Oficiální zahájení jihočeské cykloturistické sezóny 2018 a další novinky na rok 2018
Oficiální zahájení jihočeské cykloturistické sezóny 2018
Každoroční zahajování cykloturistické sezóny v jižních Čechách se již stalo letitou tradicí. Cílem není jenom dopřát účastníkům po zimě opět radost z pohybu na jízdním kole, ale především upozornit na výjimečnost té které lokality, v níž je akce připravována. Proto se také místo konání mění s každou sezónou. To letošní zahájení přivede účastníky až na sever Táborska, kde v oblasti z Jistebnice do Vysokého Chlumce připravili naši místní partneři ze Spolku pro sport všeho druhu tři trasy o délce 25 – 30 km, výkonnostně od průměrné trasy, až po opravdu náročnou MTB trasu pro fajnšmekry.
Oficiální zahájení cykloturistické sezóny v Jihočeském kraji proběhne v sobotu 21. 4. 2018 v Jistebnici od 10:00 hod. Před výjezdem na jednu ze tří cykloturistických tras mohou účastníci bezplatně navštívit Síň Richarda Laudy - jistebnického rodáka malíře a básníka. Rovněž je zde umístěna replika slavného Jistebnického kancionálu. V průběhu cesty budou tři pelotony doprovázet místně znalí průvodci a účastníky čeká řada stylových „občerstvoven“, zajímavostí, ale i možnosti zúčastnit se testování horských kol na Monínci. (Po absolvování jízdy bude ve Vysokém Chlumci čekat občerstvení, exkurze do místního pivovaru s ochutnávkou a bezplatná návštěva zdejšího skanzenu.
Do Jistebnice bude, za podmínky rezervace, zajištěna bezplatná doprava účastníků cyklobusy z Českých Budějovic, Písku a Tábora. Zpáteční doprava z Vysokého Chlumce je plánována po 17. hodině večer. Uzávěrka rezervací do 20. 4. 2018 do 15 hodin.
Akce se koná za každého počasí, účast je na vlastní zodpovědnost
Novinky v investiční výstavbě v rámci cyklistické infrastruktury
Nejnovější přírůstky v kilometrech nových cyklostezek najdeme se začátkem sezóny jak na Lipensku, kde již na podzim loňského roku byla otevřena nová cyklostezka z Horní Plané podél levého břehu na Jenišov. Na tuto linii následuje příprava propojení Černé v Pošumaví a Hůrky. Dále po proudu Vltavy se již konkrétně projektují některé úseky Vltavské cyklistické cesty (VCC) – Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod, Loučovice. Rovněž úsek mezi Zliví směrem k Hluboké nad Vltavou je díky nové cyklostezce mnohem bezpečnější. Z nejblíže realizovaných akcí se začátkem sezóny otevře cyklolávka v Rožnově v ČB, na níž v následujících letech naváže cyklostezka přes Planou do Boršova. V projekční fázi jsou úseky vedlejší linie Vltavské cyklistické cesty podél Malše přes Římov a Velešín. Na Otavské cyklistické cestě bude po loňské rekonstrukci otevřena plynová lávka. Dílčí projekční příprava probíhá i na linii Branišov - Dubné – Jankov a část CC Volyňka z Vimperka směrem na Čkyni. Studie proveditelnosti vzniká na tzv. cyklistické cestě Blanice a Zlaté stezce přes Volary, Prachatice, Vodňany a Protivín do Putimi. Zajímavým potenciálem se jeví napojení na vznikající středočeskou cyklostezku ze Sedlčan na Sedlec-Prčice, jež vede v linii mezinárodní trasy Praha – Vídeň. V souvislosti s výše uvedenými projektovými záměry probíhají diskuze s Jihočeským krajem o možném zapojení do investiční činnosti podobně, jako je tomu v případě Ústeckého a Karlovarského kraje.
Vydavatelská činnost a marketingové novinky
Pro letošní rok připravuje NJC ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR) vydání nových cyklomap z oblasti příhraničí, tedy s přesahem do Rakouska a Bavorska a to podél linie EuroVelo 13 (Stezka Železné opony). Dále se mohou cykloturisté těšit na soubor jednodenních výletů tentokrát s tématikou prvorepublikového pevnostního opevnění, kterým chceme dát hold československému vojenskému inženýrství.
