Loading...
Byl výraznou osobností, rád provokoval a vyvolával skandály, které dokázaly rozvířit veřejné mínění. Ještě dnes je Salvador Dalí (1904 – 1989) vnímán jako excentrik a člověk nerespektující žádné tabu; přesto patří k světově nejznámějším uměleckým osobnostem 20. století. Do těžiště své tvorby kladl myšlenky zabývající se odhalením světa iluzí a snů.
Asi by se našel málokdo, komu se ještě nepodařilo zahlédnout Dalího "tekoucí hodiny" nebo "slony s pavoučíma nohama". Jeho olejomalby visí v nejvýznamnějších muzeích světa. Galerie Kuns(t)räume grenzenlos, která byla v Bayerisch Eisensteinu otevřena teprve koncem července 2013, se ale od 1. prosince 2013 do 23. března 2014 věnuje zcela jinému aspektu Dalího obsáhlé tvorby. Téměř 300 originálních signovaných prací poskytuje detailní náhled do grafické tvorby tohoto populárního surrealisty.
Sběratel uměleckých děl Heinz Ess z Daleidenu/Porýní-Falc poskytl galerii přímo na hranici mezi Německem a Českou republikou své největší poklady z Dalího díla jako zápůjčku. Tím galerii umožnil uspořádat jedinečnou výstavu s klíčovými díly Salvadora Dalího, která těžko hledá sobě rovnou i daleko za hranicemi regionu. Předcházející výstavní místa jako Paříž, Havana, Valencie nebo Vratislav svědčí o mimořádném významu sbírky. Při tvorbě grafických prací se španělský surrealista často obracel ke klasikům světové literatury. Tak kromě jiného ilustroval "Dona Quijota" od Miguela de Cervantese a vytvořil obsáhlý cyklus 100 grafických listů k Danteho "Božské komedii". Pouze grafiky k tomuto mistrovskému dílu italské literatury zaplňují v počtu 100 barevných dřevorytů, po 33 pro Peklo, Očistec a Ráj plus Úvodní list, šest místností umělecké galerie v Bayerisch Eisensteinu. Největší zvláštností jsou ale "Los Caprichos", 80 rytin suchou jehlou, ve kterých Dalí surrealisticky přepracoval rytiny Francisca de Goyi (1746 – 1828). Opravdovou raritou lze nazvat vzácné a téměř neznámé fotokoláže a Dalího trojdimenzionální grafiky s názvem "10 receptů na nesmrtelnost". Ty patří k největším grafickým inovacím 20. století.
Návštěvníky očekává impozantní přehlídka děl výjimečného umělce Salvadora Dalího. Umožňuje jedinečný náhled do jeho svébytného vesmíru a uměleckého způsobu ztvárnění reality a kromě toho poodhaluje i pohnutky jeho extravagantního způsobu života. Výstava je obohacena dvaceti velkoformátovými fotografiemi Václava Chocholy, mistra české fotografie. Ten měl při své návštěvě Paříže v roce 1969 příležitost Salvadora Dalího fotografovat a zvěčnit tak jedinečné scény z jeho života.
Galerie Kuns(t)räume grenzenlos se nachází pouhých 50 metrů od hraničního nádraží v Bayerisch Eisensteinu a je proto také velmi dobře dosažitelná i bez automobilu. Ze směru Praha/Plzeň/Klatovy sem několikrát denně přijíždějí vlaky Českých drah.
Další informace naleznete na: www.kunstraeume-grenzenlos.de
Kuns(t)räume grenzenlos
Bahnhofstraße 52
94252 Bayerisch Eisenstein
Otevírací doba:
St – Ne od 11.00 do 17.30 hod