Památník bratří Mrštíků v Divákách
Památník je věnovaný životu a literárně-dramatickému dílu osobností české literatury přelomu 19. a 20. století Aloisi (1861–1925) a Vilému (1863–1912) Mrštíkovým. Sídlí v obci Diváky v domě, jejž koupil na začátku 20. století Vilém Mrštík. Po Vilémově smrti v roce 1912 dům obýval až do konce svého života Alois Mrštík. Pak dům přešel do cizích rukou. Část někdejšího vybavení domu z času Mrštíků však zůstala zachována, neboť ještě v době, kdy žil Alois, projevily některé tehdejší paměťové instituce o vybavení Vilémova domu a drobné osobní předměty zájem. Počátky památníku sahají do roku 1958, kdy se v Divákách ustavilo Sdružení přátel bratří Mrštíků, které v někdejším Vilémově domě instalovalo první malou výstavu k 95. výročí jeho narození. V této době dům zakoupila obec Diváky. V roce 1963 začalo mikulovské muzeum v Divákách připravovat první stálou expozici, jež byla věnována 100. výročí narození Viléma Mrštíka. Další expozice vznikla již v režii Regionálního muzea v Mikulově a otevřena byla v červenci roku 1982. S drobnými úpravami zde zůstala až do konce roku 2017.
V letech 2018–2021 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu a muzeum zde vybudovalo novou expozici. Kombinuje v sobě moderní výstavnické prvky s prezentací tradice, která je v severní části hanáckého Slovácka téměř všudypřítomná. Protože byl Vilém Mrštík vášnivým sběratelem, je památník vybaven lidovým nábytkem, jejž si spisovatel přivážel z nejrůznějších koutů Moravy. Kromě něho jsou tu zastoupeny také další předměty jeho sběratelského zájmu, zejména keramika nebo vyřezávané polychromované hračky. Návštěvníky provázejí po domě prostřednictvím audiovizuální techniky samotní členové rodiny Mrštíků – bratři Vilém a Alois a Vilémova žena Božena. Zavedou je také do vesnické malotřídky v Divákách, v níž Alois vyučoval, a bratři se zde představí též jako velmi úspěšní včelaři – Vilém dokonce obor včelařství obohatil o několik technických inovací. V nové expozici nejsou opomenuti ani mladší bratři obou literátů Norbert a František a také jejich otec, který v domě s Vilémem pobýval. Prostor je věnován rovněž Boženě Mrštíkové, která se do konce svého života věnovala vlastní tvorbě a budování odkazu svého muže Viléma i švagra Aloise. Nová expozice v Památníků bratří Mrštíků v Divákách, naplněná atmosférou doby a prostředí, v níž tehdy Alois a Vilém žili, přináší v zajímavých kontextech mnohé poznatky přibližující autory děl, s nimiž se stojí za to seznámit.
Okolí obce Diváky leží v malebné přírodě, která vybízí k výletům do přírody. S dílem Viléma Mrštíka je spojeno například také Helenčino údolí, ležící nedaleko Divák při polní cestě do Boleradic (zhruba 1,5 km od obce).
Více informací naleznete na www.mrstici.cz.
Okolí obce Diváky leží v malebné přírodě, která vybízí k výletům do přírody. S dílem Viléma Mrštíka je spojeno například také Helenčino údolí, ležící nedaleko Divák při polní cestě do Boleradic (zhruba 1,5 km od obce).
Více informací naleznete na www.mrstici.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.989, 16.788)
Poslední aktualizace: 21.6.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Diváky
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Památník bratří Mrštíků v Divákách
Diváky - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
První zmínka o kostele je z roku 1350. Dnešní objekt je pozdně barokní stavbou, která byla upravena v letech 1873-75 v historicko-romantickém pojetí. U kostela stojí Socha sv. Jana…
0.2km
více »
Diváky - památník bratří Mrštíků
Památník
Je umístěn v domku, v němž Mrštíkové žili. Alois ve zdejší škole působil 35 let jako učitel. Jeho bratr Vilém za ním často dojížděl. Oba se zasloužili o to, že Diváky se v té době staly…
0.2km
více »
Přední kout
Kopec
Jde o výrazný zalesněný kopec (410,2 m), který se zvedá 2 km severovýchodně od obce Kurdějov. Geomorfologicky se jedná o nejvyšší bod Divácké vrchoviny, který je budován pískovci, jílovci a…
2.2km
více »
Smírčí kříž U Josífka
Kříž
Navštívíme – li kraj bratří Mrštíků (okolí Hustopeč), pak je škoda nevšimnout si malé, ale o to cennější památky – smírčího kříže U Josífka, známého také jako smírčí kříž u Nikolčic. Ten kříž je totiž vytesán z k…
2.3km
více »
Turistické rozcestí Pod Majákem
Rozcestí
Nachází se na úpatí vyvýšeniny Maják u silnice mezi Kurdějovem a Nikolčicemi. Prochází tudy dálková červeně značená turistická cesta T.G. Masaryka a modře značená cesta procházející celým hřebenem Boleradických vrchů. Červená vede přes Kamenný vrch do Hustopečí, opačným směrem do Divák, na rozcestí Pod Nedánovem a do Klobouk u Brna. Modrá značka směřuje přes Žerotinský a Liščí…
2.3km
více »
