Hrad Karlštejn není na prodej, i když…
O čem psát po návštěvě Karlštejna? O historii hradu nebo o císaři Svaté říše římské a českém králi? To znají všichni. Zato takový Harry Jelínek, o tom jsme se ve škole neučili.
Josef Jelínek, prvorepublikový podvodník, falešný baron, milovník žen, žurnalista, bohém, se narodil přesně před 116 lety, 14. října 1905 ve Vlašimi v rodině lékaře Karla Jelínka, který si přál, aby pokračoval v jeho stopách. Jeho synáček však patrně brzy pochopil, že práce není to, co by ho mělo živit. Stačil se však naučit dobře francouzsky i anglicky a tyto své znalosti později využil při podvodných obchodech.
Prvorepubliková Praha, svět velkých peněz, krásných žen a nočních barů ho velice lákal. Zvolil si módní jméno Harry, ke kterému přidal skvělé vystupování. Obchodní dráha Harryho Jelínka začala prodejem podvržených či přímo kradených uměleckých děl. Detailů se moc neví, stejně jako o jeho mistrovském pokusu prodat „svůj“ Karlštejn.
Bylo – nebylo, tak začínají pohádky. Existuje několik verzí o prodeji tohoto mohutného gotického hradu a není vůbec jasné, zda se to opravdu stalo. Ale když se člověk prochází po Karlštejně, tak si říká, že něco takového jen tak někdo nevymyslí.
Vše to mohlo, ale také nemuselo být takto. Na začátku třicátých let minulého století projevili jistí američtí průmyslníci zájem o koupi nějakého starého rodinného sídla. Harry Jelínek ucítil zajímavou obchodní příležitost a stal se z něho přes noc baron a majitel Karlštejna. Přesvědčil kastelána, že se tam bude natáčet film a získal tudíž hrad na potřebnou dobu pro sebe. Zájemci byli na hradě uvítáni s náležitými poctami a uvěřili. Proto poskytli zálohu 30 tisíc dolarů.
Kolik měla být cena hradu, není známo. Exkluzivní obchod se samozřejmě neuskutečnil a Harry Jelínek se zálohou zmizel. Různé historky kolují také o jeho dalším životě, stejně jako o jeho smrti v Itálii roku 1982.
Proti jeho podvodným obchodům bylo vzneseno přes 500 žalob! Harry Jelínek ale ve vězení nikdy neskončil. Některé záležitosti vyřešil smírčí cestou, v mnoha případech mu obsílky nebyly ani doručeny, jelikož často měnil bydliště. Někteří, včetně zmíněných průmyslníků z Ameriky svou žalobu ani nepodali kvůli ostudě. Tato etapa života Harryho Jelínka může budit spíše úsměv na rozdíl od jeho spolupráce s nacisty během druhé světové války.
*
Téma prodeje Karlštejna zaujalo i filmaře. Režisér Vít Hrubín natočil v roce 1981 film „Velká sázka o malé pivo“.