Loading...
Státní památky ve Středočeském kraji ve správě Národního památkového ústavu otevřely své brány v sobotu 30. března a zájem byl i díky krásnému počasí velký. Loňská sezona přivedla do památkových objektů středních Čech přes 843 tisíc osob, přičemž největší pozornost si získal hrad Karlštejn, následovaný zámkem Konopiště a hradem Křivoklát. Vybrané památky se v průběhu roku zapojí do řady společných akcí, jako jsou Mezinárodní den památek, Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Hradozámecká noc nebo Dny evropského dědictví.
V roce 2019 otevře správa zámku Konopiště novou večerní trasu věnovanou třem slavným Rudolfům z rodu habsburského u příležitosti 130. výročí tragédie v Mayerlingu – sebevraždy rakouského korunního prince a následníka trůnu Rudolfa. Zároveň připomeneme Rudolfa I., který sehrál roli v událostech, jež daly vzniknout Konopišti. Současně i Rudolfa II., který je znám především pro své umělecké sbírky nedozírné hodnoty nebo jako příznivec alchymie.
Trasa je zčásti tvořena místnostmi, kam se běžně nechodí. Současně budou vystaveny dosud neprezentované předměty z depozitářů zámku Konopiště.
Národní památkový ústav v minulém roce započal projektovou přípravou na hradě Karlštejn několikaletý projekt obnovy prostor v Císařském paláci a vybudování moderního návštěvnického centra v prostorách Purkrabství. Až do září tohoto roku nepředpokládá správa hradu jakékoli omezení návštěvnického provozu ani prohlídkových tras, neboť projekt je nyní ve fázi soutěže na zhotovitele stavby. Správa hradu připravila na červenec a srpen večerní putování hradem, která budou procházet soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla IV. Tradiční Karlštejnské vinobraní – slavnost vína za přítomnosti císaře a krále Karla IV. a jeho dvora – je naplánováno na 28.–29. září.
Na konci minulého roku byla odkryta další nástěnná malba v křížové chodbě kláštera Sázava. Cyklus nástěnných maleb zachycuje dějiny kláštera v konkrétních událostech. Vznikl jako součást přestavby v letech 1746 až 1750. Po zrušení kláštera v roce 1785 byl zabílen a v současné době jsou malby znovu restaurovány. Z důvodu velmi špatného podkladu a až 11 vrstev přemaleb se jedná o složitou a časově náročnou práci. Na každém poli tráví restaurátor skoro dva roky. Již byl obnoven například výjev, na kterém sv. Prokop oře s ďáblem, nebo scéna, kde sv. Prokop křísí utopeného z řeky Sázavy znamením kříže. Celkem se jedná o rozsáhlý soubor, z něhož bylo zatím kompletně odkryto a restaurováno sedm výjevů. Práce budou pokračovat i v roce 2019 s tím, že návštěvníci mohou sledovat restaurátory při práci.
V minulém roce začala spolupráce mezi Středočeským krajem a Územní památkovou správou v Praze při propagaci vybraných objektů. Ke každé vstupence do vybraného objektu ve správě Národního památkového ústavu zakoupené do 13 hodin daného dne získá návštěvník volnou vstupenku do vybraného objektu příspěvkových organizací Středočeského kraje. Do tohoto pilotního projektu bylo zapojeno pět objektů; letos přibydou další tři. Návštěvníci státního zámku Hořovice dostanou volnou vstupenku do Muzea Hořovicka, které sídlí v tzv. Starém zámku v Hořovicích. Ten, kdo se vydá na hrad Krakovec, získá zdarma vstupenku do Památníku Joachima Barranda ve Skryjích. K souhradí Točník a Žebrák je za Středočeský kraj vybráno Muzeum Českého krasu v Žebráku a ke klášteru Sázava dostanou lidé volnou vstupenku do Muzea Podblanicka, p.o., do zámku Růžkovy Lhotice. Pátým párem objektů je státní zámek Březnice na Příbramsku, kde návštěvníci dostanou volnou vstupenku do krajského Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Návštěvníci státního zámku Mnichovo Hradiště pak dostanou nově volnou vstupenku do krajského Muzea Mladoboleslavska do Muzea v Podbezdězí a návštěvníci státního zámku Mníšek pod Brdy volnou vstupenku do Památníku Karla Čapka. V případě návštěvy státního zámku Veltrusy pak mohou lidé získat vstupenku do Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.
