad Vltavou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 4.den – Český Krumlov–pivovar, Loužek – zřícenina hradu, Vyšší Brod-pivovar Jakub, Lipno-Stezka korunami stromů, Kovářov-pivovar Bajer, Horní Planá-minirozhledna Jezerní vyhlídka
Novinky na Lipně – květen 2017
Tipy na výlet
O pobytu na Lipně jsem již před lety na Turistice psal – viz: Lipno - letní tipy. Cesta se za těch pár let nezměnila, tak ji nebudu znovu popisovat. Novinek je…
0.1km
více »
Přehled nejlákavějších jarních slev pro volný čas na Lipně a v okolí
Tipy a novinky
Povedenou zimní sezónu na Lipensku vystřídalo jaro, které nejvíce láká k pěším výletům do přírody, jízdě na kole, koloběžce či inline bruslích.
Pokud se chystáte na jaře na Lipno, přinášíme V…
0.1km
více »
Na vodu s paddleboardem
Tipy a novinky
Sjíždění řek je v ČR čím dál oblíbenější, a to nejen díky adrenalinu, který se vám vlévá do žil při sjíždění jezu, ale i pro tu skvělou večerní atmosféru u ohně. Jakmile ale vyzkoušíte…
0.1km
více »
Lipno nad Vltavou
Tipy na výlet
Naším cílem je obec Lipno nad Vltavou v Jižních Čechách Odtud je možné pořádat nejrůznější výlety, vycházky různými směry nebo také trávit čas přímo v obci. Já bych jmenoval alespoň dvě možn…
0.1km
více »
Od hotelu BouCZECH na Luč.
Tipy na výlet
Od hotelu vyrazíte po žluto-modré turistické značce, přes les okolo jelenů až k rozcestníku Pod Lučí, dále pak po modré, cesta trochu ztěžkne, kopec po zimě pěkně kouše.Odměnou jsou výhledy do údolí, na Malšín a hlavně klid a ticho.Obtížnost lehká,časová náročnost od hotelu a zpět cca 1h volným tempen. Užijte si víkend na Lipně.
vrchol Luč http://www.lipno-boucek.cz/ Ten klid, ta pohoda:-) http://www.lipno-boucek.cz/pivnice-a-restaurace/
0.1km
více »
Na Lipně lze strávit dovolenou v kempu, hotelu i na jachtě
Tipy a novinky
Nabídka zážitkové turistiky je na březích šumavské přehrady velmi rozmanitá
Lipno, největší přehradní nádrž a vůbec největší vodní plocha na území České republiky, se za téměř šedesát let své existence, a…
0.1km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Lipno nad Vltavou
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.1km
více »
Lipenský půlmaraton se stává kulisou Modrého kódu
Tipy a novinky
Jak tvůrci v čele s režisérem Liborem Kodadem slíbili, tak teď plní. Běžci z Kilpi Trail Running Cupu si zahrají v primáckém seriálu z prostředí záchranářů Modrý kód. Už v sobotu v rámci…
0.1km
více »
Stezka korunami stromů Lipno otevřena celou zimu
Tipy a novinky
Skiareál Lipno je jednoznačně nejpříjemnější středisko zaměřené na rodiny nejen v jižních Čechách, ale i v celé ČR. Doslova na jednom místě nabízí celou řadu aktivit, které neodmyslitelně patří k zimním radovánká…
0.1km
více »
Časté chyby, které děláme u vody a mohou se nám nevyplatit i těžkými zraněními
Tipy a novinky
U vody je v horkých dnech krásně. Může se ale stát, že se pohodový den obrátí v sérii nepříjemností. Někdy přitom stačí udělat jen jednu chyb…
0.1km
více »
Poradíme vám, jak během letních prázdnin na Lipně ušetřit za turistické atrakce stokoruny i více
Tipy a novinky
Hlavní sezóna u „jihočeského moře“ je v plném proudu a na návštěvníky čekají desítky volnočasových atrakcí pro každé počasí.
Během letních prázdnin zaplatíte za turistické atrakce zpravidla nejvíce peněz a mnohde …
0.1km
více »
Lipno otevírá 1. května 2020
Tipy a novinky
Stezka korunami stromů Lipno
Království lesa
Lanová dráha
Bikepark & Floutrejl
Půjčovny sportovního vybavení
Po téměř sedmi týdnech se oblíbený areál na Lipně, kde zábavu najdou zejména…
0.1km
více »
Lipno - letní tipy
Tipy na výlet
Lipno nad Vltavou (Lipenská přehrada) - není třeba asi moc představovat - autem tam dorazíte od Českých Budějovic buď přes Dolní Dvořiště - Vyšší Brod (klášter) – Lipno (tato cesta je malinko "rovnější"), nebo pře…
0.4km
více »
LIPNO CHYSTÁ NOVOU STEZKU
Tipy a novinky
* Nová Ptačí stezka rozezpívá Lipno
* Královská zábava v rodinném parku Království lesa
* Pozorování a krmení malých chlupáčů na Králičím ostrově
Lipno se již chystá na letní sezónu.…
0.6km
více »
Ski areál Lipno
Ski areál
Nekonečné Pohodlí pro rodiny. 3 nové 4sedačkové lanovky, prodloužené sjezdovky, Foxpark kapitána Lipánka, dětské ceny do 15 let.