Nedánov - rozhledna
Rozhledna
Severně od městyse Boleradice se nachází výrazný zalesněný vrch zvaný Nedánov (368 m). Poblíž jeho vrcholu vyrostla mohutná konstrukce rozhledny, podle projektu arch. A. Olšiny, která dosáhla celkové výše 26 m. Slavnostní otevření proběhlo 12. července 2009. Po vyhlídkových místech na hřebenu Pálavy je nejvyše položeným vyhlídkovým místem na jih od Brna. Za dobrých klimatických podmínek je vidět Brno s okolními kopci v před…
2.5km
více »
Šitbořice
Vesnice
Šitbořice jsou velkou vinařskou obcí s 1960 obyvateli a najdeme ji pod jižními vrcholky Ždánického lesa, severozápadním směrem od města Klobouky u Brna a severovýchodním směrem od města Hustopeče. Štibořice jsou malebnou obcí s řadou pěkně upravených parků a parčíků. Obec je známá díky zdejšímu vývěru sirovodíkového minerálního pramene Štyngar (Štengar). U západního okraje…
2.7km
více »
Turistické rozcestí Pod Nedánovem
Rozcestí
Turistické rozcestí se nachází v Boleradických vrších uprostřed lesního celku Nedánov, severovýchodně od nejvyššího bodu stejného názvu, na kterém se nachází dřevěná rozhledna. Prochází…
2.7km
více »
Turistické rozcestí Přední kout sedlo
Rozcestí
Nachází se v sedle pod zdejším nejvyšším vrcholem zvaným Přední kout (410 m). Prochází tudy modře značená turistická cesta vedoucí z Křepic do Kobylí a dále do Čejkovic. Dále pak zeleně značená turistická cesta směřující z Boleradic do Kurdějova a dále do Hustopečí.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.87 Okolí Brna-Slavkovské bojiště a Ždánický les/C3, GOL 1:25 000 Hustopečsko
2.7km
více »
Šitbořice - Hradisko
Hradiště
Ve střední části obce se nachází nevýrazný kopec, který je volně přístupný. Podle pověsti zde stával Hrádek. Nacházejí se zde rozrušené části náspů a střední kopeček. Malá rozloha tohoto…
2.7km
více »
Šitbořice - Léčebný pramen Štengar
Minerální pramen
Zajímavostí obce Šitbořice je sirnatý minerální pramen Štengar, který má léčivé účinky. Pramen je znám od nepaměti. K pití jej používají převážně místní lidé, avšak v budově Společenského domu, který stojí v těsné blízkosti byly zbudovány místní koupele, které jsou stále více využívány k léčbě kožních onemocnění a pohybového ústrojí. Součástí společenského domu je také ubytování, restaurace, bowling a víceúčelový sál.
K pr…
2.8km
více »
Na rozhlednu Nedánov
Trasy
Od autobusové zastávky na náměstí v Boleradicích vede trasa po asfaltové komunikaci a stoupá mezi vinohrady po zelené značce až na rozhlednu. Nenáročná vycházka s převýšením 165 m je dlouhá…
3.1km
více »
Z Boleradic na rozhlednu Nedánov
Tipy na výlet
Směřujeme na jih Moravy na Hustopečsko do malebných Boleradických vrchů. Výchozím bodem nám bude městys Boleradice. Vycházku započneme na rozložité boleradické návsi, kde se nachází…
3.1km
více »
Turistické rozcestí Boleradice
Rozcestí
Turistické rozcestí se nachází na okraji rozhlené návsi poblíž autobusové zastávky. Prochází tudy zeleně značená turistická trasa. Ta jedním směrem vede na vrchol kopce Nedánov k rozhledně…
3.1km
více »
Boleradice - putování po zajímavostech městyse a jeho okolí
Chodník, naučná stezka
Boleradice jsou středně velko vinařskou obcí (se statutem městyse) s 890 obyvateli a najdeme ji severovýchodním směrem od města Hustopeče a jihozápadním směrem od města Kloubouky u Brna.…
3.2km
více »
Boleradice
Městečko
Boleradice jsou malým vinařským městečkem s 870 obyvateli a najdeme jej severovýchodním směrem od města Hustopeče a jihozápadním směrem od města Kloubouky u Brna. Městečko se rozkládá v údolí říčky Harasky. Severn…
3.2km
více »
Kurdějov - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Kurdějov je menší vinařskou obcí s něco více jak 400 obyvateli a najdeme ji pod jihozápadními výběžky Ždánického lesa, severovýchodním směrem od Hustopečí. Obec se rozkládá v malebném údolí…
3.8km
více »
Kamenný vrch u Kurdějova
Kopec
Výrazný kopec zvedající se severozápadně nad obcí Kurdějov. Nejvyšší vrchol (343 m) je porostlý náletovými dřevinami a hůře přístupný. Na severním odlesněném vrcholu (342 m) se nachází…
3.8km
více »
Kurdějov - opevněný kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Areál kostela patří k architektonickým skvostům nejen Hustopečského regionu, ale i celého středoevropského prostoru. První zmínka o něm pochází z roku 1350. Vypíná se ve svahu na severním okraji obce a má několik stavebních zvláštností. Předně je to osamoceně stojící 45 m vysoká věž, která měla současně pevnostní funkci. Dále pak je celý areál obehnán hradbou s Ochozem a dělovými baštami. Opevnění doplňuje i systém podzemní…
4.1km
více »
Podzimní Ždánice – bez kol i na kolech pt.2
Cestopisy
26.9.2015
Bohužel přes noc příliš srážky neustaly.