Kulturní program zámku Březnice se v roce 2019 nese v duchu vážné hudby a poezie. Koncerty probíhají jak v zámeckém sále, tak v březnické synagoze. Zámeckým unikátem je knihovna – tzv. Lokšanská. Jde o nejstarší zámecký knihovní sál v Čechách dochovaný v původní podobě z roku 1558. K dopravě na zámek mohou návštěvníci využít i cyklovlak Cyklo Brdy, který o sobotách, nedělích a svátcích až do 28. října dopraví turisty do Březnice.
Na zámku Hořovice pokračuje úspěšná výstava Zámek Hořovice jako internační tábor italských zajatců připomínající události z roku 1918 na hořovickém zámku. Bohatě vybavené interiéry zámku představují jak reprezentační prostory původních majitelů, tak pokoje služebnictva a soukromá apartmá. Samostatný okruh vystavuje hračky šlechtických dětí, například nejrůznější panenky, deskové hry nebo detailně propracovaný model železnice. Během otevírací doby zámku je možné poznat zámecký park prostřednictvím dobrodružné hry, která je určena pro rodiny s dětmi.
Prohlídková trasa hradu Krakovec uvádí návštěvníky do výjimečné atmosféry doby Václava IV., doby gotického manýrismu, doby krásného slohu a seznamuje s vrcholnou architektonickou jednotností, originálností i tvarovou bohatostí Krakovce. Již tradičně proběhnou na hradě 4.–6. července Slavnosti Mistra Jana Husa.
Jeden z nejstarších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají až do 12. století – hrad Křivoklát –, připravil na červenec až srpen scénické noční prohlídky vyprávějící historii Křivoklátu a českého království. Dne 16. srpna připomene správa hradu 600. výročí úmrtí krále Václava IV. komponovaným programem věnovaným osobnosti a panování Václava IV. s nočními prohlídkami Lucemburkové na Křivoklátě. Přímo na Křivoklát je možné dojet vlakem – tzv. Rakovnickým rychlíkem –, který vypravují České dráhy z Prahy do 28. října o sobotách, nedělích a svátcích. V nedaleké obci Zbečno na Hamousově statku mohou návštěvníci od dubna do října každou sobotu poznat pečení chleba v selské peci podle tradičních postupů.
Na zámku Mnichovo Hradiště, který od konce 17. stolení do roku 1946 patřil rodu Valdštejnů, mohou návštěvníci zhlédnout dobové interiéry obsahující vzácné sbírky, unikátní historické divadlo a knihovnu, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna. Ve dnech 6.–7. dubna a 20.–21. dubna nabídne správa zámku komentované prohlídky originálních prostor divadla. Na 5.–6. července pod názvem Valdštejnské kratochvíle jsou připraveny denní i noční prohlídky oživené historickým tancem, hudbou a scénkami ze života Valdštejnů v dobových kostýmech baroka, rokoka a empíru.
Zámek Mníšek pod Brdy se zaměřuje na programy pro děti od tří do devíti let. Při pohádkových prohlídkách se děti stanou na chvíli detektivy, potkají královnu Elsu z Ledového království nebo s pohádkovou průvodkyní sestoupí do sklepení. Velcí i malí návštěvníci mohou vybírat z několika prohlídek připomínající dobu první republiky. Na 20. dubna připravila správa zámku již 18. velikonoční veselici s charitativní sbírkou. Návštěvníky čeká řemeslné tržiště, šermířská vystoupení, hudba, tanec nebo pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi. Na 6. července v premiéře připravila kostýmované výjevy a vojenské ležení od středověku až do okupace v roce 1938 pod názvem ČASOhled aneb na mníšeckém zámku historií tam a zpět.
Spolu se starším hradem Žebrák tvoří hrad Točník nejlépe dochované české souhradí. Točník, který po roce 1395 nechal postavit Václav IV., upřednostňuje více rezidenční účel. Protože stojí na rozhraní mezi hradem a zámkem, nese spíš označení hradozámek. V letošní sezoně se na Točníku mohou návštěvníci těšit na opravená patra Královského paláce. Na duben a říjen připravila správa hradů pozorování oblohy. Okolí Točníku a Žebráku je totiž považováno za místo vhodné pro pozorování noční oblohy.
