Potřebujete si vyčistit hlavu a zbavit se stresu? Co třeba vyrazit na poutní cestu
Nestihli jste ještě jarní očistu duše? To nevadí, v Trentinu teprve jaro začíná a je tak ideální čas vyrazit na očistnou pouť, která vás zbaví stresu a starostí, unaví tělo, ale dá odpočinout duši. Objevte některé z místních poutních stezek.
Některá údolí v Trentinu protínají různé cesty, světské i duchovní zároveň, některé dokonce „evropského“ charakteru s původem v srdci starého kontinentu. Lze je prozkoumávat po celý rok, ale měsíce od jara do podzimu jsou rozhodně těmi nejlepšími pro zachycení nejcharakterističtějších aspektů dotčených území a přírody, která vítá ty, kdo po nich cestují.
Obujte si boty a jděte pomalu. Udělejte si z toho meditativní procházku rozloženou do dlouhých dnů se zastávkami na rozjímání, cestu pro duši i tělo. Setkejte se s dalšími poutníky, přespěte v alternativních ubytovacích zařízeních a přivítejte den s vycházejícím sluncem. Je to šetrný způsob cestování, který si můžete vychutnat v pomalém tempu. Pěšky nebo na kole, po starobylých cestách a stezkách za poznáním čerstvých památek daleko od
„San Vili“ pouť
Sentiero San Vili je pěší trasa, která spojuje Trento s Madonnou di Campiglio, údolím Adige a Dolomity Brenta, a to po trasách, které vedou z města do hor.
Je to asi 100 kilometrů, většinou po starobylé cestě, kterou podle tradice prošel pravděpodobně v roce 405 n. l. trentský biskup Vigilius a následně jeho ostatky po mučednické smrti ve Val Rendena. Stezka, kterou v roce 1988 vymyslela společnost SAT (Società degli Alpinisti Tridentini), vede směrem vzhůru do údolí Giudicarie a Rendeny a střídá vozové cesty mezi poli a lesními cestami, stezky na panoramatických římsách a průchody starobylými vesnicemi, často málo známými a vzdálenými od velkých turistických proudů, které však turistům nabízejí důležitý kulturní vhled i možnost kontaktu s místními lidmi.
Ideálním výchozím bodem cesty je náměstí Piazza Duomo v Trentu, nad nímž se tyčí románská katedrála, která uchovává ostatky biskupa mučedníka, patrona města. Na sever od města se kolem bašty Sorasàss dostanete do údolí Valle dei Laghi a odtud směrem k jižním svahům Dolomit Brenta; přejdete Vezzanese, Banale, vystoupáte do opuštěné vesnice Iròn a do Passo Daone. Odtud se znovu dostanete na dno údolí středního a horního údolí Val Rendena, až do Carisola a nakonec do Madonny di Campiglio, po trase staré silnice postavené v roce 1875.
V roce 2013 byla trasa Komisí pro stezky SAT revidována a znovu navržena se dvěma trasami: jedna „vysoká“ (110 km), v podstatě původní trasa s náročnějšími výškovými rozdíly, vhodná pro dobře trénované chodce, a druhá „nízká“ (106 km), jednodušší a lépe propojená s dostupnými opěrnými body. Částečně odlišné, částečně se shodující trasy, první rozdělená do pěti etap a druhá od pěti do sedmi. Stejně jako pro nejznámější dálkové trasy, které křižují Evropu, bylo i pro Camino di San Vili bylo připraveno logo a ověření k opatřování příslušnými razítky. www.camminosanvili.it
Stezka míru
Osmdesát pevností, devatenáct muzeí věnovaných Velké válce a stovky kilometrů vojenských stezek a zákopů: Trentino je výjimečným historickým dědictvím, vzácnou příležitostí, jak nezapomenout na minulost a zdůraznit význam míru.
Uplynulo více než sto let od konce prvního světového konfliktu, události, která změnila běh evropských dějin a hluboce poznamenala i Trentino, které do konfliktu vstoupilo v roce 1914 jako provincie Rakouska-Uherska.
Od roku 1915 do roku 1918 bylo toto území bojištěm. Tato dlouhá válečná fronta, která protínala údolí a horské vrcholy, byla spíše jevištěm nekonečného boje s přírodními živly než s nepřítelem. Díky síti 19 muzeí, 80 habsburským opevněním, kilometrům zákopů, vojenským cestám, tunelům a dalším vojenským zařízením, která vypovídají o událostech před sto lety, lze Trentino považovat za právoplatný „Park paměti“.
Stezka míru, trasa dlouhá více než 520 kilometrů, spojuje místa i vzpomínky na Velkou válku na trentinské frontě od Passo del Tonale až po Marmoladu. Celá stezka trvá přibližně měsíc, je však možné podniknout jednodenní i delší túry po jednotlivých úsecích trasy a zastavit se na některé z mnoha horských chat po cestě, a dokonce si vybrat mezi jednoduššími cestami v nižších nadmořských výškách nebo vysokohorskými túrami. Většinu trasy lze také absolvovat na horském kole.
Z Passo del Tonale, přes místa „Bílé války“, vede stezka dolů do údolí Valle del Chiese a dále na Riva del Garda a Monte Altissimo. Odtud vede směrem na Rovereto s Muzeem války a „Zvonem padlých“ (Campana dei Caduti). Odtud vede stezka údolím Vallarsa směrem k pohoří Pasubio a náhorní plošině Alpe Cimbra a dále na horský řetězec Lagorai. Závěrečné etapy stezky protínají z historického i panoramatického hlediska řadu mimořádně významných míst, včetně Passo Rolle, Paneveggio, Passo San Pellegrino a Val Contrin. Stezka pak končí dramatickými výhledy na Marmoladu v Passo Fedaia.
Po stopách Karla Velikého - legenda nebo pravda
Malý farní kostel Santo Stefano se tyčí nad vesnicí Carisolo u vstupu do údolí Val Genova nedaleko Madonny di Campiglio na skalnatém ostrohu nad řekou Sarca. Je to „malovaný“ kostel, který uvnitř i zvenčí zdobí fresky potulných malířů Baschenisů, původem z Averary v oblasti Bergama, kteří kolem roku 1500 působili po několik generací v alpských údolích Lombardie a Trentina. Mezi freskovými cykly zaujme vyobrazení starobylého „privilegia Santo Stefano di Rendena“, které připomíná legendární průchod krále Karla Velikého mezi těmito horami. Dlouhý nástěnný nápis líčí s mnoha podrobnostmi výpravu franského krále z Bergama do Valcamonica a přes údolí západního Trentina. Po cestě Karel Veliký dobýval hrady místních pánů, nutil je ke konverzi a na zříceninách některých panství nechal postavit četné kostely. Příběh, který historici zkoumají a hledají přesné důkazy. Stezka Karla Velikého se rozvíjí od Bergama, prochází obcemi podél řeky Serio, údolími Valle Camonica, Val di Sole a Val Rendena až do Carisola. 225 kilometrů je rozděleno do 12 etap. Úsek v Trentinu je dlouhý 67 kilometrů a lze jej absolvovat ve 4 etapách: mezi Passo Tonale a Carisolem. Na zastávkách podél trasy je plánována instalace 20 uměleckých děl. První dvě byla umístěna v Biennu a Carisolu. Značku stezky tvoří bílá koruna na červeném pozadí.
https://www.campigliodolomiti.it/en/trekking/the-charlemagne-trek
Více stezek najdete zde:
https://www.visittrentino.info/en/articles/trekking-and-hiking/slow-travel