Strossmayerovo náměstí
Strossmayerovo náměstí je prostor pod Letnou v okolní bytové zástavbě, dole uzavřený kostelem sv. Antonína Paduánského a v horní části rušnou křižovatkou, zejména tramvajových linek. Křižují se zde linky tramvají od Veletržního paláce k nábřeží kapitána Jaroše s linkami od metra Vltavská ulicí Milady Horákové nahoru na Letnou. Ve zdejším prostoru bývala osada Bubny (první zmínka již z roku 1088). V roce 1850 se katastrálně Bubny spojily s Holešovicemi (název Holešovice-Bubny mělo i nedaleké nádraží). Teprve potom, roku 1884 se celé Holešovice připojily k Praze. Pro zajímavost uvedu, že k spádové oblasti Holešovice Praha 7 patří i Letná a Letenské sady.
Strossmayerovo náměstí vzniklo počátkem 20 století v souvislosti s rozvojem Prahy a související rozsáhlou bytovou výstavbou. Původně se jmenovalo Bubenské náměstí, říkalo se mu však „Před kostelem“. V roce 1925 se přejmenovalo na Strossmayerovo náměstí na počest Josipa Juraje Strossmayera, který byl významný chorvatský teolog, podporovatel slovanské vzájemnosti, přítel Masaryka a čestným občanem Prahy.
V okolí náměstí byly dobré podmínky pro bydlení: dobrá dopravní obslužnost, zeleň v nedaleké Stromovce, nebo Letenských sadech. Proto se původní domy i továrny bouraly a stavěly se nové domy pro majetnější nájemníky. Domy v této lokalitě měly na tehdejší dobu vysoký bytový standard. Mnohé domy měly již ústřední topení napojené na nedalekou elektrárnu. Dnes mají většinou již více než stoleté domy krásně opravené původní fasády s mnoha zdobnými prvky. Myslím, že si místní obyvatelé výzdobu ani neuvědomují. Mnohá města v cizině by na podobnou zástavbu byla náramně pyšná. Za kostelem stojí budova bývalých Elektrických podniků (prakticky u metra Vltavská) a nově postavená budova Centrály navigace Galileo.