Bývalé letní sídlo Chotků – zámek Veltrusy – se rozkládá na rozloze téměř 300 hektarů. Areál tvoří vedle zámeckých staveb a hospodářských domů i lužní les, dančí obora, pavilony, sady nebo pole. Stávající návštěvnický okruh zahrnuje prohlídky komnat původních majitelů. Romantická zákoutí mohou návštěvníci objevovat třeba na kole při komentované cykloprohlídce. Na 13. dubna připravila správa zámku pestrý program, který v odpoledních hodinách vyvrcholí vynesením Morany. Na návštěvníky čekají tvořivé dílny s jarní a velikonoční tematikou, tržiště i doprovodný program. Naši předkové vítali jaro vynesením Morany – právě tento starý zvyk si připomeneme a symbolicky tak skoncujeme se zimou.
Pouhých 20 km od Kutné Hory se nachází zámek Žleby s rozsáhlými sbírkami dokumentující život šlechty v 19. století. Přístupná je kaple, vybavená a plně funkční zámecká kuchyně či jedno z mála dochovaných historických zámeckých divadel. Z věže je krásný výhled na anglický park. Ve vybraných dnech (4.–5. května, 20.–21. července, 10.–11. srpna, 28.–29. září, 26.–28. října) bývá součástí prohlídek návštěva zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají o zajímavý exkurz do života zámku v dobách minulých. Na 5.–6. července, 30.–31. srpna a 20.–21. září připravila správa zámku tradiční a velmi žádaná noční výpravná představení tentokrát na téma BÝT ČI NEBÝT? Pro velký zájem je nutná rezervace.
Až do roku 2021 bude v Zahradách pod Pražským hradem probíhat památková obnova objektu, která se týká části areálu, a to Ledeburské zahrady a Malé Pálffy zahrady. V průběhu obnovy bude částečně omezen provoz objektu; návštěvníkům bude umožněn vstup pouze do Velké Pálffyovské zahrady a Malé Fürstenberské zahrady. Tomu bude přizpůsobeno i vstupné, které bude po dobu revitalizace zahrad sníženo. Veřejnosti přístupné části objektu budou návštěvníkům k dispozici v otevírací době, která se oproti minulým rokům nemění. Objekt bude otevřen každý den, přičemž otevírací doba bude v měsících březen, duben a říjen od 10.00 hodin do 18.00 hodin, od května do září od 10.00 hodin do 19.00 hodin.
Program památek v roce 2019
Březnice / zámek
17 km z Příbrami / www.zamek-breznice.cz
6. dubna / Večer hudby a poezie / hudební sál zámku BřezniceHamousův statek ve Zbečně / lidová architektura
7 km z hradu Křivoklát / www.hamousuv-statek.cz
duben–říjen (každá sobota) / Pečení chleba v selské peci / poznejte každodenní život na statku
prosinec (víkendy) / Advent na Hamousově statku, výstava lidových betlémů
Hořovice / zámek
20 km z Berouna / www.zamek-horovice.cz
během otevírací doby zámku / Cesta za pokladem / poznejte zámecký park prostřednictvím dobrodružné hry a vyhrajte odměnu (určeno pro rodiny s dětmi)Karlštejn / hrad
15 km z Berouna / www.hrad-karlstejn.cz
květen až červen, září (pátky, 18.00) / Posvátné prostory večerního Karlštejna / exkluzivní procházka karlštejnskými kaplemi včetně interiéru kaple svaté Kateřiny a presbyteria kaple sv. Kříže (kapacita omezena na šest osob)
11. května / Umění doby Václava IV. / přednáška prof. Jana Royta o umění doby Václava IV.
