Loading...
Spontánní rozhodnutí vyrazit do přírody je fajn, než se tak ale stane, je třeba vše pořádně naplánovat a na výlet se připravit. Myslet si, že jediné, co se vám cestou může stát, je, že vás štípne komár nebo se škrábnete o větvičku, je bláhové.
Na cestách totiž číhají i větší nehody. Stačí jedno neopatrné šlápnutí a podvrknete si nohu. Vezmete si špatné boty a na nohou se vám objeví puchýře. Po cestě vás přepadnou střevní obtíže nebo alergická reakce.
Nenechte se zaskočit a řiďte se heslem „Kdo je připraven, není zaskočen!“ a vezměte si s sebou vše, co můžete potřebovat. Včetně jídla.
Co by měl každý turista mít?
Vhodné oblečení a obuv je samozřejmostí, co dál? Nezapomeňte hlavně na batoh, cestovní lékárničku, náhradní oblečení a něco na posilněnou. Hodit se může i mapa, buzola, hodinky, sluneční brýle, opalovací krém a teleskopické hůlky.
Náš tip: Vyrážíte do hor na několikadenní trip? Vezměte si i čelovku, bivakovací vak, stan, spacák, multifunkční nůž, karimatku, hygienické pomůcky a vařič.
Lékárnička je základ, musíte ale vědět, co v ní najdete a umět to použít. Mezi základní vybavení lékárničky patří kromě osobních léků také obvazy a náplasti, dezinfekce, nůžky, repelent, různé masti, živočišné uhlí, léky na snížení horečky a tlumení bolesti, pastilky na krk, kapky do očí, dezinfekce na rány ve formě roztoku nebo masti s obsahem jódu, antihistaminika, něco na puchýře a hořčík.
Vhod může přijít i izotermická fólie, jelení lůj a v případě delší cesty a možné nedostupnosti lékařské péče také antibiotika na lékařský předpis.
Při putování přírodou nejednomu vyhládne, proto je fajn mít v batohu i něco na zub, co splňuje požadavky zdravé výživy. Na občerstvení kolikrát nenarazíte, může být i zavřené, případně nabízet jen nezdravé pokrmy. Co pak s hladovými krky? Jak doplnit energii?
Mějte po ruce superpotraviny jako goji, chia semínka, jádra oříšků, banány, musli tyčinky a nějaký ten protein, který sportovním výkonu přijde jistě vhod.
Ptáte se proč? Protein má na náš organismus blahodárný vliv, ochrání během výkonu svaly, zkrátí dobu regenerace, podpoří růst svalové hmoty, vyživuje šlachy, klouby a kosti, dokonce i pomáhá spalovat tuky.
Náš tip na závěr: Výšlapy jsou náročné na fyzičku, dávají zabrat i kloubům. Proto není od věci užívat i kloubní výživu. Jednou z nejoblíbenějších je Alavis, který chrání klouby i chrupavky před přetěžováním a opotřebení