Po napsání této věty mě napadlo, že tím by byl popis této části cestopisu hotový, ale že bysme den nějak promarnili se nedá vůbec prohlásit. Ovšemže pomyšlení na …
5km
více »
Nová rozhledna Nedánov a opevněný kostel v Kurdějově
Tipy na výlet
Výchozím bodem této náročnější 19 km dlouhé trasy je náměstí v Kloboukách u Brna, velmi dobře dostupné linkami IDS JMK 109, 541 a 551. Vyrazíme po červeně značené pěší trase (cesta TGM) stoupáním nad městoa přes rozcestí Ochůzky pokračujeme textačnímu místu Pod Nedánovem. Zde změníme vedoucí barvu na zelenou a po 1 km přijdeme lesem přímo k rozhledně.Pokračujeme dolů do obce…
5.1km
více »
Klobouky u Brna
Zámek
Zámek stojí uprostřed města Klobouky u Brna, které se nachází na Břeclavsku v Jihomoravském kraji. Zámek je trojkřídlá patrová budova s pavlačemi v nádvoří. Za zámkem je rozsáhlý anglický park s Kaplí sv. Barbor…
5.3km
více »
Klobouky u Brna
Město
Klobouky u Brna jsou malé vinařské město s 2300 obyvateli a najdeme jej v předhůří Ždánického lesa, severovýchodním směrem od města Hustopeče a jihovýchodním směrem od města Brna. Součástí města jako jeho místní…
5.3km
více »
Mandloňová rozhledna u Hustopečí.
Rozhledna
Rozhledna je vysoká 17 m se nachází 300 m n.m. v mandloňovém sadu nad městem Hustopeče. Z rozhledny je pěkný výhled na město Hustopeče, na Pálavu, Nové Mlýny a nedalekou rozhlednu na Přítlucké hoře. K rozhledně se dostanete po značené naučné stezce od hustopečského hřbitova.
5.4km
více »
Na rozhlednu do mandloňového sadu
Tipy na výlet
Na jih Moravy do města Hustopeče, kam se dostaneme po dálnici D2 z Brna ve směru na Břeclav. Nebo pak vlakem z Brna na Břeclav do rychlíkové stanice Šakvice a odtud lokálkou na nádraží do Hus…
5.4km
více »
Výlet na rozhlednu v Hustopečích
Tipy na výlet
Vydali jsme se na výlet do jihomoravského městečka Hustopeče. Z Brna jsme jeli vlakem s přestupem v Šakvicích. od nádraží jsme se vydali na náměstí, kde se nachází turistické informační centrum, kde nám ochotná pa…
5.8km
více »
Morkůvky
Vesnice
Morkůvky jsou malou vinařskou obcí s 470 obyvateli a najdeme ji v oblasti Hustopečské pahorkatiny, severovýchodním směrem od města Hustopeče a jižním směrem od Klobouků u Brna. Obec se rozkládá na pravém břehu říčky Harasky. Severním směrem od obce se rozprostírá vinice a jižním směrem rozlehlý Panský les. Jihozápadním směrem od Morkůvek, v oblasti Panského lesa jsou na malém…
5.9km
více »
Hustopeče - morový sloup
Socha
Barokní morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice zdobí horní část Dukelského náměstí od roku 1736. Bohatá sochařská výzdoba sloupu pochází z dílny J. K. Pröbstla z Brna. Podnětem k jeho výstav…
6.7km
více »
Dívčí hrady
Zřícenina
Zřícenina hradu Děvičky, nazývaného také Maidburk, Maidenburg, Dívčí hrady či Děvín, stojí na strmém návrší na severovýchodním okraji Pavlovských vrchů nad obcemi Dolní Věstonice a Pavlov. Zřícenina hradu Děvičk…
16.1km
více »