květen a červen (úterý–pátek, 9.00 a 9.45) / Edukační program – kaple svatého Kříže / určeno žákům základních škol (rezervace nutná)
červenec a srpen / Noc na Karlštejně / slavný muzikál na nádvoří hradu (více na www.divadlokarlstejn.cz)
červenec a srpen (středy, 20.00, 20.30 a 21.00) / Večerní putování hradem s překvapením / o historii hradu a pověstech, procházka soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla VI. (doporučujeme rezervaci)
31. srpna / Hradozámecká noc / každoroční otevření hradní brány i po setmění (program na nádvoří zdarma, prohlídky hradu zpoplatněné)
28.–29. září / Karlštejnské vinobraní / slavnost vína za přítomnosti císaře a krále Karla IV. a jeho dvora (více na webu hradu nebo www.karlstejnske-vinobrani.cz, děti do 15 let zdarma)
1.–31. října / 13. komnata otevřena / zpřístupnění bývalého fraucimoru ve 3. patře Císařského paláce (součástí prohlídek 1. návštěvnického okruhu)
15. prosince / Rybova mše vánoční / začátek v 17 a 19 hodin
Konopiště / zámek
3 km z Benešova / www.zamek-konopiste.cz
3. dubna a každých 14 dnů / Moc a sláva – Rudolf první, melancholický a poslední / večerní prohlídková trasa
20. července / Štrúdl festík pro konopišťského medvěda Jirku / gastronomická soutěž o nejlepší štrůdl
21. července / Odpoledne s Jamesem Wattem aneb parní stroje na Konopišti / festival funkčních strojů různých období a velikostí
3.–4. srpna / Slavnost ovocných knedlíků / ochutnávka knedlíků a stolování v zámeckých jídelnách
17. srpna / Memoriál na zámku Konopiště s ARMY testy v Růžové zahradě / sportovní den pro malé i velké k poctě následníka trůnu Rudolfa
31. srpna / Hradozámecká noc / exkluzivní prohlídky, dobová hudba a šermířská představení
28. září / Svátek sv. Václava / mimořádná prohlídka věže Václavka od suterénu po krov (rezervace nutná)
30. listopadu / Advent v Růžové zahradě a Čerti s anděly v zámeckém sklepení / výrobky ze zahrad k prodeji a oblíbený každoroční Mikuláš ve sklepení
7. prosince / Zámecký advent / jak vypadaly Vánoce v aristokratických rodinách
Krakovec / hrad
15 km z Rakovníka / www.hrad-krakovec.cz
4.–6. července / Slavnosti Mistra Jana Husa / připomeneme si osobnost, která v historicko-dějinném vývoji předala nový rozměr ducha
31. srpna / Hradozámecká noc / prožijte noc na místě duchovního poznání
Křivoklát / hrad
15 km z Rakovníka / www.hrad-krivoklat.cz
červenec až srpen / 1278 – konec krále železného a zlatého, Lucemburkové na Křivoklátě, Žalářník arcivévody Ferdinanda aneb Křivoklát za časů paní Filipíny / ve scénických nočních prohlídkách poutavě vyprávěná historie Křivoklátu a českého království, interiéry a exteriéry hradu se stávají scénou, kulisou i hledištěm, průvodce vypravěčem a herci hlavními aktéry
16. srpna / 600. výročí úmrtí krále Václava IV. / komponovaný program věnovaný osobnosti a panování Václava IV. s nočními prohlídkami Lucemburkové na Křivoklátě
31. srpna / Hradozámecká noc / prožijte noc s Lucemburky, které můžete potkat během nočních prohlídek, živá dobová hudba na nádvoří
14. září / Myslivecké slavnosti sv. Eustacha na hradě / myslivost a Křivoklátsko k sobě neodmyslitelně patří. Slavnosti sv. Eustacha propojují kulturní a myslivecké činnosti související s ochranou přírody.