Skiareál Lipno je moderní lyžařské nabízející nekonečné Pohodlí pro rodiny s dětm…
0.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lipenské jezero
Jezero
Ideální místo pro prožití jak aktivně tak pasivně pojaté dovolené po celý rok. V okolí Lipna nad Vltavou lze například využít lanového centra, bobové dráhy, sportareny, aquaparku, skiareálu, množství cyklostezek a…
0.8km
více »
Turistická známka č. 2375 - Království lesa Lipno
Turistická známka
Království lesa najdete kousek od známé Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Je zde úžasné lesní hřiště, jež nasálo nenapodobitelnou atmosféru a rukopis, který umí jen příroda. V novém Království lesa najdete několik desítek atrakcí a herních prvků. http://www.kralovstvilesa.cz/
0.8km
více »
Lipno nad Vltavou - rekreačný rezort Marina Lipno
Rekreační oblast
Lipno je navštevovanou obcou v južných Čechách na ľavom brehu údolnej vodnej nádrže Lipno. Historia obce Lipno nad Vltavou siaha do 16. storčiu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1530. K zmene v obci došlo v d…
0.8km
více »
Soutěž 3
body
www.turistikaprozivot.cz
Cyklovýlet z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět
Trasa
Cyklovýlet z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět
Pěkný a nenáročný cyklovýlet je okolo Lipenské nádrže, z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět. Kola si může…
0.8km
více »
Stezka korunami stromů na Lipně nad Vltavou
Tipy na výlet
První Stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže, která je opravdovým vrcholem stezky. Z věže se vám naskytne fantastický výhled na téměř…
0.8km
více »
Skiareál Lipno udává trend v zábavě. Otvírá třetí crossovou trať
Tipy a novinky
Zábava, zábava, zábava, to je aktuální trend, kterým se ubírá rodinné lyžování a Skiareál Lipno tento trend udává. Největší jihočeské lyžařské středisko invest…
0.8km
více »
Dovolená pro rodiny s dětmi. Kde jinde než na Lipně.
Tipy a novinky
Rodinná dovolená na Lipně aktivně = to je Landal Marina Lipno
Málokteré místo nabízí tak pestré volnočasové vyžití po celý rok, jako okolí Lipenské přehrady. Málokterý rekreační areál na…
0.9km
více »
Cyklobus zdarma, dětská olympiáda a workshopy s mistryní Evropy v jachtingu v Landal Marina Lipno
Tipy a novinky
Cyklobus bus na Lipně letos zdarma
Návštěvníky Lipenska letos čeká množství zajímavých výhod, které pro ně připravil resort Landal Marina Lipno. Ne nadarmo se Lipnu říká „jihočeské moře”. Mohlo by se zdát, že dík…
0.9km
více »
Lipno nad Vltavou - Bobové dráhy
Zábava, atrakce
Bobové dráhy, na ktorých sa väčšinou jazdí celoročne sú lákadlom nielen pre deti, ale aj dospelých. Postupne ich pribúda, sú prevažne v blízkosti lyžiarskych stredísk. Jedným z takýchto miest, kde sa dá jazdiť na …
1km
více »
Stezka v korunách stromů Lipno
Tipy na výlet
V dnešním výletu se vydáme k jezeru Lipno do obce Lipno a navštívíme první stezku tohoto druhu v Čechách.Do Lipna přijíždíme od Frymburka a hned první kruhový objezd nás navádí k parkovišti u nástupní stanice lano…
1.4km
více »
Lipno II
Přehrada
Přehrada Lipno II byla postavena na západním okraji městečka Vyšší Brod na řece Vltavě a slouží jako vyrovnávací nádrž pro přehradní nádrž Lipno. Zachycuje přívaly vod, které vznikají při špičkovém chodu elektrárn…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Procházka v korunách stromů na Lipně.
Rozhledna
Při našem výletě po Šumavě jsme se vydali i na tuto nově otevřenou atrakci. Auto jsme nechali na parkovišti v Lipně a po sjezdovce jsme asi po 20 minutách vystoupali do areálu k pokladně. Byl již podvečer a navíc …
1.4km
více »
Stezka v korunách stromů Šumava
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na konci dálnice D3 u Českých Budějovic, odkud dále pokračujeme na Budějovice, Český Krumlov a Rožmerk nad Vltavou. Z Rožnberku směřu…
1.4km
více »
Stezka korunami stromů
Tipy na výlet
Výchozím bodem je ski areál v Lipně nad Vltavou. Ke stezce se můžeme dostat několika způsoby. Jedním z nich je pěšky po cestičce podél lanovky. Druhým již zmíněnou lanovkou, nebo na kole po cyklostezce případně st…
1.5km
více »