Monitoring pohybu cyklistů a pěších na jihočeských páteřních liních
Nadace Jihočeské cyklostezky zahájila již koncem srpna 2015 souvislý monitoring pohybu cyklistů a pěších na části linie Vltavské cyklistické cesty (VCC) a to nejprve v úseku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou. V dalších etapách se rozšířil monitoring na Lipensko, Otavskou CC za Pískem, Tábora a v posledních dnech za spolupráce s JCCR i do Slavonic a k Chlumu u Třeboně. Pomocí těchto deseti automatických sčítacích zařízení jsou 24 hodin denně sčítáni cyklisté a pěší. Největší pohyb v tomto úseku je logicky zaznamenán na kraji města za lávkou směrem na sídliště Vltava, kde je průměrný denní pohyb v těchto dnech přes 4000 cyklistů denně, výjimečně pak 6000, počet pěších je cca poloviční. Tato periferní část města slouží nejen volnočasovému pohybu, ale zejména dojížďce do zaměstnání a škol. Ve větší vzdálenosti od města je pak patrná změna v charakteru pohybu cyklistů i pěších ve prospěch volnočasových aktivit, kdy je navíc zřejmý rozdíl mezi levým břehem s převahou cyklistů (lepší povrch) a naopak pravým břehem, kde se pohybuje více chodců, případně cyklistů hledajících přírodě bližší povrch stezky bez pohybu in-line bruslařů apod. Z pohledu pohybu cyklistů „vede“ levobřežní cyklostezka s hladkým asfaltovým povrchem cca 3-4:1 oproti druhému břehu. Ve směru na sever od Hluboké nad Vltavou, případně na jih od Týna nad Vltavou je provoz cyklistů i pěších poměrně řidší, kdy špičky jsou zde logicky o víkendech a v těchto jarních dne se pohybuje kolem 200-300 cyklistů v případě směru z Hluboké na Purkarec a z Týna nad Vltavou proudí o víkendech cca 200 cyklistů denně. Je zajímavé, že stezka, pokud je v bezprostřední blízkosti města, je hojně využívána. Obdobně silnou lokalitou je pak Lipenská cyklostezka, která ve „špičkové“ letní dny vykazuje obdobná data jako lávka v Českých Budějovicích.
Síť elektrokol v jižních Čechách
Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu připravuje pro letošní rok další rozšíření sítě půjčoven elektrokol. Pokračuje tak projekt „Síť elektrokol na území Jihočeského kraje" zahájený v roce 2015. Jeho cílem je zpřístupnění cykloturistiky starším či méně pohyblivým výletníkům.
Elektrokolo s pohodlnou sedačkou má nízký nástup a elektrický pohon, který pomáhá cyklistovi při jízdě. Maximální dojezdová vzdálenost je zhruba 120 kilometrů. Celodenní zapůjčení kola vyjde seniora (+55 let) a držitele průkazu ZTP na 150, ostatní pak na 250 korun. V ceně je nabitá baterie, mapa s popisem tras, GPS navigace, zámek a na vyžádání vzpomínkový e-mail se záznamem absolvované trasy z paměti GPS.
V současné době se půjčovny v jižních Čechách nacházejí v Nových Hradech, Borovanech, Trhových Svinech, Suchdole nad Lužnicí, Jindřichově Hradci a Nové Bystřici. Cyklisté tak mají k dispozici celkem 26 elektrokol.
Pro letošní rok je plánováno rozšíření půjčoven do dalších míst v regionu. V rámci třetí etapy projektu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)" si návštěvníci regionu budou moci vypůjčit elektrokola například v Bechyni, Písku nebo Hluboké nad Vltavou. Nové půjčovny by měly začít sloužit cykloturistům v červenci a nabídnou dohromady 28 kol.
Podrobné informace o jednotlivých půjčovnách a tipy na výlety s elektrokoly najdete na webu www.jiznicechypohodove.cz.
Projekt „Rozšíření sítě elektrokol na území Jihočeského kraje" byl podpořen Skupinou ČEZ.