Mnichovo Hradiště / zámek
18 km z Mladé Boleslavi / www.zamek-mnichovohradiste.cz
6.–7. dubna; 20.–21. dubna / Zákulisí a jevištní technika zámeckého divadla / komentovaná prohlídka originálních prostor divadlaMníšek pod Brdy / zámek
20 km z Prahy / www.zamek-mnisek.cz
každá sobota a neděle a o státních svátcích / Pohádkové prohlídky / určeno pro rodiny s dětmi
každá sobota a neděle a o státních svátcích / Výtvarný ateliér (malba na sádrové odlitky a další aktivity) / určeno pro rodiny s dětmi a MŠ a ZŠ
každá sobota a neděle a o státních svátcích / Vyhlídka z věže / vstup do hodinové věže a krovů po točitém schodišti
18. dubna / Mezinárodní den památek a sídel / prohlídka reprezentativních prvorepublikových salonů zdarma
20. dubna / Výstava vojsko a četnictvo v době první republiky / komentovaná prohlídka v zámeckých krovech
20. dubna / 18. velikonoční veselice s charitativní sbírkou / řemeslné tržiště, šermířská vystoupení, hudba, tanec, pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi
20. dubna / Bílá paní s Andělem / podvečerní prohlídka pro rodiny s dětmi
27.–28. dubna / Čarodějnické prohlídky / nová prohlídka určená pro rodiny s dětmi
1. června / Den dětí ve výtvarném ateliéru / sváteční výtvarné tvoření pro děti
8.–9. června / Víkend otevřených zahrad / komentovaná prohlídka zámecké zahrady
6. července / ČASOhled aneb na mníšeckém zámku historií tam a zpět / kostýmované výjevy a vojenské ležení od středověku až do okupace v roce 1938 (novinka sezony v zámecké zahradě a parku)
31. srpna / Hradozámecká noc / ohňostroj, hudba, výtvarné tvoření a speciální odpolední a noční prohlídky pro malé i velké návštěvníky
7.–8. září / Dny evropského dědictví / prohlídka reprezentativních prvorepublikových salonů
14.–15. září / Dny evropského dědictví / prohlídka soukromých prvorepublikových salonů
říjen: soboty a neděle / Vynálezy první republiky / speciální prohlídky určené dospělým a dětem od 12 let
listopad: soboty a neděle / O zámeckých pověstech a třech věžích / speciální prohlídky určené dospělým a dětem od 12 let
1. prosince / Nebe a peklo na zámku Mníšku aneb zámecký Mikuláš / tradiční mikulášské prohlídky pro rodiny s dětmi
1.–15. prosince (soboty a neděle) / Vánoční prohlídky s královnou Zimou / speciální prohlídky s vánočními zvyky pro děti i dospělé
Sázava / klášter
25 km z Benešova / www.klaster-sazava.cz
13.–14. dubna / Mezinárodní den památek / mimořádné prohlídky věže, krovu a sklepení
12. května / Květinový den / o Malém princi u příležitosti Dne matek
25. května / SÁZAVSKÝ koncert vás VÍTá na zahradě / hrají Jablkoň, Samson Lenk, Aneta Langerová a další
8. června / Tamburaši / koncert
8.–9. června / Sázavská ne/divočina a svatoprokopská jeskyně / mimořádné prohlídky u příležitosti mezinárodního dne zahrad
13.–21. července / Letní škola vidění / malířský kurz a přednáškové večery
30. července / Na vlnách / hudební projekt O. Smeykala a didgeridoo s hosty
1.–4. srpna / Okno do nebe / letní škola ikonopisectví
4. srpna / Ikonopisecká dílna / setkání s ikonopisci a ikonami
30. srpna / Castle Tour 2019 / keltská muzika České srdce a Pozdní sběr
31. srpna / Archeoden / aktivity pro rodiny s dětmi, večerní přednášky s 3D modely a speciální překvapení
31. srpna / Hradozámecká noc / noční prohlídky a koncert středověké hudby skupiny Zanyka
6.–8. září / Letní škola medievistických studií / otevřeno nejen vážným zájemcům o historii
14.–15. září / Dny evropského dědictví / mimořádné prohlídky věže a krovu
28. září / Slavnost sv. Václava / pásmo slova a hudby s loutnou
19. října / Svátek vzniku Československé republiky / koncert vokálního souboru Vocalica
23. listopad / Chystáme se na advent / dílničky, pohádka, koncert
Točník a Žebrák / souhradí
20 km z Berouna / www.hrad-tocnik.cz / www.hrad-zebrak.cz
duben / Astronomie na Točníku / více webu hradu (rezervace nutná)
27.–28. dubna / Točník / Mamuti na hradě / pravěké dny na hradě, pro děti soutěž o mamuta, dílny a ukázky pravěkého života (25.–26. dubna na objednání pro školy)
25. května / Točník / Běžíme na hrad / běžecké tratě a rodinné soutěže
15. červen / Točník / Pohádkový hrad / hrad plný pohádkových bytostí, soutěží, divadla a kouzel (12.–14. června na objednávku pro školy)
5.–7. července / Točník / Rytířské slavnosti / tržiště, souboje, tance a zábava dávných dob
12.–14. července / pod Točníkem / Hrady CZ / každoroční hudební festival na louce pod hradem
1. srpna 21.00 / Točník / „Don Juan“ – Moliére, OLDstars / divadlo
10. srpna / Točník / Okořská garda / šermířská klání, tržiště, řemesla, hudba a tanec
31. srpna / Hradozámecká noc / volné prohlídky nebo s průvodcem
14.–15. září / Točník / Indiáni z Točníku / hrad v indiánském obležení, dílny a soutěže, divadlo, kuchyně, obydlí, hudba a tanec
21.–22. září / Točník / Točnické vinobraní / veselice na závěr sezony / šerm, průvody, divadlo, tržiště, hudba a tanec
říjen / Astronomie na Žebráku / více webu hradu (rezervace nutná)
Veltrusy / zámek
28 km z Prahy / www.zamek-veltrusy.cz
13. dubna / Vítání jara / vytvořte si společně s námi jarní výzdobu. Jaro přivítáme starým lidovým zvykem – vynesením Morany!
18. dubna / Rodinné prohlídky / komentované prohlídky určené pro rodiny s dětmi
1. května / Co je na našem starém zámku nového / sousedské setkání. Kola s sebou!
5. května / Den koní – Dámy v sedle / komponované jezdecko/šermířské odpoledne pro malé i velké
19. května / Rodinná neděle aneb „týden rodiny offline“ / podporujeme rodinné aktivity a zážitky
15.–16. června / Slavnosti růží / okolí zámku se promění v růžové tržiště s přehlídkou svatebních šatů a kytic
10. srpna / Dožínky hraběte Chotka / Dokážete posekat a vymlátit obilí? Nebo umlít mouku a upéct si placku? K dobré náladě dětská brouzdaliště nebo stánky rodinných pivovarů.
31. srpna / Hradozámecká noc
21. září / Válka bramborová / připomínka málo známého konfliktu z doby konce vlády císařovny Marie Terezie. Chybět nebudou ukázky vojenské taktiky a dobové výzbroje.
1. listopadu / Dušičková vzpomínka / společná vzpomínka u kaple Ferdinanda Kinského ve Veltrusích s návštěvou kostela a náhrobku Rudolfa Chotka
23. listopadu / Adventní tvoření s jarmarkem / výtvarné dílničky pro děti (po celý den mimořádné adventní prohlídky zámku)
30. listopadu / Adventní pohádka – Sváťovo dividlo / po pohádce se zastaví Mikuláš s čerty a anděly s mikulášskou nadílkou
7. prosince / Adventní koncert / předvánoční zámecký koncert
15. prosince / Živý betlém / průvody pastýřů a tří králů se vydají do Betléma k Jezulátku
Zahrady pod Pražským hradem / zahrady
300 m z metra Malostranská / www.palacove-zahrady.cz
20.–21. dubna / Velikonoce v zahradách / pohled na panorama Prahy a nedělní komentované prohlídky
4.–5. května / Vítání jara / nedělní komentované prohlídky
2. června; 4. srpna / Nedělní komentované prohlídky
8.–9. června / Víkend otevřených zahrad / historické prostředí zahrad doplněno o komentované prohlídky
29.–30. června / Konec školního roku v zahradách / šermířský víkend pro malé i velké
31. srpna / Hradozámecká noc / tradičně romantická prohlídka ve večerních hodinách
7.–8. září / Víkend komentovaných prohlídek / historie zahrad, jak ji nepoznáte
28.–29. září / Podzim v zahradách / zahrady v podzimní atmosféře a nedělní komentované prohlídky
5.–6. října / Víkend jablek v zahradách / nedělní komentované prohlídky
2. listopadu / Dušičky pod Pražským hradem
Žleby / zámek
20 km z Kutné Hory / www.zamek-zleby.cz
19.–22. dubna / Velikonoční prohlídky / netradiční prohlídky jarně vyzdobeným zámkem (doporučujeme rezervaci)
4.–5. května; 20.–21. července; 10.–11. srpna; 28.–29. září; 26.–28. října / Prohlídky s oživenou zámeckou kuchyní / kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se podělí o pečené dobroty a poodhalí tajemství života na zámku v dobách dávno minulých (doporučujeme rezervaci)
4.–7. června / Prohlídky pro školní skupiny s oživenou zámeckou kuchyní a se šermírnou / netradiční prohlídka zámku, zbrojnice, zámecké kuchyně s ochutnávkou a šermířský souboj z období třicetileté války (rezervace nutná)
8.–9. června / Prohlídky se zámeckou šermírnou / vybrané prohlídky zpestří vystoupení šermířské a divadelní společnosti (doporučujeme rezervaci)
5.–6. července; 30.–31. srpna; 20.–21. září / oblíbená noční výpravná představení tentokrát na téma BÝT ČI NEBÝT? / Co má dělat čert ve světě lidí, kteří se bojí úplně jiných věcí, jen ne čerta? A co vodník v krajině znečištěných a vysychajících rybníků i řek… Pojďte strávit večer se strašidly a jejich problémy – ony totiž nejsou zdaleka jen jejich… (rezervace nutná)
kasteláni doporučují...
celou sezonu / Točník otevírá opravená patra v Královském paláci / hrad Točník / kastelán Petr Zemánek
13. dubna / Vítání jara starým lidovým zvykem – vynesením Morany / zámek Veltrusy / kastelán Pavel Ecler
květen až červen, září / Posvátné prostory večerního hradu (exkluzivní procházky) / hrad Karlštejn / kastelán Lukáš Kunst
2. června / Koncert židovské hudby v podání Václava Eichlera / zámek a synagoga v Březnici / kastelán Robert Barták
8.–9. června / Sázavská ne/divočina a svatoprokopská jeskyně (mimořádné prohlídky) / klášter Sázava / kastelánka Jaroslava Matoušová
4.–6. července / Slavnosti Mistra Jana Husa / hrad Krakovec / kastelán Jiří Sobek
5.–6. července / Valdštejnské kratochvíle (denní i noční prohlídky) / zámek Mnichovo Hradiště / kastelán Radovan Chmel
5.–6. července, 30.–31. srpna, 20.–21. září / noční výpravná představení tentokrát na téma BÝT ČI NEBÝT? / zámek Žleby / kastelán Tomáš Řehoř
6. července / ČASOhled aneb na mníšeckém zámku historií tam a zpět (kostýmované výjevy a vojenské ležení) / zámek Mníšek pod Brdy / kastelán Petr Digrin
21. července / Odpoledne s Jamesem Wattem aneb parní stroje na Konopišti / zámek Konopiště / kastelánka Jana Sedláčková
16. srpna / 600. výročí úmrtí krále Václava IV. (program zaměřený na osobnost a panování Václava IV. s nočními prohlídkami) / hrad Křivoklát / kastelán Petr Slabý
7.–8. září / Dny zámecké kuchyně / zámek Hořovice / kastelán Libor Knížek
2. listopadu / Dušičky pod Pražským hradem / Zahrady pod Pražským hradem / kastelánka Helena Špáňová
změna termínů a programu vyhrazena
Návštěvnost státních památek ve Středočeském kraji a v Praze (2014–2018)
Památka |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
Karlštejn |
210 684 |
217 828 |
268 532 |
236 380 |
223 871 |
Konopiště |
162 607 |
137 453 |
148 998 |
174 080 |
161 172 |
Křivoklát |
84 951 |
74 231 |
105 471 |
101 355 |
109 894 |
Žleby |
53 738 |
54 730 |
77 475 |
80 499 |
89 141 |
Mníšek pod Brdy |
55 616 |
54 995 |
54 506 |
51 006 |
56 951 |
Točník a Žebrák |
42 365 |
41 143 |
44 392 |
52 589 |
51 146 |
Hořovice |
16 628 |
21 906 |
15 437 |
15 370 |
25 997 |
Veltrusy |
7 705 |
14 417 |
25 480 |
23 503 |
25 175 |
Krakovec |
19 401 |
17 987 |
22 178 |
22 414 |
23 391 |
Mnichovo Hradiště |
18 732 |
18 130 |
20 503 |
19 021 |
18 132 |
Sázava |
14 602 |
14 688 |
13 578 |
13 921 |
16 659 |
Březnice |
16 307 |
15 510 |
16 542 |
16 171 |
15 741 |
Hamousův statek |
5 663 |
4 255 |
6 113 |
4 255 |
4 070 |
Celkem |
708 999 |
689 288 |
821 221 |
810 564 |
843 431 |
|
|
|
|
|
|
Zahrady pod Pražským hradem |
55 408 |
43 484 |
31 913 |
23 745 |
22 091 |